Opłata za ubezpieczenie – ile czasu dają ubezpieczyciele na jej wniesienie?

Do zakupu ubezpieczenia samochodu kierowcy podchodzą często zbyt lekko. Zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o wybór ubezpieczenia OC. Tymczasem nawet zakup tej obowiązkowej polisy, która zapewnia odszkodowanie pokrzywdzonym przez ubezpieczonego, a nie jemu samemu, wymaga podjęcia świadomej i najbardziej korzystnej dla kupującego decyzji.

kierowca w samochodzie

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego – jakie są etapy wyboru polisy?

Sposobów nabycia ubezpieczenia samochodu jest przynajmniej kilka: zakup bezpośrednio w siedzibie ubezpieczyciela, za pośrednictwem agenta lub w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi. Bez względu na to, jak przebiega wybór polisy, musi on zakończyć się opłaceniem składki. Przeanalizujmy proces zakupu OC online.

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń Mubi, można nabyć polisę dopasowaną do potrzeb właściciela pojazdu. Żeby tak było, trzeba zacząć od wypełnienia formularza, w którym znajdują się pytania o:

 • dane ubezpieczanego samochodu,
 • informacje o jego użytkowaniu,
 • informacje o właścicielach i kierowcach,
 • dane kontaktowe ubezpieczającego.

To na ich podstawie użytkownik porównywarki otrzymuje ofertę ubezpieczeniową. Dane te są niezbędne do wyliczenia składki i udostępnienia kierowcy tych rodzajów polis, które mogą zostać mu sprzedane (np. stare samochody nie będą mogły zostać objęte ochroną w ramach autocasco, więc właściciel leciwego pojazdu nie otrzyma oferty z AC).

Po wypełnieniu formularza i przesłaniu go do ubezpieczycieli poprzez kalkulator OC, zainteresowany zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego otrzymuje całą listę ofert od różnych towarzystw, zróżnicowanych pod względem ceny i zakresu ochrony. To na tym etapie może on zapoznać się z tymi propozycjami, porównać je ze sobą oraz wybrać tę, która najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom.

Potem zostaje już wybór płatności (uiszczenie należności jednorazowo lub zakup ubezpieczenia na raty), uzupełnienie brakujących danych (przede wszystkim dane osobowe i kontaktowe, jeśli nie zostały podane w formularzu). W zależności od towarzystwa, polisa ubezpieczeniowa może przyjść na adres mailowy kupującego przed lub po uiszczeniu należności za wybraną ochronę ubezpieczeniową. Bez względu na to, zapłacenie (najczęściej przelewem w przypadku zakupu polisy online) jest obowiązkiem każdego ubezpieczającego.

Najtańsze OC samochodu – jakich cen można się spodziewać?

Ceny ubezpieczenia OC samochodu są zróżnicowane w zależności od wielu czynników. Miejsce zamieszkania właściciela, marka samochodu oraz pojemność silnika, wiek kierowcy, wiek pojazdu, doświadczenie kierowców na drodze – to tylko niektóre informacje, od których zależy wysokość składki ubezpieczeniowej. Każdy kierowca może otrzymać zatem całkiem inną ofertę niż jego sąsiad, kolega czy brat.

Ile za OC płacili użytkownicy porównywarki ubezpieczeń Mubi? Oto przykłady najniższych cen ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną, które w grudniu 2023 roku wyliczyli użytkownicy tego kalkulatora.

SamochódWłaściciel samochoduWłaściciel samochodu
FSM 126p (pojemność silnika: 0,65 l) 39-letni mieszkaniec powiatu olkuskiego 142 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,65 l) 38-letni mieszkaniec Augustowa 143 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,65 l) 36-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego 145 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,65 l) 71-letnia mieszkanka Gorzowa Śląskiego 147 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,65 l) 42-letni mieszkaniec Knurowa 147 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,65 l)55-letni mieszkaniec Sieradza 148 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,65 l)47-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego 148 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,65 l)46-letni mieszkaniec Czarnego Dunajca 148 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,65 l)38-letnia mieszkanka powiatu oświęcimskiego 148 zł
Fiat Panda (pojemność silnika: 0,8 l) 42-letni mieszkaniec powiatu olkuskiego 149 zł

Jak wynika z grudniowych danych, na tanie OC mogli liczyć w większości przypadków posiadacze samochodów z silnikiem o niewielkiej pojemności poniżej 1,0 l (w większości przypadków maluchów). Można zatem wysnuć wniosek, że ta cecha samochodów miała duży wpływ na składkę ubezpieczeniową tych kierowców.

Oczywiście w grudniu 2023 roku pojawiły się także oferty z wyższymi cenami ubezpieczenia. Oto przykładowe wyliczenia do samochodów osobowych z silnikami o większych pojemnościach.

SamochódWłaściciel samochoduCeny OC w kalkulatorze Mubi
Škoda 105S (pojemność silnika: 1,0 l) 30-letni mieszkaniec Biłgoraja 154 zł
Volkswagen Golf (pojemność silnika: 1,3 l) 45-letni mieszkaniec powiatu świeckiego 160 zł
BMW serii 3 (pojemność silnika: 1,6 l) 44-letni mieszkaniec Puław 170 zł
Volkswagen Passat (pojemność silnika: 1,6 l) 54-letni mieszkaniec powiatu opolskiego 170 zł
Honda CRX (pojemność silnika: 1,6 l) 37-letnia mieszkanka Nowego Sącza 172 zł
Mercedes-Benz W124 (pojemność silnika: 2,3 l) 50-letni mieszkaniec powiatu kraśnickiego 180 zł
Mercedes-Benz W126 (pojemność silnika: 2,6 l) 51-letni mieszkaniec Włodawy 184 zł
Toyota Avensis (pojemność silnika: 2,0 l) 56-letni mieszkaniec powiatu miechowskiego 187 zł
Audi 80 (pojemność silnika: 1,8 l) 54-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego 188 zł
UAZ 3151 (469) (pojemność silnika: 2,45 l) 58-letni mieszkaniec powiatu lubelskiego 195 zł
Mercedes-Benz W124 (pojemność silnika: 2,0 l) 43-letni mieszkaniec Wielenia 215 zł
Dane kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi (grudzień 2023).

Ile czasu mają kierowcy na wniesienie opłaty za ubezpieczenie?

Przyjęło się, że polisa musi zostać opłacona jeszcze przed dniem, od którego ma działać ochrona. Rzeczywiście, najczęściej ubezpieczyciele zobowiązują swoich klientów kupujących ubezpieczenie za pośrednictwem porównywarki Mubi do opłacenia składki najpóźniej dzień przed startem ubezpieczenia. Taką zasadą kieruje się m.in. Generali, Proama i Benefia. Nie jest to jednak reguła i niektóre towarzystwa dają właścicielom samochodów więcej czasu na zapłacenie. LINK4 umożliwia wniesienie opłaty w ciągu 7 dni od startu polisy.

Beesafedo dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
Benefiado dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
Generalido dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
LINK4do 7 dni po starcie ochrony ubezpieczeniowej
mtu24.pldo dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
Proamado dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
TUZ Ubezpieczenia do dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
UNIQAdo dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
Wienerdo dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
You Can Drivedo dnia poprzedzającego start polisy
(lub w dniu startu polisy, jeśli ochrona ubezpieczeniowa ma zacząć obowiązywać w dniu zakupu)
CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli wykupisz ubezpieczenie przez internet lub telefon, możesz odstąpić od umowy w ciągu 30 dni i zdecydować się na uzyskanie ochrony w innym towarzystwie. Pamiętaj, że nawet jeśli wykupiłeś ubezpieczenie na odległość, nie otrzymałeś z niego żadnego odszkodowania i odstąpiłeś od niego w ciągu wymaganych 30 dni, i tak nie dostaniesz zwrotu opłaty za wykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.

Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?

Kwestia czasu opłacenia składki OC wygląda różnie. W przypadku polis całorocznych, płatnych jednorazowo wystarczy to zrobić raz na 12 miesięcy. Sprawa komplikuje się nieco, jeśli ubezpieczony zdecyduje się nabyć ubezpieczenie na raty. Wtedy płatności w zależności od liczby transz i ustalonego harmonogramu spłaty muszą wpłynąć na konto ubezpieczyciela we wskazanym terminie. W razie opóźnienia towarzystwo może naliczyć odsetki karne, a nawet wypowiedzieć ubezpieczenia dobrowolne.

Krótkoterminowe OC trzeba opłacać kilka razy w roku, aby zachować ciągłość ubezpieczenia i nie narażać się na kary finansowe z UFG.

Co grozi za nieopłacenie ubezpieczenia w terminie?

Kierowcy, którzy przeoczyli lub pomylili termin płatności za wykupione ubezpieczenie samochodu, powinni uregulować składkę niezwłocznie. Ubezpieczyciel z pewnością upomni się o nieuregulowany rachunek. Spóźnialscy będą zatem mieli szansę na nadrobienie zaległości i wpłacenie zaległej składki ubezpieczeniowej. Gorzej sytuacja będzie wyglądała dla tych, którzy, mimo wezwań, nie uregulowali należności. Firma ubezpieczeniowa z pewnością będzie dochodziła swoich praw, oddając sprawę do windykacji.

Czy nieopłacona polisa przestaje obowiązywać?

Nieopłacona polisa OC nie wygaśnie nawet wtedy, gdy ubezpieczający jej nie opłaci. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spowodowania kolizji czy wypadku ubezpieczyciel, co prawda, wypłaci odszkodowanie pokrzywdzonym (nie mogą przecież ponosić konsekwencji nieodpowiedzialnego zachowania sprawcy lub ubezpieczającej go osoby), jednak wobec sprawcy, który nie zapłacił składki, będzie mógł wszcząć postępowanie windykacyjne.

Jeśli kierowca wybrał zakup ubezpieczenia OC na raty i będzie zwlekał z opłaceniem kolejnych części składki, musi przygotować się na to, że umowa ubezpieczeniowa nie odnowi się automatycznie na kolejny rok.

Nieco innymi prawami rządzi się ubezpieczenie autocasco. To, jak zostanie potraktowany kierowca, który nie zapłacił za ten rodzaj ochrony, określają Ogólnie Warunki Ubezpieczenia. A te mogą różnić się w zależności od towarzystwa.

Ochrona w ramach autocasco zazwyczaj wygasa, gdy ubezpieczony nie opłaci składki. Przykładowo w LINK4 działa to tak, że polisa AC jest rozwiązywana, o ile kierowca nie ureguluje rachunku w ciągu 7 dni od daty wskazanej w dokumencie ubezpieczenia jako początek okresu ubezpieczeniowego. W OWU UNIQA z kolei widnieje zapis, w którym jest mowa o możliwości natychmiastowego rozwiązania umowy i domagania się zapłaty za wykorzystany okres ochrony, jeśli ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność jeszcze przed opłaceniem składki, a ta nie zostanie opłacona w terminie.

Przeczytaj też: Jakie nieprzewidziane wydatki mogą Cię dotyczyć w związku z posiadaniem ubezpieczenia samochodu?

Czy nieopłacona polisa jest ważna?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy nieopłacone ubezpieczenie OC nadal obowiązuje? Dokładne informacje na ten temat powinieneś znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. OWU obejmuje przeważnie wyjaśnienie, co dzieje się w przypadku nieopłacenie całości lub części składki. Możesz też ustalić to kontaktując się z ubezpieczycielem.

Ważność polisy sprawdzisz także przez internet! Wystarczy wejść na stronę ufg.pl i w zakładce “Baza OC i AC” wybrać “Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. “Identyfikacja umowy OC na dzień” pozwala stwierdzić, czy w danej chwili pojazd objęty był ważną polisą obowiązkową.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie można kupić w oddziale ubezpieczyciela, u agenta lub przez internet.
 • Ubezpieczyciele ustalają termin opłacenia składki ubezpieczeniowej.
 • W większości towarzystw składkę należy zapłacić najpóźniej dzień przed startem polisy lub w tym samym dniu, jeśli polisa ma wystartować od razu.
 • Brak opłaty za ubezpieczenie OC nie musi spowodować jego wygaśnięcia.
 • Ubezpieczony otrzyma od ubezpieczyciela wezwanie do zapłaty, a w przypadku dalszego braku uregulowania należności, sprawa może trafić do windykacji.
 • Kierowca, który nie zapłaci za ubezpieczenie OC, a spowoduje wypadek, będzie musiał zwrócić ubezpieczycielowi sumę, którą ten wypłacił pokrzywdzonym.
 • W przypadku braku opłaty za ochronę AC, polisa może wygasnąć przed planowanym wcześniej terminem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o opłatę za ubezpieczenie

Jak kupić i opłacić ubezpieczenie samochodu?
Kiedy trzeba opłacić składkę ubezpieczeniową?
Nie opłaciłem składki za ubezpieczenie samochodu. Co mi grozi?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
A jak nie opłaciłem składki za ubezpieczenie Nieruchomosci? Czy też mogą m ie windykowac

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC