Rejestracja samochodu z zagranicy – ile kosztuje i jak wyglądają formalności?

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2023 roku do Polski sprowadzono ponad 805 tys. samochodów z zagranicy. Więcej niż połowa z nich to auta importowane z Niemiec, a na dalszych miejscach znalazły się pojazdy m.in. z Francji, Belgii, Holandii czy Stanów Zjednoczonych. Jakich formalności trzeba dopełnić przy ich sprowadzaniu do kraju? Czy rejestracja wygląda inaczej niż w przypadku samochodu kupionego w Polsce? Wyjaśniamy krok po kroku.

rejestracja samochodu z zagranicy

Samochód z zagranicy – co trzeba załatwić przed rejestracją?

Około milion przybywających co roku do Polski z zagranicy samochodów mówi sam za siebie – polscy kierowcy bardzo chętnie sięgają po importowane pojazdy. Skąd to zainteresowanie? Najczęściej wynika ono z prozaicznych przyczyn. Samochody z zagranicy cieszą się dobrą opinią dzięki ich dobremu stanowi technicznemu, posiadaniu bogatego wyposażenia i cenom, które nie różnią się szczególnie od tych spotykanych w polskich komisach.

Oczywiście to nie tak, że zakup auta z zagranicy jest zawsze stuprocentowo bezpieczny. Wręcz przeciwnie, ostrożność i zachowanie szczególnej uwagi przy takiej transakcji są obowiązkowe – w końcu nigdzie nie brakuje nieuczciwych sprzedawców. Zanim więc zdecydujesz się na nabycie zagranicznego pojazdu, koniecznie dokładnie go sprawdź. Nie chcesz przecież sprowadzić do Polski samochodu z przekręconym licznikiem czy ukrytymi wadami, które wyjdą na jaw dopiero po jakimś czasie.

Ekspert Mubi radzi:

Zakupowi zagranicznego samochodu powinna towarzyszyć daleko posunięta ostrożność. Najlepszą opcją jest, aby jeszcze przed kupnem zorganizować przegląd techniczny w niezależnym warsztacie, ale niestety nie zawsze będzie to możliwe. W takim przypadku warto udać się na oględziny auta z mechanikiem lub inną osobą, która będzie w stanie ocenić jego stan techniczny. Koniecznie sprawdź też historię pojazdu, np. za pomocą portalu historiapojazdu.gov.pl, dzięki czemu upewnisz się, że samochód nie pochodzi z kradzieży i że sprzedawca nie zataja przed Tobą istotnych informacji, choćby o historii szkód.

Gdy już zyskasz pewność, że auto, które Cię interesuje, jest w dobrym stanie, musisz zawrzeć umowę kupna-sprzedaży ze sprzedawcą. Zwróć uwagę, czy otrzymałeś od niego wszystkie niezbędne dokumenty, w tym kartę pojazdu, dowód rejestracyjny lub potwierdzenie wyrejestrowania auta. Kolejny krok to sprowadzenie pojazdu do Polski. Można tego dokonać na dwa sposoby:

 • na lawecie – unikniesz wówczas szeregu formalności, takich jak m.in. zakup tablic wywozowych i krótkoterminowego ubezpieczenia OC, ale sporo za taki transport zapłacisz,
 • samodzielnie – rozwiązanie tańsze, jednak wiążące się z szeregiem formalności, które trzeba najpierw załatwić, aby móc legalnie poruszać się samochodem po drogach.

Twój samochód jest już w kraju? To niestety jeszcze nie koniec – teraz pora na kolejne formalności już po polskiej stronie granicy. Ich załatwianie jest dość czasochłonne i nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, ale bez niego ani rusz. W przeciwnym razie czekają Cię kosztowne kary.

Od czego zacząć? Najlepiej od wizyty u tłumacza przysięgłego, bez której się nie obejdzie, jeżeli umowa sprzedaży została sporządzona w języku innym niż Polski. Następnie samochód musi przejść badanie techniczne, jeżeli nie posiada aktualnego z zagranicy. Może to być również badanie uzupełniające, jeżeli w dokumentacji pojazdu brakuje pewnych informacji – najlepiej zapytać się o zakres obowiązkowego przeglądu na stacji diagnostycznej.

CZY WIESZ, ŻE …

Nieco inaczej wygląda kwestia tłumaczenia dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jeśli te zostały wydane przez sprzedawcę. Ich tłumaczenie jest obowiązkowe tylko wtedy, gdy auto zostało sprowadzone spoza krajów należących do Unii Europejskiej lub EFTA, czyli nie posiada ujednoliconych kodów.

Zostaje jeszcze kwestia akcyzy, którą trzeba w przypadku sprowadzenia samochodu do Polski. Dotyczy ona wszystkich pojazdów wcześniej niezarejestrowanych w kraju – zarówno nowych, jak i używanych. Wniosek akcyzowy można złożyć za pośrednictwem portalu puesc.gov.pl w ciągu 14 dni od sprowadzenia pojazdu, a opłaty należy dokonać do 30 dni od sprowadzenia pojazdu. Wysokość akcyzy zależy od wartości auta i pojemności jego silnika, wynosząc:

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu w przypadku samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.
UWAGA!

W przypadku pojazdów hybrydowych obowiązują niższe o 50% preferencyjne stawki akcyzy, które wynoszą: 9,3% dla klasycznych (HEV) oraz miękkich hybryd (MHEV) i hybryd typu plug-in (PHEV) z silnikami o pojemności między 2000-3500 cm3, a także 1,55% dla klasycznych i miękkich hybryd z silnikami o pojemności do 2000 cm3.

Rejestracja samochodu z zagranicy w Polsce – co przygotować?

Twoje auto zostało już sprowadzone z zagranicy i dopełniłeś wszystkich dotychczasowych formalności? Przed Tobą więc już ostatni etap procesu, czyli rejestracja samochodu z zagranicy w Polsce. Po niej będziesz mógł bez żadnych przeszkód cieszyć się swoim zakupem na krajowych drogach. Co w takim razie musisz wiedzieć?

Przede wszystkim pamiętaj, że na rejestrację samochodu masz 30 dni od sprowadzenia pojazdu do Polski (aktualnie 60 dni w związku z obowiązującym stanem zagrożenia epidemicznego). Zanim udasz się do właściwego wydziału komunikacji, koniecznie musisz się jednak odpowiednio do takiej wizyty przygotować. Jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą w urzędzie, żeby zarejestrować samochód z zagranicy?

 • Wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu.
 • Dowód własności pojazdu (przetłumaczona umowa sprzedaży lub faktura).
 • Stary dowód rejestracyjny.
 • Karta pojazdu (jeśli została wydana).
 • Potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był dotychczas zarejestrowany.
 • Dotychczasowe tablice rejestracyjne (jeśli przyjechałeś zakupionym samochodem do Polski).
 • Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu.
 • Potwierdzenie opłacenia akcyzy (lub dokument potwierdzający zwolnienie z akcyzy).
 • Potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.
 • Potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych.
UWAGA!

Za przekroczenie terminu na rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy grozi kara w wysokości 1000 zł. W razie niezarejestrowania pojazdu w ciągu 180 dni od upłynięcia terminu kara wzrasta dwukrotnie.

Co dalej? Po złożeniu wniosku o rejestrację samochodu z zagranicy wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami urzędnik wydaje decyzję o tymczasowej rejestracji pojazdu. Razem z nią otrzymasz również:

 • tymczasowe tablice rejestracyjne,
 • pozwolenie czasowe na 30 dni,
 • nalepkę kontrolną.

Wyrobienie stałego dowodu rejestracyjnego trwa zazwyczaj około 2 tygodni. O tym, czy dokument jest już gotowy do odbioru, możesz się dowiedzieć, dzwoniąc do urzędu lub za pośrednictwem portalu info-car.pl.

Rejestracja samochodu z zagranicy 2024 – ile wynoszą opłaty?

Zapłacone przez Ciebie do tej pory opłaty przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy to jeszcze nie wszystko. Przy składaniu dokumentów w wydziale komunikacji trzeba ponieść również koszty opłat rejestracyjnych. Ile i za co zapłacisz w urzędzie?

UsługaOpłata
Wydanie tablic rejestracyjnych80 zł
Wydanie dowodu rejestracyjnego54 zł
Wydanie pozwolenia czasowego13,50 zł
Wydanie nalepek legalizacyjnych12,50 zł
Opłaty ewidencyjne1,50 zł

Jak łatwo policzyć, całkowity koszt rejestracji samochodu z zagranicy to 161,50 zł. Oczywiście będzie on znacznie wyższy w przypadku wyrabiania tablic indywidualnych – ich koszt to aż 1000 zł, więc całkowita opłata za rejestrację to w takim wypadku 1081,50 zł.

CZY WIESZ, ŻE …

Do 4 września 2022 roku koszt rejestracji samochodu wynosił 256 zł. Odkąd nie są już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne zmniejszył się on o 94,50 zł.

Ubezpieczenie OC dla auta z zagranicy

Ostatnią sprawą, o której trzeba pamiętać przy rejestracji samochodu z zagranicy, jest kwestia ubezpieczenia OC. Jak doskonale wiadomo, jego posiadanie jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu, dlatego trzeba je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy przyjechałeś autem do kraju, a więc było ono nadal zarejestrowane za granicą – w takim przypadku możesz wykupić OC krótkoterminowe na 30 dni. W tym czasie powinieneś zarejestrować auto i kupić ubezpieczenie na cały rok.

UWAGA!

OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie i można je kupić tylko raz. Za brak OC przez nawet 1 dzień grozi kara wynosząca aktualnie 1700 zł.

Pamiętaj, że zarówno obowiązkowe ubezpieczenie OC, jak i dodatkowe AC, NNW i assistance możesz kupić łatwo i wygodnie online za pomocą kalkulatora OC AC na mubi.pl. Wszystko zajmuje tylko kilka minut i jest w pełni zdalne. Polisę można kupić przez 7 dni w tygodniu o dowolnej porze, dzięki czemu oszczędzisz czas i nie narazisz się na karę za brak OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z zagranicy

Jakich formalności trzeba dopełnić przy sprowadzaniu auta z zagranicy?
Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy?
Czy rejestracji auta trzeba dokonać w urzędzie osobiście?
PODSUMOWANIE
 • Przed rejestracją samochodu z zagranicy musi on przejść badanie techniczne. Trzeba także przetłumaczyć dokumenty na język polski i opłacić akcyzę.
 • Termin na rejestrację samochodu z zagranicy w Polsce wynosi 30 dni (60 dni do zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego) od sprowadzenia pojazdu do kraju.
 • Wśród dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu z zagranicy znajdują się m.in. wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu, stary dowód rejestracyjny, zaświadczenie o aktualnych badaniach technicznych i potwierdzenie wniesienia opłat.
 • Pozwolenie czasowe po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu otrzymuje się na 30 dni.
 • Opłata za rejestrację samochodu sprowadzonego do Polski z zagranicy wynosi 161,50 zł.
 • Ubezpieczenie OC samochodu trzeba kupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC