Czy historia OC motocykla wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Historia ubezpieczenia to jeden z kluczowych czynników, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele przy wyliczaniu składek OC, doceniając kierowców za ich bezszkodową jazdę. Co jednak w przypadku, gdy ubezpieczasz motocykl? Czy zebrane wtedy zniżki na OC będą uwzględniane w przyszłości przy innych pojazdach?

historia oc motocykla

OC motocykla i samochodu – czy te polisy się różnią?

Jak doskonale wiadomo, każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Obowiązek ten dotyczy nie tylko kierowców samochodów, ale również właścicieli innych maszyn, w tym także motocyklistów. Zasady ochrony i zakres ubezpieczenia OC jest w każdym przypadku dokładnie taki sam i określają go przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Będąc właścicielem skutera czy motocykla, musisz zatem ubezpieczyć go w ten sam sposób, co samochód. W przeciwnym razie grożą Ci konsekwencje finansowe ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który nakłada kary za przerwy w ochronie ubezpieczeniowej. W przypadku motocykli są one jednak niższe niż przy samochodach i w 2024 roku wynoszą:

  • 280 za brak OC w okresie do 3 dni,
  • 710 za brak OC w okresie od 4 do 14 dni,
  • 1 410 zł za brak OC w okresie powyżej 14 dni.
UWAGA!

Motocykl musi być objęty ochroną ubezpieczeniową przez cały czas od momentu zakupu do sprzedaży lub wyrejestrowania – nie tylko w okresie, gdy jest rzeczywiście używany. Poza ściśle określonymi wyjątkami, nie ma możliwości czasowego wyrejestrowania motocykla.

Oczywiście kary za brak OC to nic w porównaniu z konsekwencjami, jakie czekałyby motocyklistę, który spowodowałby wypadek nieubezpieczonym pojazdem. Wówczas koszty odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu pokryłby UFG, który wystąpiłby jednak z regresem, czyli żądaniem zwrotu wszelkich wydatków, do sprawcy zdarzenia. A te mogą być liczone w tysiącach złotych!

W zestawieniu z takimi kosztami, zakup OC motocykla jest wręcz śmiesznie tani. Mówimy bowiem o kwotach rzędu kilkuset złotych, czyli zwykle znacznie mniejszych niż przy ubezpieczeniu samochodu. Więcej na temat OC dla motocyklistów dowiesz się z naszego artykułu.

Historia ubezpieczenia a cena OC

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia samochodu, tak samo przy wyliczaniu składki OC motocyklistów firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę dużo różnych czynników. Znaczenie mają zarówno parametry pojazdu (m.in. rok produkcji, marka i model, pojemność silnika, przebieg), jak i cechy jego właściciela (m.in. wiek, miejsce zamieszkania, rok uzyskania prawa jazdy). Ponadto bardzo istotna jest historia ubezpieczenia kierowcy. Dlaczego?

To właśnie właściciele pojazdów z idealną historią ubezpieczenia mogą często liczyć na najtańsze OC. Jeżdżąc bezszkodowo, w oczach ubezpieczycieli stają się klientami obciążonymi mniejszym ryzykiem, a co za tym idzie, mogą liczyć na zniżki przy opłacaniu polisy. Im dłuższy okres bez spowodowania szkody, tym więcej można zaoszczędzić na OC.

Ale oczywiście ta zasada działa też w druga stronę i kierowcy czy motocykliści, którzy mają na koncie niedawno spowodowaną szkodę lub kilka szkód w ostatnich latach, muszą się liczyć ze wzrostem ceny ubezpieczenia. Podobnie jest z osobami, które od niedawna mają prawo jazdy i nie zdążyły jeszcze wypracować długiej historii ubezpieczenia.

W niekorzystnej sytuacji są też młodzi właściciele pojazdów, którzy nie mają jeszcze historii ubezpieczenia. Osoby w wieku 18-25 lat, które dotychczas nie zdążyły wypracować sobie żadnych zniżek za bezszkodową jazdę, są uznawane za grupę klientów podwyższonego ryzyka ubezpieczeniowego, zatem wyliczane dla nich składki są nawet kilkukrotnie wyższe od tych dla pozostałych kierowców czy motocyklistów.

CZY WIESZ, ŻE …

Młodzi kierowcy mogą obniżyć cenę ubezpieczenia OC, dopisując do dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu doświadczonego współwłaściciela z dużymi zniżkami. Sami mogą też wcześnie zacząć budować swoją historię ubezpieczenia (nawet przed wyrobieniem prawa jazdy), zostając współwłaścicielami np. auta rodziców.

Zniżki na OC motocykla a ubezpieczenie samochodu

Wiedząc, jak duże znaczenie przy wyliczaniu składki OC ma historia ubezpieczeniowa, nie może dziwić, że kierowcy szukają różnych sposobów na to, by wypaść jak najkorzystniej w oczach ubezpieczycieli. Rzecz jasna zdecydowanie najskuteczniejszym jest po prostu wieloletnia bezszkodowa jazda, ale niestety nie wszystkie sytuacje są takie proste.

Częstym problemem jest choćby przeniesienie zniżek na OC uzyskanych przez motocyklistę, gdy ten chce ubezpieczyć samochód. Czy w takiej sytuacji ubezpieczyciel weźmie pod uwagę historię ubezpieczenia danego klienta i uwzględni ją przy wyliczaniu mu składki? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem wszystko zależy w tym względzie od konkretnego towarzystwa.

Ponieważ firm ubezpieczeniowych nie obowiązują żadne odgórnie ustalone zasady dotyczące ustalania wysokości cen sprzedawanych przez nie polis, każda może je kształtować w dowolny sposób. W rezultacie, podczas gdy jeden zakład ubezpieczeń przeniesie wszystkie zniżki nabyte przez motocyklistę na jego OC samochodowe, to już inna firma może ich w ogóle nie uwzględnić przy obliczaniu składki.

Jeżeli więc zastanawiasz się nad kupnem motocykla i myślisz, że będziesz w ten sposób zbierać zniżki również na OC samochodu, pamiętaj, by najpierw zorientować się, jaka jest polityka Twojego ubezpieczyciela w tym zakresie. Może się bowiem okazać, że ten akceptuje wyłącznie zniżki uzyskane na prowadzeniu tego samego rodzaju pojazdów.

CZY WIESZ, ŻE …

Niektóre firmy mogą stosować ograniczenia przy przenoszeniu zniżek z motocykla na samochód związane z wielkością pojazdu, np. uwzględniając tylko historię ubezpieczenia wypracowaną na jednośladach mających silniki o pojemności powyżej 125 cm3, co wyklucza motorowery i skutery.

Przeniesienie zniżek na OC z samochodu na motocykl – czy to możliwe?

Praktyka pokazuje, że o ile mogą się pojawić trudności w kwestii uwzględnienia historii ubezpieczenia motocyklisty przesiadającego się do samochodu, to już w drugą stronę ubezpieczyciele są bardziej skłonni do współpracy. Bezszkodowy kierowca, który dzięki swojej historii ubezpieczenia ma spore zniżki na OC samochodu, zazwyczaj może liczyć na to, że zostaną one wzięte pod uwagę również wtedy, gdy nabędzie motocykl.

A trzeba pamiętać, że uwzględnienie tego rodzaju zniżek przy wyliczaniu ceny OC najczęściej bardzo się opłaca, bo mogą one oznaczać oszczędności na polisie rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Z kolei brak lub utrata zniżek za bezszkodową jazdę wiążą się z wyższymi kosztami zakupu ubezpieczenia, niekiedy o kilkaset złotych.

PODSUMOWANIE
  • Motocykliści, tak samo jak kierowcy samochodów, muszą posiadać ubezpieczenie OC. Jego zakres jest w każdym przypadku identyczny, ale ceny polis dla właścicieli jednośladów są niższe.
  • Historia ubezpieczenia kierowcy jest brana pod uwagę przy obliczaniu składki OC. Za wieloletnią bezszkodową jazdę zbiera się zniżki, z kolei spowodowanie szkody podwyższa koszt polisy.
  • Niektóre firmy umożliwiają przeniesienie zniżek na OC z motocykla na samochód, uwzględniając je przy wyliczaniu składki dla danego kierowcy, ale nie wszystkie. Zależy to od polityki danego towarzystwa w tym zakresie.
  • Historia ubezpieczenia kierowcy samochodu, który chce ubezpieczyć motocykl, zwykle jest brana pod uwagę przy wyliczaniu dla niego składki OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ historii ubezpieczenia motocykla na OC samochodu

Czy historia ubezpieczenia ma wpływ na wysokość składki?
Czy zniżki na OC przenoszą się między różnymi pojazdami?
Jak można zebrać zniżki na ubezpieczenie OC?
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC