Belgia – przewodnik dla kierowców

Wyjazd samochodem do Belgii oznacza w pierwszej kolejności długą podróż – do przebycia jest ponad 1000 km autostrad. A co potem? Zanim zaczniesz planować trasę i myśleć choćby o belgijskich smakołykach, jakie na Ciebie czekają, sprawdź, jak poruszać się po tamtejszych drogach i przed czym dobrze się zabezpieczyć.

belgia - przewodnik

COVID-19 w Belgii

Na dzień 24.01.2024 w Belgii nie obowiązują obostrzenia wjazdowe dla przyjezdnych z Polski. Nie są wymagane testy przed i po przyjeździe, kwarantanna i wypełnianie formularza lokalizacyjnego. Nie trzeba również posiadać przy sobie certyfikatu szczepienia na COVID-19. Noszenie maseczek jest obowiązkowe tylko w szpitalach i ośrodkach zdrowia.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat ograniczeń związanych z COVID-19 w Belgii znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Samochodem do Belgii – podstawowe informacje

Położona w zachodniej Europie, pomiędzy Niemcami, Holandią i Francją, Belgia jest nie tylko świetnie skomunikowana z resztą kontynentu, ale też sama opleciona gęstą siecią utrzymanych w bardzo dobrym stanie autostrad, których łączna długość wynosi 1763 km. Są one bezpłatne dla samochodów osobowych, zapłacić trzeba tylko za przejazd tunelem Liefkenshoek pod rzeką Skaldą w Antwerpii.

Jaką trasę do Belgii wybrać?

W zależności od Twojego punktu startowego, większość lub nawet całą trasę do Belgii możesz przebyć autostradami. Odległość z Warszawy do Brukseli wynosi ok. 1300 km, a najprostsza trasa prowadzi autostradą A2 w Polsce i dalej międzynarodową trasą E30 przez Berlin i Hanower oraz trasą E34 przez Dortmund.

Jadąc z południa Polski, np. z Krakowa i wybierając trasę prowadzącą przez Drezno oraz Kolonię, będziesz miał do przebycia podobną odległość. Innym rozwiązaniem jest droga przez Czechy, ale jeśli się na nią zdecydujesz, pamiętaj, że będziesz potrzebował winiety.

Czy będziesz potrzebował dodatkowych dokumentów?

Aby swobodnie podróżować po Belgii, oprócz dowodu osobistego lub paszportu, potrzebne będą tylko krajowe dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisa OC. Nie ma potrzeby posiadania ich międzynarodowych wersji, Zielona Karta nie jest wymagana.

O czym pamiętać, podróżując samochodem po Belgii?

Belgijskie przepisy drogowe, choć podobne do polskich, w kilku miejscach nieco się od nich różnią. Warto pamiętać choćby o obowiązkowym wyposażeniu samochodu, do którego w Belgii zaliczają się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz zestaw kamizelek odblaskowych. Nakaz ich zakładania podczas wysiadania z samochodu dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażerów poza terenem zabudowanym lub na drogach szybkiego ruchu i autostradach.

Obowiązkowe nie jest za to całodobowe używanie świateł mijania. Muszą być zapalone podczas jazdy w nocy, w dzień jest to uzależnione od warunków atmosferycznych. Ponadto istnieje przymus zapinania pasów bezpieczeństwa zarówno na siedzeniach przednich, jak i tylnych, oraz zakaz rozmawiania przez telefon w trakcie jazdy. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila.

Podczas jazdy szczególną uwagę trzeba zwracać na rowerzystów, których w Belgii, podobnie jak w sąsiedniej Holandii, jest na ulicach bardzo dużo i mają uprzywilejowaną pozycję na drodze.

Jakie są ograniczenia prędkości w Belgii?

Jeżeli znaki nie mówią inaczej, ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych w Belgii wynoszą:

grafika

Minimalna prędkość na autostradzie wynosi 70 km/h. Przekroczenie dozwolonej prędkości o 40 km/h (30 km/h w terenie zabudowanym) może być powodem odebrania prawa jazdy.

Mandaty w Belgii – płatność tylko gotówką na miejscu

Poruszając się po Belgii samochodem, zawsze dobrze mieć przy sobie trochę pieniędzy. Mandaty są tam bowiem obowiązkowo opłacane gotówką tuż po zatrzymaniu, pod rygorem unieruchomienia pojazdu aż do czasu wniesienia opłaty. Jeśli więc nie będziesz posiadał wystarczającej kwoty, musisz liczyć się z przetransportowaniem samochodu na parking policyjny – oczywiście zostaniesz obarczony dodatkowymi kosztami.

A te już w przypadku mandatów nie są niskie, bo w zależności od rodzaju wykroczenia mogą one wynosić od 50 do nawet 3000 euro. W Belgii obowiązują 4 kategorie wykroczeń:

  1. Pierwszego stopnia – nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi, zalicza się do nich np. złe parkowanie.
  2. Drugiego stopnia – stwarzają pośrednie zagrożenie, np. rozmowa przez telefon w trakcie jazdy.
  3. Trzeciego stopnia – stwarzają bezpośrednie zagrożenie, np. niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, stwarzanie zagrożenia dla rowerzystów.
  4. Czwartego stopnia – stwarzają bezpośrednie zagrożenie i mogą skutkować obrażeniami ciała, np. jazda pod prąd lub wstecz na autostradzie.

Ile kosztują przykładowe mandaty w Belgii?

  • Jazda po alkoholu – w zależności od stężenia alkoholu we krwi od 179 do 1260 euro.
  • Przekroczenie prędkości – od 53 do 4000 euro.
  • Nieużywanie kamizelki odblaskowej – 58 euro.

Ubezpieczenia komunikacyjne w Belgii – które trzeba wykupić?

Podstawowe ubezpieczenie samochodu na podróż do Belgii nie jest kłopotliwe. W końcu każdy kierowca posiada już obowiązkowe OC, a wjeżdżając do tego kraju polska polisa w zupełności Ci wystarczy. Pamiętaj jednak, aby zabrać dokument potwierdzający ubezpieczenie, bo o ile w Polsce nie trzeba go już mieć zawsze przy sobie, za granicą to konieczne.

Czy przyda się ubezpieczenie AC?

Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć – oby nie! W końcu żaden kierowca nie chce znaleźć się w sytuacji, gdy ubezpieczenie autocasco będzie konieczne, zwłaszcza jeśli akurat przebywa  za granicą. Niestety wielu sytuacji nie sposób przewidzieć, więc chcąc uniknąć kłopotów, przed wyjazdem należy się odpowiednio zabezpieczyć.

Ubezpieczenie AC przyda się m.in. w przypadku:

  • kradzieży samochodu,
  • kolizji z innym samochodem,
  • stłuczki z nieznanym sprawcą,
  • zniszczenia auta spowodowanego przez siły przyrody.

Do każdej z tych sytuacji może dojść równie dobrze w Polsce, jak i poza jej granicami, dlatego chcąc mieć spokojny wyjazd, zdecydowanie warto zadbać o jego wcześniejsze ubezpieczenie. Pamiętaj tylko, by dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i zadbać o ochronę w zakresie, na którym szczególnie Ci zależy. Wprawdzie Belgia nie należy do grona krajów, w przypadku których ubezpieczyciele stosują szczególne wyłączenia, ale nigdy nie zaszkodzi sprawdzić.

A może assistance?

Holowanie uszkodzonego pojazdu, zapewnienie auta zastępczego na resztę podróży, transport kierowcy i pasażerów czy choćby udzielenie informacji prawnej – to tylko przykładowe usługi, jakie zapewniają ubezpieczyciele w ramach działających także za granicą pakietów assistance. Oczywiście regułą jest, że im wyższa cena pakietu, tym więcej dostaniesz w jego ramach. Sprawdzaj jednak zawsze dokładnie, co kupujesz, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele ograniczają swoje usługi zakresem terytorialnym, inni oferują pomoc za granicą już w podstawowej polisie, a jeszcze inni każą za nią dopłacać.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na podróż do Belgii?

Skoro już wiadomo, jak przydatne mogą być dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne podczas podróży samochodem za granicę, warto jeszcze zapytać o ich koszty. Sprawa z nimi jest o tyle skomplikowana, że ceny ubezpieczenia OC jak i pozostałych są ustalane indywidualnie. Nie da się zatem określić ogólnej stawki, wszystko zależy od cech danego kierowcy, jego historii ubezpieczeniowej, a także parametrów technicznych jego samochodu.

Szukając ubezpieczenia samochodu, tym bardziej warto więc skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, dzięki której można szybko zestawić ze sobą oferty różnych firm wybrać tę najbardziej nam odpowiadającą. Sprawdźmy, ile kosztowałaby polisa dla przykładowego kierowcy (mężczyzna, 37 lat, Zielona Góra, prawo jazdy od 2007 roku, brak szkód w historii ubezpieczenia) jeżdżącego 10-letnim Chevroletem Cruze (benzyna, pojemność silnika: 1364 cm3), który szuka ubezpieczenia obejmującego NNW i usługi assistance gwarantowane podczas wyjazdu za granicę.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena ubezpieczenia
TrastiOC + Assistance 504 zł
UNIQA OC + Assistance 569 zł
mtu24.pl OC + Assistance 627 zł
LINK4 OC + Assistance 672 zł
Beesafe OC + NNW + Assistance 715 zł
Benefia OC + NNW + Assistance 791 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (24.01.2024).
*ubezpieczenie assistance obowiązujące w Polsce

FAQ – najważniejsze pytania o podróż samochodem do Belgii

Które dokumenty musi mieć przy sobie kierowca?
Czy w Belgii wymagane jest jakieś dodatkowe wyposażenie samochodu?
Jakie ubezpieczenia warto kupić przed wyjazdem do Belgii?
PODSUMOWANIE
  • Trasa do Brukseli z Warszawy liczy ok. 1300 km.
  • Autostrady w Belgii są bezpłatne. Trzeba zapłacić tylko za przejazd tunelem Liefkenshoek.
  • Obowiązkowe wyposażenie to gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i zestaw kamizelek odblaskowych.
  • Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila.
  • Mandaty należy zapłacić gotówką na miejscu.
  • Przed wyjazdem do Belgii warto nabyć AC, NNW i assistance.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!