Rejestracja samochodu z USA – jakie są formalności?
Wielu kierowców marzy o amerykańskim klasyku, a te jeżdżące po polskich drogach zwracają uwagę. Obecnie bez problemu można spełnić taką fantazję. Trzeba jednak pamiętać o kosztach sprowadzenia auta z USA, dodatkowych opłatach (cło, VAT, akcyza) oraz drobnych przeróbkach. Potem pozostaje przegląd, ubezpieczenie i rejestracja!
Z tego artykułu dowiesz się:
Import samochodu z USA do Polski – jak wygląda?
Warszawę i leżący na Wschodni Wybrzeżu Waszyngton dzieli blisko 7 200 km. Z kolei ze stolicy Polski do Los Angeles (Zachodnie Wybrzeże) jest ponad 9 600 km. Z pewnością można znaleźć i sprowadzić samochód z miejsca leżącego bliżej naszego kraju. Jednak wiele osób decyduje się na import auta z USA.
Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2023 roku sprowadzono do Polski 805 775 aut. Wśród nich 46 066 egzemplarze pochodziły ze Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe w 2022 roku zza Oceanu Atlantyckiego do naszego kraju trafiło o 19,4% samochodów więcej niż w rok wcześniej.
Dlaczego auta z USA są atrakcyjne dla polskich kierowców? Po pierwsze samochody w Stanach Zjednoczonych dostępne są w dobrych, można by nawet powiedzieć, że w okazyjnych cenach. Pamiętajmy jednak, że ich koszt w związku ze sprowadzeniem do Polski wzrośnie!
Jednak dalej to może się opłacać, a już na pewno będzie świetnym rozwiązaniem dla miłośników amerykańskiej motoryzacji. Wiele modeli z USA nie można ot tak kupić w Polsce. Rynek za oceanem jest szczególnie atrakcyjny dla osób, które chcą zostać właścicielami zabytkowego amerykańskiego auta – na przykład krążownika szos.
Do Polski sprowadza się także kultowe amerykańskie modele sportowe, choćby Chevrolety Corvette czy Fordy Mustangi. Nie powinno więc nas dziwić, że USA znalazły się na 4. miejscu (awans o jedno oczko) w zestawieniu krajów, z których w 2023 roku sprowadzono do naszego kraju najwięcej samochodów.
Sprowadzenie auta z USA – jaki jest najbezpieczniejszy sposób?
Nie ma co ukrywać, że sprowadzenie samochodu z USA do Polski jest bardziej skomplikowane niż z innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Nie dość, że taki pojazd czeka transport morski, to jeszcze Stany Zjednoczone mają inne przepisy niż UE. Dlatego najbezpieczniejszym i najrozsądniejszym sposobem zdobycie auta z USA jest skorzystanie z usług firmy, która profesjonalnie się tym zajmuje.
Oczywiście można spróbować samemu zorganizować transport auta do Polski. Niestety jest to skomplikowane zadanie, choćby ze względu na to, że cały proces przeprowadza się z kraju. Najpierw więc trzeba zorganizować holowanie pojazdu do portu w USA (koszt zależy od miejsca zakupu auta). Następnie należy wykupić kontener oraz opłacić załadunek, rejs i rozładunek. Potem czekają na taką osobę formalności na Starym Kontynencie.
Samochód z USA a formalności – wymagane opłaty w Europie
Sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z dokonaniem kilku opłat. Właściciela czeka zapłacenie cła, podatku VAT oraz akcyzy.
Cło na auto z USA
Gdy auto ze Stanów Zjednoczonych trafi do portu w Unii Europejskiej, pojawia się pierwszy obowiązek podatkowy. Jest to cło, którego wysokość to 10% bez względu na kraj, w którym pojazd przejdzie odprawę celną – polityka celna dotyczy całej UE.
Cła nie trzeba płacić w przypadku zabytkowych/kolekcjonerskich samochodów sprowadzonych z USA oraz tych, które wchodzą w skład mienia przesiedleńczego. Jeśli chodzi o inne auta osobowe, to cło naliczane jest nie tylko od wartości pojazdu wskazanej na fakturze (w jej skład wchodzi także koszt transportu i ubezpieczenia transportu).
Stawka celna na samochody ciężarowe sprowadzane z USA wynosi 22%, a motocykle 6 lub 8% w zależności od pojemności silnia (wyższa na te o pojemności powyżej 250 cm³).
Pani Marzena zdecydowała się na sprowadzenie do Polski samochodu z USA o wartości 20 000 euro. Wraz z kosztami transportu i jego ubezpieczenia całkowita kwota wyniosła 21 000 euro. W związku z tym Pani Marzena musi zapłacić 2 100 euro cła.
VAT na samochód z USA
Kolejna opłata związana jest z zapłaceniem podatku VAT. W tym przypadku ma znaczenie, który docelowy port w Unii Europejskiej wybierzemy. Dlaczego? Stawki podatku VAT w poszczególnych krajach wspólnoty różnią się od siebie. W związku z tym warto wybrać to państwo, gdzie jest on niższy – a tak się składa, że są to sąsiadujące z Polską Niemcy.
W Polsce stawka podatku VAT wynosi 23%. Natomiast w Niemczech to 19% – jedne z najniższych w Unii Europejskiej. Taki sam jest także w Rumunii, ale zdecydowanie wygodniej (zapewne też taniej) wyjdzie przetransportowanie do Polski samochód z Hamburga czy innego niemieckiego portu. Warto dodać, że stawka VAT w Holandii to 21%, Belgii 21%, a Francji 20%.
Na pojazd zakwalifikowane jako zabytkowe/kolekcjonerskie na terenie UE stawka VAT wynosi 8%!
Akcyza na auto z USA
Natomiast po sprowadzeniu samochodu na terytorium Polski trzeba zapłacić akcyzę. Jej wysokość zależy od pojemności silnika zamontowanego w pojeździe. Dodatkowo na auta hybrydowe stawka akcyzy jest obniżona o 50%.
Pojazd | Stawka akcyzy (procent wartości pojazdu) |
---|---|
samochód osobowy o pojemności silnika do 2000 cm³ | 3,1% |
samochód osobowy o pojemności silnika powyżej 2000 cm³ | 18,6% |
samochód hybrydowe (HEV) o pojemności silnika do 2000 cm³ | 1,55% |
samochód hybrydowe (HEV) o pojemności silnika powyżej 2000 cm³ | 9,3% |
samochód hybrydowe (PHEV) o pojemności silnika powyżej 2000 cm³ | 0% |
Deklaracji uproszczoną związaną z podatkiem akcyzowym należy złożyć w ciągu 14 dni od przekroczenia granicy. Natomiast opłaty należy dokonać w ciągu 30 dni.
Rejestracja auta z USA – krok po kroku
Zarejestrowanie samochodu z USA nie powinno stanowić problemu. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do aut z UE, przed jej dokonaniem trzeba dostosować pojazd do norm europejskich – większość ich nie spełnia. Dlatego konieczna będzie także wizyta w okręgowej stacji kontroli pojazdów.
W celu rejestracji należy przygotować:
- wniosek o rejestrację pojazdu,
- oryginał dowodu własności (umowa kupna-sprzedaży, faktura),
- dowód rejestracyjny,
- potwierdzenia opłat – akcyzy, VAT, cła,
- potwierdzenie dokonania opłat związanych z rejestracją,
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeżeli jest wymagane).
Całkowity koszt rejestracji to 160,00 zł w przypadku zwykłych tablic rejestracyjnych lub 1080,00 zł przy wyborze tablic indywidualnych. Na dokonanie rejestracji jest 30 dni od dnia sprowadzenia go do Polski.
Dokumenty przedstawione w wydziale komunikacji muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego!
Przeróbki auta z USA – co może wymagać zmiany?
Kto oglądał jakikolwiek film dziejący się w Stanach Zjednoczonych, na pewno zauważył, że poruszające się po tamtejszych drogach samochody mają inne oświetlenie niż te jeżdżące po Europie. Dlatego właściciela auta czeka wizyta w warsztacie i dokonanie kilku przeróbek. Są one zazwyczaj związane z:
- reflektorami – amerykańskie są symetryczne i nie oświetlają pobocza,
- kierunkowskazami – nie są oddzielone od świateł postojowych,
- światłami przeciwmgielnymi – brak w amerykańskich autach,
- licznikiem – jeśli wskazuje prędkość tylko w milach,
- przeprogramowaniem radia – w Ameryce odbierają częstotliwości nieparzyste,
- wymianą opon – niektóre modele nie mają europejskich homologacji.
Koszt dokonania zmian zależy od modelu pojazdu. Jednak dopiero po ich dokonaniu można udać się do stacji kontroli pojazdów, a po pozytywnej weryfikacji przez diagnostę do urzędu w celu rejestracji samochodu.
Ubezpieczenie auta z USA – obowiązkowe OC
W Polsce każdy samochód poruszający się po drogach publicznych, strefach ruchu i zamieszkania musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. W przypadku czasowej rejestracji należy wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe, które pozwala na poruszanie się pojazdem do czasu uzyskania stałego dowodu rejestracyjnego.
Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC krótkoterminowe można tylko raz wykupić i nie przedłuża się ono automatycznie. Po jego wygaśnięciu musimy kupić ubezpieczenie na cały rok. W ciągu tych 30-dni zakończy się także proces rejestracji auta z USA.
Ubezpieczenie OC, a także pakiety z AC, NNW i assistance, znajdziemy w kalkulatorze OC/AC Mubi. Pamiętajmy, by w formularzu zaznaczyć w pytaniu o miejsce pierwszej rejestracji opcję USA/Kanada.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z USA
Sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z opłaceniem cła w porcie rozładunku (tam dokonuje się odprawy celnej), podatku VAT w kraju, do którego przypłynął statek z autem oraz akcyzy w Polsce.
Rejestracja przebiega w taki sam sposób jak w przypadku innych aut. Należy mieć jednak ze sobą dodatkowo potwierdzenie dokonania opłaty celnej, zapłacenia podatku VAT i akcyzy. Dokumenty, w tym dowód rejestracyjny i dokument nabycia pojazdu, powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.
Przeróbek wymaga oświetlenie (reflektory, kierunkowskazy), trzeba zamontować światła przeciwmgielne, ewentualnie zmienić licznik czy przeprogramować radio. Należy zwrócić uwagę także na opony, niektóre modele nie mają europejskiej homologacji.
- Do Polski sprowadzono w 2023 roku ponad 46 tys. auto z USA.
- Przy sprowadzaniu samochodu z USA najwygodniej jest skorzystać usług wyspecjalizowanej firmy.
- Sprowadzając auto z USA, należy zapłacić cło, podatek VAT i akcyzę.
- Przed rejestracją trzeba dokonać kilku przeróbek w aucie z USA, a następnie udać się do stacji kontroli pojazdów.
- Samochód trzeba ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji.
- https://powroty.gov.pl/web/powroty/-/procedura-rejestracji-9531
- https://granica.gov.pl/j/index.php/24-glowna/539-zabytkowe-samochody
- https://www.samar.pl/__/3/3.a/119736/3.sc/11/Import-w-grudniu-2023-roku—podsumowanie-roku-.html?locale=pl_EN
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji