Opłata za ubezpieczenie – ile czasu dają ubezpieczyciele na jej wniesienie?

Do zakupu ubezpieczenia samochodu kierowcy podchodzą często zbyt lekko. Zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o wybór ubezpieczenia OC. Tymczasem nawet zakup tej obowiązkowej polisy, która zapewnia odszkodowanie pokrzywdzonym przez ubezpieczonego, a nie jemu samemu, wymaga podjęcia świadomej i najbardziej korzystnej dla kupującego decyzji.

kierowca w samochodzie

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego – jakie są etapy wyboru polisy?

Sposobów nabycia ubezpieczenia samochodu jest przynajmniej kilka: zakup bezpośrednio w siedzibie ubezpieczyciela, za pośrednictwem agenta lub w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi. Bez względu na to, jak przebiega wybór polisy, musi on zakończyć się opłaceniem składki. Przeanalizujmy proces zakupu OC online.

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń Mubi, można nabyć polisę dopasowaną do potrzeb właściciela pojazdu. Żeby tak było, trzeba zacząć od wypełnienia formularza, w którym znajdują się pytania o:

  • dane ubezpieczanego samochodu,
  • informacje o jego użytkowaniu,
  • informacje o właścicielach i kierowcach,
  • dane kontaktowe ubezpieczającego.

To na ich podstawie użytkownik porównywarki otrzymuje ofertę ubezpieczeniową. Dane te są niezbędne do wyliczenia składki i udostępnienia kierowcy tych rodzajów polis, które mogą zostać mu sprzedane (np. stare samochody nie będą mogły zostać objęte ochroną w ramach autocasco, więc właściciel leciwego pojazdu nie otrzyma oferty z AC).

Po wypełnieniu formularza i przesłaniu go do ubezpieczycieli poprzez kalkulator OC, zainteresowany zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego otrzymuje całą listę ofert od różnych towarzystw, zróżnicowanych pod względem ceny i zakresu ochrony. To na tym etapie może on zapoznać się z tymi propozycjami, porównać je ze sobą oraz wybrać tę, która najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom.

Potem zostaje już wybór płatności (uiszczenie należności jednorazowo lub zakup ubezpieczenia na raty), uzupełnienie brakujących danych (przede wszystkim dane osobowe i kontaktowe, jeśli nie zostały podane w formularzu). W zależności od towarzystwa, polisa ubezpieczeniowa może przyjść na adres mailowy kupującego przed lub po uiszczeniu należności za wybraną ochronę ubezpieczeniową. Bez względu na to, zapłacenie (najczęściej przelewem w przypadku zakupu polisy online) jest obowiązkiem każdego ubezpieczającego.

Najtańsze OC samochodu – jakich cen można się spodziewać?

Ceny ubezpieczenia OC samochodu są zróżnicowane w zależności od wielu czynników. Miejsce zamieszkania właściciela, marka samochodu oraz pojemność silnika, wiek kierowcy, wiek pojazdu, doświadczenie kierowców na drodze – to tylko niektóre informacje, od których zależy wysokość składki ubezpieczeniowej. Każdy kierowca może otrzymać zatem całkiem inną ofertę niż jego sąsiad, kolega czy brat.

Ile za OC płacili użytkownicy porównywarki ubezpieczeń Mubi? Oto przykłady najniższych cen ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną, które w grudniu 2024 roku wyliczyli użytkownicy tego kalkulatora.

SamochódWłaściciel samochoduWłaściciel samochodu
Renault Clio, 2014 r. (pojemność silnika: 0,9 l)50-letnia mieszkanka powiatu średzkiego101 zł
Citroen Berlingo, 2023 r. (pojemność silnika: 1,5 l)52-letni mieszkaniec Kalisza105 zł
FSM 126p, 1987 r. (pojemność silnika: 0,7 l)39-letni mieszkaniec powiatu olkuskiego140 zł
FSM 126p, 1987 r. (pojemność silnika: 0,7 l)59-letni mieszkaniec Rawicza140 zł
FSM 126p, 1988 r. (pojemność silnika: 0,7 l)38-letni mieszkaniec Augustowa140 zł
FSM 126p, 1989 r. (pojemność silnika: 0,7 l)44-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego140 zł
FSM 126p, 1989 r. (pojemność silnika: 0,7 l)65-letni mieszkaniec Leszna140 zł
FSM 126p, 1990 r. (pojemność silnika: 0,7 l)67-letni mieszkaniec powiatu białostockiego140 zł
FSM 126p, 1989 r. (pojemność silnika: 0,7 l)49-letni mieszkaniec Tarnowa140 zł
FSM 126p, 1989 r. (pojemność silnika: 0,7 l)51-letni mieszkaniec powiatu myszkowskiego141 zł
Źródło: dane kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi

Jak wynika z grudniowych danych, na tanie OC mogli liczyć w większości przypadków posiadacze samochodów z silnikiem o niewielkiej pojemności poniżej 1,0 l (w większości przypadków maluchów). Można zatem wysnuć wniosek, że ta cecha samochodów miała duży wpływ na składkę ubezpieczeniową tych kierowców.

Oczywiście w grudniu 2024 roku pojawiły się także oferty z wyższymi cenami ubezpieczenia. Oto przykładowe wyliczenia do samochodów osobowych z silnikami o większych pojemnościach.

SamochódWłaściciel samochoduCeny OC w kalkulatorze Mubi
Volkswagen Golf, 1990 r. (pojemność silnika: 1,6 l)44-letni mieszkaniec Zamościa144 zł
Skoda S 120, 1988 r. (pojemność silnika: 1,2 l)38-letni mieszkaniec Namysłowa150 zł
Volkswagen Golf, 1988 r. (pojemność silnika: 1,3 l)54-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego154 zł
Kia Rio, 2006 r. (pojemność silnika: 1,4 l)32- letnia mieszkanka Pabianic157 zł
Mercedes- Benz 190, 1989 r. (pojemność silnika: 2,0 l)44-letni mieszkaniec Przemyśla160 zł
Volkswagen Golf, 1989 r. (pojemność silnika: 1,3 l)68-letni mieszkaniec Birczy160 zł
BMW Seria 3, 1990 r. (pojemność silnika: 1,8 l)35-letni mieszkaniec powiatu bełchatowskiego160 zł
Ford Fiesta, 1990 r. (pojemność silnika: 1,1 l)62-letni mieszkaniec Tarnogrodu160 zł
Audi 80, 1990 r. (pojemność silnika: 1,6 l)39-letnia mieszkanka powiatu kluczborskiego162 zł
Volkswagen Golf, 1990 r. (pojemność silnika: 1,8 l)73-letni mieszkaniec Sędziszowa Małopolskiego162 zł
Źródło: dane kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi

Ile czasu mają kierowcy na wniesienie opłaty za ubezpieczenie?

Przyjęło się, że polisa musi zostać opłacona jeszcze przed dniem, od którego ma działać ochrona. Rzeczywiście, najczęściej ubezpieczyciele zobowiązują swoich klientów kupujących ubezpieczenie za pośrednictwem porównywarki Mubi do opłacenia składki najpóźniej dzień przed startem ubezpieczenia. Taką zasadą kieruje się m.in. Generali, Proama i Beesafe. Nie jest to jednak reguła i niektóre towarzystwa dają właścicielom samochodów więcej czasu na zapłacenie.

Beesafedo dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
Benefiado dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy do 50 minut od momentu zawarcia umowy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
Generalido dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
LINK4płatność najpóźniej do 23:50 dnia startu polisy
mtu24.pldo dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
Proamado dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
TUZ Ubezpieczenia najpóźniej w dniu startu polisy do 23:45
(jeśli ochrona ma rozpocząć się maksymalnie w ciągu najbliższych 30 dni od zawarcia umowy), jeżeli start dalszy niż 30 dni od wystawienia wniosku, to klient może zapłacić w ciągu 30 dni od wystawienia wniosku do 23:45.
UNIQAdo dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu) lub w ciągu 30 dni od wystawienia propozycji, jeżeli start ochrony jest dalszy
Wienerdo dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy w ciągu 50 min od momentu zawarcia umowy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu),
w ciągu 30 dni od wystawienia propozycji, jeżeli start ochrony jest dalszy
You Can Drivedo dnia poprzedzającego start polisy do 23:45
(lub w dniu startu polisy w ciągu 45 minut od wystawienia wniosku), jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli wykupisz ubezpieczenie przez internet lub telefon, możesz odstąpić od umowy w ciągu 30 dni i zdecydować się na uzyskanie ochrony w innym towarzystwie. Pamiętaj, że nawet jeśli wykupiłeś ubezpieczenie na odległość, nie otrzymałeś z niego żadnego odszkodowania i odstąpiłeś od niego w ciągu wymaganych 30 dni, i tak nie dostaniesz zwrotu opłaty za wykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.

Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?

Kwestia czasu opłacenia składki OC wygląda różnie. W przypadku polis całorocznych, płatnych jednorazowo wystarczy to zrobić raz na 12 miesięcy. Sprawa komplikuje się nieco, jeśli ubezpieczony zdecyduje się nabyć ubezpieczenie na raty. Wtedy płatności w zależności od liczby transz i ustalonego harmonogramu spłaty muszą wpłynąć na konto ubezpieczyciela we wskazanym terminie. W razie opóźnienia towarzystwo może naliczyć odsetki karne, a nawet wypowiedzieć ubezpieczenia dobrowolne.

Krótkoterminowe OC trzeba opłacać kilka razy w roku, aby zachować ciągłość ubezpieczenia i nie narażać się na kary finansowe z UFG.

Co grozi za nieopłacenie ubezpieczenia w terminie?

Kierowcy, którzy przeoczyli lub pomylili termin płatności za wykupione ubezpieczenie samochodu, powinni uregulować składkę niezwłocznie. Ubezpieczyciel z pewnością upomni się o nieuregulowany rachunek. Spóźnialscy będą zatem mieli szansę na nadrobienie zaległości i wpłacenie zaległej składki ubezpieczeniowej. Gorzej sytuacja będzie wyglądała dla tych, którzy, mimo wezwań, nie uregulowali należności. Firma ubezpieczeniowa z pewnością będzie dochodziła swoich praw, oddając sprawę do windykacji.

Czy nieopłacona polisa przestaje obowiązywać?

Nieopłacona polisa OC nie wygaśnie nawet wtedy, gdy ubezpieczający jej nie opłaci. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spowodowania kolizji czy wypadku ubezpieczyciel, co prawda, wypłaci odszkodowanie pokrzywdzonym (nie mogą przecież ponosić konsekwencji nieodpowiedzialnego zachowania sprawcy lub ubezpieczającej go osoby), jednak wobec sprawcy, który nie zapłacił składki, będzie mógł wszcząć postępowanie windykacyjne.

Jeśli kierowca wybrał zakup ubezpieczenia OC na raty i będzie zwlekał z opłaceniem kolejnych części składki, musi przygotować się na to, że umowa ubezpieczeniowa nie odnowi się automatycznie na kolejny rok.

Nieco innymi prawami rządzi się ubezpieczenie autocasco. To, jak zostanie potraktowany kierowca, który nie zapłacił za ten rodzaj ochrony, określają Ogólnie Warunki Ubezpieczenia. A te mogą różnić się w zależności od towarzystwa.

Ochrona w ramach autocasco zazwyczaj wygasa, gdy ubezpieczony nie opłaci składki. W OWU UNIQA widnieje zapis, w którym jest mowa o możliwości natychmiastowego rozwiązania umowy i domagania się zapłaty za wykorzystany okres ochrony, jeśli ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność jeszcze przed opłaceniem składki, a ta nie zostanie opłacona w terminie.

Czy nieopłacona polisa jest ważna?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy nieopłacone ubezpieczenie OC nadal obowiązuje? Dokładne informacje na ten temat powinieneś znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. OWU obejmuje przeważnie wyjaśnienie, co dzieje się w przypadku nieopłacenie całości lub części składki. Możesz też ustalić to kontaktując się z ubezpieczycielem.

Ważność polisy sprawdzisz także przez internet! Wystarczy wejść na stronę ufg.pl i w zakładce “Baza OC i AC” wybrać “Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. “Identyfikacja umowy OC na dzień” pozwala stwierdzić, czy w danej chwili pojazd objęty był ważną polisą obowiązkową.

Jakie są kary za brak OC w 2025 roku?

Jeśli nie zachowasz ciągłości ochrony OC, narażasz się na karę nałożoną przez UFG. Wysokość grzywny zależy od rodzaju pojazdu, liczby dni, w których nie posiadał on ubezpieczenia oraz minimalnego wynagrodzenia. Jaka grozi Ci kara za brak OC w 2025 roku?

Liczba dni bez ubezpieczeniaSamochody osoboweSamochody ciężarowePozostałe pojazdy
od 1 do 3 dni1 870 zł2 800 zł310 zł
od 4 do 14 dni4 670 zł7 000 zł780 zł
powyżej 14 dni9 330 zł14 000 zł1 560 zł
Źródło: www.ufg.pl

Oprócz kar nałożonych przez UFG, w przypadku braku ubezpieczenia pojazdu narażasz się także na mandat od policji oraz opłaty znacznie wyższe od wyżej podanych grzywien. Jeśli spowodujesz wypadek, będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów szkód osobowych i rzeczowych, a takie opłaty mogą sięgać nawet kilkaset tysięcy złotych.

Płatność za OC po terminie a brak ubezpieczenia pojazdu – jakie są różnice?

W przypadku dokonania płatności za OC po terminie (szczególnie kolejnych rat), ubezpieczenie wciąż obowiązuje. Towarzystwo nie może wypowiedzieć Ci umowy. Zatem jeśli spowodujesz zdarzenie drogowe, poszkodowani otrzymają pomoc. Jeśli z kolei nie ubezpieczysz swojego pojazdu, nie masz co liczyć na wsparcie firmy, jeśli spowodujesz wypadek. Wówczas koszty związane z naprawą zniszczeń mienia czy odszkodowaniem dla rannych za uszczerbek na zdrowiu musisz pokryć z własnej kieszeni.

Płatność za OC po terminie a brak ubezpieczenia samochodu mają jednak jeden element wspólny – jeśli nie dokonasz płatności za polisę w terminie lub spóźnisz się z opłaceniem pierwszej raty, a towarzystwo wystawiło Ci wniosek, nie polisę, ochrona nie wystartuje. Wówczas narażasz się na przerwę w ubezpieczeniu. W przypadku wniosku brak płatności oznacza brak rozpoczęcia ochrony.

Czy jeśli zapłacisz ratę za OC po terminie, ubezpieczyciel rozwiąże Twoją umowę?

Zapłacenie raty OC po terminie nie zawsze świadczy o automatycznym rozwiązaniu umowy ubezpieczenia OC pojazdu, ale może wiązać się z pewnymi konsekwencjami.

Ubezpieczenie OC może nie wystartować, jeśli spóźnisz się z opłaceniem pierwszej raty. Obecnie większość towarzystw wystawia wnioski, a nie polisy. Oznacza to, że dopiero po opłaceniu składki wniosek przekształca się w polisę i zaczyna obowiązywać. Brak płatności maksymalnie dzień przed startem ochrony jest równoznaczny z tym, że ubezpieczenie nie wejdzie w życie. Tak jest np. w towarzystwie Allianz, Benefia, Beesafe, Compensa, Generali czy Proama.

UWAGA!

Jeśli nie opłacisz składki maksymalnie dzień przed startem, istnieje ryzyko, że Twoje ubezpieczenie nie zacznie obowiązywać. Grozi to przerwą w ubezpieczeniu i srogimi karami od UFG.

Jeśli spóźnisz się z opłaceniem drugiej, trzeciej, czwartej raty itd., umowa OC nadal będzie obowiązywać. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i ma na celu ochronę innych uczestników ruchu drogowego, dlatego opóźnienie w płatności nie powoduje jej automatycznego rozwiązania. W takiej sytuacji Ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić ciągłość ochrony, nawet jeśli rata OC nie zostanie zapłacona na czas.

W przypadku opóźnienia ubezpieczyciel może naliczyć odsetki za zwłokę. Ich wysokość jest regulowana umową lub przepisami prawa. Towarzystwo może nawet podjąć kroki prawne w celu windykacji należności, jeśli opóźnienie dotyczące płatności raty będzie znaczne. Licz się również z tym, że jeśli masz opóźnienia w płatnościach, ubezpieczyciel może nie przedłużyć automatycznie umowy OC na kolejny okres.

Czy jeśli zapłacisz ratę za OC po terminie, otrzymasz pomoc przy szkodzie komunikacyjnej?

Jeśli zapłacisz kolejną ratę za OC po terminie, Twoja polisa nadal będzie obowiązywać, zatem jak najbardziej możesz liczyć na pomoc w przypadku wystąpienia szkody. Chyba że nie opłaciłeś pierwszej raty, a ubezpieczenie było wnioskiem, nie polisą, co oznacza, że ochrona nie wystartowała.

Licz się jednak z tym, że jeśli nie opłacasz rat za ubezpieczenie, mogą grozić Ci konsekwencje. Towarzystwo może naliczyć odsetki, wszcząć postępowanie windykacyjne, a także wstrzymać wypłatę świadczenia dla poszkodowanego do momentu aż uregulujesz zaległe należności.

Kiedy ubezpieczenie OC nie przedłuża się automatycznie?

Jeśli opłacałeś dotąd wszystkie raty za ubezpieczenie na czas, możesz mieć pewność, że Twoja polisa przedłuży się automatycznie na kolejny okres. Są jednak sytuacje, kiedy tak się nie stanie.

Ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie, jeśli:

  • miałeś opóźnienia w spłacie lub w ogóle nie opłaciłeś rat za poprzednie ubezpieczenie,
  • masz polisę krótkoterminową,
  • posiadasz ochronę po poprzednim właścicielu,
  • wypowiesz polisę.
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie można kupić w oddziale ubezpieczyciela, u agenta lub przez internet.
  • Ubezpieczyciele ustalają termin opłacenia składki ubezpieczeniowej.
  • W większości towarzystw składkę należy zapłacić najpóźniej dzień przed startem polisy lub w tym samym dniu, jeśli polisa ma wystartować od razu.
  • Brak opłaty za ubezpieczenie OC nie musi spowodować jego wygaśnięcia.
  • Ubezpieczony otrzyma od ubezpieczyciela wezwanie do zapłaty, a w przypadku dalszego braku uregulowania należności, sprawa może trafić do windykacji.
  • Kierowca, który nie zapłaci za ubezpieczenie OC, a spowoduje wypadek, będzie musiał zwrócić ubezpieczycielowi sumę, którą ten wypłacił pokrzywdzonym.
  • W przypadku braku opłaty za ochronę AC, polisa może wygasnąć przed planowanym wcześniej terminem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o opłatę za ubezpieczenie

Jak kupić i opłacić ubezpieczenie samochodu?
Kiedy trzeba opłacić składkę ubezpieczeniową?
Nie opłaciłem składki za ubezpieczenie samochodu. Co mi grozi?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 7-letnim stażem, w tym z 4-letnią praktyką w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji dotyczących zarówno ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Szczególnie interesują ją przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego oraz sposoby na obniżenie składki ubezpieczeniowej. Jednocześnie podejmuje tematy zakupu OC online i dostarcza informacji na temat aktualnych cen obowiązujących w poszczególnych towarzystwach. Służy także pomocą czytelnikom, odpowiadając na wszelkie pytania dotyczące ubezpieczeń.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
A jak nie opłaciłem składki za ubezpieczenie Nieruchomosci? Czy też mogą m ie windykowac

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC