Miejsce pierwszej rejestracji samochodu a cena ubezpieczenia OC

Co roku do Polski sprowadzane są setki tysięcy pojazdów z zagranicy. Najczęściej kierowcy kupują pojazdy w Niemczech, Francji i Belgii, ale na polskim rynku wtórnym da się znaleźć także auta z Holandii, USA czy Włoch. Chociaż pojazd został sprowadzony z któregoś z tych państw, to miejsce jego pierwszej rejestracji może być jeszcze inne. Warto je znać, bo taka wiedza może przydać się podczas zakupu ubezpieczenia OC. Czy miejsce pierwszej rejestracji auta rzeczywiście wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Miejsce pierwszej rejestracji samochodu: Polska – ile kosztuje ubezpieczenie?

Samochody, które od nowości znajdują się w Polsce, są ubezpieczane średnio za 778 zł. Taką cenę ubezpieczenia odnotowano w sierpniu 2021 roku. W ubiegłych miesiącach ceny ubezpieczenia dla samochodów, których pierwsza rejestracja miała miejsce w Polsce, różniły się niewiele lub wcale. Jedynie marzec i kwiecień przyniósł wyższe ceny OC – 823 zł w marcu i 860 zł w kwietniu. Pozostałe miesiące 2021 roku przyniosły stawki na średnim poziomie poniżej 800 zł.

MiesiącŚrednia cena OC dla samochodów, których pierwsza
rejestracja miała miejsce w Polsce
Styczeń 2021774 zł
Luty 2021788 zł
Marzec 2021823 zł
Kwiecień 2021860 zł
Maj 2021791 zł
Czerwiec 2021768 zł
Lipiec 2021778 zł
Sierpień 2021778 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Niemcy, Francja i Belgia – to stamtąd Polacy najczęściej sprowadzają samochody

Jak wynika z informacji przekazanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, między styczniem a sierpniem 2021 roku do Polski importowano 635 411 samochodów używanych. W samym sierpniu Polacy sprowadzili do kraju 78 555 pojazdów. Jak w poprzednich latach, również w 2021 roku najwięcej pojazdów pochodzi z Niemiec, skąd od początku roku przywieziono ponad 372 tys. aut. Sporo mniej pojazdów sprowadzono ze znajdującej się w rankingu na drugim miejscu Francji (ponad 66 tys. samochodów) oraz z Belgii (niemal 42 tys. pojazdów), która jest trzecim krajem, z którego Polacy najczęściej sprowadzają auta. Sporo samochodów przyjechało też do Polski z Holandii, USA, Włoch, Szwajcarii, Austrii, Danii oraz Szwecji.

TOP 10 państw, z których Polacy sprowadzili najwięcej pojazdów między styczniem a sierpniem 2021 rokuLiczba sprowadzonych samochodów
Niemcy372 008
Francja66 144
Belgia41 985
Holandia27 837
Stany Zjednoczone23 174
Włochy21 303
Szwajcaria16 637
Austria16 044
Dania12 646
Szwecja11 691
Źródło: Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Miejsce pierwszej rejestracji samochodu: Europa – ile kosztuje ubezpieczenie?

Średnie ceny ubezpieczenia pojazdów, których pierwsza rejestracja przypadła w innym kraju europejskim niż Polska, wydają się nieco niższe od średnich składek samochodów ubezpieczanych najpierw w Polsce. Jedynie w styczniu, lutym i czerwcu 2021 roku ceny były wyższe w przypadku tych pierwszych. Różnice w cenach nie są jednak duże. Największą różnicę odnotowane w kwietniu, kiedy to wyniosła 58 zł. Najmniejszą z kolei w lutym i czerwcu – zaledwie 4 zł.

MiesiącŚrednia cena OC dla samochodów, których pierwsza rejestracja
miała miejsce w krajach europejskich, innych niż Polska
Styczeń 2021795 zł
Luty 2021792 zł
Marzec 2021805 zł
Kwiecień 2021802 zł
Maj 2021778 zł
Czerwiec 2021772 zł
Lipiec 2021767 zł
Sierpień 2021765 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi.

Miejsce pierwszej rejestracji samochodu: USA/Kanada – ile kosztuje ubezpieczenie?

Patrząc na średnie składki ubezpieczenia samochodów sprowadzonych z USA lub Kanady, w których były zarejestrowane tuż po zakupie z salonu, łatwo zauważyć, że ceny te są nieco wyższe niż składki właścicieli pojazdów, których pierwsza rejestracja miała miejsce w Polsce lub w innych krajach starego kontynentu. Co miesiąc ceny te przekraczały próg 780 zł. Tylko w kwietniu średnia składka pojazdów rejestrowanych w pierwszej kolejności w Ameryce Północnej była niższa niż składka pojazdów z Europy.

MiesiącŚrednia cena OC dla samochodów, których pierwsza rejestracja miała miejsce w USA lub Kanadzie
Styczeń 2021799 zł
Luty 2021820 zł
Marzec 2021838 zł
Kwiecień 2021834 zł
Maj 2021798 zł
Czerwiec 2021784 zł
Lipiec 2021786 zł
Sierpień 2021784 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi.

Samochody rejestrowane w Polsce, Europie i w Ameryce Północnej – porównanie cen ubezpieczenia

Wyżej podane składki są oczywiście uśrednione. Wielu kierowców znajduje w kalkulatorze OC Mubi dużo niższe ceny ubezpieczeń. Sprawdźmy, ile obecnie kosztuje ubezpieczenie OC dla wybranych modeli samochodowych. Weźmy na tapet modele, które Polacy importują najczęściej: Audi A4, Opla Astrę, Volkswagena Golfa, BMW Serii 3 oraz Audi A3.

Na potrzeby kalkulacji przyjęliśmy, że każdy z samochodów został wyprodukowany w 2014 roku, jest napędzany silnikiem benzynowym o pojemności między 1,5 l a 2,0 l, a stan jego licznika wynosi 88 tys. km. Właścicielem każdego z samochodów będzie 41-letni mieszkaniec Katowic, żonaty, z 13-letnim dzieckiem, który może pochwalić się bezszkodową historią jazdy.

Najczęściej sprowadzane do Polski modele samochodówNajtańsze OC samochodu, którego pierwsza rejestracja miała miejsce w PolsceNajtańsze OC samochodu, którego pierwsza rejestracja miała miejsce w EuropieNajtańsze OC samochodu, którego pierwsza rejestracja miała miejsce w USA/Kanadzie
Audi A4423 zł501 zł423 zł
Opel Astra450 zł450 zł444 zł
Volkswagen Golf436 zł391 zł440 zł
BMW Seria 3467 zł498 zł447 zł
Audi A3409 zł426 zł422 zł
Źródło: Porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [wrzesień 2021].

W powyższym zestawieniu widać, że ceny ubezpieczenia OC dotyczące tego samego modelu nie różnią się znacząco, nawet jeśli za każdym razem zmienimy tylko miejsce pierwszej rejestracji pojazdu. W niektórych przypadkach, jak przy ubezpieczeniu Audi A3 z Polski i z Ameryki Północnej cena pozostaje na tym samym poziomie. Taka sama cena pozostaje także przy kalkulacji składki dla Opla Astry z Polski i z innych krajów europejskich.

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

Po sprowadzeniu pojazdu do Polski z zagranicy należy zadbać o przetłumaczenie dokumentów na język polski oraz opłacenie akcyzy. Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od dnia nabycia pojazdu, ale najpóźniej do dnia rejestracji.

UWAGA!

Z akcyzy zwolnieni są jedynie właściciele pojazdów hybrydowych typu plug-in, których silnik ma pojemność do 2,0 l.

Przed udaniem się do urzędu w celu zarejestrowania pojazdu na polskich tablicach konieczne będzie wykonanie przeglądu technicznego, a także zakup ubezpieczenia OC, jeśli auto zostało przywiezione do kraju na lawecie i wcześniej taka polisa nie została kupiona.

Jeśli wszystkie czynności, które są niezbędne przed rejestracją auta, zostały już wykonane, należy udać się do urzędu odpowiadającemu miejscu zamieszkania nowego właściciela pojazdu i przedłożyć tam następujące dokumenty:

 • wniosek o rejestrację samochodu,
 • dokument tożsamości,
 • dokument potwierdzający nabycie pojazdu (np. umowę kupna-sprzedaży lub fakturę),
 • kartę pojazdu,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu za granicą,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie uiszczenia podatku akcyzowego,
 • potwierdzenie uiszczenia opłat za rejestrację pojazdu (w przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy będzie to suma 256 zł)

Przeczytaj też: Zakup auta z zagranicy – sprawdź co musisz wiedzieć!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ miejsca pierwszej rejestracji samochodu na cenę ubezpieczenia OC

Z jakiego kraju Polacy najczęściej sprowadzają samochody?
W sierpniu 2021 roku sprowadzono ponad 372 tys. pojazdów z Niemiec, ponad 66 tys. samochodów z Francji oraz prawie 42 tys. samochodów z Belgii. Wiele osób importuje samochody także z Holandii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Szwajcarii, Austrii, Danii i Szwecji.
Czy ceny ubezpieczenia OC komunikacyjnego różnią się w zależności od miejsca pierwszej rejestracji auta?
Zestawiając średnie ceny ubezpieczenia OC samochodów rejestrowanych po zakupie w Polsce, Europie lub w Ameryce Północnej, można zauważyć pewne różnice, chociaż nie są one znaczne. Najtaniej w ubezpieczaniu wypadają pojazdy, które w pierwszej kolejności zarejestrowano w którymś z krajów europejskich, ale innych niż Polska. Z kolei najwięcej za ubezpieczenie płacą osoby, które kupiły samochód, którego pierwszym miejscem rejestracji była Kanada lub USA.
Jakie dokumenty należy przygotować, aby zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?
Przed udaniem się do urzędu w celu rejestracji pojazdu sprowadzonego z innego kraju należy wypełnić wniosek o rejestrację, a także przygotować potwierdzenie własności samochodu, czyli np. umowę lub rachunek za pojazd, zaświadczenie o uiszczeniu akcyzy oraz wniesieniu opłat za rejestrację. Konieczne będzie także zabranie karty pojazdu, potwierdzenia wyrejestrowania auta za granicą, dokumentu tożsamości właściciela, a także dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Jeśli w imieniu właściciela rejestracji będzie dokonywała inna osoba, konieczne będzie napisanie pełnomocnictwa, za które w niektórych przypadkach trzeba będzie zapłacić 17 zł.
PODSUMOWANIE
 • Samochody, które od nowości znajdują się w Polsce są ubezpieczane najczęściej za kwotę poniżej 800 zł.
 • Polacy sprowadzają samochody najczęściej z Niemiec, Francji, Belgii, a także z Holandii i USA.
 • Składki właścicieli aut, których pierwsza rejestracja wypadła w którymś z krajów europejskich, ale innych niż Polska, okazują się nieco niższe od składek kierowców, którzy kupili nowe samochody w Polsce.
 • Składki właścicieli aut, których pierwsza rejestracja wypadła w USA lub Kanadzie, są wyższe od składek kierowców, którzy kupili nowe samochody w europejskich krajach, w tym także w Polsce.
 • Różnice w cenach ubezpieczenia OC w zależności od miejsca pierwszej rejestracji pojazdu nie są duże.
 • Po sprowadzeniu auta z zagranicy należy je zarejestrować. Przed udaniem się do urzędu konieczne jest opłacenie akcyzy (wyjątek stanowią pojazdy hybrydowe z silnikiem poniżej 2,0 l), wykonanie przeglądu technicznego oraz zakup ubezpieczenia OC. Konieczne jest także przetłumaczenie dokumentów na język polski i uiszczenie opłaty związanej z rejestracją pojazdu.

Źródła:

 • https://www.samar.pl/__/3/3.a/112773/3.sc/11/IMPORT-w-sierpniu-2021-roku.html?locale=pl_PL
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Dzien dobry pani Moniko. Chcialabym skontaktowac sie z pania i zapytac o sprawe kontrola OC w 2019 i tu wiecej szczegolow nie chce rozwijac. Potrzebuje rady eksperta. Bardzo wazne. Pozdrawiam