Inny adres zamieszkania niż zameldowania a cena ubezpieczenia

Ponad 30 zł różnicy może być między składką ubezpieczeniową kierowców, których adres zamieszkania jest taki sam, jak adres zameldowania i osób, które zamieszkują pod innym adresem niż są zameldowane. Takie dane podaje porównywarka ubezpieczeń Mubi z ostatnich kilku miesięcy. Kto płaci za OC więcej, a kto mniej? I od czego tak właściwie zależy wysokość ceny ubezpieczenia?

samochód na tle zachodzącego słońca

Jakich danych potrzebują ubezpieczyciele do wyliczenia składki?

Bez względu na to, czy kupujesz ubezpieczenie za pośrednictwem agenta, czy poprzez porównywarkę ubezpieczeń, będziesz musiał odpowiedzieć na kilka pytań. Dane, które wskażesz, pomogą ubezpieczycielom przygotować ofertę ubezpieczenia samochodu, które będzie Cię właściwie chroniło. Powinieneś przygotować przede wszystkim:

  • dane samochodu, który chcesz ubezpieczyć (marka, model, rodzaj napędu, pojemność silnika, rok produkcji);
  • informacje o sposobie jego użytkowania (stan licznika, planowany przebieg w ciągu najbliższych 12 miesięcy, czy pojazd będzie użytkowany prywatnie, czy również w celach służbowych, gdzie jest parkowany samochód nocą, czy będzie używany za granicą);
  • informacje na temat właścicieli pojazdu i dodatkowych kierowców (data urodzenia, stan cywilny, fakt posiadania dzieci, miejsce zameldowania, ewentualnie miejsce zamieszkania, rok uzyskania prawa jazdy);
  • informacje o historii ubezpieczeniowej (od ilu lat kierowcy kupują ubezpieczenie OC, AC i czy w ramach tych ubezpieczeń były likwidowane szkody);
  • jaki zakres polisy samochodowej Cię interesuje (czy chcesz nabyć tylko obowiązkowe OC, czy zależy Ci również na dobrowolnych rodzajach ochrony, np. autocasco czy NNW).

Chociaż każda firma ubezpieczeniowa pyta o podobne kwestie, a zasady działania ubezpieczenia OC są regulowane prawnie i obowiązują wszystkich kierowców i ubezpieczycieli, to ceny polisy, nawet samej polisy OC, mogą znacznie się od siebie różnić w zależności od ubezpieczalni. Jest to spowodowane tym, że dla każdej firmy ubezpieczeniowej każdy czynnik może mieć inną wagę. Dla jednego ubezpieczyciela ważniejszy może okazać się rodzaj napędu ubezpieczanego pojazdu, dla innego – np. wiek kierowcy.

Wpływ miejsca zameldowania na wysokość składki ubezpieczenia OC samochodu

Jednym z czynników, od których zależy cena ubezpieczenia, jest miejsce zameldowania kierowcy. To gdzie mieszkasz, może zmienić wysokość składki nawet o kilkaset złotych. Dzieje się tak dlatego, że towarzystwa ubezpieczeniowe w wycenie składki uwzględniają również poziom zatłoczenia miejscowości i liczbę wypadków, która często jest związana z tym pierwszym czynnikiem. Im większa liczba mieszkańców i liczba wypadków w danym mieście, tym składki ubezpieczeniowe tamtejszych kierowców mogą być wyższe.

Nasuwa się na myśl teoria, że to w miastach wojewódzkich, w których mieszka najwięcej osób, ceny polisy będą najwyższe. Rzeczywiście w większości przypadków właśnie tak się dzieje, jednak są od tej reguły wyjątki. Przykładowo Łódź, którą zamieszkują 664 tys. osób, notuje niższą składkę, bo w wysokości 833 zł, podczas gdy kierowcy z mniejszego Gdańska płacą za OC średnio 925 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC w województwie łódzkim?

MiastoLiczba mieszkańcówŚrednia cena OC
Łódź658 444833 zł
Piotrków Trybunalski67 264735 zł
Pabianice61 353688 zł
Tomaszów Mazowiecki58 089707 zł
Bełchatów52 851735 zł
Dane na podstawie portalu polskawliczbach.pl i statystyk porównywarki Mubi (styczeń 2024)

W województwie łódzkim to w największym mieście płaci się średnio najwięcej za ubezpieczenie OC. W pozostałych miastach ceny są zbliżone do siebie.

Miejsce zameldowania a cena ubezpieczenia OC

Sprawdźmy na przykładzie kilku województw, jak przedstawiały się ceny OC i czy rzeczywiście liczba mieszkańców i statystyki wypadkowe wpływają na składki ubezpieczeniowe kierowców.

WojewództwoLiczba mieszkańcówLiczba wypadków w 2022 rokuŚrednia cena OC
dolnośląskie2 888 0331 869794 zł
łódzkie2 378 4832 209681 zł
opolskie942 441438637 zł
śląskie4 346 7021 984652 zł
pomorskie2 358 3071 592812 zł
Dane na podstawie portalu polskawliczbach.pl, statystyk policyjnych i statystyk porównywarki Mubi (styczeń 2024)

Powyższe zestawienie pokazuje, że w województwie opolskim, gdzie mieszka najmniej osób, dochodzi także do mniejszej liczby wypadków i cena OC jest najniższa. Jednak liczba ludności w opolskim jest dużo niższa niż w śląskim – gdybyśmy zwrócili uwagę na liczbę wypadków na 100 tys. mieszkańców, to dane byłyby podobne. Z kolei w najdroższych województwach dolnośląskim i pomorskim wskaźnik ten byłby wyższy. 

Przeczytaj też: Natężenie ruchu w mieście a liczba wypadków – czy w dni o dużym zatłoczeniu ginie i zostaje rannych więcej osób?

Przeczytaj też: Miejsce zamieszkania właściciela samochodu a cena OC komunikacyjnego

Miejsce zameldowania inne niż miejsce zamieszkania – czy ma to znaczenie dla ubezpieczycieli?

Zdarza się, że niektórzy kierowcy mieszkają pod innym adresem niż ich adres zameldowania. Nie jest to bez znaczenia dla ubezpieczycieli, bo to miejsce faktycznego przebywania kierowcy, a tym samym ubezpieczanego auta mówi, w jakim rejonie będą się najczęściej przemieszczać. Jeśli oprócz miejsca zameldowania wskażesz miejsce aktualnego zamieszkania, ubezpieczyciel podczas kalkulacji składki z pewnością weźmie pod uwagę statystyki wypadkowe i liczbę ludności z tego obszaru.

Dodatkowo, jeśli planujesz zakup również ubezpieczenia AC, będą miały znaczenie statystyki kradzieżowe w miejscu Twojego aktualnego przebywania, a więc w miejscu, w którym Twój samochód prawdopodobnie jest zwykle parkowany (także nocą, kiedy to najczęściej dochodzi do włamań i aktów wandalizmu).

Okazuje się, że kierowcy, których adres zamieszkania różni się od adresu zameldowania, płacą za ubezpieczenie OC nawet kilkadziesiąt złotych mniej niż ci, których adres zameldowania i zamieszkania jest taki sam! Być może ci pierwsi są zameldowani w większym mieście, natomiast zamieszkują mniejszą miejscowość, co mogłoby tłumaczyć spadek cen w tych przypadkach. Możliwe też, że są to osoby już doświadczone za kierownicą, które początkowo zamieszkiwały miasto wojewódzkie (np. podczas studiów i na początku kariery zawodowej), a po pewnym czasie zdecydowały się na przeprowadzkę w spokojniejsze miejsce. Statystyki porównywarki ubezpieczeń Mubi pokazują, że różnice w cenach osób mieszkających w miejscu zameldowania i osób, których miejsce zamieszkania jest inne niż adres meldunkowy, wynoszą od 3 zł do 21 zł.

MiesiącŚrednia cena OC osób podających dwa adresyŚrednia cena OC osób podających jeden adres
Styczeń 2024707 zł720 zł
Grudzień 2023696 zł710 zł
Listopad 2023698 zł719 zł
Październik 2023701 zł720 zł
Wrzesień 2023711 zł714 zł
Dane na podstawie obliczeń użytkowników porównywarki Mubi (styczeń 2024)

Ile kosztuje ubezpieczenie kierowcy, który ma inne miejsce zamieszkania niż zameldowania?

Sprawdźmy, ile za OC zapłaciłby 39-letni kierowca zameldowany i mieszkający we Wrocławiu, który jeździ Nissanem NV200 z 2018 roku (benzyna, 1597 cm3). Załóżmy, że kierowca nie spowodował nigdy szkody. Sprawdźmy też, ile ten sam kierowca zapłaciłby za OC, gdyby był zameldowany we Wrocławiu, ale zamieszkiwałby Oleśnicę.

UbezpieczycielZakres ochronyCena OC osób podających jeden adresCena OC osób podających dwa adresy
LINK4 OC + NNW + assistance729 zł548 zł
UNIQAOC + assistance759 zł635 zł
BeesafeOC886 zł886 zł
WienerOC + assistance1 178 zł1 178 zł
TrastiOC1 340 zł1 119 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + NNW + assistance1 388 zł1 388 zł
BenefiaOC + NNW1 775 zł1 775 zł
mtu24.pl OC2 146 zł1 687 zł
ERGO Hestia OC9 511 zł9 511 zł
Dane na podstawie obliczeń w porównywarce ubezpieczeń Mubi (02.02.2024).

Gdyby nasz przykładowy kierowca był zameldowany we Wrocławiu, a mieszkał w oddalonej o 30 minut drogi od stolicy Dolnego Śląska Oleśnicy, cena jego ubezpieczenia spadłaby w 4 towarzystwach: w UNIQA, LINK4, Trasti i mtu24.pl. 4 pozostałe firmy zaproponowałyby dokładnie taką sama składkę jak w przypadku, gdyby kierowca mieszkał w miejscu zameldowania, czyli we Wrocławiu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ podania adresu zamieszkania niż zameldowania na cenę OC

Czy kierowcy podający dwa adresy (zamieszkania i zameldowania) płacą więcej, czy mniej niż ci, którzy mieszkają pod adresem meldunkowym?
W jaki sposób miejsce zamieszkania/zameldowania wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?
Czy miejsce zamieszkania/zameldowania ma wpływ tylko przy zakupie ubezpieczenia OC?
PODSUMOWANIE
  • Do przygotowania oferty ubezpieczyciele potrzebują danych pojazdu, informacji o sposobie użytkowania go, informacji na temat właścicieli i dodatkowych kierowców oraz ich historii ubezpieczeniowej. Warto również wskazać, jaki zakres ochrony interesuje ubezpieczonego.
  • Miejsce zamieszkania/zameldowania kierowcy ma wpływ na wysokość składki.
  • Kierowcy z miast zamieszkanych przez większą liczbę osób często płacą wyższe składki od kierowców z mniejszych miejscowości. Na cenę O wpływ mają także statystyki wypadkowe.
  • Kierowcy, których miejsce zamieszkania jest inne niż miejsce zameldowania, płacą zwykle mniej od osób, które mieszkają pod adresem meldunkowym.
  • Różnica między średnimi składkami obu grup kierowców może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Czy miejsce zarejestrowania pojazdu wpływa na koszt ubezpieczenia?
Nie. Przy zakupie polisy komunikacyjnej wskazuje się miejsce zamieszkania (nie miejsce rejestracji ani nie miejsce zameldowania). To miejsce zamieszkania ma wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC