Jak zarejestrować samochód z Francji?

Jak wynika z danych Instytut Samar, Francja to drugi największy po Niemczech rynek, z którego są sprowadzane do Polski używane samochody. Jak wygląda proces ich rejestracji i załatwiania wszystkich potrzebnych formalności w kraju? Z naszego artykułu dowiesz się, co musisz zrobić, jeśli planujesz zostać właścicielem auta znad Sekwany!

rejestracja samochodu z francji

Samochody z Francji 2024 – statystyki importu

Myślisz nad zakupem auta za granicą? Pierwszym kierunkiem, który wybierają w takim przypadku kierowcy z Polski, są zazwyczaj Niemcy, co potwierdzają statystyki Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Kraj naszych zachodnich sąsiadów wyraźnie przewodzi pod względem sprowadzonych stamtąd samochodów od początku 2024 roku. Jakie inne państwa znalazły się na liście?

Import samochodów do Polski w 2024 roku (styczeń-luty)

 1. Niemcy – 78 951 samochodów,
 2. Francja – 16 245 samochodów,
 3. Belgia – 11 312 samochodów,
 4. USA – 9440 samochodów,
 5. Holandia – 7865 samochodów,
 6. Włochy – 4726 samochodów,
 7. Szwecja – 4504 samochody,
 8. Dania – 4095 samochodów,
 9. Austria – 3842 samochody,
 10. Szwajcaria – 3610 samochodów.

Jak widać po przedstawionych danych, drugim po Niemczech najpopularniejszym kierunkiem importu używanych pojazdów do Polski jest Francja. Mimo że mówimy o ponad czterokrotnie mniejszej liczbie samochodów, wciąż jest to imponujący wynik, co potwierdza, że auta z Francji cieszą się sporym uznaniem wśród polskich kierowców. Z czego to wynika?

Czynników jest kilka, a wśród nich można wymienić m.in.:

 • dobry stan techniczny i bogate wyposażenie francuskich samochodów,
 • szeroki wybór firm oferujących pośrednictwo w kupnie samochodu,
 • bardzo duży wybór używanych pojazdów na stronach z ogłoszeniami i w serwisach aukcyjnych.

Dodając do tego stosunkową łatwość, z jaką można zorganizować podróż do Francji na własną rękę, nie może dziwić, że corocznie na polskich drogach przybywa ok. 100 tys. francuskich pojazdów.

CZY WIESZ, ŻE …

W pierwszej dziesiątce najczęściej sprowadzanych do Polski marek samochodów w 2023 roku znalazły się trzy marki francuskie: Renault, Peugeot i Citroen.

Jak sprowadzić auto z Francji do Polski?

Oczywiście podobnie jak w przypadku każdego innego samochodu z zagranicy, który jest sprowadzany do Polski, jego potencjalnego nabywcę czeka najpierw dość żmudny proces poszukiwania odpowiedniego pojazdu, a już po jego znalezieniu szereg formalności do załatwienia zarówno w kraju, jak i za granicą. W dużym skrócie – jak to wygląda?

 1. Po pierwsze, aby znaleźć pasujący nam samochód, trzeba przejrzeć jak najwięcej serwisów z ogłoszeniami. Jeżeli planujemy podróż do Francji na własną rękę, warto nastawić się na oglądanie kilku pojazdów, aby mieć pewność, że nie wrócimy z pustymi rękami.
 2. Gdy mamy już upatrzone konkretne ogłoszenia, trzeba koniecznie pamiętać o sprawdzeniu historii samochodu online. Oczywiście najlepiej byłoby zlecić przegląd wybranego auta przed kupnem, ale niestety nie zawsze jest to możliwa opcja.
 3. Jeżeli chcesz wrócić nowo zakupionym samochodem do Polski, nie musisz go wyrejestrowywać ani kupować tablic wywozowych. Można zatrzymać dotychczasowe tablice i przekreślony dowód rejestracyjny, który zezwala na poruszanie się samochodem do 30 dni.
 4. Po powrocie do Polski czekają Cię kolejne formalności, czyli opłacenie akcyzy, tłumaczenie dokumentów, badanie techniczne, zakup ubezpieczenia OC i wreszcie rejestracja samochodu.

Wszystko to będzie Cię trochę kosztować, a doliczyć trzeba jeszcze koszty podróży do Francji czy opłacenia transportu na lawecie. Zakup samochodu z Francji nie będzie więc tanim przedsięwzięciem, ale przy dokonaniu dobrego wyboru zdecydowanie może się opłacić.

UWAGA!

Pamiętaj, że po sprowadzeniu auta z Francji do Polski będziesz miał ograniczony czas na załatwienie formalności. W ciągu 14 dni od przekroczenia granicy musisz złożyć deklarację akcyzową, a na samą zapłatę akcyzy masz 30 dni. Taki sam termin dotyczy rejestracji pojazdu. Z kolei ubezpieczenie OC trzeba kupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu.

Rejestracja samochodu z Francji – kiedy, ile kosztuje, co jest potrzebne?

Gdy już uda Ci się sprowadzić Twoje nowe auto z Francji do Polski, a także załatwić wszystkie formalności po przyjeździe, będziesz mógł zarejestrować samochód w swoim wydziale komunikacji. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne w urzędzie?

 • Wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu.
 • Przetłumaczona faktura lub umowa sprzedaży samochodu.
 • Stary dowód rejestracyjny i karta pojazdu (o ile została wydana).
 • Zagraniczne tablice rejestracyjne (o ile przyjechałeś samochodem do Polski).
 • Potwierdzenie wyrejestrowania samochodu za granicą.
 • Potwierdzenie wykonania badania technicznego.
 • Potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego (lub dokument potwierdzający prawo do zwolnienia z akcyzy).
 • Potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych.
 • Potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC.
UWAGA!

Jeżeli spóźnisz się z rejestracją samochodu z zagranicy, możesz zapłacić karę w wysokości 500 zł, a jeśli przekroczysz termin o 180 dni – 1000 zł.

Wśród wymienionych dokumentów znajduje się także potwierdzenie dokonania opłat za rejestrację samochodu. Ile dokładnie one wynoszą w przypadku auta z zagranicy, np. z Francji?

Rodzaj opłatyWysokość opłaty
Tablice rejestracyjne80 zł
Dowód rejestracyjny54 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł
Nalepka legalizacyjna12,50 zł
Opłaty ewidencyjne1,50 zł
Łącznie:161,50 zł
CZY WIESZ, ŻE …

Jeszcze do niedawna koszt rejestracji samochodu były wyższy i wynosił 256 zł. Cenę obniżyło zniesienie konieczności wyrabiania karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

Koszt rejestracji znacznie wzrośnie w przypadku wyrabiania indywidualnych tablic rejestracyjnych, których cena wynosi 1000 zł. Dopłacić trzeba będzie również, jeśli chcesz załatwić sprawę przez pełnomocnika. Ustanowienie pełnomocnictwa to koszt 17 zł. Wszystkich opłat możesz dokonać w kasie lub przelewem na konto urzędu.

A co po załatwieniu wspomnianych formalności? Jeżeli urzędnik nie stwierdzi żadnych uchybień, wyda Ci pozwolenie czasowe i tymczasowe tablice rejestracyjne, dzięki którym będziesz mógł używać samochodu do czasu stałej rejestracji (maksymalnie przez 30 dni). Zwykle na wydanie dowodu rejestracyjnego czeka się ok. 2 tygodni od czasu złożenia wniosku – możesz sprawdzić, czy Twój dokument jest już gotowy na stronie info-car.pl lub telefonując do urzędu.

Ekspert Mubi radzi:

Ostatnią, ale nie najmniej istotną sprawą do załatwienia przy rejestracji samochodu z zagranicy jest zakup ubezpieczenia OC. Jak to zrobić, jeśli auto nie jest jeszcze zarejestrowane? Możesz kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC, które obowiązuje przez 30 dni, dając Ci czas na załatwienie pozostałych spraw. Uważaj jednak, żeby nie przeoczyć terminu ważności takiej polisy. W przeciwieństwie do rocznego OC, krótkoterminowe ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie, a nawet dzień przerwy w ochronie będzie Cię kosztował 1700 zł. Zamiast płacić karę, lepiej skorzystaj z kalkulatora OC AC Mubi, dzięki któremu znajdziesz polisę szybko i o każdej porze dnia i nocy.

Ubezpieczenie samochodu z Francji – przykładowe wyliczenia

A ile może kosztować ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Francji? Zobaczmy to na przykładzie 39-letniego kierowcy z Ostrowa Wielkopolskiego, który chce ubezpieczyć importowanego Peugeota 308 z 2017 roku (pojemność silnika: 1199 cm3). Właściciel auta ma prawo jazdy od 20 lat i nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena polisy
Trasti OC + Assistance441 zł
mtu24.plOC446 zł
BenefiaOC525 zł
Beesafe OC673 zł
LINK4OC + Assistance703 zł
UNIQAOC + Assistance770 zł
WienerOC + Assistance1017 zł
Dane pochodzą z kalkulacji wykonanej w kalkulatorze OC AC Mubi (21.03.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z Francji

Ile jest czasu na rejestrację samochodu z zagranicy?
Ile wynosi akcyza na samochód z Francji?
Czy muszę tłumaczyć dowód rejestracyjny samochodu z Francji?
PODSUMOWANIE
 • Francja to jeden z popularniejszych kierunków importu samochodów używanych do Polski.
 • Przed sprowadzeniem auta z Francji trzeba zadbać m.in. o jego wyrejestrowanie, a także zakup tymczasowych tablic rejestracyjnych i krótkoterminowego OC, jeśli wracamy do kraju “na kołach”.
 • Po sprowadzeniu samochodu do Polski należy m.in. opłacić akcyzę, przetłumaczyć dokumenty i zarejestrować pojazd.
 • Czas na rejestrację samochodu z Francji w Polsce wynosi 30 dni od jego sprowadzenia do kraju.
 • Całkowity koszt rejestracji samochodu z Francji w Polsce to 161,50 zł (1081,50 zł w przypadku tablic indywidualnych).
 • Za brak ubezpieczenia OC wykupionego najpóźniej w dniu rejestracji samochodu w Polsce grozi kara w wysokości od 1700 do 8480 zł.
Źródła:
 • https://www.samar.pl/__/3/3.a/120190/3.sc/11/Import-w-lutym-2024-roku—najlepszy-wynik-od-28-miesi%C4%99cy.html?locale=pl_PL
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Dane w artykule są nieaktualne ponieważ prefektury we Francji nie wydają tablic eksportowych. Z samochodem zostają dotychczasowe tablice i przekreślony dowód rejestracyjny. Takim samochodem można poruszać się przez 30 dni po terytorium Francji oraz innych krajów, które akceptują przekreślony dowód rejestracyjny - czy Niemcy i Polska akceptują takie dokumenty? Niby jedna unia a przepisy różne.
Artykuł został zaktualizowany, dziękujemy za zwrócenie uwagi.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC