Samochód z Holandii – jak go sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

Pod Amsterdamem działa jedna z największych giełd samochodowych w Europie. To tam w każdy wtorek sprzedawcy oferują ponad 1000 używanych aut. Jednocześnie samochody z Holandii słyną z dobrego stanu technicznego oraz sprawdzonej historii użytkowania. Dodatkowo przyjazne procedury pozwalają na szybkie załatwienie formalności. Dlaczego więc nie pomyśleć o sprowadzeniu auta z Holandii!

samochód z holandii

Samochód z Holandii – gdzie go szukać?

Holandia to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Zatem tamtejsze drogi są w doskonałym stanie, co wpływa na zużycie samochodów. Sprawia to, że zakup pojazdu z kraju tulipanów to ciekawy pomysł. Dlaczego? Holenderskie samochody są zazwyczaj w dobry stanie technicznym, a przejrzyste procedury i jasne zasady postępowania ułatwiają załatwienie niezbędnych formalności

Z Warszawy do Amsterdamu jest 1193 km, które przejedziesz wyłącznie autostradami. Dwóch kierowców spokojnie pokona tę trasę w niecałe 12 godzin – jadąc zgodnie z przepisami! To kolejny argument, by wybrać się do Holandii po używany samochód. 

Warto jeszcze zwrócić uwagę na dwie kwestie. W Polsce można kupić samochód sprowadzony z Holandii – często są one powypadkowe. Jednak ciekawszym rozwiązaniem jest wybranie się do kraju tulipanów.

Oczywiście przed podróżą można wejść na holenderską stronę  z używanymi samochodami, by zorientować się w ich cenach i porównać różne oferty. Godne polecenia są następujące holenderskie strony z samochodami:

  • www.marktplaats.nl,
  • www.ooyyo.com.

To na giełdzie w każdy wtorek trwa handel samochodami. Dodatkowo na miejscu załatwisz wszystkie formalności, ponieważ na jej terenie znajduje się centrum obsługi VWE (biuro do spraw dokumentacji i administracji pojazdów). W zasadzie możesz tam kupić samochód, załatwić wszystkie formalności i pojechać nim prosto do Polski!

Natomiast strona marktplaats.nl, to taki holenderski olx, gdzie znajduje się wiele ofert sprzedaży samochodów. Warto także poszukać w internecie stron tamtejszych komisów – bez problemu można je znaleźć.

Auto z Holandii – jak sprawdzić historię i przebieg?

Pierwszą wstępną weryfikację pojazdu należy przeprowadzić przez internet. W usłudze prowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji – HistoriaPojazdu.gov.pl – jeśli posiadasz profil zaufany sprawdzisz, czy pojazd z Holandii był kradziony, złomowany, powypadkowy, niedopuszczony do ruchu, a także, czy ma przekręcony licznik.

Dobrym rozwiązaniem może być również skorzystanie z komercyjnych serwisów działających w Polsce, które gromadzą informacje o pojazdach z Europy. Dzięki takiej usłudze otrzymasz raport na temat uszkodzeń pojazdu i poznasz dokładniej informacje o danym pojeździe.

Przykład

Janusz znalazł w internecie fantastyczną ofertę sprzedaży samochodu z Holandii. Niski przebieg, bardzo dobry stan, zaledwie kilka lat na karku – wszystko to wyglądało zbyt pięknie, żeby było prawdziwe. I rzeczywiście, po sprawdzeniu auta za pomocą portalu Historia Pojazdu, okazało się, że kilka tygodni temu zostało ono zarejestrowane jako skradzione.

To jeszcze nie wszystko! Również holenderska strona RDW (Państwowa Służba Ruchu Drogowego) prowadzi rejestr przebiegu samochodów – to tak zwany Nationale Auto Pass. Co ciekawe, każdy sprzedający musi przekazać nowemu właścicielowi właśnie kartę NAP, w której znajdują się informacje o przebiegu samochodu.

Jeśli kupujesz samochód od prywatnej osoby w Holandii, to warto rozważyć przeprowadzenie przeglądu technicznego. Oczywiście będzie to dodatkowy wydatek, ale dzięki niemu otrzymasz informacje o stanie pojazdu. Kosztować on może do 400 euro.

Sprowadzenie auta z Holandii – jak to zrobić?

Jak podaje Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2023 roku sprowadzono z Holandii do Polski niespełna 43 tys. samochodów. Państwo to zajęło 5. miejsce wśród tych, z których najczęściej ściąga się pojazdy (za Niemcami, Francją, Belgią i Stanami Zjednoczonymi). Jak jednak na własną rękę kupić i przywieźć auto z Holandii?

Podobnie jak w Polsce, nabycie samochodu należy potwierdzić umową kupna-sprzedaży. Dokument najlepiej przygotować w dwóch językach, by nie trzeba było tłumaczyć go przed rejestracją w kraju. Gdy formalności finansowe zostaną załatwione, właściciel pojazdu przekaże Ci:

  • kentekenbewijs – dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu (jeśli jest wydana),
  • komplet kluczyków
  • dokument NAP – dane o przebiegu pojazdu.

Holenderski dowód rejestracyjny przypomina kartę bankomatową lub nasz dowód osobisty – to nie książeczka, lecz kawałek plastiku z chipem. 

Gdy zostaniesz właścicielem samochodu z Holandii, to masz dwie możliwości – załadować auto na lawetę albo przyjechać nim do Polski. W pierwszym przypadku sprawa jest oczywista. Natomiast w drugim musisz wyrejestrować pojazd w RDW (najprawdopodobniej pomoże Ci w tym sprzedawca). 

W holenderskim urzędzie RDW trzeba oddać dotychczasowe żółte tablice rejestracyjne. Następnie będziesz musiał kupić tablice wywozowe, które są białe – można na nich jeździć 14 dni. Oczywiście potrzebne Ci będzie krótkoterminowe ubezpieczenie, by dostać się samochodem do kraju. 

Ekspert Mubi radzi:

Jeśli chcesz kupić używane auto z Holandii, ale nie zamierzasz samemu wyjeżdżać z Polski i samemu załatwiać wszystkich formalność, to możesz skorzystać z usług firmy zajmującej się wyszukiwaniem i sprowadzaniem samochodów. W dobie internetu bez problemu znajdziesz taką w internecie. Pamiętaj, by przed skorzystaniem z oferty sprawdzić opinie o firmie i zapoznać się z jej usługami, a w razie wątpliwości zadzwonić i wypytać o szczegóły.

Przeczytaj również: Ubezpieczenie do Holandii.

Samochody z Holandii – akcyza, przegląd i tłumaczenie

Udało Ci się kupić samochód i sprowadzić go do Polski. Co dalej? Teraz czeka Cię załatwianie spraw urzędowych w kraju. Będzie związane to z kolejnymi wydatkami, a także z wypełnieniem niejednego formularza. 

Opłacenie akcyzy 

Zgodnie z polskim prawem, samochody sprowadzane z zagranicy objęte są obowiązkową akcyzą. Ustawodawca wprowadził dwie podstawowe stawki akcyzy. Jednak jakiś czas temu pojawiła się niższa opłata na samochody hybrydowe. Takie rozwiązanie ma zachęcić do wyboru bardziej ekologicznych i nowszych modeli. 

Stawki akcyzy zależnie od pojemności silnika:

  • samochody z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ – 3,1%;
  • samochody z silnikiem o pojemności większym niż 2000 cm³ – 18,6%.

Akcyza na hybrydy jest niższa o 50%, czyli za: 

  • samochody hybrydowe z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ – 1,55%;
  • samochody hybrydowe z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm³ i mniejszej niż 3500 cm³ – 9,3%.
  • samochody hybrydowe typu Plug-in (PHEV) z silnikami o pojemności mniejszej niż 2000 cm³, auta elektryczne i napędzane wodorem są do 31 grudnia 2029 roku zwolnione z akcyzy.

Na załatwienie formalności związanych z akcyzą masz 30 dni. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat i znaleźć niezbędne dokumenty, warto odwiedzić oficjalną stronę https://puesc.gov.pl/. Co warte uwagi, znajdziesz tam także informację, czy kupowany samochód w Polsce, który był sprowadzony z Holandii, ma opłaconą akcyzę.

Tłumaczenie dokumentów

Zgodnie z polskimi przepisami, wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu muszą być w języku polskim. Jeśli kupisz auto w Holandii, to będziesz musiał przetłumaczyć:

  • dowód rejestracyjny (tłumaczenia wymaga tylko część nieujednolicona);
  • dowód własności, czyli fakturę lub umowę kupna-sprzedaży;
  • kartę pojazdu – jeśli jest.

Tłumaczenie będzie ważne, jeśli dokona go tłumacz przysięgły. Oczywiście podpisanie umowy kupna-sprzedaży w dwóch językach (w tym polskim) sprawia, że dokument nie będzie musiał być tłumaczony.

Badania techniczne

Samochód sprowadzony do Polski powinien przejść także przegląd, który jest niezbędny, by móc potem go zarejestrować – jeśli już go nie ma. Koszt takiego badania dla samochodu osobowego to 98 zł

Warto także wspomnieć, że jeśli samochód przyjechał na lawecie bez tablic rejestracyjnych, to można spokojnie przewieźć go na przegląd. Pierwszy raz sprawdzany pojazd w Polsce nie musi mieć tablic rejestracyjnych. O rejestracji samochodu z zagranicy więcej informacji znajdziesz na https://mubi.pl/poradniki/zakup-auta-z-zagranicy/.

Rejestracja pojazdu z Holandii

Przygodę ze sprowadzeniem auta z Holandii kończy wizyta w wydziale komunikacji w celu rejestracji. Do jej przeprowadzenia potrzebne będą:

  • wniosek o rejestrację pojazdu;
  • dowód własności pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, faktura);
  • zagraniczny dowód rejestracyjny;
  • zagraniczne tablice rejestracyjne (w przypadku braku pisze się oświadczenie);
  • zaświadczenie o pozytywnym przejściu badań technicznych (jeśli wymagane);
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Do urzędu trzeba zabrać także dowód osobisty lub paszport. Gdy sprawę załatwia inna osoba niż właściciel pojazdu konieczne będzie pełnomocnictwo – jego złożenie to koszt 17 zł.

Ubezpieczenie samochodu z Holandii

Każdy kierowca wie, że bez ubezpieczenia OC nie można jeździć samochodem. Oczywiście technicznie można, ale kary za to są bardzo wysokie i będą rosły z roku na rok. Więc jeśli sprowadziłeś auto z Holandii i jego ubezpieczenie się skończyło, a potrzebujesz jeszcze nim pojeździć, aby załatwić niezbędne formalności, to możesz wykupić krótkoterminowe OC

Natomiast w dniu rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji trzeba wykupić całoroczne ubezpieczenie OC. Oczywiście najlepiej wybrać te najtańsze, co ułatwia kalkulator ubezpieczeń OC i AC. Jeśli samochód jest młodszy, to warto także pomyśleć o autocasco. 

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie samochodu może zapłacić 33-letni kierowca ze Stargardu, który sprowadził z Holandii 6-letnią Kię Sorento z silnikiem o pojemności 1995 cm3. Ma on prawo jazdy od 2010 roku i nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena polisy
mtu24.pl OC + Assistance628 zł
Trasti OC725 zł
UNIQA OC + Assistance751 zł
LINK4OC + Assistance898 zł
WienerOC + Assistance923 zł
BeesafeOC1 046 zł
BenefiaOC + NNW + Assistance2 700 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi.
PODSUMOWANIE
  • Samochody z Holandii zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym.
  • W miejscowości Beverwijk działa jedna z największych giełd samochodowych w Europie.
  • Historię pojazdu i przebieg auta z Holandii można sprawdzić na polskich i holenderskich stronach.
  • W RDW wyrejestrowuje się auto, a także wykupuje tablice wywozowe i ubezpieczenie.
  • Sprowadzając samochód, trzeba zapłacić akcyzę, przetłumaczyć dokumenty i ewentualnie zrobić przegląd.
  • Ubezpieczenie OC można wykupić na 30 dni albo w dniu rejestracji na cały rok.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód z Holandii

Jak mogę sprawdzić holenderski samochód przed zakupem?
Jak przetransportować samochód z Holandii do Polski?
Jak zarejestrować auto z Holandii?
Jakie dokumenty powinien mieć samochód sprowadzany z Holandii?
Źródła:
  • https://www.podatki.gov.pl/akcyza/stawki-podatkowe/
  • https://business.gov.nl/regulation/vehicle-export/
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Niestety taka jest "papierologia" . W Holandii bardzo tego przestrzegają . Jeśli kupisz tu auto ( w Holandii ) , a nie wyrejestrujesz go to będą przychodzić nowe rachunki . za każdym razem WIĘKSZE nawet jeżeli mieszkasz w Polsce . Np : mój przykład w Polsce miałem kolizję 9 nie z mojej winy ) lecz jechałem na "blachach" NL . Koszt naprawy był zbyt wysoki aby ciągnąć go z powrotem . Postanowiłem go zezłomować , ale żeby otrzymac odszkodowanie musiałem go wyrejestrować w NL i dopiero ruszyła cała " papierologia" . Pozdrawiam
avatar autora komentarza
Nie rozumiem sytuacji z zaświadczeniem o wyrejestrowaniu pojazdu w Holandii. Czy auto które przyjechało na lawecie również potrzebuje takiego zaświadczenia? W takim wypadku firma transportująca auto załatwia potrzebną papierologię? I co w sytuacji gdy auto posiada ważny, holenderski przegląd techniczny? Musze pojechać zrobić w SKP?
Auto należy wyrejestrować. Po wyrejestrowaniu pojazdu w holenderskim urzędzie można przewieźć pojazd na lawecie lub otrzymać tablice eksportowe, które pozwolą na poruszanie się autem po tamtejszych drogach. Badania techniczne samochodu z krajów UE są honorowane w Polsce. Jeśli jednak badanie techniczne nie spełnia polskich przepisów, to trzeba je wykonać w kraju. W praktyce urzędnicy często domagają się ich wykonania.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC