Rejestracja samochodu z Holandii – koszty, dokumenty, procedury

Holandia – kraj tulipanów, wiatraków… i samochodów? Według statystyk to właśnie z Niderlandów pochodzi wiele sprowadzanych do Polski używanych pojazdów, a dobra opinia, jaką się cieszą, sprawia, że co roku pojawia się ich na rodzimych drogach coraz więcej. W tym artykule przyjrzymy się procedurom, przez jakie musi przejść kierowca, aby móc zarejestrować i legalnie poruszać się w Polsce holenderskim autem.

rejestracja samochodu z holandii

Samochody z Holandii – skąd bierze się ich popularność?

Z jakich krajów Polacy najczęściej sprowadzają używane samochody? Prym w tym względzie od lat wiodą Niemcy, jednak już za ich plecami stawka jest znacznie bardziej wyrównana. Spójrzmy na statystyki dotyczące importu pojazdów w pierwszych miesiącach 2024 roku, które przygotował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Import samochodów do Polski w 2024 roku (styczeń-luty)

 1. Niemcy – 78 951 samochodów,
 2. Francja – 16 245 samochodów,
 3. Belgia – 11 312 samochodów,
 4. USA – 9440 samochodów,
 5. Holandia – 7865 samochodów,
 6. Włochy – 4726 samochodów,
 7. Szwecja – 4504 samochody,
 8. Dania – 4095 samochodów,
 9. Austria – 3842 samochody,
 10. Szwajcaria – 3610 samochodów.

W przypadku Holandii warto zwrócić uwagę, że import wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o blisko 20%. Oznacza to, że jeżeli ten trend zostanie utrzymany, w 2024 roku na polskie drogi wyjedzie ponad 50 tys. samochodów z Holandii. Zasadne jest więc pytanie – skąd bierze się taka ich popularność wśród polskich kierowców?

Pierwszym z czynników, które trzeba wymienić, jest przede wszystkim ogromny wybór dostępnych samochodów. Holandia, mimo że nie jest dużym krajem, to naprawdę ogromny rynek motoryzacyjny, a bogactwo ofert dostępnych czy to w internecie, czy na giełdach samochodowych sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Drugi powód to z kolei dobra jakość holenderskich aut. Oczywiście zdarzają się modele powypadkowe, jednak znaczna część pojazdów cieszy się dobrą opinią i sprawdzoną historią użytkowania. Nie bez znaczenia jest wreszcie łatwość załatwiania formalności, która sprawia, że szybko można zasiąść za kierownicą swojego nowego samochodu.

CZY WIESZ, ŻE …

Największa giełda samochodowa w Europie znajduje się właśnie w Holandii – w miejscowości Beverwijk nieopodal Amsterdamu. Działa ona w każdy wtorek od godziny 6 rano, a na miejscu można nie tylko znaleźć wymarzony samochód wśród tysięcy wystawionych egzemplarzy, ale również od razu wyrobić wszystkie niezbędne dokumenty, aby legalnie wyjechać nim z Holandii.

Samochód z Holandii – formalności w kraju i za granicą

Procedury, które trzeba przejść, chcąc kupić samochód w Holandii i przyjechać nim do Polski, nie należą do najbardziej skomplikowanych. Po szczegóły zapraszamy do artykułu “Samochód z Holandii – jak go sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?”, a w skrócie można powiedzieć, że wszystko da się załatwić w ciągu kilku godzin. Począwszy od sporządzenia i podpisania umowy sprzedaży, przez wyrejestrowanie pojazdu i zarejestrowanie go na siebie tymczasowo, po zakup ubezpieczenia. A jeśli chcesz, żeby było jeszcze prościej, możesz wynająć firmę przewozową, która sprowadzi auto do kraju na lawecie. To droższa opcja, za to unikniesz dzięki niej załatwiania spraw urzędowych w Holandii.

Tutaj bardziej interesują nas jednak formalności, które czekają Cię już w Polsce, żeby zarejestrować samochód z zagranicy. Dobra wiadomość – nie różnią one niczym od tych, które trzeba załatwić przy okazji rejestracji pojazdów z Niemiec, Francji czy innych krajów Europy. Nieco gorsza – oznacza to, że zanim udasz się do wydziału komunikacji, będziesz musiał zająć się kilkoma innymi rzeczami.

Podatek akcyzowy na samochody z Holandii

Zacznijmy od akcyzy, czyli podatku, którym objęte są wszystkie nabyte za granicą i wcześniej niezarejestrowane w Polsce samochody – zarówno nowe, jak używane. Obowiązek zapłaty akcyzy powstaje w momencie przekroczenia granicy Polski. Licząc od tego dnia, masz 14 dni na złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji AKC-U/S (można to zrobić również za pośrednictwem platformy PUESC), oraz 30 dni na zapłatę akcyzy.

Jaka jest jej wysokość? To zależy od wartości samochodu oraz stawki podatku. W 2024 roku obowiązują 4 stawki:

 • 3,1% – dla samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm3;
 • 18,6% – dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3;
 • 1,55% – dla samochodów hybrydowych z silnikami o pojemności do 2000 cm3;
 • 9,3% – dla samochodów hybrydowych z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.
CZY WIESZ, ŻE …

Obowiązek akcyzowy nie dotyczy hybryd typu Plug-in (PHEV) z silnikami o pojemności do 2000 cm3 oraz samochodów elektrycznych o rozszerzonym zasięgu (REX).

Tłumaczenie dokumentów

Kolejnym krokiem potrzebnym do rejestracji samochodu z Holandii jest przetłumaczenie dokumentów pojazdu. Można jednak tego obowiązku uniknąć, jeśli przy zakupie pojazdu sporządzisz umowę dwujęzyczną. Jeśli nie, musisz skorzystać z usług tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy umowę sprzedaży lub fakturę. W przypadku samochodu z Holandii (a także innych krajów UE) nie ma konieczności tłumaczenia dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.

Badanie techniczne

Niezbędne do rejestracji samochodu z Holandii w Polsce jest także, aby posiadał on aktualne badanie techniczne. Jeżeli nie było wykonane za granicą, trzeba to zrobić w kraju, ponosząc przy tym standardową opłatę 99 zł (162 zł w przypadku aut z instalacją LPG). Oczywiście dotyczy to głównie sytuacji, gdy auto zostało przywiezione z Holandii na lawecie, bo przejazd samochodem bez ważnego badania technicznego jest zabroniony.

Rejestracja samochodu z Holandii – wymagane dokumenty

Wszystko już załatwione? W takim razie możesz się udać do starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu dzielnicy, gdzie znajduje się właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania wydział komunikacji. Pamiętaj, że musisz to zrobić w ciągu 30 dni po przekroczeniu granicy. Przed wizytą przygotuj:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dowód własności pojazdu (przetłumaczony na język polski),
 • holenderski dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeżeli ją masz),
 • tymczasowe tablice rejestracyjne (jeśli przyjechałeś na nich do Polski),
 • dowód wyrejestrowania pojazdu w Holandii,
 • zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego,
 • dowód zapłaty akcyzy (ewentualnie dokument potwierdzający zwolnienie z podatku),
 • potwierdzenie dokonania opłat rejestracyjnych,
 • potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC.

To jeszcze nie koniec. Podczas pierwszej wizyty w wydziale komunikacji nie otrzymasz jeszcze gotowego dowodu rejestracyjnego. Jeżeli urzędnik nie stwierdzi żadnego błędu lub braków w dostarczonej mu dokumentacji, podejmie decyzję o tymczasowej rejestracji pojazdu. Otrzymasz wówczas:

 • tymczasowe tablice rejestracyjne,
 • pozwolenie czasowe,
 • nalepkę kontrolną.

Pozwolą Ci one korzystać z samochodu w trakcie oczekiwania na wyrobienie stałego dowodu rejestracyjnego, jednak nie dłużej niż przez 30 dni. Ale spokojnie, gotowy dokument jest do odbioru już wcześniej, najczęściej po ok. 2 tygodniach od złożenia wniosku.

Rejestracja samochodu z Holandii – ile zapłacisz?

Jak już widziałeś, z rejestracją samochodu z zagranicy wiążą się koszty. Zapłata akcyzy, przeprowadzenie badania technicznego czy tłumaczenie dokumentów to jednak nie koniec wydatków. Kolejne czekają Cię w wydziale komunikacji, gdzie będziesz musiał zapłacić za:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł;
 • dowód rejestracyjny – 54 zł;
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł;
 • nalepkę legalizacyjną – 12,50 zł;
 • opłaty ewidencyjne – 1,50 zł.

Całkowity koszt opłat w urzędzie wyniesie więc 161,50 zł, które można wnieść w kasie urzędu lub przelewem na wskazane konto. Znacznie większy wydatek czeka tych, którym marzą się indywidualne tablice rejestracyjne, bo koszt ich wyrobienia to aż 1000 zł.

Samochód z Holandii a ubezpieczenie OC

Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu z Holandii w Polsce, będzie musiał go również ubezpieczyć. A co w przypadku, gdy będziesz potrzebował ubezpieczenia wcześniej? W takim przypadku możesz kupić OC krótkoterminowe, które obowiązuje przez 30 dni. W tym czasie możesz bez problemu poruszać się samochodem bez ryzyka, że zapłacisz karę za brak ubezpieczenia. A te są na tyle dotkliwe (w 2024 roku wynoszą od 1700 do 8480 zł), że powinno Ci zdecydowanie zależeć na ich uniknięciu.

W tym celu warto kupić ubezpieczenie samochodu za pomocą kalkulatora OC AC Mubi, gdzie będziesz mógł nie tylko zaoszczędzić, ale też wybrać dokładny dzień startu ochrony – da Ci to pewność, że nie wystąpi nawet najkrótsza przerwa w ubezpieczeniu, która mogłaby się okazać bardzo kosztowna.

Przykład

Jacek sprowadził z Holandii samochód, na który po przyjeździe do Polski nabył ubezpieczenie krótkoterminowe na 30 dni. Przez ten okres udało mu się załatwić wszystkie niezbędne formalności, w tym uzyskać dowód rejestracyjny. Zadowolony z siebie, kompletnie zapomniał o tymczasowej polisie i bardzo niemile zaskoczyła go informacja o wlepionej mu przez UFG karze za przerwę w ochronie ubezpieczonej. Wszystko przez to, że przyzwyczajony do całorocznych ubezpieczeń Jacek nie wiedział, że OC krótkoterminowe w przeciwieństwie do nich nie przedłuża się automatycznie.

Sprawdźmy jeszcze, ile mogą wynosić przykładowe koszty ubezpieczenia samochodu sprowadzonego z Holandii. Będzie nim 7-letnie BMW Serii 4 (pojemność silnika: 1998 cm3), którego właściciel – mieszkający w Łodzi 36-latek – ma prawo jazdy od 17 lat i nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena polisy
TrastiOC + Assistance563 zł
LINK4OC + Assistance715 zł
BenefiaOC852 zł
UNIQA OC + Assistance903 zł
BeesafeOC954 zł
mtu24.pl OC996 zł
WienerOC + Assistance1351 zł
Dane pochodzą z kalkulacji wykonanej w kalkulatorze OC AC Mubi (21.03.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z Holandii

Ile jest czasu na rejestrację samochodu z Holandii w Polsce?
Jaki jest łączny koszt sprowadzenia samochodu z Holandii?
Ile czeka się na wyrobienie dowodu rejestracyjnego?
PODSUMOWANIE
 • Holandia to jeden z popularniejszych kierunków importu używanych samochodów do Polski.
 • Rejestracji samochodu z Holandii w Polsce trzeba dokonać w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy.
 • Przed rejestracją trzeba m.in. zapłacić akcyzę i przetłumaczyć dokumenty sprzedażowe.
 • Aby zarejestrować samochód, trzeba złożyć wniosek o rejestrację wraz z załącznikami w wydziale komunikacji, a także wnieść wymagane opłaty.
 • Koszt rejestracji samochodu z Holandii w Polsce to 161,50 zł.
Źródła:
 • https://www.samar.pl/__/3/3.a/120190/3.sc/11/Import-w-lutym-2024-roku—najlepszy-wynik-od-28-miesi%C4%99cy.html?locale=pl_PL
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC