Miejsce pierwszej rejestracji samochodu a cena ubezpieczenia OC

Co roku do Polski sprowadzane są setki tysięcy pojazdów z zagranicy. Najczęściej kierowcy kupują pojazdy w Niemczech, Francji i Belgii, ale na polskim rynku wtórnym da się znaleźć także auta z Holandii, USA czy Włoch. Chociaż pojazd został sprowadzony z któregoś z tych państw, to miejsce jego pierwszej rejestracji może być jeszcze inne. Warto je znać, bo taka wiedza może przydać się podczas zakupu ubezpieczenia OC. Czy miejsce pierwszej rejestracji auta rzeczywiście wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?

kraj pierwszej rejestracji a ubezpieczenie

Miejsce pierwszej rejestracji samochodu: Polska – ile kosztuje ubezpieczenie?

Samochody, które od nowości znajdują się w Polsce, są ubezpieczane średnio za 703 zł. Taką cenę ubezpieczenia odnotowano w styczniu 2024 roku. W ubiegłych miesiącach ceny ubezpieczenia dla samochodów, których pierwsza rejestracja miała miejsce w Polsce, były nieco niższa. Różnice nie były jednak duże, bo w najdroższym pod tym względem październiku, OC kosztowało średnio 711 zł. Przyjrzyjmy się szczegółowym statystykom!

MiesiącŚrednia cena OC dla samochodów, których pierwsza rejestracja miała miejsce w Polsce
Styczeń 2024703 zł
Grudzień 2023689 zł
Listopad 2023707 zł
Październik 2023711 zł
Wrzesień 2023708 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi

Niemcy, Francja i Belgia – to stamtąd Polacy najczęściej sprowadzają samochody

Jak wynika z informacji przekazanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2023 roku do Polski sprowadzono 805 775 samochodów używanych. W samym grudniu Polacy sprowadzili do kraju 61 419 pojazdów.

Jak w poprzednich latach, również w 2023 roku najwięcej pojazdów pochodzi z Niemiec, skąd od początku roku przywieziono ponad 420 tys. aut. Sporo mniej pojazdów sprowadzono ze znajdującej się w rankingu na drugim miejscu Francji (ponad 93 tys. samochodów) oraz z Belgii (niespełna 57 tys. pojazdów), która jest trzecim krajem, z którego Polacy najczęściej sprowadzają auta. Sporo samochodów przyjechało też do Polski z Holandii, USA, Włoch, Szwajcarii, Austrii, Danii oraz Szwecji.

TOP 5 państw, z których Polacy sprowadzili
najwięcej pojazdów w 2023 roku
Liczba sprowadzonych samochodów
Niemcy422 293
Francja93 246
Belgia56 848
Stany Zjednoczone46 066
Holandia42 934
Źródło: Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Miejsce pierwszej rejestracji samochodu: Europa – ile kosztuje ubezpieczenie?

Średnie ceny ubezpieczenia pojazdów, których pierwsza rejestracja przypadła w innym kraju europejskim niż Polska, są bardzo podobne do średnich składek samochodów ubezpieczanych najpierw w Polsce. Różnice między kolejnymi miesiącami wynoszą najwyżej kilka złotych.

MiesiącŚrednia cena OC dla samochodów, których pierwsza rejestracja miała miejsce
w krajach europejskich, innych niż Polska
Styczeń 2024723 zł
Grudzień 2023717 zł
Listopad 2023718 zł
Październik 2023716 zł
Wrzesień 2023705 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi

Miejsce pierwszej rejestracji samochodu: USA/Kanada – ile kosztuje ubezpieczenie?

Patrząc na średnie składki ubezpieczenia samochodów sprowadzonych z USA lub Kanady, w których były zarejestrowane tuż po zakupie z salonu, łatwo zauważyć, że ceny te są wyższe niż składki właścicieli pojazdów, których pierwsza rejestracja miała miejsce w Polsce lub w innych krajach starego kontynentu. Co miesiąc ceny te przekraczały próg 740 zł. Ani razu w ciągu ostatnich miesięcy nie zdarzyło się, żeby były one niższe od kosztów OC dla aut zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce/Europie.

MiesiącŚrednia cena OC dla samochodów, których
pierwsza rejestracja miała miejsce w USA lub Kanadzie
Styczeń 2024768 zł
Grudzień 2023754 zł
Listopad 2023740 zł
Październik 2023751 zł
Wrzesień 2023750 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi

Samochody rejestrowane w Polsce, Europie i w Ameryce Północnej – porównanie cen ubezpieczenia

Wyżej podane składki są oczywiście uśrednione. Wielu kierowców znajduje w kalkulatorze OC Mubi dużo niższe ceny ubezpieczeń. Sprawdźmy, ile obecnie kosztuje ubezpieczenie OC dla wybranych modeli samochodowych. Weźmy na tapet modele, które Polacy importują najczęściej: Audi A4, Opla Astrę, Volkswagena Golfa, BMW Serii 3 oraz Audi A3.

Na potrzeby kalkulacji przyjęliśmy, że każdy z samochodów został wyprodukowany w 2014 roku, jest napędzany silnikiem benzynowym o pojemności między 1,5 l a 2,0 l, a stan jego licznika wynosi 88 tys. km. Właścicielem każdego z samochodów będzie 41-letni mieszkaniec Katowic, żonaty, z 13-letnim dzieckiem, który może pochwalić się bezszkodową historią jazdy.

Najczęściej sprowadzane do Polski modele samochodówNajtańsze OC samochodu, którego pierwsza rejestracja miała miejsce w PolsceNajtańsze OC samochodu, którego pierwsza rejestracja miała miejsce w EuropieNajtańsze OC samochodu, którego pierwsza rejestracja miała miejsce w USA/Kanadzie
Opel Astra523 zł523 zł523 zł
Volkswagen Golf502 zł502 zł499 zł
Audi A4544 zł544 zł544 zł
BMW Seria 3511 zł511 zł511 zł
Audi A3513 zł515 zł523 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi (01.02.2024)

W powyższym zestawieniu widać, że ceny ubezpieczenia OC dotyczące tego samego modelu nie różnią się dla samochodów z innym miejscem pierwszej rejestracji lub te różnice są niewielkie i wynoszą kilka złotych.

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

Po sprowadzeniu pojazdu do Polski z zagranicy należy zadbać o przetłumaczenie dokumentów na język polski oraz opłacenie akcyzy. Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od dnia nabycia pojazdu, ale najpóźniej do dnia rejestracji.

UWAGA!

Z akcyzy zwolnione są pojazdy elektryczne i napędzane paliwami alternatywnymi (wodorem).

Przed udaniem się do urzędu w celu zarejestrowania pojazdu na polskich tablicach konieczne będzie wykonanie przeglądu technicznego, a także zakup ubezpieczenia OC, jeśli auto zostało przywiezione do kraju na lawecie i wcześniej taka polisa nie została kupiona.

Jeśli wszystkie czynności, które są niezbędne przed rejestracją auta, zostały już wykonane, należy udać się do urzędu odpowiadającemu miejscu zamieszkania nowego właściciela pojazdu i przedłożyć tam następujące dokumenty:

 • wniosek o rejestrację samochodu,
 • dokument tożsamości,
 • dokument potwierdzający nabycie pojazdu (np. umowę kupna-sprzedaży lub fakturę),
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu za granicą,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie uiszczenia podatku akcyzowego,
 • potwierdzenie uiszczenia opłat za rejestrację pojazdu (w przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy będzie to suma 160 zł).

Przeczytaj też: Zakup auta z zagranicy – sprawdź co musisz wiedzieć!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ miejsca pierwszej rejestracji samochodu na cenę ubezpieczenia OC

Z jakiego kraju Polacy najczęściej sprowadzają samochody?
Czy ceny ubezpieczenia OC komunikacyjnego różnią się w zależności od miejsca pierwszej rejestracji auta?
Jakie dokumenty należy przygotować, aby zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?
PODSUMOWANIE
 • Samochody, które od nowości znajdują się w Polsce są ubezpieczane najczęściej za kwotę około 700 zł.
 • Polacy sprowadzają samochody najczęściej z Niemiec, Francji, Belgii, a także z Holandii i USA.
 • Składki właścicieli aut, których pierwsza rejestracja wypadła w którymś z krajów europejskich, ale innych niż Polska, okazują się podobne do składek kierowców, którzy kupili nowe samochody w Polsce.
 • Składki właścicieli aut, których pierwsza rejestracja wypadła w USA lub Kanadzie, są wyższe od składek kierowców, którzy kupili nowe samochody w europejskich krajach, w tym także w Polsce.
 • Różnice w cenach ubezpieczenia OC w zależności od miejsca pierwszej rejestracji pojazdu nie są duże.
 • Po sprowadzeniu auta z zagranicy należy je zarejestrować. Przed udaniem się do urzędu konieczne jest opłacenie akcyzy (wyjątek stanowią pojazdy elektryczne i napędzane paliwami alternatywnymi), wykonanie przeglądu technicznego oraz zakup ubezpieczenia OC. Konieczne jest także przetłumaczenie dokumentów na język polski i uiszczenie opłaty związanej z rejestracją pojazdu.
Źródła:
 • https://www.portalsamorzadowy.pl/finanse/samar-w-grudniu-2023-r-wzrosl-import-uzywanych-aut-osobowych-i-dostawczych,515175.html
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Dzien dobry pani Moniko. Chcialabym skontaktowac sie z pania i zapytac o sprawe kontrola OC w 2019 i tu wiecej szczegolow nie chce rozwijac. Potrzebuje rady eksperta. Bardzo wazne. Pozdrawiam

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC