Jak długość posiadania prawa jazdy wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Jednym z pytań, na które kierowca chcący kupić ubezpieczenie musi odpowiedzieć, jest to o termin otrzymania uprawnień do prowadzenia pojazdów. To jedna z informacji, które mogą świadczyć o doświadczeniu za kierownicą, ale wcale nie musi tak być. Jak czas posiadania prawa jazdy wpływa na cenę ubezpieczenia OC? I czy wysokość składki ubezpieczeniowej zawsze jest od tego zależna?

długość prawa jazdy a cena oc

Od tego zależy cena ubezpieczenia komunikacyjnego?

Wysokość składki ubezpieczeniowej zmienia się w zależności od informacji, jakie ubezpieczyciel otrzyma od ubezpieczającego. Dla firmy obejmującej ochroną samochód i jego właścicieli mają znaczenie zarówno parametry ubezpieczanego pojazdu, jak i informacje o osobach, których jest własnością. W zależności od tego, w jakim towarzystwie kierowca chce się ubezpieczyć, być może będzie musiał podać nieco inne dane. W większości jednak każdy z ubezpieczycieli pyta o to samo, dlatego możliwe jest stworzenie porównywarki ubezpieczeń, jak Mubi, gdzie wystarczy jednorazowe udzielenie odpowiedzi na każde z pytań, aby otrzymać oferty ubezpieczeń od wielu firm.

O co może zostać zapytany kierowca, który szuka ubezpieczenia w kalkulatorze ubezpieczeń? Pytania te będą wskazówką, jakie czynniki wpływają na wysokość składki. Zatem jakie?

Parametry pojazdu:

 • rok produkcji pojazdu,
 • marka i model,
 • rodzaj napędu,
 • pojemność silnika,
 • wersja pojazdu.

Sposób użytkowania pojazdu:

 • w jakim celu pojazd jest wykorzystywany (np. w celach prywatnych lub do prowadzenia działalności gospodarczej),
 • aktualny stan licznika,
 • planowany przebieg w ciągu najbliższych 12 miesięcy,
 • data pierwszej rejestracji pojazdu,
 • rok, w którym obecny właściciel zakupił dany pojazd,
 • numer rejestracyjny (na mubi.pl opcjonalnie),
 • miejsce parkowania pojazdu nocą,
 • czy pojazd będzie używany za granica dłużej niż miesiąc,
 • towarzystwo, w którym była wykupiona ostatnia polisa.

Dane właścicieli i kierowców:

 • imię, nazwisko, numer PESEL (na mubi.pl opcjonalnie) lub data urodzenia,
 • rok otrzymania prawa jazdy,
 • kod pocztowy i miejscowość zameldowania,
 • płeć,
 • stan cywilny,
 • czy kierowca posiada dzieci w wieku poniżej 26. roku życia,
 • czy samochód ma dodatkowych właścicieli i ilu,
 • czy z pojazdu będa korzystali dodatkowi kierowcy w wieku poniżej 26. roku życia.

Historia ubezpieczeniowa właścicieli:

 • od ilu lat właściciele kupują OC i AC,
 • czy za pomocą tych polis były likwidowane szkody.

Przeczytaj też: Dlaczego rówieśnicy z takimi samymi autami płacą różne stawki OC? Porównanie profili dwóch kierowców

Doświadczenie kierowcy na drodze – które dane o tym mówią?

Dla ubezpieczycieli niezwykle ważna jest informacja o doświadczeniu ubezpieczanego kierowcy na drodze. Jest to bowiem jeden z głównych czynników, które pozwalają oszacować ryzyko ubezpieczeniowe, a więc ocenić, czy kierowca może spowodować szkodę w czasie trwania nowej polisy, czy takie ryzyko jest raczej niewielkie. Które dane wskazują, jak bardzo doświadczony jest właściciel ubezpieczanego pojazdu?

 • Wiek właścicieli i kierowców,
 • rok (czasem także miesiąc) otrzymania uprawnień do prowadzenia pojazdów,
 • liczba wykupionych dotychczas polis OC lub AC (tj. od ilu lat kierowca się ubezpiecza),
 • liczba spowodowanych szkód w ostatnich latach.

Czy długość posiadania prawa jazdy wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Zazwyczaj im bardziej doświadczony kierowca, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie jeździł bezwypadkowo, a co za tym idzie, możliwość otrzymania ubezpieczenia za mniejsze pieniądze. Skoro doświadczenie kierowcy liczy się także w latach od otrzymania prawa jazdy, to czynnik ten również będzie miał istotny wpływ na cenę polisy.

Nie będzie dziwił fakt, że najwyższe składki płacą osoby, które mają prawo jazdy zaledwie kilka lat, a najniższe ci, którzy zdali egzamin kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Początkujący kierowcy, którzy otrzymali uprawnienia do prowadzenia pojazdu maksymalnie 5 lat temu, płacą za OC średnio 1274 zł. Na spory spadek cen mogą liczyć osoby, które mają prawo jazdy 5-10 lat. W ich przypadku średnia składka ubezpieczeniowa spadła o prawie 500 zł w porównaniu do mniej doświadczonych kierowców i wyniosła 786 zł.

Jeszcze mniejsze stawki dotyczą kierowców z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów od 10 do 20 lat (581 zł), a na najtańsze OC mogą liczyć kierowcy z ponad 20-letnim doświadczeniem na drodze. Przeciętna składka ubezpieczeniowa w ich przypadku to zaledwie 550 zł.

Prawo jazdyCena OCŚrednia wieku
od 0 do 5 lat1274 zł23 lata
od 6 do 10 lat786 zł29 lat
od 11 do 20 lat581 zł36 lat
powyżej 20 lat550 zł52 lata
Dane na podstawie obliczeń użytkowników porównywarki Mubi (grudzień 2023).

Jak zmienia się cena OC w zależności od długości posiadania prawa jazdy?

Sprawdźmy, jak zmienia się cena ubezpieczenia komunikacyjnego w zależności od czasu posiadania prawa jazdy. Wykonajmy kalkulację na mubi.pl dla przykładowego kierowcy, którym będzie 42-letni mężczyzna z Wrocławia z bezszkodową historią jazdy, który jest właścicielem 3-letniego Renault Clio z silnikiem benzynowym o pojemności 0,9 l. Zakładamy, że ubezpiecza auta od 10 lat mimo braku prawa jazdy dla kilku przykładowych wyliczeń.

Czas posiadania prawa jazdyNajniższa cena ubezpieczeniaZakres ochronyTowarzystwo ubezpieczeniowe
1 rok527 złOC + AssistanceTrasti
2 lata475 złOC + Assistancemtu24.pl
5 lat475 złOC + Assistancemtu24.pl
10 lat475 złOC + Assistancemtu24.pl
15 lat475 złOC + Assistancemtu24.pl
20 lat475 złOC + Assistancemtu24.pl
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (19.01.2023).

Okazuje się, że cena ubezpieczenia nie zawsze będzie się zmieniała w zależności od czasu posiadania prawa jazdy. Nasz przykładowy kierowca otrzymałby najwyższą składkę rok po uzyskaniu uprawnień do kierowania pojazdami. Potem cena jego ubezpieczenia spadłaby o ok. 50 zł i utrzymała się na tym samym poziomie niezależnie od roku uzyskania przez niego uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Posiadam prawo jazdy od wielu lat, ale nigdy nie prowadziłem samochodu i nie kupowałem OC

Niektórzy, mimo że już dawno uzyskali pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy i odebrali dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów, nigdy nie jeździli samochodem w roli kierowcy. Czy po latach od uzyskania prawa jazdy będą mogli liczyć na atrakcyjną cenę OC? Czy może ubezpieczyciele będą traktować ich jak początkujących kierowców?

Sprawdźmy to na przykładzie 35-letniego kierowcy z Opola, który otrzymał prawo jazdy w 2008 roku, ale dopiero teraz kupił samochód i postanowił rozpocząć swoją przygodę za kółkiem. Mężczyzna jeździ Volkswagenem Golfem z 2015 roku, który ma silnik benzynowy o pojemności 1,2 l.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia dla kierowcy, który ma prawo jazdy od 2008 roku i kupuje OC od ponad 10 latCena ubezpieczenia dla kierowcy, który ma prawo jazdy od 2008 roku, ale kupuje swoje pierwsze OC w 2024 roku
TrastiOC + Assistance469 zł971 zł
BenefiaOC538 zł1255 zł
mtu24.plOC595 zł992 zł
LINK4OC + assistance638 zł655 zł
UNIQAOC + assistance643 zł1140 zł
BeesafeOC664 zł931 zł
WienerOC + assistance888 zł1658 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (19.01.2023).

Powyższe wyniki wyliczeń wykonanych na Mubi pokazują, że dla firm ubezpieczeniowych bardziej istotna jest informacja o liczbie lat, w których kierowca kupował OC niż to, od ilu lat posiada prawo jazdy. Chociaż nasz przykładowy kierowca ma prawo jazdy od 2008 roku, otrzymał oferty dosyć drogich pakietów ubezpieczeniowych, gdy postanowił kupić swoją pierwszą polisę w 2024 roku. Wszyscy ubezpieczyciele podnieśli stawki w porównaniu z ofertami, którą otrzymałby ubezpieczający kupujący OC już od ponad 10 lat i posiadający prawo jazdy od 2008 roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ czasu posiadania prawa jazdy na cenę ubezpieczenia

Które dane podawane ubezpieczycielowi mogą świadczyć o doświadczeniu kierowcy?
Po ilu latach od zdania egzaminu na prawo jazdy można liczyć na przystępne ceny OC?
PODSUMOWANIE
 • Na wysokość składki ubezpieczeniowej mają wpływ zarówno parametry samochodu, informacje o sposobie użytkowania auta, dane właścicieli i kierowców oraz ich historia ubezpieczeniowa.
 • O doświadczeniu kierowcy na drodze mówi jego wiek, czas posiadania prawa jazdy, długość wykupowania ubezpieczenia OC oraz liczba spowodowanych szkód.
 • Najwięcej za OC płacą kierowcy, którzy mają prawo jazdy maksymalnie 5 lat (1274 zł), a najmniej ci, którzy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami przynajmniej od 20 lat (550 zł).
 • Ubezpieczyciele nie zawsze różnicują składkę w zależności od czasu posiadania prawa jazdy.
 • Dla ubezpieczycieli bardziej istotne jest to, ile lat kierowca ubezpieczał samochód niż informacja o tym, kiedy otrzymał prawo jazdy.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC