Samochód z Włoch – jak go zarejestrować w Polsce?

Włochy to kraj, którego motoryzacja może się pochwalić zarówno piękną historią, jak i wspaniałą współczesnością. To właśnie stamtąd pochodzą popularne w Polsce marki jak Fiat czy Alfa Romeo, ale także luksusowe samochody spod znaku Ferrari czy Lamborghini, o których marzy wielu kierowców. Czemu więc sobie takiego nie sprawić? Sprawdźmy, jakie formalności czekają na kierowców, którzy zechcą zarejestrować w Polsce pojazd pochodzący z Półwyspu Apenińskiego.

rejestracja samochodu z włoch

Włoski samochód – dobry pomysł, ale trzeba uważać

Szukasz samochodu z zagranicy? Ofert na pewno Ci nie zabraknie. Niemcy, Francja, Belgia czy Holandia to ogromne rynki motoryzacyjne, z których co roku do Polski sprowadza się setki tysięcy pojazdów. Włochy wypadają na tym tle nieco gorzej, wciąż jednak mieszcząc się w dziesiątce najpopularniejszych kierunków, z których importują auta polscy kierowcy. Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, od początku tego roku na polskich drogach przybyło dokładnie 4726 pojazdów z Italii. Jak to wygląda na tle importu z innych krajów?

Import samochodów do Polski w 2024 roku (styczeń-luty)

 1. Niemcy – 78 951 samochodów,
 2. Francja – 16 245 samochodów,
 3. Belgia – 11 312 samochodów,
 4. USA – 9440 samochodów,
 5. Holandia – 7865 samochodów,
 6. Włochy – 4726 samochodów,
 7. Szwecja – 4504 samochody,
 8. Dania – 4095 samochodów,
 9. Austria – 3842 samochody,
 10. Szwajcaria – 3610 samochodów.

W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku liczba przybyłych do Polski z Włoch samochodów wzrosła o ponad 43%, co pokazuje, że polscy kierowcy coraz chętniej spoglądają w stronę Italii w poszukiwaniu aut. I słusznie, bo na włoskich portalach sprzedażowych pełno jest wyglądających atrakcyjnie ogłoszeń – rzecz w tym, żeby znaleźć wśród nich tę jedną perełkę.

A o to już nie jest tak prosto, zwłaszcza że włoskie samochody, mimo bogatego wyposażenia czy dobrze utrzymanej karoserii, nierzadko bywają lekko wgniecione czy zarysowane. Jeśli jednak niestraszne nam takie przeszkody, szukając używanego auta, zdecydowanie warto skierować wzrok na Półwysep Apeniński.

Ekspert Mubi radzi:

Znalazłeś w internecie idealnie wyglądającą ofertę sprzedaży samochodu z Włoch? Znakomicie, ale pamiętaj, żeby zawsze stosować w takich przypadkach zasadę ograniczonego zaufania względem sprzedawcy. Zdjęcia i informacje przez niego podane w ogłoszeniu niekoniecznie muszą się zgadzać ze stanem faktycznym, dlatego zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby zweryfikować prawdziwość oferty. Możesz w tym celu m.in. skorzystać z portalu Historia Pojazdu lub jego włoskiego odpowiednika Il Portale dell’Automobilista, gdzie sprawdzisz stan licznika pojazdu. Zdecydowanie powinieneś też pomyśleć o zatrudnieniu rzeczoznawcy samochodowego, który profesjonalnie oceni stan auta.

Auto z Włoch – jakie są formalności w Polsce?

Podobnie jak przy sprowadzaniu samochodu z innego europejskiego kraju, również we Włoszech będziesz musiał stawić czoła kilku formalnościom. O tym, co trzeba będzie załatwić na miejscu (oczywiście o ile nie korzystasz z usług pośrednika), przeczytasz szczegółowo w artykule: “Samochód z Włoch – jak go sprawdzić, sprowadzić, zarejestrować i ubezpieczyć?”. Tutaj skupmy się na tym, co czeka Cię już po powrocie ze swoim nowym samochodem do kraju.

Po pierwsze – akcyza

W momencie, gdy sprowadzony z Włoch samochód przekroczy polską granicę (nieważne, czy “na kołach”, czy na lawecie), powstanie obowiązek zapłaty przez jego właściciela podatku akcyzowego. Deklarację w tej sprawie (deklarację AKC-U/S) trzeba złożyć w urzędzie skarbowym (lub przez portal PUESC) w ciągu 14 dni od wjazdu do kraju, z kolei same opłaty trzeba wnieść do 30 dni od tego momentu.

Wysokość opłaty oblicza się od wartości samochodu. Aktualne stawki akcyzy wynoszą w 2024 roku:

 • 3,1% – dla samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm3;
 • 18,6% – dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3;
 • 1,55% – dla samochodów hybrydowych z silnikami o pojemności do 2000 cm3;
 • 9,3% – dla samochodów hybrydowych z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Po drugie – dokumenty

Jeżeli udało Ci się sporządzić umowę kupna-sprzedaży włoskiego samochodu w dwóch językach, ten punkt możesz pominąć. Jeśli jednak nie, potrzebne będzie Ci tłumaczenie dokumentów sprzedażowych przez tłumacza przysięgłego. 

UWAGA!

W przypadku sprowadzania samochodów z kraju członkowskiego Unii Europejskiej nie ma potrzeby tłumaczenia dowodu rejestracyjnego, chyba że znajdują się w nim dodatkowe adnotacje wykraczające poza kody ujednolicające.

