Gdzie sprawdzić używany samochód przed kupnem?

Nie wszystkich kierowców stać na zakup nowego samochodu z salonu. Wielu z nich decyduje się na nabycie używanego auta, które mogą znaleźć na stronach serwisów sprzedażowych, w salonach czy komisach. Ile z tych ofert jest uczciwych? Zapewne zdecydowana większość. Jednak każdy może trafić na cwaniaczka, który podaje w opisie pojazdu nieprawdziwe dane. A może błędny opis był wynikiem niewiedzy… w sumie to bez znaczenia. Przed kupnem pojazdu zawsze warto go sprawdzić!

Nie ma sensu siać defetyzmu od pierwszych zdań, ale nabycie samochodu bez dokładnego sprawdzenia jego stanu to klasyczne kupowanie kota w worku. Jasne… wszystkie kotki wyglądają uroczo, ale jak trafisz na tego złośliwego, to czekają Cię spore wydatki na zmianę tapicerki i ubrań. Podobnie będzie z uszkodzonym używanym samochodem – wydrze z Twojego portfela sporo kasy!

Czego można dowiedzieć się z internetu o interesującym Cię samochodzie?

W świecie powszechnego dostępu do internetu uzyskanie informacji na praktycznie każdy temat jest dziecinnie proste – oczywiście, jeśli wie się czego szukać! Gdy chodzi o samochody, również na ich temat można znaleźć w sieci wiele informacji, które pozwolą dokonać pierwszej weryfikacji pojazdu – choćby sprawdzić, czy samochód nie był kradziony. Gdzie szukać takich danych? W Polsce to Ministerstwo Cyfryzacji świadczy taką usługę – nazywa się Historia Pojazdu

Historia pojazdu – idea projektu

Ta bezpłatna usługa powstała na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji. Skierowana jest do wszystkich osób, które planują zakup używanego samochodu i potrzebują podstawowej wiedzy na temat obserwowanego pojazdu. Historia Pojazdu ma pomóc w ocenie stanu technicznego samochodu osobowego, motocykla i innych pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Jej zadaniem jest przygotowanie raportu o podstawowych cechach danego pojazdu. Jakie informacje można tam znaleźć?

Historia pojazdu – potrzebne dane

Aby korzystać z usługi potrzebne są trzy dane, które znajdziesz bez problemu w dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu. Jeśli jeszcze nie widziałeś tych dokumentów, to możesz, nawet powinieneś, poprosić właściciela lub sprzedawcę o podanie informacji, które pozwolą Ci sprawdzić pojazd na stronie. Będą Ci potrzebne:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer VIN pojazdu,
 • data pierwszej rejestracji. 

Po wpisaniu powyższych danych otrzymasz raport, który ułatwi Ci decyzję zakupową i pozwoli zweryfikować wiarygodność sprzedawcy.

Historia pojazdu – informacje z raportu

Stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji usługa jest ciągle rozbudowywana. Część informacji na temat pojazdów zbierana jest od 2004 roku dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów. Inne dane są gromadzone dopiero od 2014 roku lub 2020 roku. Co ważne, zebrane informacje dotyczą tylko okresu od pierwszej rejestracji w Polsce. Czego więc możesz dowiedzieć się o samochodzie?

Dostępne od początku działania usługi:

 • informacje techniczne o pojeździe – moc silnika, rodzaj paliwa, pojemność silnika, średnie zużycie paliwa,
 • dane o badaniach technicznych pojazdu, w tym o tych aktualnych,
 • odczyty drogomierzy z kontroli drogowej pojazdu,
 • dane o aktualnym ubezpieczeniu OC,
 • informacje o liczbie właścicieli, województwo rejestracji,
 • dane dotyczące oznaczenia pojazdu jako kradziony lub poszukiwany,
 • daty zbycia pojazdu,
 • dane o właścicielu – czy pojazd należał do firmy, czy do prywatnej osoby,
 • informacje, czy pojazd miał okresy, w których był wycofany z ruchu.
Przykład

Jednym z oszustw, których często dopuszczają się sprzedawcy samochodów, jest przekręcenie licznika, czyli próba zatuszowania tego, jak wiele kilometrów przebył sprzedawany pojazd. Dzięki zaniżeniu przebiegu samochodu jego zbywca może żądać za niego wyższej ceny.

Sprawdzenie danych z ostatniego przeglądu samochodu (w tym jego przebiegu) jest możliwe w usłudze Historia Pojazdu. W ten sposób można wykryć przekręcenie licznika, które jest przestępstwem. Grozi za nie od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Od 2014 roku otrzymasz także informacje o odczycie drogomierza podczas okresowych badań technicznych. Natomiast od 2020 roku wprowadzono do raportu dwie kolejne informacje:

 • o wymianie drogomierza i jego stanie na dzień wymiany,
 • o szkodzie istotnej.

A co zrobić, gdy samochód pochodzi z zagranicy lub interesuje Cię jego historia przed rejestracją w Polsce? Czy można to sprawdzić? Oczywiście, że tak! W tym przypadku można skorzystać z darmowych lub płatnych serwisów.

Historia pojazdu – samochód z zagranicy

Jeśli zamierzasz sprowadzić samochód zza granicy lub kupić od kogoś w Polsce, kto deklaruje, że je sprowadza, to możesz zajrzeć na zagraniczne serwisy działające w podobny sposób jak Historia Pojazdu. W przypadku aut z USA warto zajrzeć na:

 • carfax.com,
 • autoceck.com.

Jeśli będziesz chciał sprawdzić samochód z zagranicy, to może zrobić to także w usłudze Historia Pojazdu, ponieważ współpracuje ona z serwisami carfax.com i autoDNA.pl (od 2020 roku). Dzięki temu będziesz miał dostęp do danych o samochodzie między innymi z Niemiec, Francji i krajów Bałtyckich. Jeżeli samochód nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, to będziesz musiał zalogować się w serwisie przy pomocy profilu zaufanego! Możesz skorzystać także z płatnych serwisów autoDNA.pl i vin-info.pl. 

Ekspert Mubi radzi:

Założenie profilu zaufanego nie powinno sprawić większych kłopotów. Można tego dokonać poprzez wypełnienie wniosku na https://pz.gov.pl/ i osobiste potwierdzenie w placówce, ale wygodniejsze będzie posłużenie się internetowym kontem bankowym. Zakładając profil zaufany poprzez bank, nie trzeba tego potwierdzać podczas wizyty w punkcie. Wszystkie formalności są dopełniane elektronicznie. Możliwość założenia profilu zaufanego daje m.in. ING Bank Śląski, mBank czy PKO BP.

Pamiętaj, że powyższe dane są czysto informacyjne. Aby dokładnie sprawdzić auto, trzeba je zobaczyć, a najlepiej udać się z nim na przegląd przedsprzedażowy. Samochodu używanego nie kupuje się na dobre słowo. Sprawdzenie auta i jazda próbna to podstawy.

Przeczytaj też: Umowa czy faktura – jak udokumentować zakup używanego samochodu?

W jakie miejsce podjechać samochodem przed jego zakupem?

Dokładne sprawdzenie stanu technicznego auta to obowiązek, od którego będzie zależeć, czy je kupisz, czy nie. Wykryte usterki mogą ułatwić Ci negocjacje dotyczące obniżenia ceny. Gorzej, jak okaże się, że samochód miał poważny wypadek i tylko z zewnątrz wygląda dobrze – tak naprawdę to “składak”, który nadaje się na złom. Profesjonalne sprawdzenie samochodu pozwoli Ci oszczędzić pieniądze i ochroni Cię przed zakupem auta, które będzie jeżdżącą trumną. Gdzie więc powinieneś się udać?

Autoryzowana Stacja Obsługi

To, gdzie się wybierzesz z autem do kontroli przed zakupem, powinno zależeć od jego wartości. Wydaje się, że nie ma sensu udawać się do ASO z pojazdem, który wyceniany jest na kilka tysięcy złotych, a za usługę sprawdzenia będziesz musiał zapłacić kilkaset złotych. Jeśli jednak zależy Ci na dokładnych oględzinach, to dalej jest to dobry pomysł. 

O wiele częściej do Autoryzowanych Stacji Obsługi wybierają się potencjalni nabywcy samochodów za kilkadziesiąt tysięcy złotych lub tych bardzo drogich. Ciężko wyobrazić sobie osobę, która dokładnie nie sprawdzi auta za 150 czy 200 tysięcy i kupi je w ciemno. Dlaczego warto wybrać ASO?

Autoryzowane Stacje Obsługi mają niewątpliwe zalety:

 • dedykowany sprzęt do diagnostyki,
 • łatwy dostęp do historii poprzednich kontroli i napraw,
 • zunifikowane raporty o stanie technicznym pojazdu,
 • wiedzę na temat wad i zalet danych modeli,
 • doświadczenie w naprawie aut danej marki – wiedza o częstych wadach i usterkach,
 • przejrzysty sposób kontroli i diagnostyki,
 • fachowców z różnych dziedzin w jednym miejscu (blacharz, elektryk).

W autoryzowanym serwisie samochód zostanie dokładnie sprawdzony. Warto się na taką wizytę umówić odpowiednio wcześniej – przyjechanie i dokonanie kontroli od ręki będzie niemożliwe. Natomiast wadą ASO są ceny – będą one wyższe niż w zwykłym warsztacie. 

Niezależny serwis lub warsztat

Innym rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić, jest wizyta w niezależnym serwisie lub warsztacie. Zanim wybierzesz się do jednego z nich, zapoznaj się z opiniami w internecie lub poproś o wskazanie zaufanego miejsca przez bardziej doświadczonego znajomego. Warsztaty i niezależne serwisy o najwyższej renomie wymagają również wcześniejszego umówienia się na wizytę. 

Niezależne serwisy i warsztaty mają szereg zalet. Po pierwsze, ceny ich usług są niższe niż w ASO, mimo że często pracują tam równie doświadczeni mechanicy. W wielu punktach pracownicy mają również dostęp do baz danych, z których można poznać historię pojazdu. Po sprawdzeniu samochodu i wykryciu ewentualnych usterek mechanik poda Ci wstępne koszty naprawy.

Czy przegląd na własną rękę ma sens?

Jeśli nie znasz się na samochodach, a chcesz jedynie wygodnie jeździć nim do pracy, to samodzielna kontrola auta przed zakupem to duże ryzyko. Najlepiej w takiej sytuacji poprosić o pomoc osobę z większą wiedzą w zakresie motoryzacji – laik łatwo może przegapić usterki i zapewne nie będzie wiedział, którym elementom pojazdu powinien się przyjrzeć. 

Na to warto zwrócić uwagę podczas kontroli samochodu używanego:

 • stan komory silnika – wycieki i jakość osłon, kabli, paska rozrządu,
 • stan karoserii – uszkodzenia, przerwy, wgniecenia, korozje,
 • grubość lakieru – potrzebujesz do tego miernika, dzięki któremu dowiesz się, czy auto miało poważny wypadek i było lakierowane,
 • klocki hamulcowe,
 • szyby,
 • światła,
 • stan opon,
 • działanie drzwi, zamykanie, 
 • działanie systemów elektronicznych.

Przegląd na własną rękę ma jeszcze jakiś sens przy zakupie tańszych samochodów. Jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy, to lepiej na spotkanie ze sprzedawcą przyjdź z kimś zaznajomionym z samochodami. Dla pewności warto jednak odwiedzić niezależny serwis lub ASO, gdzie samochód zostanie gruntownie sprawdzony i na przykład podłączony do komputera diagnostycznego, czego sam raczej nie zrobisz na ulicy.  

Przeczytaj też: Wymiana paska rozrządu – co musisz wiedzieć, by nie zepsuć silnika?

Przeczytaj też: Zakup używanego samochodu przez pośrednika – na co zwrócić uwagę?

PODSUMOWANIE
 • W darmowej usłudze Historia Pojazdu sprawdzisz najważniejsze informacje o interesującym Cię aucie przed jego zakupem.
 • Dowiesz się między innymi czy pojazd był kradziony, gdzie był zarejestrowany i czy został wycofany z ruchu w przeszłości.
 • W serwisie Historia Pojazdu sprawdzisz także dane o samochodach sprowadzanych z zagranicy – potrzebny Ci będzie do tego profil zaufany.
 • Przed zakupem samochodu warto pojechać z nim na kontrolę do ASO, warsztatu lub serwisu.
 • Samodzielne sprawdzenie pojazdu wymaga wiedzy i umiejętności. Lepiej wykonać je z pomocą osoby doświadczonej i znającej się na motoryzacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie używanego samochodu przed kupnem

Czy istnieje bezpłatna strona do sprawdzenia informacji o używanym samochodzie przed kupieniem go?

Godnymi zaufania i zupełnie bezpłatnymi serwisami informacyjnymi są: historiapojazdu.gov.pl i ufg.pl. Na obu stronach można sprawdzić ubezpieczenie samochodu, a pierwsza z nich pomaga w odnalezieniu informacji na temat istotnych szkód, dat przeglądów i innych danych pojazdu ważnych dla przyszłego kierowcy.

Czego potrzebuję do sprawdzenia samochodu w internecie?

Do sprawdzenia samochodu w internecie będziesz potrzebował zwykle numeru VIN (czyli numeru nadwozia) samochodu, numeru dowodu rejestracyjnego, a czasem i daty pierwszej rejestracji auta. O te dane możesz poprosić sprzedawcę. Numer rejestracyjny i numer VIN znajdziesz też na samym pojeździe, a wszystkie wymagane dane są zamieszczone w dowodzie rejestracyjnym.

Czy używany samochód z instalacją LPG trzeba dokładniej sprawdzić?

Warto sprawdzić każdy samochód używany przed jego zakupem, a poznanie stanu jednostki napędowej jest szczególnie istotne. Na stacjach montażu instalacji LPG można sprawdzić nie tylko samochody napędzane gazem, ale i te z silnikiem benzynowym. Pracownicy takich stacji mają dostęp do komputerów diagnostycznych i innych przydatnych sprzętów.

W jakim warsztacie najlepiej wykonać przegląd samochodu przed jego zakupem?

Przeglądu samochodu możesz dokonać w niezależnym warsztacie albo Autoryzowanej Stacji Obsługi. Twój wybór powinien zależeć od wartości samochodu, ponieważ wizyta w warsztacie jest zdecydowanie tańsza niż sprawdzenie używanego samochodu w ASO. Pracownicy obu tych rodzajów stacji mają dostęp do historii pojazdów i obszerną wiedzę na temat mechaniki samochodowej. W ASO dodatkowo pracują osoby bardzo dobrze znające określone modele samochodów.

Źródła:
 • https://historiapojazdu.gov.pl/o-usludze
 • https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/spelniamy-marzenia–auta-z-niemiec-od-dzis-w-usludze-historia-pojazdu
 • https://www.autodna.pl/przykladowe-raporty
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
44,25
Loading...

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Najlepiej wybrać zaufanego fachowca do sprawdzenia auta.... Ja tak zrobiłem i nie żałuję. Ceny napraw ostatnio się niemal podwoiły.... Nawet oczywiste wymiany serwisowe jak tarcze klocki, amortyzatory to obciążenie dla kieszeni.