Samochód z Belgii – jak go sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

W Belgii mieszka niecałe 11,5 mln ludzi. Mimo to w kraju tym sprzedano prawie tyle samo nowych samochodów co w Polsce (ok. 550 tysięcy). Jednocześnie jest to trzeci ulubiony przez Polaków rynek motoryzacyjny, z którego sprowadzaliśmy ponad 32 tysiące aut (pierwsza połowa 2020 roku). Jak to możliwe? Co stoi za aż dużym zainteresowaniem samochodami z tego kraju? Tym razem przyjrzymy się kwestii sprowadzenia auta z Belgii!

Samochody z Belgii – skąd ta popularność?

Bez żadnej przesady można powiedzieć, że każdy Polak na pytanie o kraj, z którego sprowadza się samochody, odpowie Niemcy. Oczywiście będzie to prawda – to zdecydowany lider w tej materii. Niektórzy wspomnę jeszcze prawdopodobnie o Francji. Ale Belgia – dlaczego?

Auta z Belgii mają wiele zalet. Po pierwsze znaczenie ma ich stan techniczny. Belgowie dbają o swoje samochody i często serwisują je w autoryzowanych warsztatach. Jednocześnie lubią dobrze wyposażone auta, o które dbają. Oczywiście kraj ten ma również bardzo dobrą infrastrukturę drogową, co przekłada się na mniejszą liczbę uszkodzeń.

To jednak nie wszystko! Kolejnym aspektem jest zaufanie i bezpieczeństwo – osoby kupującej używany pojazd. W Belgii każdy samochód musi posiadać dokument Car-pass, na którym wpisany jest przebieg. Z takim potwierdzeniem nie trzeba martwić się o manipulacje przy stanie licznika!

Pozostaje jeszcze kwestia podejścia do uszkodzonych samochodów. Belgowie nie są skorzy do napraw aut, lecz takie z defektem sprzedać i kupić nowe. Również tamtejsi ubezpieczyciele nawet szkody, które można naprawić, określają jako całkowite. Takie podejście rodzi okazje do znalezienia dobrego samochodu w przystępnej cenie. 

Warto zwrócić uwagę również na samochody poleasingowe. Zazwyczaj mają one duży przebieg. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ zazwyczaj korzystają z nich pracownicy firm, choćby przedstawiciele handlowi. Plus takiego auta – na pewno nikt nie patrzył na ceny oryginalnych części, które trzeba było wymienić podczas usterki.

Auta z Belgii – gdzie szukać ciekawych propozycji?

W tym artykule zajmujemy się autami sprowadzanymi bezpośrednio z Belgii. Oczywiście w polskich komisach można znaleźć i kupić auta z tego kraju. Jednak nas interesuje znalezienie i zakup na własną rękę. Od czego więc warto zacząć?

Dzisiejsze czasy stoją pod znakiem internetu. To tam należy zacząć drogę do sprowadzenia belgijskiego auta. Warto więc przejrzeć strony, na których Belgowie wystawiają swoje samochody na sprzedaż. Na szczęście nie będzie problemu ze znalezieniem ich!

Przykładowe strony z samochodami z Belgii:

To tylko kilka pierwszych stron, które można w chwilę znaleźć w wyszukiwarce. Nie ma sensu wymieniać kolejnych. Warto jednak zaznaczyć, że w internecie można poszukać samochodu na aukcjach, konkretnych ofert oraz pojazdów z komisów. 

Przeczytaj też: Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z zagranicy?

Samochód z Belgii – jak go sprawdzić?

Mimo że samochody z Belgii są zazwyczaj w dobrym stanie technicznym, to lepiej je sprawdzić. Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na oględziny auta z kimś, kto zna się na motoryzacji. W innym przypadku można podjechać do pobliskiej stacji diagnostycznej na kontrolę – kosztuje to od 30 do 50 euro.

Również w internecie można zapoznać się z historią pojazdu. Jednym z takich miejsc jest darmowa strona  https://historiapojazdu.gov.pl/. Należy jednak podać tam numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. 

Również prywatne serwisy jak autoDNA, CARFAX lub autobaza.pl oferują przygotowanie raportów na temat konkretnego samochodu z Belgii. Usługa ta jest płatna, jednak raport jest bogatszy niż ten darmowy.  

Belgijskie auto – jak wyglądają formalności i zakup?

Z zakupem samochodu w Belgii nie powinno być problemów od strony formalnej. W przypadku nabycia auta od osoby prywatnej sporządza się umowę kupna-sprzedaży, która powinna zawierać opis samochodu, cenę, miejsce i datę oraz podpisy. Natomiast kupując auto w komisie, otrzymuje się fakturę. 

W Belgii nie powinno być problemu z porozumieniem. Belgowie mówią po francusku i niderlandzku. Również duża ich część zna angielski i niemiecki. Podczas kupna właściciel przekaże Ci dowód rejestracyjny (Certificat d’immatriculation, Inschrijvingsbewijs), kartę pojazdu (jeżeli była wydana), komplet kluczyków, dokument Car-pass oraz książkę serwisową.  

Wyjechanie zakupionym samochodem z Belgii wiąże się ze spełnieniem kilku formalności. Po pierwsze trzeba wyrobić tablicę wywozowe – można to zrobić tylko w City Atrium w Brukseli. Koszt takich tablic to minimum 30 euro. Pozwalają one na poruszanie się po Unii Europejskiej od 2 tygodniu do 3 miesięcy.

Aby móc poruszać się kupionym samochodem, należy także go ubezpieczyć oraz zadbać o przegląd techniczny jeśli auto go nie ma. W urzędzie można także wyrejestrować pojazd i przewieźć go lawetą do Polski nie przejmując się ubezpieczeniem i przeglądem. 

Auto z Belgii – jakie formalności w Polsce?

Również w Polsce po sprowadzeniu auta nowego właściciel musi spełnić kilka obowiązków. Będzie to zapłacenie akcyzy, przeprowadzenie badania technicznego oraz zarejestrowanie samochodu – złożone w wydziale komunikacji dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski. 

Badania techniczne

Aby samochód mógł poruszać się po drogach, musi mieć aktualne badania techniczne. Dlatego przed zarejestrowaniem trzeba je przeprowadzić. W przypadku auta przywiezionego na lawecie można udać się na przegląd bez tablic rejestracyjnych – dotyczy to tylko pojazdu, który nie był wcześniej zarejestrowany w Polsce. 

Opłacenie akcyzy 

Sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się także z obowiązkiem opłacenia akcyzy. Właściciel ma 30 dni na dokonanie tej opłaty. Całą procedurę można załatwić na portalu  https://puesc.gov.pl/, gdzie wypełnia się odpowiednie dokumenty, dokonuje opłaty i pobiera zaświadczenie.

Akcyza na samochody zróżnicowana jest ze względu na pojemność silnika. Ustawodawca chcąc zachęcić do sprowadzenia bardziej ekologicznych aut, nałożył dużo mniejszy podatek na pojazdy z silnikami do 2000 cm³ – 3,1%. Natomiast dla tych większych akcyza wynosi 18,6% wartości pojazdu.

Z kolei na samochody hybrydowe akcyza obniżona jest o 50%. Więc za auto z silnikiem do 2000 cm³ trzeba zapłacić 1,55% jego wartości, a dla większych, lecz do 3500 cm³ 9,3%.

Tłumaczenie dokumentów

Aby zarejestrować samochód z Belgii trzeba w urzędzie złożyć dokumenty. Należy pamiętać, że muszą być one przetłumaczone na język polski. Dotyczy to dowodu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży lub faktury oraz karty pojazdu, jeśli została wydana. Tłumaczenie musi wykonać tłumacz przysięgły. 

W przypadku podpisania umowy kupna-sprzedaży w dwóch językach jej tłumaczenie nie będzie konieczne.

Samochód z Belgii – jak go ubezpieczyć?

Jeśli kierowca chce poruszać się samochodem w czasie wyrabiania przez urząd dowodu rejestracyjnego, to otrzymuje tak zwany miękki dowód rejestracyjny ważny 30 dni. Oczywiście potrzebuje wtedy także ubezpieczenie OC. Może zdecydować się na 30-dniowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej lub wykupić pełne na cały rok.

Ponieważ ubezpieczenie OC ma taki sam zakres u każdego ubezpieczyciela, to przy zakupie polisy należy zwracać uwagę przede wszystkim na cenę. Dzięki porównywarce można szybko w jednym miejscu znaleźć wiele ofert. Jednocześnie po wyszukaniu można rozszerzyć ochronę o dodatkowe ubezpieczenia autocasco i assistance.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie AC można wykupić tylko na samochody w określonym wieku – ubezpieczyciele zazwyczaj oferują autocasco dla aut młodszych niż 12. Sprowadzenie starszego samochodu niż ten wiek uniemożliwi wykupienie AC na niego.

PODSUMOWANIE
  • W Belgii można znaleźć samochody w dobrym stanie i cenie.
  • Belgowie często wymieniają auta, które uległy uszkodzeniu.
  • W internecie jest wiele stron z ofertami sprzedaży aut z Belgii.
  • Kupując samochód z Belgii, otrzymuje się dokument Car-pass, który informuje o przebiegu.
  • Wyrejestrować auto można jedynie w Brukseli w City Atrium.
  • Przed zarejestrowaniem pojazdu należy przetłumaczyć dokumenty, opłacić akcyzę i przeprowadzić przegląd techniczny samochodu.
  • Każdy zarejestrowany samochód musi mieć wykupione ubezpieczenie OC.
Oceń artykuł:
14,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!