Co musisz wiedzieć przed zakupem quada? Ubezpieczenie quada, warunki rejestracji i jazdy

Quady nie mają lekko. Jedni kojarzą je wyłącznie z prezentami komunijnymi, inni – z rozpędzonymi pojazdami niszczącymi lasy i pola. Niestety zarówno udostępnianie quada dziecku, jak i nieznajomość chociażby ustawy Prawo o ruchu drogowym może mieć nieszczęśliwe skutki. Dowiedz się, czym jest quad od strony prawa, jakie są warunki jego rejestracji i poruszania się nim oraz jak i za ile go ubezpieczyć.

quady

Co to jest quad?

Chociaż w ustawie Prawo o ruchu drogowym nie znajdziesz słowa „quad”, nowelizacja tego dokumentu, która weszła w życie 19 stycznia 2013 roku, zdefiniowała ten pojazd.

Definicja jest zawarta w art. 2 pkt 42b i 42c. W zależności od masy własnej, ograniczonej konstrukcyjnie prędkości i wymaganego uprawnienia do kierowania pojazdem quad to:

 • czterokołowiec – czyli pojazd samochodowy (poza samochodem osobowym, ciężarowym i motocyklem) o masie własnej do 550 kg w przypadku przewozu ładunków lub do 400 kg w przypadku przewozu osób, do którego kierowania wymagane jest prawo jazdy kategorii B lub B1,
 • czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h. Kierowanie nim wymaga prawa jazdy kategorii AM lub innej, uprawniającej również do kierowania motorowerem.

Te przepisy oznaczają, że trzeba mieć minimum 14 lat, aby legalnie kierować quadem (czterokołowcem lekkim).

Co warto jeszcze wiedzieć o użytkowaniu quadów?

 • Czterokołowiec nie może poruszać się po autostradzie i drodze ekspresowej. Można nim jeździć po drogach publicznych, w strefie ruchu i zamieszkania. Quad może wjechać do lasu, ale tylko pod warunkiem, że będzie to droga publiczna i oznaczona, w innym wypadku grozi kara pieniężna. Zakazane jest wjeżdżanie quadem do parku narodowego, krajobrazowego, na plażę.
 • Jeśli czterokołowcem jest przewożone dziecko w wieku do 7 lat, można jechać z maksymalną prędkością do 40 km/h.
 • Zarówno osoba kierująca, jak i osoba przewożona quadem, muszą używać kasków ochronnych, chyba że czterokołowiec ma fabryczne wyposażenie w postaci nadwozia zamkniętego i pasów bezpieczeństwa.
 • Czterokołowce należą do kategorii L7e, czterokołowce lekkie – do kategorii L6e.
Przykład

17-latek, który wybrał się na przejażdżkę quadem, nie zabrał ze sobą kasku. Musiał zapłacić 100 zł mandatu, ponieważ każda osoba poruszająca się czterokołowcem, motocyklem lub motorowerem jest zobowiązana do używania odpowiednio dobranego kasku ochronnego. Wyjątkiem są tylko czterokołowce o zamkniętych nadwoziach, wyposażone w pasy bezpieczeństwa – w nich kaski są niepotrzebne.

Jak zarejestrować quada?

W poprawnym zarejestrowaniu quada pomoże Ci ten poradnik udostępniony na obywatel.gov.pl. Jeśli chcesz zarejestrować quada, musisz mieć:

 • dowód własności,
 • dowód rejestracyjny (jeśli quad był już rejestrowany),
 • dokument potwierdzający tożsamość,
 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • potwierdzenie wniesienia wymaganych opłat,
 • dowód odprawy celnej przywozowej w przypadku pojazdu sprowadzonego z państwa nienależącego do Unii Europejskiej,
 • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju*,
 • świadectwo zgodności lub dopuszczenie jednostkowe**.

*Art. 72 ust. 1 pkt 6a ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że jeśli czterokołowiec (kat. homologacyjna L7e) lub czterokołowiec (kat. homologacyjna L6e) został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy, do dokumentów można dołączyć zaświadczenie braku obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy. Jeśli quad został kupiony w profesjonalnym salonie sprzedaży, wystarczające będzie oświadczenie salonu potwierdzające, że ma on oryginał/kopię dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od tego quada.
**Teoretycznie możesz zarejestrować quada bez homologacji, jeśli w wydziale komunikacji przedstawisz odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, ale praktycznie to skomplikowany i drogi proces. Jest to możliwe na podstawie art. 70zn ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi o dopuszczeniu jednostkowym pojazdu przed jego wprowadzeniem do obrotu na terytorium RP, na którego typ importer lub producent nie otrzymał świadectwa homologacji typu WE pojazdu lub świadectwa homologacji typu pojazdu. Dopuszczenie jednostkowe jest wydawane dla wszystkich kategorii pojazdów, ale tylko na teren RP.

Czy ubezpieczenie OC quada jest obowiązkowe?

Tak, quad jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Każdy zakład ubezpieczeń, który zajmuje się jego sprzedażą OC komunikacyjnego, nie może odmówić Ci ubezpieczenia OC quada.

Właściciel quada musi zawrzeć umowę OC najpóźniej w dniu rejestracji czterokołowca, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

Czy można kupić OC na quada niezarejestrowanego? Tak, mówi o tym art. 29 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeśli umowa ubezpieczenia quada jest zawierana przed jego rejestracją, zakład ubezpieczeń może zażądać od właściciela pojazdu:

 • zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • świadectwa zgodności,
 • świadectwa dopuszczenia jednostkowego pojazdu.

Jeśli w ciągu 30 dni od zawarcia umowy OC pojazd nie zostanie zarejestrowany, obie strony mogą odstąpić od umowy. Wzór odstąpienia od umowy ubezpieczenia OC możesz pobrać w wersji PDF lub wersji DOC. Wydrukuj go, wypełnij i podpisz ręcznie, a potem przekaż ubezpieczycielowi.

Ekspert Mubi radzi:

Ubezpieczenie OC dla quada należy wykupić jeszcze przed jego zarejestrowaniem. Wynika to z tego, że w celu zarejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji trzeba przedstawić polisę OC. Jeśli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy, z pewnością nie ma ważnego OC po poprzednim właścicielu. Wtedy należy zadbać o wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Gdzie kupić AC quada?

Czytając OWU AC, szukaj nie tylko pojęcia „quad”, ale również „pojazd samochodowy inny” lub „czterokołowiec”, bo quad należy do tej kategorii. Niektórzy ubezpieczyciele w ogóle nie używają tych pojęć, więc musisz sprawdzić, jak jest zdefiniowany pojazd w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Chociażby OWU AC Standard Warta podaje, że pojazdem jest „pojazd podlegający rejestracji na terytorium RP stosownie do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz inny pojazd napędzany umieszczonym na nim silnikiem zasilanym z własnego źródła energii”, więc w to pojęcie wpisuje się również quad, który nie jest wyszczególniony w żadnym innym miejscu w dokumencie.

Autocasco quada możesz kupić m.in. w: PZU, Compensie, ERGO Hestii, Warcie i Allianz. Nie dostaniesz go natomiast m.in. w Generali, Proamie i TUZ Ubezpieczenia. Proama już na początku karty produktowej podaje, że AC nie obejmuje m.in. quadów czy pojazdów wolnobieżnych, natomiast TUZ Ubezpieczenia oprócz nich wspomina jeszcze trójkołowce i inne czterokołowce.

Inspekcja auta a AC. Na czym polegają oględziny samochodu w ramach autocasco?

Inspekcja auta jest przymusowa dla właścicieli pojazdów, którzy chcą kupić ubezpieczenie autocasco. Sprawdź co musisz wiedzieć!

Czytaj dalej

Ile kosztuje ubezpieczenie quada?

Od ok. 100 zł do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od profilu kierowcy, parametrów quada i warunków pakietu. Możesz poznać orientacyjne ceny ubezpieczenia quada, przeglądając fora motoryzacyjne. Przykładowo:

 • 98 zł za OC + NNW dla Kymco MXU 300 z maksymalną zniżką właściciela,
 • 690 zł za OC + AC + NNW dla CF Moto C Force 550 EFI EPS,
 • 347 zł za OC + AC CF dla Moto CForce 820 LE EPS.

Oczywiście zdarzają się kilkukrotnie droższe pakiety OC + AC. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia samochodu osobowego – na cenę ubezpieczenia quada mają wpływ takie czynniki jak m.in.:

Z powodu wszystkich powyższych czynników rówieśnicy mający taki sam model quada, mogą wydawać różne kwoty na jego ubezpieczenie.

PODSUMOWANIE
 • Quad jest „pojazdem samochodowym innym”. W zależności od masy, wymaganego uprawnienia do kierowania pojazdem i konstrukcji ograniczającej prędkość, może być czterokołowcem lub czterokołowcem lekkim w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym.
 • Ustawa Prawo o ruchu drogowym podaje, jakimi drogami może się poruszać quad.
 • Quad jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC.
 • Możesz ubezpieczyć quada jeszcze przed jego zarejestrowaniem. W takiej sytuacji zakład ubezpieczeń może żądać dodatkowych dokumentów. Quad powinien zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni od zawarcia umowy OC, w innym przypadku obie strony mogą od niej odstąpić.
 • Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują również autocasco czy NNW dla właścicieli quadów, ale część jasno wyłącza te pojazdy spod odpowiedzialności finansowej. Informacji na ten temat należy szukać w dokumentach OWU poszczególnych firm.
 • Teoretycznie można zarejestrować quada bez homologacji na podstawie art. 70zn ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi o dopuszczeniu jednostkowym pojazdu, ale w praktyce mało kto się tego podejmuje ze względu na koszty skomplikowanego procesu.
 • W przypadku ubezpieczenia quada może być konieczny kontakt telefoniczny z porównywarką ubezpieczeń, z agentem lub wybranym ubezpieczycielem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie quada

Czy trzeba mieć prawo jazdy, aby jeździć quadem?
Gdzie można poruszać się quadem?
Czy trzeba ubezpieczyć quada?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

8 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
A jest możliwość rezygnacji z ubezpieczenia, jeśli mam quada zarejestrowanego jako pojazd samochodowy inny ale nie mam pozytywnego badania technicznego z uwagi na moc 34 KM i prędkość 115 km/h?
W żadnym wypadku nie ma możliwości rezygnacji z ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego, jeśli ten jest zarejestrowany. Brak pozytywnego wyniku przeglądu rejestracyjnego nie zwalnia z obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC, ale może oczywiście skończyć się mandatem lub problemami z ubezpieczycielem w razie wypadku takim pojazdem. Jedyną opcją, by uniknąć opłaty za OC lub kary za jego brak, jest wyrejestrowanie pojazdu z powodu np. jego kasacji.
avatar autora komentarza
A jak w tym kalkulatorze sprawdzić cenę ubezpieczenia dla quada?
Niestety, w tym momencie nie ma możliwości sprawdzenia cen ubezpieczenia quadów w naszym kalkulatorze. Zachęcamy do kontaktu z infolinią lub wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.
avatar autora komentarza
I od dwóch lat nic się nie zmieniło w porównywarce bo dalej nie da się wyliczyć składki na quada, słabe.
avatar autora komentarza
Posiadam quada niezarejestrowanego opłacałem do tej pory OC tak na wszelki wypadek jakby zaszła konieczność gdzieś wyjechać na drogę. W tym roku już raczej nie będę z niego korzystał ze względów zdrowotnych . Czy mogę wypowiedzieć polisę na koniec okresu i już przestać go opłacać? Nie dostanę kary z UFG za brak ciągłości ubezpieczenia?
avatar autora komentarza
Dzień dobry , gdzie obecnie najlepiej ubezpieczyć quada? OC plus AC . Model Odes 1000?
Aktualnie nie ma możliwości wyliczenia składki OC/AC na quada w naszym kalkulatorze. Zachęcam do samodzielnej kalkulacji na stronach poszczególnych ubezpieczycieli, którzy oferują polisę na pojazd tego typu (np. PZU, Compensa, ERGO Hestia, Warta czy Allianz) lub kontaktu bezpośrednio z agentem ubezpieczeniowym.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC