Samochód z Holandii – jak go sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

Pod Amsterdamem działa jedna z największych giełd samochodowa w Europie. To tam w każdy wtorek sprzedawcy oferują ponad 1000 używanych aut. Jednocześnie samochody z Holandii słyną z dobrego stanu technicznego oraz sprawdzonej historii użytkowania. Dodatkowo przyjazne procedury pozwalają na szybkie załatwienie formalności. Dlaczego więc nie pomyśleć o sprowadzeniu auta z Holandii!

Jak ubezpieczyć samochód z Holandii?

Holandia to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Zatem tamtejsze drogi są w doskonałym stanie, co wpływa na zużycie samochodów. Sprawia to, że zakup pojazdu z kraju tulipanów to ciekawy pomysł. Dlaczego? Holenderskie samochody są zazwyczaj w dobry stanie technicznym, a przejrzyste procedury i jasne zasady postępowania, ułatwiają załatwienie niezbędnych formalności

Z Warszawy do Amsterdamu jest 1193 km, które przejedziesz wyłącznie autostradami. Dwóch kierowców spokojnie pokona tę trasę w niecałe 12 godzin – jadąc zgodnie z przepisami! To kolejny argument, by wybrać się do Holandii po używany samochód. 

Warto jeszcze zwrócić uwagę na dwie kwestie. W Polsce można kupić samochód sprowadzony z Holandii – często są one powypadkowe. Jednak ciekawszym rozwiązaniem jest wybranie się do kraju tulipanów.

Oczywiście przed podróżą można wejść na holenderską stronę  z używanymi samochodami, by zorientować się w ich cenach i porównać różne oferty. Godne polecenia są następujące holenderskie strony z samochodami:

W szczególności warto zwrócić uwagę na tę pierwszą – to strona wspomnianej wcześniej Holenderskiej Giełdy Samochodowej z miejscowości Beverwijk. Znajdziesz na niej ciekawe oferty. Oczywiście giełdę najlepiej odwiedzić osobiście.

To na giełdzie w każdy wtorek trwa handel samochodami. Dodatkowo na miejscu załatwisz wszystkie formalności, ponieważ na jej terenie znajduje się centrum obsługi VWE (biuro do spraw dokumentacji i administracji pojazdów). W zasadzie możesz tam kupić samochód, załatwić wszystkie formalności i pojechać nim prosto do Polski!

Natomiast strona https://www.marktplaats.nl/, to taki holenderski olx, gdzie znajduje się wiele ofert sprzedaży samochodów. Warto także poszukać w internecie stron tamtejszych komisów – bez problemu można je znaleźć.

Auto z Holandii – jak sprawdzić historię i przebieg?

Zanim kupisz samochód, najlepiej go sprawdź. W przypadku aut z Holandii nie ma z tym problemu. Historię interesującego Cię pojazdu możesz sprawdzić na polskiej oficjalnej stronie https://historiapojazdu.gov.pl/. Drugą opcją jest skorzystanie z prywatnych serwisów takich jak AutoDNA i CARFAX

To jeszcze nie wszystko! Również holenderska strona RDW (Państwo Służba Ruchu Drogowego) prowadzi rejestr przebiegu samochodów – to tak zwany Nationale Auto Pass. Co ciekawe, każdy sprzedający musi przekazać nowemu właścicielowi właśnie kartę NAP, w której znajdują się informacje o przebiegu samochodu.   

Jeśli kupujesz samochód od prywatnej osoby w Holandii, to warto rozważyć przeprowadzenie przeglądu technicznego. Oczywiście będzie to dodatkowy wydatek, ale dzięki niemu otrzymasz informacje o stanie pojazdu. Kosztować on może do 400 euro.

Sprowadzenie auta z Holandii – jak to zrobić?

Jak podaje Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w 2020 roku, sprowadzono z Holandii ponad 20 000 samochodów. Państwo to zajęło 4 miejsce wśród tych, z których najczęściej ściąga się pojazdy. Jak jednak na własną rękę kupić i przywieźć auto z Holandii?

Podobnie jak w Polsce, nabycie samochodu należy potwierdzić fakturą lub umową kupna-sprzedaży. Ten drugi dokument najlepiej przygotować w dwóch językach, by nie trzeba było tłumaczyć go przed rejestracją w kraju. Gdy formalności finansowe zostaną załatwione, właściciel pojazdu przekaże Ci:

 • kentekenbewijs – dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu (jeśli jest wydana),
 • komplet kluczyków, 
 • dokument NAP – dane o przebiegu pojazdu.

Holenderski dowód rejestracyjny przypomina kartę bankomatową lub nasz dowód osobisty – to nie książeczka, lecz kawałek plastiku z chipem. 

Gdy zostaniesz właścicielem samochodu z Holandii, to masz dwie możliwości – załadować auto na lawetę albo przyjechać nim do Polski. W pierwszym przypadku sprawa jest oczywista. Natomiast w drugim musisz wyrejestrować pojazd w RDW (najprawdopodobniej pomoże Ci w tym sprzedawca). 

W holenderskim urzędzie RDW trzeba oddać dotychczasowe żółte tablice rejestracyjne. Następnie będziesz musiał kupić tablice wywozowe, które są białe – można na nich jeździć 14 dni. Oczywiście potrzebne Ci będzie krótkoterminowe ubezpieczenie, by dostać się samochodem do kraju. 

Samochody z Holandii – akcyza, przegląd i tłumaczenie

Udało Ci się kupić samochód i sprowadzić go do Polski. Co dalej? Teraz czeka Cię załatwianie spraw urzędowych w kraju. Będzie związane to z kolejnymi wydatkami, a także z wypełnieniem niejednego formularza. 

Opłacenie akcyzy 

Zgodnie z polskim prawem samochody sprowadzane z zagranicy objęte są obowiązkową akcyzą. Ustawodawca wprowadził 2 podstawowe stawki akcyzy. Jednak jakiś czas temu pojawiła się niższa opłata na samochody hybrydowe. Takie rozwiązanie ma zachęcić do wyboru bardziej ekologicznych i nowszych modeli. 

Stawki akcyzy zależnie od pojemności silnika:

 • samochody z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ – 3,1%,
 • samochody z silnikiem o pojemności większym niż 2000 cm³ – 18,6%.

Akcyza na hybrydy jest niższa o 50%, czyli za: 

 • samochody hybrydowe z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ – 1,55%,
 • samochody hybrydowe z silnikiem o pojemności większym niż 2000 cm³ i mniejszej niż 3500 cm³ – 9,3%.

Na załatwienie formalności związanych z akcyzą masz 30 dni. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat i znaleźć niezbędne dokumenty warto odwiedzić oficjalną stronę https://puesc.gov.pl/. Co warte uwagi, znajdziesz tam także informację, czy kupowany samochód w Polsce, który był sprowadzony z Holandii, ma opłaconą akcyzę.

Tłumaczenie dokumentów

Zgodnie z polskimi przepisami wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu muszą być w języku polski. Jeśli kupisz auto w Holandii, to będziesz musiał przetłumaczyć:

 • dowód rejestracyjny,
 • dowód własności, czyli fakturę lub umowę kupna-sprzedaży,
 • kartę pojazdu – jeśli jest.

Tłumaczenie będzie ważne, jeśli dokona je tłumacz przysięgły. Oczywiście podpisanie umowy kupna-sprzedaży w dwóch językach (w tym polskim) sprawia, że dokument nie będzie musiał być tłumaczony.

Badania techniczne

Samochód sprowadzony do Polski powinien przejść także przegląd, który jest niezbędny, by móc potem go zarejestrować – jeśli go nie ma. Koszt takiego badania dla samochodu osobowego to 98 zł. 

Warto także wspomnieć, że jeśli samochód przyjechał na lawecie bez tablic rejestracyjnych, to można spokojnie przewieźć go na przegląd. Pierwszy raz sprawdzany pojazd w Polsce nie musi mieć tablic rejestracyjnych. O rejestracji samochodu z zagranicy więcej informacji znajdziesz na https://mubi.pl/poradniki/zakup-auta-z-zagranicy/.

Ubezpieczenie samochodu z Holandii

Każdy kierowca wie, że bez ubezpieczenia OC nie można jeździć samochodem. Oczywiście technicznie można, ale kary za to są bardzo wysokie i będą rosły z roku na rok.  Więc jeśli sprowadziłeś auto z Holandii i jego ubezpieczenie się skończyło, a potrzebujesz jeszcze nim pojeździć, aby załatwić niezbędne formalności, to możesz wykupić krótkoterminowe OC

Natomiast w dniu rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji trzeba wykupić całoroczne ubezpieczenie OC. Oczywiście najlepiej wybrać te najtańsze, co ułatwia kalkulator ubezpieczeń OC i AC. Jeśli samochód jest młodszy, to warto także pomyśleć o autocasco. 

PODSUMOWANIE
 • Samochody z Holandii zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym.
 • W miejscowości Beverwijk działa jedna z największych giełd samochodowych w Europie.
 • Historię pojazdu i przebieg auta z Holandii można sprawdzić na polskich i holenderskich stronach.
 • W RDW wyrejestrowuje się auto i wykupuje tablice wywozowe i ubezpieczenie.
 • Sprowadzając samochód, trzeba zapłacić akcyzę, przetłumaczyć dokumenty i ewentualnie zrobić przegląd.
 • Ubezpieczenie OC można wykupić na 30 dni albo w dniu rejestracji na cały rok.

Źródła:

 • https://www.podatki.gov.pl/akcyza/stawki-podatkowe/
 • https://www.autoscout24.pl/informacje/porady/import-samochodow/sprowadzic-samochod-holandii/
 • https://pl.automarkt.nl/zakup-samochodu/Procedura-ekspotowa.aspx
 • https://autofakty.pl/poradniki/rejestracja-samochodu-z-holandii/
 • https://business.gov.nl/regulation/vehicle-export/
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!