Samochód z Belgii – jak go sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

W Belgii mieszka niecałe 11,5 mln ludzi. W kraju tym w 2022 roku zarejestrowano mniej nowych samochodów niż w Polsce (odpowiednio 366 i 419 tysięcy). Co ważniejsze, jest to trzeci ulubiony przez Polaków rynek motoryzacyjny, z którego w 2023 roku sprowadziliśmy blisko 57 tysięcy aut. Jak to możliwe? Co stoi za aż tak dużym zainteresowaniem samochodami z tego kraju? Tym razem przyjrzymy się kwestii sprowadzenia auta z Belgii!

samochód z belgii

Samochody z Belgii – skąd ta popularność?

Bez żadnej przesady można powiedzieć, że każdy Polak na pytanie o kraj, z którego sprowadza się samochody, odpowie Niemcy. Oczywiście będzie to prawda – to zdecydowany lider w tej materii. Niektórzy wspomną jeszcze prawdopodobnie o Francji. Ale Belgia – dlaczego?

Auta z Belgii mają wiele zalet. Po pierwsze znaczenie ma ich stan techniczny. Belgowie dbają o swoje samochody i często serwisują je w autoryzowanych warsztatach. Jednocześnie lubią dobrze wyposażone auta, o które dbają. Oczywiście kraj ten ma również bardzo dobrą infrastrukturę drogową, co przekłada się na mniejszą liczbę uszkodzeń.

To jednak nie wszystko! Kolejnym aspektem jest zaufanie i bezpieczeństwo – osoby kupującej używany pojazd. W Belgii każdy samochód musi posiadać dokument Car-pass, na którym wpisany jest przebieg. Z takim potwierdzeniem nie trzeba martwić się o manipulacje przy stanie licznika!

Pozostaje jeszcze kwestia podejścia do uszkodzonych samochodów. Belgowie nie są skorzy do napraw aut, lecz wolą takie z defektem sprzedać i kupić nowe. Również tamtejsi ubezpieczyciele nawet szkody, które można naprawić, określają jako całkowite. Takie podejście rodzi okazje do znalezienia dobrego samochodu w przystępnej cenie. 

Warto zwrócić uwagę również na samochody poleasingowe. Zazwyczaj mają one duży przebieg. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ zazwyczaj korzystają z nich pracownicy firm, choćby przedstawiciele handlowi. Plus takiego auta – na pewno nikt nie patrzył na ceny oryginalnych części, które trzeba było wymienić podczas usterki.

Auta z Belgii – gdzie szukać ciekawych propozycji?

W tym artykule zajmujemy się autami sprowadzanymi bezpośrednio z Belgii. Oczywiście w polskich komisach można znaleźć i kupić auta z tego kraju. Jednak nas interesuje znalezienie i zakup na własną rękę. Od czego więc warto zacząć?

Dzisiejsze czasy stoją pod znakiem internetu. To tam należy zacząć drogę do sprowadzenia belgijskiego auta. Warto więc przejrzeć strony, na których Belgowie wystawiają swoje samochody na sprzedaż. Na szczęście nie będzie problemu ze znalezieniem ich!

Przykładowe strony z samochodami z Belgii:

  • gocar.be/en,
  • www.autoscout24.be,
  • a12auto.be

To tylko kilka pierwszych stron, które można w chwilę znaleźć w wyszukiwarce. Nie ma sensu wymieniać kolejnych. Warto jednak zaznaczyć, że w internecie można poszukać samochodu na aukcjach, konkretnych ofert oraz pojazdów z komisów. 

Przeczytaj też: Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z zagranicy?

Samochód z Belgii – jak go sprawdzić?

Mimo że samochody z Belgii są zazwyczaj w dobrym stanie technicznym, to lepiej je sprawdzić. Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na oględziny auta z kimś, kto zna się na motoryzacji. W innym przypadku można podjechać do pobliskiej stacji diagnostycznej na kontrolę – kosztuje to od 30 do 50 euro.

Również w internecie można zapoznać się z historią pojazdu. Jednym z takich miejsc jest darmowa strona  https://historiapojazdu.gov.pl/. Należy jednak podać tam numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. 

Przykład

Kierowca sprowadzający auto z Belgii nie wiedział, że może uzyskać darmowy raport na temat jego historii. Zapłacił więc prywatnemu serwisowi za przedstawienie mu najważniejszych informacji o pojeździe. Później dowiedział się, że prawie takie same dane samochodu mógł poznać za darmo na jednej z polskich stron internetowych.

Niewielu kierowców wie o tym, że w witrynie historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić historię aut nie tylko z Polski, ale i z innych krajów. Od niedawna zakres informacji, jakie oferuje ta strona poszerzył się dzięki podjęciu współpracy z serwisem CARFAX, a następnie również z bazą danych autoDNA.

Prywatne serwisy jak autoDNA, CARFAX lub autobaza.pl oferują przygotowanie raportów na temat konkretnego samochodu z Belgii. Usługa ta jest płatna, jednak raport jest bogatszy niż ten darmowy.  

Belgijskie auto – jak wyglądają formalności i zakup?

Z zakupem samochodu w Belgii nie powinno być problemów od strony formalnej. W przypadku nabycia auta od osoby prywatnej sporządza się umowę kupna-sprzedaży, która powinna zawierać opis samochodu, cenę, miejsce i datę oraz podpisy. Natomiast kupując auto w komisie, otrzymuje się fakturę. 

W Belgii nie powinno być problemu z porozumieniem. Belgowie mówią po francusku i niderlandzku. Również duża ich część zna angielski i niemiecki. Podczas kupna właściciel przekaże Ci dowód rejestracyjny (Certificat d’immatriculation, Inschrijvingsbewijs), kartę pojazdu (jeżeli była wydana), komplet kluczyków, dokument Car-pass oraz książkę serwisową.  

Wyjechanie zakupionym samochodem z Belgii wiąże się ze spełnieniem kilku formalności. Po pierwsze trzeba wyrobić tablice wywozowe – można to zrobić tylko w City Atrium w Brukseli. Koszt takich tablic to 75 euro – są one ważne 30 dni.

Aby móc poruszać się kupionym samochodem, należy także go ubezpieczyć oraz zadbać o przegląd techniczny, jeśli auto go nie ma. W urzędzie można także wyrejestrować pojazd i przewieźć go lawetą do Polski, nie przejmując się ubezpieczeniem i przeglądem. 

Auto z Belgii – jakie formalności w Polsce?

Również w Polsce po sprowadzeniu nowego auta właściciel musi spełnić kilka obowiązków. Będzie to zapłacenie akcyzy, przeprowadzenie badania technicznego oraz zarejestrowanie samochodu – złożone w wydziale komunikacji dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski.

Badania techniczne

Aby samochód mógł poruszać się po drogach, musi mieć aktualne badania techniczne. Dlatego przed zarejestrowaniem trzeba je przeprowadzić. W przypadku auta przywiezionego na lawecie można udać się na przegląd bez tablic rejestracyjnych – dotyczy to tylko pojazdu, który nie był wcześniej zarejestrowany w Polsce. 

Opłacenie akcyzy 

Sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się także z obowiązkiem opłacenia akcyzy. Właściciel ma 30 dni na dokonanie tej opłaty. Całą procedurę można załatwić na portalu https://puesc.gov.pl/, gdzie wypełnia się odpowiednie dokumenty, dokonuje opłaty i pobiera zaświadczenie.

Akcyza na samochody zróżnicowana jest ze względu na pojemność silnika. Ustawodawca, chcąc zachęcić do sprowadzenia bardziej ekologicznych aut, nałożył dużo mniejszy podatek na pojazdy z silnikami do 2000 cm³ – 3,1%. Natomiast dla tych większych akcyza wynosi 18,6% wartości pojazdu.

Z kolei na samochody hybrydowe akcyza obniżona jest o 50%. Więc za auto z silnikiem od 2000 cm³ do 3500 cm³ trzeba zapłacić 9,3% podstawy opodatkowania, a za te z silnikiem do 2000 cm³ podatek akcyzowy wynosi 1,55%.

Tłumaczenie dokumentów

Aby zarejestrować samochód z Belgii, trzeba złożyć dokumenty w urzędzie. Należy pamiętać, że muszą być one przetłumaczone na język polski. Dotyczy to przede wszystkim umowy kupna-sprzedaży lub faktury. Tłumaczenie musi wykonać tłumacz przysięgły. Dowodu rejestracyjnego wydanego w innym kraju UE nie tłumaczy się, chyba że krajowe adnotacje zawarte w tym dokumencie budzą wątpliwości (urzędnik może zażądać tłumaczenia).

W przypadku podpisania umowy kupna-sprzedaży w dwóch językach jej tłumaczenie nie będzie konieczne.

Rejestracja używanego samochodu z Belgii

Ostatnim krokiem jest wizyta w wydziale komunikacji. W celu rejestracji pojazdu z zagranicy trzeba mieć ze sobą w urzędzie następujące wnioski i dokumenty:

  • wniosek o rejestrację pojazdu;
  • dowód własności pojazdu – np. umowa kupna czy faktura;
  • zagraniczny dowód rejestracyjny;
  • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeśli ich brak, to oświadczenie o przyczynie ich braku;
  • zaświadczenie o pozytywnym przejściu badań technicznych – jeśli jest to wymagane;
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Do urzędu trzeba wziąć ze sobą także dowód osobisty lub paszport. W przypadku wizyty w urzędzie przez inną osobę niż właściciel lub współwłaściciel pojazdy konieczne jest udzielenie pisemnego pełnomocnictwa – przedstawia się je urzędnikowi.

Samochód z Belgii – jak go ubezpieczyć?

Jeśli kierowca chce poruszać się samochodem w czasie wyrabiania przez urząd dowodu rejestracyjnego, to otrzymuje tak zwany miękki dowód rejestracyjny ważny 30 dni. Oczywiście potrzebuje wtedy także ubezpieczenia OC. Może zdecydować się na 30-dniowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej lub wykupić pełne na cały rok.

Ponieważ ubezpieczenie OC ma taki sam zakres u każdego ubezpieczyciela, to przy zakupie polisy należy zwracać uwagę przede wszystkim na cenę. Dzięki porównywarce można szybko w jednym miejscu znaleźć wiele ofert. Jednocześnie po wyszukaniu można rozszerzyć ochronę o dodatkowe ubezpieczenia autocasco i assistance.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie AC można wykupić tylko na samochody w określonym wieku – ubezpieczyciele zazwyczaj oferują autocasco dla aut młodszych niż 12-letnie. Sprowadzenie starszego samochodu niż ten wiek uniemożliwi wykupienie AC na niego.

Dla przykładu przeprowadziliśmy w kalkulatorze OC AC Mubi kalkulację dla 37-letniego kierowcy z Pabianic, który szuka ubezpieczenia dla sprowadzonego właśnie z Belgii 8-letniego BMW Serii 4 (pojemność silnika: 2979 cm3). Właściciel auta ma prawo jazdy od 14 lat i nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena polisy
Trasti OC + Assistance602 zł
LINK4OC + Assistance650 zł
mtu24.pl OC731 zł
UNIQAOC + Assistance822 zł
BenefiaOC986 zł
Wiener OC + Assistance1 033 zł
BeesafeOC1 742 zł
ERGO Hestia OC3 493 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (25.01.2024).

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do Belgii.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochody z Belgii

Czy warto kupić używany samochód z Belgii?
Co trzeba zrobić, by wyjechać zakupionym samochodem z Belgii?
Co jest potrzebne do zarejestrowania auta z Belgii?
PODSUMOWANIE
  • W Belgii można znaleźć samochody w dobrym stanie i cenie.
  • Belgowie często wymieniają auta, które uległy uszkodzeniu.
  • W internecie jest wiele stron z ofertami sprzedaży aut z Belgii.
  • Kupując samochód z Belgii, otrzymuje się dokument Car-pass, który informuje o przebiegu.
  • Wyrejestrować auto można jedynie w Brukseli w City Atrium.
  • Przed zarejestrowaniem pojazdu należy przetłumaczyć dokumenty, opłacić akcyzę i przeprowadzić przegląd techniczny samochodu.
  • Każdy zarejestrowany samochód musi mieć wykupione ubezpieczenie OC.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

7 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Czy syn może kupić na mnie (jestem w Polsce) samochód w Belgii. Co jest potrzebne i czy on może przyjechać tym aute do Polski?
Tak, syn może być pośrednikiem, tylko trzeba sporządzić odpowiednią umowę na piśmie.
avatar autora komentarza
Witam a mam taką sytuację zjechałem swoim samochodem na belgijskich tablicach do Polski samochód został tablice zabrałem do belgii by go wyrejestrować co mam teraz zrobić jeżeli chce go sprzedać a samochod widnieje jako wyrejestrowany i nie mogę wykupic żadnego ubezpieczenia bo samochód widnieje jako samochód ale bez tablic bo minęło już 30 dni
Po sprowadzeniu pojazdu z zagranicy jest obecnie 30 dni na jego rejestrację (do 1 lipca było 60 w związku ze stanem epidemicznym). Za niedopełnienie obowiązku grozi kara od 200 zł do 1000 zł (wysokość kar ma się niebawem zmienić). Ubezpieczenie Pan nie kupi na wyrejestrowane auto. Powinien Pan zarejestrować pojazd, ubezpieczyć go i dopiero potem sprzedać.
avatar autora komentarza
Dzień dobry, mam pytanie, jeżeli posiadam auto zarejestrowane na siebie w Belgii, jak wygląda sprawa z tablicami zjazdowymi? Tak samo jak w przypadku dopiero co kupionego auta ? A może mogę zjechać do Polski i tam przy rejestracji od razu zgłoszą wyrejestrowanie? Do urzędu nie mogę się dodzwonić...
avatar autora komentarza
Witam. Ja mam pytanie, o sytuacji której nie opisujecie. Otóż córka moja wyprowadziła się do Belgii z autem- kupiła w rodzinie od dziadka. Po 3 latach przyjechała do PL na ferie i zostawiła mi jego w podarunku. Mam na to stosowną umowę . Do niej chcę jechać z jej tablicami. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Co musze zrobić?
Jeśli ów podarunek był darowizną, a Pan stał się właściciel auta, to powinien go Pan przerejestrować na siebie. W przypadku gdy Pana córka jest wciąż właścicielką wymienionego w pytaniu auta, które ma belgijskie tablice rejestracyjne, to może nim Pan jeździć po Polsce. Musi Pan jednak mieć ze sobą dokumenty potwierdzające dokonanie rejestracji samochodu oraz dokument potwierdzający prawo do kierowania tym pojazdem (fakturę, umowę kupna czy upoważnienie właściciela).

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC