Miałeś polisę krótszą niż rok – czy liczy się ona do historii ubezpieczenia?

Zgodnie z polskim prawem nie wszystkie polisy obowiązują przez 12 miesięcy. Nawet niektóre polisy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego mogą, w szczególnych wypadkach, być zawierane na okres dużo krótszy. Kiedy krótkoterminowa polisa traktowana jest jak ta roczna i czy w ogóle jest możliwe?

ulica

Ubezpieczenie OC na krócej – dla kogo?

Co do zasady, obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne powinno być kupione przez każdego właściciela pojazdu i dla większości z nich powinno trwać 12 miesięcy. Są jednak przewidziane w prawie szczególne wypadki, w których ustawodawca zezwolił na ubezpieczenie samochodu na krótszy okres – szczegółowo przeczytasz o nich w artykule “OC na miesiąc – ile kosztuje, kto może je kupić i co trzeba wiedzieć o OC krótkoterminowym?”.

Do takich przepisów mogą się stosować salony samochodowe, które kupują polisy wyłącznie na czas przewidziany do sprzedaży, a także właściciele aut zabytkowych. Kierowcy samochodów historycznych mają prawo kupić ubezpieczenie OC nawet kilka razy w roku na 30 dni.

Możemy zatem założyć, że choć prawie wszyscy kierowcy muszą kupić ubezpieczenie na cały rok, warto sprawdzić, czy nasze auto nie spełnia warunków samochodu zabytkowego (auto starsze niż 40 lat lub 25 lat i uznane przez rzeczoznawcę za unikatowe), co pozwoli nam na kupowanie OC tylko na ten czas, gdy będziemy z pojazdu korzystać. 

Dlaczego ubezpieczenie OC na 30 dni przydaje się właścicielom zabytkowych pojazdów? Dzięki niemu nie muszą oni wydawać pieniędzy na całoroczną polisę, a mogą wykupić tylko na czas wyjazdów na zloty lub pokazy – najczęściej w sezonie letnim. Zabytkowe pojazdy trzyma się najczęściej zimą w garażu, by nie zaszkodziły im mrozy i opady.

OC krótkoterminowe na 30 dni może wykupić także osoba, która sprowadziła samochód z zagranicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie miała ona czas na załatwienie wszystkich formalności związanych z zakupionym pojazdem, a jednocześnie będzie mogła się nim poruszać. W takim przypadku ubezpieczenie na 30 dni można nabyć tylko raz – kolejna polisa powinna obowiązywać przez pełne 12 miesięcy.

Jakie przepisy obowiązują w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych?

W przypadku polis dobrowolnych (m.in. ubezpieczenia AC lub assistance), trzeba pamiętać o tym, że jest to szczególny rodzaj umowy ubezpieczenia pomiędzy klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. Polisy dobrowolne regulowane są przez ogólne warunki ubezpieczenia, które muszą być zgodne z ustawą ubezpieczeniową i przepisami Kodeksu cywilnego. Dlatego też w ich wypadku bardzo istotnym jest, aby właściciel pojazdu ze szczególną uwagą przeczytał załączony do umowy dokument OWU, w którym firma określa sytuacje, za które odpowiada. Ponieważ ustawodawca nie określa, na jak długo powinny być zawierane tego rodzaju polisy, zazwyczaj zakłady ubezpieczeniowe oferują cały wachlarz możliwości. 

Jakie podejście mają do tego ubezpieczyciele? 

W takiej sytuacji powstaje pytanie: w jaki sposób ubezpieczyciele traktują potem właścicieli pojazdów, którzy ubezpieczali swoje samochody na okres krótszy niż 12 miesięcy? Ponieważ tak jak wspomnieliśmy, towarzystwa ubezpieczeniowe same określają zarówno długość trwania ubezpieczenia, jak i wysokość składek, to również kwestie dotyczące naliczeń w przypadku polis krótkoterminowych, pozostają w ich gestii.

Co w takim razie z wyliczeniem składki na kolejny rok? W zakładach ubezpieczeniowych Generali, Proama i Wiener za polisy roczne zostaną uznane wszystkie te ubezpieczenia, które trwały przynajmniej sześć miesięcy. 

You Can Drive oraz mtu24.pl mają również dość liberalne podejście i naliczają jako rok ubezpieczeniowy wszystkie te polisy, które trwają przynajmniej 6 miesięcy i jeden dzień. Zupełnie inne rozwiązania przyjęła Benefia: dodaje do siebie łączną sumę wszystkich miesięcy ubezpieczeniowych w taki sposób, aby łącznie wynosiły one 12 miesięcy.

Jak widać ubezpieczyciele bardzo różnie podchodzą do naliczenia tak zwanego roku polisowego i warto odpowiednio wcześnie zorientować się, jakiego rodzaju procedury obowiązują w firmie, w której zamierzamy wykupić OC lub inne dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne. Może to się okazać szczególnie istotne dla właścicieli pojazdów z niewielką wprawą w prowadzeniu samochodu, gdyż w ich wypadku liczy się każdy rok bezszkodowej jazdy, który uprawnia ich do uzyskania zniżki w zakładzie ubezpieczeniowym na kolejny rok obowiązywania polisy.

PODSUMOWANIE
  • Nie wszystkie polisy muszą być zawierane na okres 12 miesięcy, niektórzy kierowcy mogą kupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe na minimum 30 dni.
  • Niektóre ubezpieczenia dobrowolne możesz wykupić nawet na 7 dni.
  • Właściciele pojazdów zabytkowych mogą kupić krótkoterminowe polisy OC.
  • Salony samochodowe również mają prawo do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego na okres krótszy niż rok.
  • Właściciele pojazdów muszą pamiętać, że ubezpieczenie OC jest w ich przypadku obowiązkowe i zawierane na cały rok.

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat polisy krótszej niż rok

Kto może kupić OC krótkoterminowe?
Czy dobrowolne ubezpieczenia trzeba kupić na cały rok?
Jak krótkoterminowe polisy wpływają na historię ubezpieczenia?
Źródła:
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC