Samochód elektryczny czy spalinowy – porównanie kosztów zakupu, użytkowania i ubezpieczenia

Liczba samochodów elektrycznych w Polsce w 2022 roku wzrosła o 33% względem roku poprzedniego. Czy zakup takiego auta jest bardziej opłacalny niż spalinowego? Co kosztuje więcej – tankowanie czy ładowanie? I jak przedstawiają się ceny ubezpieczenia OC na samochody spalinowe i elektryczne? Przyjrzeliśmy się tym zagadnieniom, policzyliśmy i mamy kilka wniosków!

Samochody elektryczne w Polsce – czy jest o czym mówić?

Po polskich drogach porusza się około 25 milionów samochodów. Na 1 000 mieszkańców przypadają 662 auta. Wśród nich zdecydowaną, można powiedzieć przytłaczającą większość, stanowią pojazdy tradycyjne napędzane silnikami spalinowymi. Jednak od niedawna rośnie popularność aut elektrycznych – promowane są poprzez ulgi w akcyzie przy sprowadzaniu i rządowe dopłaty podczas zakupu, czyli program Mój elektryk. A ile ich obecnie jeździ po polskich drogach?

Licznik Elektromobilności – inicjatywa prowadzona przez PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) i PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) – wskazuje, że pod koniec grudnia 2022 roku było zarejestrowanych w naszym kraju 64 705 samochodów osobowych i użytkowych, które posiadały napęd elektryczny. Rok do roku ich liczba zwiększyła się aż o 33%!

W tym artykule skupimy się na porównaniu samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym z autami w pełni elektrycznymi, czyli typu BEV (battery electric vehicle). Dane wskazują, że jeździ ich po Polsce 31 249 egzemplarzy. Czy już dzisiaj ma sens porównywanie aut elektrycznych ze spalinowymi?

Zdecydowanie tak! Po pierwsze liczba aut typu BEV gwałtownie rośnie w Polsce (także w Europie). Po drugie kolejne miasta zamierzają wprowadzić strefy czystego transportu, co uniemożliwi wjazd do centrów starym samochodom. A po trzecie, pojawia się coraz więcej modeli elektryków, a producenci ewidentnie postawili na tego typu pojazdy.

Popularne samochody spalinowe i elektryczne – ceny nowych modeli

Nasze porównanie aut spalinowych i w pełni elektrycznych zaczniemy od przyjrzenia się cenom nowych modeli. Nie będziemy w tym artykule zajmować się używanymi pojazdami sprowadzanymi z zagranicy, choć wiemy, że to takie auta najczęściej wybierają Polacy. 

Jakie więc modele powinniśmy porównać? Zdamy się w tej kwestii na oficjalne dane PZPM dotyczące rejestracji nowych samochodów w 2022 roku oraz wskazaniom PSPA na temat najpopularniejszych aktualnie zarejestrowanych modeli aut typu BEV.

Najczęściej kupowane samochody spalinowe w 2022 roku

W 2022 roku (od stycznia do grudnia) indywidualne klienci zarejestrowali ponad 120 tys. nowych samochodów osobowych (dotyczy wszystkich egzemplarzy bez względu na rodzaj napędu). Najpopularniejszymi markami były: Toyota, Kia, Skoda, Dacia i Hyundai.

Top 5 najczęściej rejestrowanych modeli samochodów osobowych w 2022 roku:

Model samochoduCena katalogowa nowego egzemplarza
Toyota Yaris Crossod 90 900 zł
Dacia Dusterod 89 850 zł
Toyota Yarisod 74 900 zł
Kia Sportageod 119 900 zł
Dacia Sanderood 59 000 zł
Źródła: Oficjalne strony poszczególnych marek [stan na 18.01.2023].

W powyższym zestawieniu znalazły się auta spalinowe i hybrydowe. Na przykład Kia Sportage oferowana jest także w wersji HEV i PHEV. Jednocześnie podane ceny dotyczą egzemplarzy wyprodukowanych jeszcze w 2022 roku.

Najpopularniejsze auta elektryczne w Polsce w 2022 roku

W przypadku samochodów elektrycznych korzystaliśmy z danych przedstawionych przez PSPA. Wskazują one, że pod koniec listopada 2022 roku najwięcej zarejestrowanych aut BEV było marek: Nissan, Tesla, BMW, Renault, Kia.

Top 5 najpopularniejszych modeli samochodów elektrycznych w 2022 roku:

Model samochoduCena katalogowa nowego egzemplarza
Nissan LEAFod 155 900 zł
BMW i3od 169 700 zł*
Tesla Model 3od 219 990 zł
Renault ZOEod 180 500 zł
Kia e-NIROod 191 900 zł
Źródła: Oficjalne strony poszczególnych marek [stan na 18.01.2023].

*Model BMW i3 nie jest już dostępny w salonach, ponieważ jego produkcja zakończyła się w 2022 roku.

Kia NIRO oferowana jest także w wersji hybrydowej oraz hybrydowej z ładowaniem z sieci elektrycznej. W powyższym zestawieniu wzięto pod uwagę jedynie modele typu BEV.

Czy wiesz, że…

Kupujący samochód elektryczny mogą liczyć na dopłatę w wysokości 18 750 zł, a osoby z Kartą Dużej Rodziny na wsparcie kwotą 27 000 zł.

Porównanie cen samochodów elektrycznych i spalinowych

Bez wątpienia zakup nowego samochodu elektrycznego jest droższy niż spalinowego. Elektryk z tego samego segmentu co auto spalinowe może kosztować nawet dwukrotnie drożej. Na przykład najtańsza Kia e-NIRO jest o ponad 70 000 zł droższa od podstawowej wersji Kii Sportage.

Również Renault ZOE kosztuje dużo więcej nie tylko od Toyoty Yaris, ale także od odpowiednika swojej marki, czyli Renault Clio. Dlaczego tak się dzieje? Na wysoką cenę samochodów elektrycznych mają wpływ koszty produkcji, a przede wszystkim wytwarzanie baterii, w których znajdują się drogie rzadkie pierwiastki. Pamiętajmy także, że to nowa technologia, więc wymaga dodatkowych kosztownych badań i testów.

Szacuje się jednak, że już w 2027 roku wyprodukowanie samochodu elektrycznego może stać się tańsze niż tego tradycyjnego o napędzie spalinowym. Będzie to możliwe wraz z rozwojem technologii oraz budową kolejnych zakładów produkujących baterie.

Koszt tankowania a ładowania samochodu – co wychodzi taniej?

Kolejnym aspektem, który nas interesuje, jest koszt użytkowania pojazdu. W ostatnim czasie ceny ropy naftowej oraz energii elektrycznej gwałtownie się zmieniają, co utrudnia przeprowadzenie porównania kosztów poruszania się pojazdami. Dodatkowo przy tego typu wyliczeniach znaczenie ma sposób użytkowania auta, a więc to, gdzie nim jeździmy i w jaki sposób – postawiliśmy więc na proste wyliczenie kosztów przejechania 9 tys. km (średnia roczna dla Polski).

Kolejny raz przytoczymy dane PSPA. Wskazują one, że w największych polskich miastach (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz i Lublin) zarejestrowanych było 46% wszystkich samochodów elektrycznych w naszym kraju. Nie powinno nas to dziwić, bo właśnie w jeździe po mieście elektryki są najbardziej efektywne i przydatne. Dlatego w naszym zestawieniu znalazły się dwa popularne auta z klasy B.

Do porównania wybraliśmy 5 modeli, które należały do najpopularniejszych wśród samochodów spalinowych i elektrycznych. Przeciętnie kierowca w Polsce pokonuje niecałe 9 000 km rocznie – więcej na ten temat w naszym artykule o średnik rocznym przebiegu. Ile kosztowałoby go paliwo lub prąd, by przejechać tyle kilometrów w jednym roku?

Do wyliczenia kosztów przyjęliśmy średnie ceny Pb 95 i ON z portalu e-petrol oraz zaokrąglone ceny prądu. Wzięliśmy pod uwagę obniżone ceny prądu do 2000 kWh i wyższe ceny po przekroczeniu tego limitu (założyliśmy zużycie 4000 kWh miesięcznie i wyciągnęliśmy średnią). Na dzień 18.01.2023 roku przyjęliśmy następujące ceny:

 • Pb 95 – 6,54 zł,
 • ON – 7,63 zł,
 • Prąd – 0,83 zł.

Koszt paliwa (benzyny, oleju, prądu) potrzebne do przejechania 9 000 km:

Model samochoduBateria/bakOrientacyjny koszt przejechania 9 tys. km.
Renault ZOE (elektryk)Bateria 52 kWh – zasięg 386 km1 006 zł
Toyota Yaris (benzyna)Bak 40 l – spalanie 5,6 l/100 km3 296 zł
Kia Niro EV (elektryk)Bateria 64,8 kWh – zasięg 460 km1 052 zł
Kia Sportage (diesel)Bak 54 l – spalanie 5,5 l3 777 zł
Źródła: Opracowanie Mubi.

Pamiętajmy, że do powyższych wyliczenie nie brały pod uwagę stylu jazdy czy pory roku. Założyliśmy także, że samochody elektryczne będą ładowane wyłącznie z gniazda, a nie na stacjach ładowania, gdzie 1 kWh jest droższy. Dlatego wyliczenia należy traktować jako orientacyjne i służące do przybliżonego porównania.

Widać jednak, że koszt paliwa jest ponad 3-krotnie wyższy niż prądu dla elektryków. Zwróćmy jeszcze uwagę, że wyliczenia kosztów benzyny i oleju zrobiliśmy dla średniego spalania podanego przez producenta – w rzeczywistości może być ono wyższe choćby ze względu na styl jazdy.

Dodatkowo koszt użytkowania samochodu elektrycznego będzie niższy dla osób, które mają dom jednorodzinny z panelami słonecznymi. W takim przypadku ładowania będzie jeszcze bardziej opłacalne. W tym kontekście zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem – Auta elektryczne jako wsparcie dla sieci elektrycznej – technologia V2G.

Ubezpieczenie OC auta elektrycznego a spalinowego – które jest tańsze?

Ostatnią kwestią, której nie możemy pominąć, jest koszt obowiązkowego OC. Sprawdźmy, co pokazują statystyki na temat średnich cen tego ubezpieczenia. Oto jak przedstawiały się średnie ceny OC w zależności od rodzaju napędu samochodu osobowego:

Rodzaj napęduŚrednia cena OC w grudniu 2022 roku
Elektryczny589 zł
Benzyna667 zł
Diesel668 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń Mubi [grudzień 2022 roku].

W przypadku aut spalinowych ceny ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej są takie same. Natomiast dla samochodów BEV są one o blisko 100 zł niższe.

Postawmy więc sobie następujące pytanie – jakie byłyby różnice w cenie OC, gdyby ta sama osoba szukała ubezpieczenia na auta z tego samego rocznika o podobnej wartości, a różniłby je marka, model i rodzaj napędu?

Załóżmy, że naszym kierowcą byłby 42-latek z Warszawy z prawem jazdy od 20 lat. Ubezpiecza on samochody od co najmniej 10 lat i miał w tym czasie jedną szkodę (4 lata temu). Do porównania wybraliśmy dwa modele z 2020 roku: Teslę Model 3 oraz BMW Seria 3. Auta mają przejechane 22 tys. km i parkowane są w indywidualnym garażu.

UbezpieczycielPakietCena ubezpieczenia Tesli Model 3
UNIQAOC + NNW + Assistance452 zł
mtu24.plOC459 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + NNW + Assistance613 zł
TrastiOC798 zł
BenefiaOC800 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń Mubi [18.01.2023].

Najtańsze OC Tesli Model 3 zaoferowała UNIQA. Co ważniejsze, był to pakiet ubezpieczeń z dodatkowym NNW i Assistance. Kosztował on jedyne 452 zł. A jak przedstawiały się oferty dla BMW Serii 3?

UbezpieczycielPakietCena ubezpieczenia BMW Seria 3
UNIQAOC + NNW + Assistance495 zł
TrastiOC613 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + NNW + Assistance819 zł
LINK4OC + Assistance827 zł
BeesafeOC842 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń Mubi [18.01.2023].

Wszystkie przedstawione oferty na samochód spalinowy były droższe od tych na auto elektryczne. Najmniejsza różnica w cenie pakietu dotyczyła TU UNIQA. Gdyby kierowca chciał kupić także AC, to musiałby zapłacić wielokrotnie więcej, ponieważ koszt ubezpieczenia autocasco zależy w dużej mierze od wartości pojazdu, a Tesla Model 3 i BMW Seria 3 to drogie samochody.

Samochód elektryczny czy spalinowy – wnioski

Popularność aut elektrycznych rośnie i z pewnością ten trend utrzyma się w najbliższych latach. W mediach pojawiają się informacje o zmianie przepisów w UE, które mają zakazać sprzedaży aut spalinowych do 2035 roku. Czy jednak kupno samochodu elektrycznego już teraz jest bardziej opłacalne niż samochodu spalinowego?

Dla większości osób nie. Przede wszystkim nowe auta elektryczne są dużo droższe niż spalinowe. Wynika to z kosztów produkcji baterii. Jednak prognozy wskazują, że już za parę lat to się zmieni i ceny akumulatorów do elektryków będą tańszę, a same baterie wydajniejsze.

Drugą kwestią jest infrastruktura. Obecnie w Polsce jest 2 565 stacji ładowania, w których znajduje się 5 016 punktów poboru prądu. Natomiast stacji benzynowych jest 7 879. Zwróćmy także uwagę na rosnące ceny prądu na takich stacjach, które są wyższe niż te z domowych gniazd.

Koszt ładowania auta elektryczne prądem domowym jest dużo tańszy niż tankowanie paliwem. Niestety osoby mieszkające w blokach nie mają jak ładować aut elektrycznych z domowych gniazdek. Komu więc auto elektryczne obecnie może się opłacać?

Zdecydowanie osobom, które mają domek jednorodzinny z panelami fotowoltaicznymi. Dodatkowo będą używać auta elektryczne do podróży w pobliżu miejsca zamieszkania. W takiej sytuacja koszt jego utrzymania będzie niższy i jego zakup nabiera sensu.

A co z kosztami naprawy? Samochody spalinowe są bardziej złożone technicznie i więcej ich elementów może ulec awarii. Oczywiście koszty naprawy zależą od marki i modelu pojazdu. W przypadku elektryków wiele osób obawia się uszkodzenia i zużywania baterii. Oczywiście bateria z czasem traci swoją pojemność, ale można ją zregenerować, o czym piszemy w artykule Naprawa baterii w samochodzie elektrycznym – czy jest możliwa?

Pamiętajmy, że koszt baterii będzie najprawdopodobniej spadał. W Europie planowanych jest wybudowanie fabryk baterii. Wszystko wskazuje, że auta elektryczne są przyszłością motoryzacji. Przekonamy się już niedługo, choć technologia ogniw wodorowych może wszystko znowu zmienić!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód elektryczny a spalinowy

Czy zakup samochodu elektrycznego jest dalej droższy niż spalinowego?

Tak. Przy zakupie samochodu z tego samego segmentu, więcej trzeba zapłacić za auto w pełni elektryczne (BEV). Wynika to przede wszystkim z kosztów wytworzenia baterii. Prognozuje się jednak, że ceny zrównają się w najbliższych latach, a nawet auta elektryczne staną się tańsze w produkcji.

Co wychodzi taniej – tankowanie auta tradycyjnego czy ładowanie elektryka?

Taniej wychodzi ładowania samochodu elektrycznego. Oczywiście najkorzystniej jest ładować taki pojazd z domowego gniazda. Na stacjach ładowania prąd jest droższy. W najlepszej sytuacji są osoby, które mogą ładować pojazd z domowej sieci zasilane panelami słonecznymi.

Czy za ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego trzeba zapłacić więcej niż spalinowego?

Nie. Średnie ceny OC wskazują, że ubezpieczenie samochodu elektrycznego (BEV) jest o blisko 100 zł tańsze niż samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym.

PODSUMOWANIE
 • Liczba samochodów elektrycznych w Polsce systematycznie rośnie.
 • Blisko połowa aut elektrycznych to pojazdy typu BEV, czyli napędzane wyłącznie prądem z baterii.
 • Koszt zakupu auta w pełni elektrycznego jest dużo wyższy niż spalinowego z tego samego segmentu.
 • Użytkowanie samochodu elektrycznego przy ładowaniu z gniazdka domowego jest o wiele tańsze niż tankowanie samochodu spalinowego na stacjach paliw.
 • Ubezpieczenie OC samochodów elektrycznych jest tańsze niż tych na benzynę i olej napędowy.
 • Obecnie samochód elektryczny najbardziej opłaca się osobom, które mieszkają w domu jednorodzinnym i mają zamontowane panele słoneczne.
Źródła:
 • https://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-Pojazdow/Rejestracje-samochody-osobowe-i-dostawcze/Grudzien-2022r/Tabele-dot.-rejestracji-samochodow-osobowych-i-dostawczych-o-DMC-3-5t-12.2022r
 • https://pspa.com.pl/wp-content/uploads/2023/01/PSPA_Rok_2022_w_polskiej_elektromobilnosci_Raport-3.pdf
 • https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/10718,Ile-zaplacimy-za-energie-elektryczna-od-stycznia-2023-roku.html
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!