Po trzecie – badanie techniczne

Ten punkt również będzie można pominąć, jeśli sprowadzony samochód ma aktualne badanie wykonane we Włoszech. Jeżeli nie lub jego termin wkrótce wygada, musisz zadbać o ponowne wykonanie przeglądu. Koszt będzie taki sam jak zawsze – 99 zł lub 162 zł w przypadku aut z instalacją gazową.

Rejestracja auta z Włoch – cena i dokumenty

Gdy już załatwisz wymienione wyżej sprawy, będzie mógł zabrać się za rejestrację samochodu w odpowiednim wydziale komunikacji. Pamiętaj, że masz na to ograniczony czas – maksymalnie 30 dni od sprowadzenia auta do Polski – dlatego lepiej od razu się za to zabrać. Szczególnie, że zebranie niektórych dokumentów może trochę potrwać, a za przekroczenie terminu grozi kara.

Tabela opłat za rejestrację samochodu z Włoch w Polsce:

Rodzaj opłatyWysokość opłaty
Tablice rejestracyjne80 zł
Dowód rejestracyjny54 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł
Nalepka legalizacyjna12,50 zł
Opłaty ewidencyjne1,50 zł
Łącznie:161,50 zł
CZY WIESZ, ŻE …

Jeżeli nie możesz załatwić sprawy w wydziale komunikacji osobiście, możesz to zrobić przez pełnomocnika. Ustanowienie pełnomocnictwa to koszt 17 zł.

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne do rejestracji samochodu z Włoch w Polsce?

 • Wniosek o rejestrację pojazdu;
 • potwierdzenie zakupu auta (faktura, umowa sprzedaży);
 • potwierdzenie pozytywnego przejścia badania technicznego,
 • włoski dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie wyrejestrowania samochodu we Włoszech,
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych i zapłaty akcyzy.

Jeżeli wszystko będzie się zgadzać, urzędnik podejmie decyzję o tymczasowej rejestracji pojazdu, wydając Ci tymczasowe tablice, pozwolenie czasowe i nalepkę kontrolną. Gotowy dowód rejestracyjny będzie mógł odebrać w ciągu 30 dni, ale zwykle trwa to nieco krócej.

Samochód z Włoch a ubezpieczenie OC

Wiadomo, że każdy samochód w Polsce musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. Dotyczy to oczywiście również aut sprowadzanych z zagranicy, w przypadku których zdarza się jednak, że już przy wjeździe do kraju mają one wykupioną tymczasową polisę. Co w takim wypadku? Nie musisz wówczas od razu kupować całorocznego ubezpieczenia – możesz z tym poczekać, aż tymczasowa ochrona wygaśnie. Pamiętaj jednak, że nigdy nie odnawia się ona automatycznie, dlatego zadbaj o jej kontynuację bez choćby dnia przerwy.

UWAGA!

Kara za brak OC może być naliczona już w przypadku 1 dnia przerwy w ochronie ubezpieczeniowej – wynosi wówczas 1700 zł.

A co jeśli auto zostało przywiezione z Włoch na lawecie i nie posiadało ubezpieczenia? Wówczas musisz kupić całoroczną polisę najpóźniej w dniu, w którym złożysz w wydziale komunikacji wniosek o rejestrację pojazdu. Nie może to być jednak później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. Pamiętaj, że ubezpieczenie samochodu możesz nabyć w każdej chwili za pomocą kalkulatora OC AC Mubi.

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie auta z Włoch będzie musiał zapłacić 38-letni kierowca z Opola, który ma prawo jazdy od 2009 roku i nigdy nie spowodował żadnej szkody. Sprowadził on do kraju z Półwyspu Apenińskiego 5-letniego Fiata 500 (pojemność silnika: 999 cm3).

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena polisy
TrastiOC + Assistance484 zł
BenefiaOC493 zł
mtu24.pl OC508 zł
BeesafeOC526 zł
LINK4OC + Assistance661 zł
UNIQAOC + Assistance699 zł
WienerOC + Assistance704 zł
Dane pochodzą z kalkulacji wykonanej w kalkulatorze OC AC Mubi (21.03.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z Włoch

Ile kosztuje samodzielne sprowadzenie samochodu z Włoch?
Jak długo jest ważna czasowa rejestracja samochodu?
Jaka jest kara za przekroczenie terminu na rejestrację samochodu?
PODSUMOWANIE
 • Z Włoch do Polski sprowadza się średnio kilkanaście tysięcy samochodów rocznie.
 • Po sprowadzeniu samochodu z Włoch do Polski trzeba zapłacić akcyzę, przetłumaczyć dokumenty sprzedażowe oraz wykonać badanie techniczne.
 • Aby zarejestrować samochód z Włoch, należy złożyć we właściwym wydziale komunikacji wniosek o rejestrację wraz z załącznikami.
 • Opłaty rejestracyjne w przypadku samochodu z Włoch wynoszą 161,50 zł.
 • Samochód z Włoch trzeba ubezpieczyć najpóźniej w dniu jego rejestracji, ale nie później niż przed wprowadzeniem go do ruchu.
Źródła: https://www.samar.pl/__/3/3.a/120190/3.sc/11/Import-w-lutym-2024-roku—najlepszy-wynik-od-28-miesi%C4%99cy.html?locale=pl_PL
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC