Holandia samochodem – przewodnik dla kierowców

Czy wiesz, że powierzchniowo niewiele większa od województwa mazowieckiego Holandia może pochwalić się jedną z najgęstszych na świecie sieci autostrad o łącznej długości prawie 2400 km? Jazda po tych utrzymanych w znakomitym stanie drogach to czysta przyjemność, o czym wiedzą zarówno Holendrzy, jak i liczni kierowcy z innych krajów, również z Polski. Z artykułu dowiesz się wszystkiego, co niezbędne, zanim sam wyruszysz samochodem do Niderlandów.

pole tulipanów

Holandia – zasady wjazdu do kraju a COVID-19

Mimo że życie w czasach pandemii koronawirusa zdążyło nas już przyzwyczaić do różnego rodzaju utrudnień, cieszy fakt, że coraz więcej krajów odchodzi od wprowadzonych w związku z tym obostrzeń. Jest wśród nich także Holandia, gdzie 23 marca 2022 roku zniesione zostały wszelkie ograniczenia w podróżowaniu.

Oznacza to, że wszyscy podróżujący z krajów UE i Strefy Schengen mogą wjechać na terytorium Holandii bez zaświadczenia o szczepieniu, potwierdzenia statusu ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu.

CZY WIESZ, ŻE …

Więcej na bieżąco aktualizowanych informacji na temat sytuacji epidemicznej w Holandii znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Samochodem do Holandii – co musisz wiedzieć?

Chociaż kraj tulipanów i wiatraków nie należy do najpopularniejszych kierunków wyjazdów typowo turystycznych, ma on sporo do zaoferowania odwiedzającym – więcej o tamtejszych atrakcjach przeczytacie w artykule “Holandia – poradnik dla turystów”. Do Królestwa Niderlandów wielu wyjeżdża jednak nie w celach turystycznych, lecz… na zakupy. Samochodowe rzecz jasna, np. na znajdującej się pod Amsterdamem giełdę, gdzie można przebierać w ofertach używanych samochodów z Holandii.

Trasa – ile się jedzie z Holandii do Polski samochodem?

Fakt, że akurat ten kierunek poszukiwań auta przyciąga uwagę polskich kierowców nie może dziwić z dwóch powodów. Po pierwsze, holenderski rynek wtórny pojazdów jest ogromny, a trafiające tam samochody zwykle są w dobrym stanie. Po drugie, problemu nie stanowi dojazd – mimo że Warszawę od Amsterdamu dzieli 1200 km, trasę tę można przebyć w ok. 12 godzin, w ogóle nie zjeżdżając z autostrady. Najpierw krajową A2, potem większą część trasy przez Niemcy (a nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak jeździ się po niemieckich autostradach) aż do Holandii. Brzmi kusząco, prawda?

Trasa do Holandii – czy drogi są płatne?

A żeby było jeszcze lepiej, dodajmy, że zarówno w Niemczech, jak i w samej Holandii przejazd autostradami jest całkowicie bezpłatny. Opłaty pobierane są tylko w przypadku pojazdów ciężarowych o masie powyżej 12 t, a także przejazdu przez dwa tunele:

 • Kil na trasie Gravendeel – Dordrecht (opłata dla samochodów osobowych: 2 euro),
 • Westerschelde łączący z lądem wyspę Zeeland na trasie Baarland – Terneuzen (opłata dla samochodów osobowych: 5 euro).

Jakie dokumenty będą potrzebne w Holandii?

Jeśli chodzi o przygotowanie do podróży własnymi czterema kółkami do Holandii, to nie musisz pamiętać o niczym szczególnym. Do przekroczenia granicy będziesz potrzebować dowodu osobistego lub paszportu, ponadto oczywiście konieczne jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. W zupełności wystarczą Ci dokumenty krajowe – w Holandii nie jest wymagane ani międzynarodowe prawo jazdy, ani Zielona Karta.

Ceny paliw w Holandii

Przed podróżą warto jeszcze sprawdzić ceny paliw, które w Holandii są wyższe niż w Polsce. Ile zapłacimy tam za litr benzyny lub oleju napędowego?

 • Pb95 – 2,10 euro/litr (9,10 zł/l),
 • ON – 1,93 euro/litr (8,39 zł/l).*

*ceny za portalem e-petrol.pl (14.02.2024)

CZY WIESZ, ŻE …

Oprócz drogiej benzyny, w Holandii trzeba się też nastawić na wysokie koszty parkingu, zwłaszcza w centrach miast. W Amsterdamie, o ile uda się znaleźć miejsce, co łatwe nie jest, godzina parkowania może kosztować nawet 7,50 euro. Znacznie tańszą opcją są parkingi P+R, z których można się przesiąść na transport publiczny. Koszt to 8 euro na dobę.

Przepisy drogowe i mandaty w Holandii

Skoro wiesz już, jaką trasą dojechać do Holandii i ile może Cię taka podróż kosztować, pora przyjrzeć się bardziej szczegółowo holenderskim przepisom drogowym. Bo przejazd przez autosnelweg (hol. “autostrada”) może być znacznie mniej przyjemnym doświadczeniem, gdy będzie mu towarzyszyć konieczność zapłaty wynoszącego kilkaset euro mandatu.

Holandia – najważniejsze przepisy drogowe

Chociaż polskie i holenderskie przepisy ruchu drogowego są do siebie bardzo podobne, występuje pomiędzy nimi kilka różnic, o których należy bezwzględnie pamiętać, nie chcąc narazić się na solidne odchudzanie portfela.

Zacznijmy od ograniczeń prędkości, które w Niderlandach są nieco bardziej restrykcyjne i wynoszą:

dopuszczalne prędkości w holandii

Kilka km/h nie robi różnicy? Nie w tym przypadku, ponieważ Holendrzy podchodzą bardzo poważnie do kwestii kontroli prędkości, a dzięki rozbudowanej sieci fotoradarów karzą nawet za pozornie drobne wykroczenia. Oprócz nich często zdarzają się tam również odcinkowe pomiary prędkości.

CIEKAWOSTKA

Popularność fotoradarów w Holandii nie może dziwić, bo ich wynalazcą w 1958 roku był właśnie Holender – kierowca rajdowy Maurice Gatsonides – który paradoksalnie opracował je, aby… pomogły mu poprawić rezultaty osiągane na torze.

A co oprócz innych dopuszczalnych prędkości? Używanie świateł mijania jest w Holandii obowiązkowe tylko w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności w ciągu dnia. Obowiązkowe wyposażenie samochodu obejmuje tylko trójkąt ostrzegawczy, zalecane są gaśnica, apteczka i komplet zapasowych żarówek. Bezwzględnie zakazane jest używanie telefonu komórkowego podczas jazdy (za wyjątkiem zestawów głośnomówiących), a nakazane zapinanie pasów bezpieczeństwa. Planujących jazdę z przerwą na sen w pojeździe zmartwi natomiast wiadomość, że spanie w samochodzie jest zakazane.

Jeżeli chodzi o dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy, holenderskie przepisy są bardziej liberalne od polskich. Dopuszcza się:

 • 0,5 promila u doświadczonych kierowców (prawo jazdy powyżej 5 lat),
 • 0,2 promila u początkujących kierowców (prawo jazdy do 5 lat).

Mandaty w Holandii – od kilkudziesięciu do kilkuset euro

Ile będzie Cię kosztować złamanie holenderskich przepisów ruchu drogowego? Kary w zależności od przewinienia wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset euro. Przykładowo:

 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 5 km/h do 30 km/h – zależnie od prędkości i rodzaju drogi, na której doszło do wykroczenia, od 29 do 383 euro,
 • jazda pod wpływem alkoholu – od 360 do 750 euro,
 • nieprawidłowe parkowanie – 110 euro,
 • brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 160 euro,
 • wjazd na ścieżkę rowerową – 160 euro,
 • brak zapalonych świateł mijania po zmroku lub w warunkach złej widoczności – 160 euro,
 • rozmowa telefoniczna bez zestawu głośnomówiącego – 380 euro,
 • przejazd na czerwonym świetle – 280 euro,
 • przewożenie dziecka bez wymaganego fotelika – 240 euro,
 • parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych bez uprawnienia – 350 euro.

W przypadku obcokrajowców przyłapanych na wykroczeniu drogowym częstą praktyką jest opłacanie mandatów na miejscu, zaraz po zdarzeniu. W razie odmowy kierowcy sprawa trafia do sądu, a auto jest konfiskowane do czasu uregulowania płatności. Podobnie dzieje się, gdy wykroczenie polega na przekroczeniu dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h.

Ubezpieczenie samochodu przed wyjazdem do Holandii

Czy podczas podróży własnym autem do Holandii powinieneś zadbać o jakieś szczególne ubezpieczenie samochodu? Jak doskonale wiadomo, jedyną obowiązkową polisą dla każdego kierowcy jest OC komunikacyjne, jednak wyjazd za granicę to jedna z tych sytuacji, gdy zdecydowanie warto rozważyć rozszerzenie ochrony o ubezpieczenia dodatkowe. Jakie?

AC – bo koszty napraw mogą być bardzo wysokie

O tym, że ceny w Holandii są wysokie, już się przekonaliśmy i nie inaczej jest w przypadku ewentualnych wizyt w warsztacie. Jeżeli Twój samochód ucierpi w zdarzeniu, które sam spowodujesz lub sprawca szkody nie będzie znany, ubezpieczenie AC to Twoja jedyna szansa na uzyskanie odszkodowania, które pozwoli pokryć koszty naprawy. Ponadto autocasco w pełnej wersji zagwarantuje wsparcie również na wypadek szkód spowodowanych przez żywioły oraz kradzieży pojazdu.

Ekspert Mubi radzi:

Przed kupnem AC sprawdź dokładnie warunki ochrony w dokumencie OWU. Pamiętaj, że autocasco to dobrowolna polisa, zatem jej zakres nie jest regulowany ustawowo, lecz kształtowany w dowolny sposób przez ubezpieczyciela lub w umowie z klientem. Szczególnie istotne znaczenie dla wypłaty odszkodowania mają rodzaj i wysokość sumy ubezpieczenia, sposób likwidacji szkody, amortyzacja części i franszyzy umowne. Planując wyjazd za granicę, nie zapomnij o zakresie terytorialnym ochrony, która musi obejmować całą Europę.

Assistance – bo nie wiesz, jakiego rodzaju pomoc się przyda

O ile autocasco zapewnia pechowemu kierowcy wsparcie finansowe po szkodzie, ubezpieczenie assistance to polisa, która może przydać się już wcześniej. W zależności od wybranego zakresu ochrony, w jej ramach można liczyć na przeróżne usługi – od pomocy w wymianie koła czy dostarczeniu paliwa, przez holowanie do wybranego warsztatu i zorganizowanie noclegu na czas naprawy auta, po wsparcie tłumacza, gdy bariera językowa w Holandii okaże się problemem nie do przeskoczenia. Ponadto w każdym wariancie polisy ubezpieczony uzyskuje dostęp do infolinii czynnej 24 h na dobę, gdzie zawsze można uzyskać cenne informacje.

NNW – bo po uszczerbku na zdrowiu zawsze przyda się wsparcie finansowe

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwego wypadku, to polisa, którą warto mieć nie tylko dlatego, że jej cena jest niewielka, a często bywa ona nawet dołączana w pakiecie do obowiązkowego OC. Przede wszystkim tego rodzaju ochrona kierowcy (lub kierowcy i pasażerów) gwarantuje pomoc w razie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu niezależnie od okoliczności zdarzenia, o ile w grę nie wchodzą wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel wypłaci zatem rekompensatę za doznane obrażenia zarówno, gdy ucierpiałeś z winy innego kierowcy i możesz liczyć na odszkodowanie z jego OC, jak i wtedy, gdy to Ty zawiniłeś.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Holandii?

Sprawdźmy zatem, ile za pakiet ubezpieczeń samochodu obejmujący ochronę za granicą musiałby zapłacić przykładowy kierowca. Zostanie nim 49-letni płocczanin, który jeździ 7-letnim Oplem Zafira (pojemność silnika: 1589 cm3), ma prawo jazdy od 1994 roku i jedną szkodę na koncie, która przydarzyła mu się 5 lat temu.

UbezpieczycielPakiet ubezpieczeńCena polisy
mtu24.pl OC + AC mini + NNW + Assistance*732 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance1271,11 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1348 zł
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance1419 zł
Wiener OC + AC + NNW + Assistance2060 zł
Beesafe OC + AC + NNW + Assistance2307,97 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (20.02.2024). *assistance działające w Polsce

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Holandii

Czy do Holandii łatwo dojechać samochodem?
Czy mandaty w Holandii są drogie?
Jakie ubezpieczenie samochodu przyda się na zagraniczną podróż?
PODSUMOWANIE
 • Trasa z Polski do Holandii liczy ok. 1000 km i prowadzi głównie przez niemieckie i holenderskie autostrady.
 • Wyjeżdżając do Holandii samochodem, potrzebujesz dowodu osobistego/paszportu, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczenia OC.
 • Ograniczenia prędkości w Holandii wynoszą 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h lub 120 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.
 • W Holandii nietrudno o mandat z licznie porozstawianych fotoradarów lub odcinkowych pomiarów prędkości.
 • Oprócz obowiązkowego OC, wyjeżdżając do Holandii, warto zainwestować również w AC, NNW i assistance, a także wyrobić kartę EKUZ i kupić ubezpieczenie podróżne.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Na autostradzie jest 130 od 19:00 do 06:00. Nie tak jak tu jest napisane 120.
Dziękujemy za uwagę, błąd zostanie poprawiony.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!