Samochód z Włoch – jak go sprawdzić, sprowadzić, zarejestrować i ubezpieczyć?

Z Włoch do Polski w 2023 roku sprowadzono ponad 22,6 tys. samochodów używanych. Na tamtejszym rynku znaleźć można zarówno włoskie auta w dobrym stanie, jak i niemieckie czy francuskie. Jak wygląda procedura sprowadzenia samochodu używanego z półwyspu Apenińskiego? Podpowiadamy!

jak sprowadzić samochód z włoch

Import samochodu z Włoch – statystyki

Od stycznia do grudnia 2023 roku według danych SAMAR do Polski sprowadzono 805 775 samochodów używanych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Podobnie jak w latach poprzednich najwięcej aut pochodziło z Niemiec. Natomiast Włochy znalazły się w 2023 roku dopiero na 7. miejscu z wynikiem 22 656 egzemplarzy – rok do roku import z półwyspu Apenińskiego wzrósł o 2,4%.

Włochy to kraj Fiata, Alfy Romeo oraz luksusowych marek takich jak Maserati, Ferrari czy Lamborghini. Jednak w kraju tym wśród ofert znajdziemy także auta francuskie, niemieckie czy japońskie. Warto jednak zwrócić uwagę na modele włoskie, ponieważ możemy trafić na portalach sprzedażowych na auta o unikatowym wyposażeniu czy wersjach – np. popularnego Fiata 500.

Samochody z Włoch raczej nie będą miały skorodowanej karoserii ze względu na klimat panujący w tym kraju. Jednak ze względu na styl jazdy włoskich kierowców szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zarysowania i wgniecenia karoserii. 

Samochód z Włoch – w poszukiwaniu najlepszych ofert

Jeśli zdecydujemy się kupić samochód z Włoch, to mamy kilka możliwości znalezienia auta dla siebie. Oczywiście możemy wybrać się na półwysep Apeniński i na własną rękę szukać wymarzonego pojazdu. Warto jednak wcześniej przejrzeć oferty. Gdzie to zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z portali sprzedażowych, na których zamieszcza się oferty sprzedaży używanych samochodów:

 • https://www.autoscout24.it/,
 • https://www.autosupermarket.it/it,
 • https://www.automobile.it/,
 • https://www.autouncle.it/,
 • https://www.ooyyo.com/,
 • https://www.secondamano.it/.

Z wymienionych serwisów te o zasięgu ponadkrajowym dostępne są w wielu językach w tym polskim – mowa tutaj o autoscout24, autouncle oraz ooyyo. W dzisiejszych czasach dzięki różnego rodzaju translatorom można także bez problemu poradzić sobie ze znalezieniem ciekawej oferty także na włoskich stronach.

Oczywiście możemy sobie także ułatwić sprawę i skorzystać z pomocy pośrednika. W Polsce bez problemu znajdziemy firmy, które zajmują się sprowadzaniem pojazdów z Włoch. Takie rozwiązanie będzie z jednej strony bezpieczniejsze, jeśli skorzystamy z usług sprawdzonej i renomowanej firmy, jednak zapłacimy za auto więcej. 

Sprawdzenie auta z Włoch – jak to zrobić?

Mamy upatrzony samochód i zamierzamy go kupić, a potem sprowadzić samodzielnie bez pomocy pośrednika. Zanim podejmiemy jakiekolwiek formalne działania, powinniśmy go sprawdzić. 

Historia pojazdu i przebieg auta z Włoch

W przypadku samochodu z Włoch możemy skorzystać z polskiego serwisu https://historiapojazdu.gov.pl/, gdzie sprawdzimy, czy pojazd był kradziony, używany jako taksówka bądź został zalany w wyniku powodzi lub gwałtownej ulewy – we włoskich górach zdarzają się powodzie błyskawiczne.

UWAGA!

W przypadku sprawdzania danych samochodu z zagranicy, którego nie ma w CEP, należy posiadać profil zaufany. Dodatkowo w ciągu godziny można sprawdzić maksymalnie 20 pojazdów!

Historię pojazdu możemy także sprawdzić za pomocą komercyjnych portali. Pamiętajmy, że jeśli właściciel auta nie chce podać nam VIN-u, to może oznaczać, że ma coś do ukrycia. Jeśli taki numer nie został zamieszczony w ofercie, to należy poprosić o jego podanie. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić pojazd na:

 • https://www.autodna.pl/,
 • https://www.carfax.eu/
 • https://www.carvertical.com/pl.

Jeden raport na temat pojazdu nie powinien kosztować więcej niż 100 zł. Portale te oferują często promocje za większą liczbę raportów.

Z kolei na włoskim portalu – https://www.ilportaledellautomobilista.it/web/portale-automobilista/verifica-ultima-revisione – sprawdzimy stan licznika pojazdu. Potrzebować do tego będziemy numeru tablic rejestracyjnych auta (targa).

Stan techniczny samochodu z Włoch

Jeśli wybieramy auto poprzez portal z ogłoszeniami, to same zdjęcia i przebieg nie wystarczą do oceny jego stanu technicznego. Jednym z rozwiązań jest zatrudnienie rzeczoznawcy z Włoch, który przygotuje raport o kondycji pojazdu. W internecie można znaleźć oferty takich usług, których cena zależy od wielu czynników, w tym regionu kraju i zakresu raportu.

Sprowadzenie auta z Włoch do Polski – krok po kroku

Zdecydowaliśmy się na zakup konkretnego samochodu. Co teraz? Pozostaje nam spisanie umowy kupna-sprzedaży, zapłacenie, wyrejestrowanie i przewiezienie auta do Polski.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu z Włoch

W przypadku zakupu pojazdu z Włoch od prywatnej osoby musimy spisać umowę kupna-sprzedaży. W przypadku nabycia pojazdu od przedsiębiorcy (np. w komisie) otrzymamy fakturę. Natomiast umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać:

 • dane osobowe nabywcy i zbywcy pojazdu,
 • adresy nabywcy i zbywcy,
 • dane pojazdu,
 • kwota transakcji,
 • miejsce i data zawarcia umowy.

Umowę najlepiej sporządzić zarówno w języku włoskim, jak i polskim. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z tłumaczeniem dokumentu przed rejestracją auta w Polsce.

Dokumenty związane z pojazdem z Włoch

Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży dotychczasowy właściciel z Włoch powinien przekazać nam komplet kluczyków do samochodu, a także:

 • dowód rejestracyjny (carta di circolazione),
 • certyfikat własności (certificato di proprietà) dla aut zarejestrowanych przed 5 października 2015 roku (potem tylko w formie elektronicznej),
 • kartę pojazdu (jeśli jest wydana),
 • książkę serwisową.
UWAGA!

Od 1 października 2021 roku obowiązuje jeden dokument DU (documento unico di circolazione e di proprietà del veicolo), który jest połączeniem dowodu rejestracyjnego i certyfikaty własności.

Wyrejestrowanie i transport do Polski auta z Włoch

Zgodnie z włoskimi przepisami samochód przed wywozem za granicę musi zostać wyrejestrowany. Po dokonaniu tej czynności najłatwiej byłoby przewieźć auto na lawecie do Polski – może nas to kosztować nawet 2 000 zł. Jednak jeśli nie chcemy płacić za taki transport, to możemy wyrobić tablice eksportowe.

W regionalnym urzędzie ruchu cywilnego (Uffici della Motorizzazione Civile) wyrobimy tymczasowe tablice rejestracyjne oraz otrzymamy dokument, który umożliwi nam przejazd (foglio di via). Nie możemy zapomnieć także o wykupieniu ubezpieczenia OC!

UWAGA!

Poruszanie się bez tymczasowych tablic lub dokumentów tranzytowych zagrożone jest karą administracyjną w wysokości do 26 do 102 euro!

Tymczasowe tablice rejestracyjne wydawane są maksymalnie na 60 dni – okres ważności zależy od kraju wywozu pojazdu oraz od urzędu w danym regionie Włoch. Ich cena to 26,20 euro. 

Rejestracja samochodu z Włoch w Polsce – niezbędne formalności

Po przetransportowaniu samochodu z Włoch do Polski czeka nas ostatni zestaw formalności do wykonania. W wydziale komunikacji proces rejestracji będzie taki sam jak w przypadku auta kupionego w kraju. Jednak będziemy musieli przedstawić dodatkowe dokumenty. Nie możemy zapomnieć o przeprowadzeniu badania technicznego za 99 zł (jeśli to konieczne) i opłaceniu akcyzy.

Akcyza na samochód z Włoch

Po sprowadzeniu auta z Włoch czeka nas zapłacenie akcyzy. Możemy to zrobić w urzędzie skarbowym lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika sprowadzonego pojazdu – ustawodawca przewidział zniżki dla samochodów elektrycznych i hybrydowych.

PojazdStawka akcyzy (procent wartości pojazdu)
samochód osobowy o pojemności silnika do 2000 cm³3,1%
samochód osobowy o pojemności silnika powyżej 2000 cm³18,6%
samochód hybrydowy (HEV) o pojemności silnika do 2000 cm³1,55%
samochód hybrydowy (HEV) o pojemności silnika powyżej 2000 cm³9,3%
samochód hybrydowy (PHEV) o pojemności do 2000 cm³ 0%
samochód hybrydowy (PHEV) o pojemności silnika powyżej 2000 cm³ 9,3%
Źródło: opracowanie własne.

Na złożenie deklaracji uproszczonej związanej z podatkiem akcyzowym mamy 14 dni od przekroczenia granicy. Natomiast zapłacić ją musimy w ciągu 30 dni.

Rejestracja auta w urzędzie

W celu rejestracji samochodu sprowadzonego z Włoch w wydziale komunikacji należy przygotować następujący komplet dokumentów:

 • potwierdzenie nabycia pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, faktura),
 • dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenia opłacenia akcyzy,
 • potwierdzenie dokonania opłat związanych z rejestracją,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeżeli jest wymagane),
 • tymczasowe tablice rejestracyjne (należy dołączyć oświadczenie w przypadku zwrotu tablic organowi, które wydał je w innym państwie).

Całkowity koszt rejestracji wynosi 160,00 zł w przypadku zwykłych tablic rejestracyjnych lub 1080,00 zł dla tych indywidualnych.

UWAGA!

Na zarejestrowanie samochodu z Włoch jest 30 dni od dnia jego sprowadzenia, a niedotrzymanie tego obowiązku zagrożone jest karą w wysokości 250 zł!

Umowa kupna-sprzedaży przedstawiona w urzędzie musi być w języku polskim. Jeśli posiadamy ją w języku włoskim czy angielskim, to trzeba ją przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego. W przypadku dowodu rejestracyjnego część z kodami ujednoliconymi nie musi być tłumaczona – urzędnik może jednak zażądać tłumaczenia dodanych innych wpisów.

Ubezpieczenie auta z Włoch – obowiązkowe OC

Każdy samochód musi posiadać ubezpieczenie OC. Jeśli sprowadziliśmy auto na lawecie, to musimy je ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji – nawet jednodniowy brak OC zagrożony jest wysoką karą.

W przypadku, gdy przyjechaliśmy autem z Włoch do Polski, to musieliśmy mieć ubezpieczenie OC czasowe. Nie przedłuży się ono automatycznie. Gdy będzie kończyć się jego ważność, musimy kupić całoroczne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w naszym kraju.

Najwygodniej jest kupić ubezpieczenie OC, a także dodatkowe AC, NNW czy assistance w pakiecie, za pomocą kalkulatora OC AC Mubi. Dzięki niemu porównamy oferty od różnych ubezpieczycieli i wybierzemy to, które najbardziej będzie nam pasować.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód z Włoch

Chcę kupić auto we Włoszech. Gdzie szukać ofert?
O czym pamiętać przy wywozie pojazdu z Włoch?
Ile jest czasu dokonanie formalności po sprowadzeniu auta z Włoch do Polski?
PODSUMOWANIE
 • Z Włoch do Polski sprowadzono w 2023 roku ponad 22,6 tys. aut używanych.
 • Auto z Włoch można sprowadzić z pomocą pośrednika lub samemu.
 • Ofert samochodów z Włoch warto szukać na portalach sprzedażowych.
 • Posiadając VIN, można sprawdzić historię pojazdu.
 • Przed wywozem auta z Włoch trzeba je wyrejestrować.
 • Po sprowadzeniu auta do Polski należy zapłacić akcyzę.
 • Rejestracja auta z zagranicy nie różni się znacząco od rejestracji auta kupionego w Polsce.
 • Auto sprowadzone z Włoch należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji (jeśli przyjechało na lawecie).
Źródła:
 • https://www.evz.de/fileadmin/Media/PDF/EN/Transit-plates-in-the-EU.pdf
 • https://www.aci.it/i-servizi/normative/codice-della-strada/titolo-iii-dei-veicoli/art-99-foglio-di-via.html
 • https://samorzad.gov.pl/web/powiat-jasielski/rejestracja-pojazdu-sprowadzonego-z-zagranicy
 • https://www.samar.pl/__/3/3.a/119736/3.sc/11/Import-w-grudniu-2023-roku—podsumowanie-roku-.html?locale=pl_EN
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC