Kupno samochodu ze Szwajcarii wydaje się nietypowym pomysłem. To jeden z najdroższych i najbogatszych krajów na świecie. Jednak w 2022 roku sprowadzono do Polski prawie 19 tysięcy aut z tego kraju. Jak to możliwe? Przyczyn należy szukać w popularności uszkodzonych pojazdów z tego kraju. Jeśli interesują Cię samochody ze Szwajcarii, to zapewne poznasz takie słowa jak Fahrzeugausweis, Motorfahrzeugkontrolle czy Kontrollschilder!
Z tego artykułu dowiesz się:
Samochód ze Szwajcarii – gdzie szukać?
Zanim zaczniesz szukać samochodu ze Szwajcarii, warto wspomnieć w dwóch zdaniach o specyfice tego kraju. Tym, co wyróżnia to państwo, są języki urzędowe. W Szwajcarii można porozumieć się w języku niemieckim, francuskim, włoskim oraz romansz. Nie powinno być również problemu z rozmową po angielsku.
Po drugie to bardzo bogaty kraj, gdzie ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Dlatego nie zdziw się, jak oferowane w Polsce samochody ze Szwajcarii będą z uszkodzeniami po wypadku lub kolizji drogowej. Helwetów stać, by często zmieniać samochody i nie jeździć tymi powypadkowymi.
Gdzie więc szukać samochodu ze Szwajcarii? Do wyboru masz trzy opcje. Możesz kupić w Polsce samochód za pośrednictwem firm, które oferują swoje usługi na portalach dedykowanych pojazdom z tego kraju:
Na wszystkich tych stronach odbywają się aukcje na samochody (często uszkodzone), które nabywane są od zagranicznych ubezpieczycieli.
Drugim rozwiązaniem, na jakie możesz się zdecydować, jest kupno samochodu poprzez szwajcarskie portale samochodowe. Zazwyczaj na takich stronach można wybrać język – angielski, niemiecki, francuski, włoski czy hiszpański. Najbardziej popularne to:
Oczywiście to tylko przykłady. W internecie bez problemu znajdziesz dziesiątki stron oferujących samochody ze Szwajcarii zarówno te w dobrym stanie, jak i po wypadku. Nie ma sensu ich tutaj opisywać – o wiele łatwiej samemu przejrzeć oferty.
Jeśli chcesz kupić samochód, który już został sprowadzony ze Szwajcarii, to korzystaj tylko ze sprowadzonych firm, które mają dobrą opinię. Jeśli trafisz na wyjątkowo tanią ofertę, to od razu powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Dlaczego? Taki samochód przy sprowadzaniu mógł mieć sfałszowane dokumenty i celowo zaniżoną cenę, by zapłacić mniejszą akcyzę i podatek VAT. Wyjątkowa okazja cenowa może okazać się wyjątkową stratą pieniędzy.
Trzecią opcją jest wyjazd do Szwajcarii i przyjrzenie się wybranemu samochodowi na miejscu. Niestety koszt takiej podróży jest wysoki, choć dzięki takiemu wyjazdowi, zwłaszcza autem z lawetą, oszczędzisz sobie na prowizji, sprawdzisz stan pojazdu na miejscu i nie będziesz musiał wykupywać tablic eksportowych i ubezpieczenia.
Dowód rejestracyjny w Szwajcarii – podstawowe informacje
Ten podstawowy dokument związany z samochodem w Szwajcarii jest szary. Na okładce znajdziesz jego nazwę w czterech językach:
- Fahrzeugausweis – niemiecki,
- Permis de circulation – francuski,
- Licenza di circolazione – włoski,
- Certificat da vehichel – romansz.
Najważniejszą kwestią związaną z dowodem rejestracyjnym jest sprawdzenie zgodności dokumentu z przypisanym mu samochodem. Najprościej zrobić to, porównując numer VIN – musi się zgadzać ten w pojeździe z tym na papierze.
Dowód rejestracyjny będzie potrzebny do wyrejestrowania pojazdu w Szwajcarii. Dotychczasowy właściciel będzie musiał udać się do tamtejszego odpowiednika wydziału komunikacji (Office Cantonal des Automobiles et de la Navigation lub Strassenverkehrsamt), gdzie odda tablice rejestracyjne – w Szwajcarii są one przypisane do osoby, a nie do pojazdu. Tam też urzędnik przybije pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, która oznacza wyrejestrowanie samochodu. To niezbędny warunek, bez którego ponownie nie zarejestrujesz auta w Polsce.
Zakup samochodu w Szwajcarii – jak to zrobić?
Jeśli zdecydowałeś się na zakup samochodu w Szwajcarii, to musisz pamiętać o kilku kwestiach. Kiedy kupisz auto, to dotychczasowy właściciel wyrejestrowuje je, a na szwajcarskim dowodzie rejestracyjnym znajdzie się pieczątka. Teraz musisz podjąć decyzję – powrót zakupionym samochodem czy przewiezienie go lawetą?
Wybór lawety jest rozsądny. Nie musisz załatwiać w szwajcarskich urzędach dodatkowych dokumentów. Do Szwajcarii jeździ się po zadbane auta, które uległy uszkodzeniu w czasie wypadku. Powypadkowy pojazd lepiej zobaczyć – zwłaszcza z mechanikiem lub osobą znającą się na samochodach. W takich przypadkach laweta to oczywistość.
Jednak kupno sprawnego samochodu pozwala wrócić nim do kraju. Będziesz potrzebował wtedy:
- Motorfahrzeugkontrolle – przeglądu technicznego,
- Kontrollschilder – tablic eksportowych,
- ubezpieczenia OC.
W przypadku zakupu samochodu w szwajcarskim serwisie, sprawdź ważność tymczasowych tablic rejestracyjnych! Natomiast historię pojazdu możesz sprawdzić w niezależnych serwisach lub na ofcjalnej stronie https://historiapojazdu.gov.pl/.
Aby zarejestrować samochód w Polsce, potrzebny jest dowód zakupu pojazdu. Niezbędna jest umowa kupna-sprzedaży w języku zrozumiałym dla Szwajcara – najczęściej to niemiecki lub francuski – albo faktura VAT.
Formalności w Polsce – samochód ze Szwajcarii
Kiedy uda Ci się załatwić wszystkie sprawy w Szwajcarii, Twoja przygoda z urzędami jeszcze się nie kończy. Ba! To dopiero początek wypełniania formularzy i legalizacji pojazdu w Polsce. Czeka Cię opłacenie akcyzy, ewentualnie opłaty celnej i rejestracja auta w kraju.
Akcyza
Przepisy podatkowe wprowadzają dwie podstawowe stawki akcyzy. Jednak od niedawna w ramach wspierania bardziej ekologicznych pojazdów pojawiły się zniżki na akcyzę związane ze sprowadzeniem samochodu hybrydowego.
Standardowe stawki akcyzy:
- samochody z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ – 3,1%;
- samochody z silnikiem o pojemności większym niż 2000 cm³ – 18,6%.
Podatek od hybryd obniżony jest o 50%, czyli za:
- samochody hybrydowe z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ – 1,55%;
- samochody hybrydowe z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm³ i mniejszej niż 3500 cm³ – 9,3%.
Maria szukała auta ze Szwajcarii. Znalazła dwie interesujące ją oferty. Pierwsza dotyczyła samochodu z silnikiem benzynowym o pojemności 2995 cm³ za 18 000 euro, druga hybrydy z silnikiem o pojemności 1498 cm³ za 20 000 euro. Po obliczeniu, ile kosztowałaby ją akcyza, Maria zdecydowała się na zakup hybrydy. Uwzględniając wysokość podatku (14 900 zł i 1400 zł), okazało się bowiem, że łączna cena auta na benzynę jest o prawie 5000 zł wyższa.
Masz 30 dni na zapłacenie akcyzy. Na oficjalnej stronie https://puesc.gov.pl/ znajdziesz niezbędne dokumenty oraz będziesz miał możliwość sprawdzenia, czy dany samochód, który sprzedawany jest w Polsce, ma opłaconą akcyzę.
Dzięki tej informacji będziesz wiedział, jak długo dany samochód jest w naszym kraju. Jeśli znajduje się w Polsce od wielu miesięcy, to można przypuszczać, że został sprowadzony jako auto powypadkowe i był w tym czasie remontowany – co nie powinno Cię dziwić w przypadku pojazdu ze Szwajcarii.
Opłata celna
W przypadku samochodów sprowadzony ze Szwajcarii nie będziesz musiał zapłacić opłaty celnej, jeśli pojazd będzie miał świadectwo pochodzenia EUR-1. Co ono oznacza? To informacja, że auto zostało wyprodukowane na terenie Wspólnoty Europejskiej. Wprawdzie Szwajcaria nie należy do UE, ale podpisała z nią porozumienie, które obniżyło opłatę celną z 10% do 0%!
Dowód zakupu pojazdu
Aby zarejestrować samochód w wydziale komunikacji, musisz mieć dowód zakupu pojazdu. Przy zakupie auta sprowadzonego ze Szwajcarii przez handlarza z Polski powinieneś otrzymać fakturę – oczywiście musi on prowadzić działalność związaną ze sprzedażą samochodów. Natomiast przy zakupie od osoby fizycznej należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży.
Kupując w Szwajcarii, powinieneś również otrzymać fakturę lub umowę kupna-sprzedaży, w którym z oficjalnym języków obowiązujących w tym kraju.
Tłumaczenie dokumentów
Aby zarejestrować samochód w Polsce, wszystkie dokumenty przedkładane w urzędzie muszą być w języku polskim lub posiadać takie tłumaczenie. Dlatego zanim udasz się do wydziału komunikacji, musisz odwiedzić tłumacza przysięgłego – tylko jego tłumaczenie jest aprobowane przez urzędy. Dokumenty, które należy przetłumaczyć:
- dowód rejestracyjny;
- dowód własności, czyli fakturę lub umowę kupna-sprzedaży;
- kartę pojazdu – jeśli jest.
Badania techniczne
Polskie wydziały komunikacji nie uznają szwajcarskich badań technicznych. Więc nawet jeśli przyjedziesz samochodem prosto ze Szwajcarii, to będziesz musiał w Polsce udać się do stacji kontroli pojazdów.
Jeśli przywiozłeś samochód na lawecie, to do przeprowadzenia pierwszego badania stanu technicznego nie będą potrzebne tablice rejestracyjne.
Samochód ze Szwajcarii – ubezpieczenie OC
Każdy poruszający się po drogach samochód musi mieć ubezpieczenie OC. W tym przypadku masz kilka rozwiązań. Aby wyjechać ze Szwajcarii autem, trzeba je ubezpieczyć – krótkoterminowo. Warto wykorzystać czas działania szwajcarskiej polisy w Polsce na rejestrację pojazdu.
W momencie zarejestrowania samochodu ze Szwajcarii w Polsce jego szwajcarskie ubezpieczenie OC wygaśnie. Tego dnia musisz wykupić nową polisę na cały rok.
Pamiętaj także, że masz 30 dni na rejestrację pojazdu po sprowadzeniu go do Polski. Jeśli nie miał on ubezpieczenia, ale ma tablice rejestracyjne i chcesz nim przez ten czas jeździć, to możesz zdecydować się na krótkoterminowe OC.
- Samochód ze Szwajcarii możesz kupić na polskich portalach, ich szwajcarskich odpowiednikach lub udać do kraju Helwetów.
- Szwajcarski dowód rejestracyjny traci ważność po przybiciu przez szwajcarskiego urzędnika specjalnej pieczątki.
- Sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii na lawecie pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wyrobieniem tablic eksportowych, tymczasowego ubezpieczenia i ewentualnego przeglądu.
- Po sprowadzeniu samochodu ze Szwajcarii musisz zapłacić akcyzę, opłatę celną (ewentualnie) oraz przetłumaczyć dokumenty do rejestracji.
- Na samochód ze Szwajcarii można wykupić krótkoterminowe OC lub pełne w dniu jego rejestracji w Polsce.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochody ze Szwajcarii
Przeglądy samochodów dokonane w Szwajcarii nie będą ważne na terenie Polski. Po przyjeździe szwajcarskim samochodem do Polski trzeba wykonać dodatkowy przegląd rejestracyjny, którego pozytywny wynik będzie potrzebny do zarejestrowania pojazdu.
Ubezpieczenie auta w Szwajcarii będzie potrzebne osobie, która chce sama wrócić szwajcarskim samochodem do Polski. Nie musi wtedy wynajmować lawety. Może skorzystać z opcji wykupienia krótkoterminowej ochrony odpowiedzialności cywilnej. W czasie, gdy ona będzie obowiązywać, może dojechać do Polski i zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji.
Dla takiego samochodu trzeba wykupić całoroczne ubezpieczenie OC. Konieczne będzie opłacenie akcyzy na samochód i przeprowadzenie badań technicznych. Poza polisą do zarejestrowania pojazdu będą potrzebne dokumenty przetłumaczone na język polski. Ich przekładu może dokonać tylko tłumacz przysięgły lub odpowiedni konsul. Rejestracji samochodów należy dokonać w wydziale komunikacji urzędu odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania.
Trudne pojęcia
Dołącz do dyskusji