Ubezpieczenie samochodu na gaz – czy rzeczywiście zapłacisz więcej?

Instalacja LPG to same oszczędności – mówią kierowcy, którzy szukają sposobów na zmniejszenie kosztów eksploatacji samochodu. I rzeczywiście, istnieją wyliczenia, według których właściciele aut na gaz wydają na paliwo nawet 50% mniej niż kierowcy samochodów na benzynę czy diesel. Z drugiej strony, sporo mówi się o tym, że samochody z LPG mają znacznie droższe OC. Czy to na pewno prawda? Zobacz, co wyszło z naszej analizy.

samochód na gaz ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC a instalacja gazowa – skąd się biorą wyższe ceny OC dla aut na gaz?

Informacje o wyższych cenach OC dla samochodów z instalacją gazową nie biorą się znikąd. Niektórzy ubezpieczyciele przy ustalaniu składki OC rzeczywiście biorą pod uwagę rodzaj paliwa, z jakiego korzysta samochód. Tłumaczą to następującymi faktami:

  • na instalację LPG decydują się przede wszystkim te osoby, które jeżdżą często i pokonują przy tym spore odległości. Tak intensywna eksploatacja samochodu zwiększa prawdopodobieństwo jego uszkodzenia;
  • instalacja LPG to poważna ingerencja w konstrukcję samochodu. Jeśli zostanie wykonana niestarannie, może sprawić, że samochód będzie bardziej awaryjny. Zwiększone ryzyko wypadku musi przełożyć się na wyższą cenę polisy.

Na szczęście każda firma ubezpieczeniowa ma nieco inny algorytm obliczania cen OC dla kierowców i to, co dla jednego ubezpieczyciela ma spore znaczenie, dla drugiego może być kwestią drugorzędną.

Ekspert Mubi radzi:

Właściciel pojazdu, który zamontował w nim instalację gazową, powinien zgłosić to ubezpieczycielowi. Wcześniej musi dokonać zmian w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W tym celu należy przedstawić w wydziale komunikacji świadczenie homologacji i atest na zbiornik LPG. Na zmianę zapisu w dowodzie rejestracyjnym posiadacz auta ma 30 dni. Później musi zgłosić się do zakładu ubezpieczeniowego, który ma prawo do przeliczenia składki OC ze względu na znaczne zmiany dokonane w pojeździe.

Sprawdziliśmy różnice w cenach OC dla auta na benzynę i na gaz

Żeby sprawdzić, czy wszyscy ubezpieczyciele przykładają tak wielką wagę do rodzaju paliwa, posłużyliśmy się kalkulatorem OC. Dwa razy podaliśmy w nim dane tego samego kierowcy i samochodu. Różnił je tylko jeden szczegół: pierwsze auto korzystało z benzyny, drugie miało instalację LPG.

Naszym przykładowym kierowcą został 38-latek z Wrocławia, kawaler, który ma prawo jazdy od 20 lat, tak samo długo opłaca składki OC i nigdy nie spowodował żadnej szkody. Jego samochód to 5-drzwiowy Peugeot 207 z 2010 roku, o pojemności silnika 1360 cm3, parkowany na ulicy, z dotychczasowym przebiegiem 230 tys. km i planowanym przebiegiem na najbliższy rok – 20 tys. km. W kalkulatorze nie podawaliśmy szczegółowych danych osobowych, takich jak imię, nazwisko i PESEL, przez co liczba ofert jest mniejsza.

Rodzaj paliwa a ubezpieczenie – koszt OC diesla a auta na benzynę

Czym różnią się samochody z silnikiem benzynowym od pojazdów z silnikiem diesla? Jak wpływają na ceny ubezpieczneia? Sprawdź!

Czytaj dalej

Porównanie cen OC dla auta na gaz i na benzynę

Firma
ubezpieczeniowa
Cena OC dla auta
na benzynę
Cena OC dla auta
z instalacją gazową
Trasti489 zł489 zł
LINK4749 zł865 zł
Beesafe764 zł764 zł
mtu24.pl809 zł809 zł
Benefia861 zł861 zł
UNIQA901 zł947 zł
Obliczenia wykonane za pomocą kalkulatora na mubi.pl (18.01.2024).

Część ubezpieczycieli zaoferowało dokładnie takie same składki ubezpieczenia zarówno dla samochodu zasilanego benzyną, jak i auta z instalacją LPG. Ceny różnią się tylko w dwóch przypadkach. UNIQA i LINK4 podniosły składki dla pojazdu na gaz odpowiednio o 46 zł i 116 zł, czyli o ok. 5-15% ceny ubezpieczenia dla samochodu z silnikiem benzynowym.

Chcesz sprawdzić, ile kosztowałoby OC Twojego samochodu po zamontowaniu instalacji LPG? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC.

Przerobienie auta na gaz: wady i zalety

Z przedstawionych tu wyliczeń wynika, że mając auto na gaz, nadal można liczyć na tanie OC, gdyż nie wszystkie firmy podnoszą z tego tytułu ceny polis. Nie znaczy to jednak, że instalacja LPG to same plusy. Właściciele takich samochodów muszą liczyć się z kilkoma dodatkowymi kosztami:

  • droższym przeglądem samochodowym – dla standardowych samochodów cena wynosi 98 zł, a dla aut z instalacją LPG – 162 zł,
  • opłatami za legalizację zbiornika gazu – po montażu i po 10 latach użytkowania,
  • kosztami wymiany filtrów gazu, wtryskiwaczy i reduktorów.

Samochody na gaz nie mogą też parkować w niektórych garażach podziemnych (co może zwiększać wydatki za parkowanie), przestrzeń ich bagażników jest ograniczona przez zbiornik gazu, a w wielu krajach Europy stacje z LPG są rzadkością.

Powyższe utrudnienia tracą jednak na znaczeniu, jeśli zestawimy je z kosztami paliwa dla samochodów na gaz. Żeby to zobrazować, obliczyliśmy koszt przejechania 20 tys. km dla samochodu z wcześniejszych kalkulacji, według średnich cen w województwie dolnośląskim.

Przykład

Grzegorz zdecydował się na zamontowanie w swoim samochodzie instalacji gazowej, licząc na spore oszczędności. Za polisę OC po zmianie elementów pojazdu zapłacił podobną cenę, jak w poprzednich latach, a paliwo do auta rzeczywiście kosztowało mniej niż wcześniej. Pod kilkoma względami nie mógł jednak zaoszczędzić. Zmiana konstrukcji pojazdu wymagała między innymi uiszczenia opłat za legalizację zbiornika gazu i wykonania przeglądu rejestracyjnego, który kosztował więcej niż badanie samochodu osobowego zasilanego w inny sposób.

Porównanie kosztów paliwa – benzyna, diesel, gaz

Peugeot 207 z silnikiem 1.4, rocznik 2010:

Rodzaj paliwaŚrednie zużycie paliwa
(l/100 km)
Koszt paliwa
na 100 km
Koszt paliwa na 20 tys km
Benzyna6,943,19 zł8638 zł
Diesel5,132,79 zł6558 zł
Gaz6,518,92 zł3784 zł
Dane: średnie zużycie paliwa – autocentrum.pl, średni koszt paliw za wnp.pl (styczeń 2024).

Jak widać, pod względem kosztów eksploatacji samochód z instalacją LPG jest bezkonkurencyjny. Dla kogoś, kto intensywnie korzysta z auta, nieco droższy przegląd, dodatkowe opłaty w urzędzie czy nawet kilkaset złotych więcej za polisę OC będą niczym w porównaniu z oszczędnościami, jakie może mieć na paliwie.

Przeczytaj też: Ile kosztuje przegląd samochodu na gaz? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

PODSUMOWANIE
  • Niektóre firmy ubezpieczeniowe podnoszą ceny OC dla aut na gaz, bo są one intensywniej eksploatowane. Różnice cen mogą sięgać kilkudziesięciu procent.
  • Nie wszyscy ubezpieczyciele biorą pod uwagę rodzaj paliwa, z jakiego korzysta samochód – nawet po zamontowaniu instalacji LPG cena OC w tych towarzystwach się nie zmieni.
  • Właściciele aut na gaz muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami, jak np. droższy przegląd, opłaty urzędowe, ale w zestawieniu z oszczędnościami, jakie mogą poczynić na paliwie, okazuje się, że instalacja LPG jest bardzo opłacalna – zwłaszcza dla osób, które jeżdżą dużo i daleko.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu na gaz

Dlaczego ubezpieczenie samochodu na gaz może być droższe niż ubezpieczenie pojazdów z innymi rodzajami napędów?
Czy posiadacze auta na gaz zawsze muszą liczyć się ze wzrostem cen ubezpieczenia?
Czy przegląd samochodu z instalacją gazową jest droższy niż przegląd auta na benzynę?
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC