Czy warto mieć AC motocykla?

Chyba każdy chociaż raz słyszał głośny ryk silnika, a zaraz potem pędzącego na dwóch kółkach motocyklistę. To właśnie szybka, brawurowa jazda sprawia, że ta grupa kierowców ma niezbyt chlubną opinię wśród ubezpieczycieli. Ponadto jednoślady ponoszą zwykle szkody o większej wadze niż większe pojazdy. Motocykl łatwiej jest też ukraść. To wszystko może powodować, że ubezpieczenie AC dla motocyklistów to rzadkość w ofertach ubezpieczycieli. To także wystarczające powody, dla których warto przemyśleć zakup takiej polisy.

ac motocykla

AC motocykla – czy trzeba je mieć?

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych, jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem dla właścicieli motocykli jest ubezpieczenie OC. To za jego brak grozi motocykliście kara liczona w setkach złotych. Ubezpieczenie autocasco oraz inne ubezpieczenia komunikacyjne (poza OC) są ochroną dobrowolną. Możesz zatem zdecydować się na ich zakup, jednak jeśli tego nie zrobisz, nie zostaniesz w żaden sposób ukarany.

Czy warto mieć autocasco dla motocykla? Wypadek drogowy, uszkodzenie przez osoby trzecie lub kradzież mogą zdarzyć się nie tylko większym pojazdom, jak osobówki czy samochody ciężarowe, ale także motocyklom i motorowerom. Jeśli winnym zdarzenia drogowego, np. kolizji, będzie inny kierowca, odszkodowanie dla Ciebie jako poszkodowanego motocyklisty zostanie wypłacone z jego OC. Jeśli jednak do wypadku dojdzie z Twojej winy, ewentualne uszkodzenia jednośladu będziesz musiał naprawić z własnej kieszeni. Nikt nie zrekompensuje Ci też uszkodzeń pojazdu wyrządzonych przez wandala, siły przyrody ani nawet kradzieży motocykla, jeśli nie będziesz miał wykupionego autocasco. Zatem jeśli obawiasz się sytuacji, które mogłyby spowodować w Twoim przypadku straty (bo np. parkujesz jednoślad na ogólnodostępnym parkingu), powinieneś rozważyć zakup AC.

Autocasco dla motocyklistów – jaką ochronę zapewnia?

Na to pytanie po części odpowiedzieliśmy już wyżej. Standardowo autocasco działa w następujących sytuacjach:

 • po kradzieży pojazdu lub jego części,
 • po uszkodzeniu albo całkowitym zniszczeniu motocykla przez wandala,
 • po uszkodzeniu albo całkowitym zniszczeniu motocykla przez siły przyrody,
 • po uszkodzeniu jednośladu lub szkodzie całkowitej powstałej w wyniku wypadku drogowego.

Wybierając polisę autocasco dla motocykla, zwróć uwagę na zakres ochrony, jaką będzie Ci zapewniała. Ubezpieczenie AC może bowiem występować w różnych wariantach: od AC mini, które ochroni Cię, gdy dojdzie do kradzieży lub zniszczenia jednośladu przez żywioły, po ubezpieczenie all risks, które działa we wszystkich możliwych sytuacjach z wyjątkiem tych, które wymieniono w wyłączeniach odpowiedzialności.

Które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują AC motocyklowe?

O ile towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmówić objęcia ochroną w ramach OC, to w przypadku autocasco takie zasady już ich nie obowiązują. Powinieneś się zatem spodziewać, że AC dla motocykla nie będzie dostępne w każdej firmie ubezpieczeniowej. Tylko nieliczne towarzystwa mają w swojej ofercie autocasco dla motocykli. Które?

 • Allianz – obejmuje ochroną autocasco pojazdy, których wiek nie przekracza 18 lat (ograniczenie wiekowe nie dotyczy pakietu PLUS). Ubezpieczenie nie obejmuje szkód powstałych podczas rajdów, wyścigów i jazdy offroadowej.
 • Generali – motocykle mogą zostać objęte ubezpieczeniem autocasco bez konieczności montażu zabezpieczeń antykradzieżowych.
 • Proama – w tym towarzystwie można zawrzeć umowę ubezpieczenia AC dla motocykla. Nie jest wymagany montaż zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.
 • PZU – ubezpieczenie autocasco będzie działało, jeśli przed oddaleniem się od motocykla uruchomiono zabezpieczenia antykradzieżowe (odmowa wypłaty odszkodowania za kradzież niezabezpieczonego motocykla będzie zasadna, jeśli brak uruchomienia zabezpieczeń miał wpływ na zajście zdarzenia).
 • UNIQA – motocykle, które mają zostać objęte ochroną autocasco w tym towarzystwie nie mogą mieć więcej niż 15 lat.
 • ERGO Hestia – motocykle ubezpiecza się tak jak samochody osobowe.
 • Warta – oferuje ubezpieczenie autocasco jednośladów w wariancie Komfort, natomiast w wariancie Standard z ochrony autocasco na wypadek kradzieży wyłączone są motorowery.

Ile kosztuje ubezpieczenie autocasco motocykla?

Niewielka liczba ofert ubezpieczenia autocasco motocykli i dosyć wysokie ceny takich polis mogą być spowodowane tym, że jazda na motocyklu zwykle kojarzy się z brawurą. Właściciele jednośladów mogą być przez to uważani (bardzo często niesłusznie!) za mniej rozważnych i bardziej szkodowych klientów ubezpieczalni. W dodatku pojazdy te podczas wypadku ulegają większym zniszczeniom niż samochody osobowe czy ciężarowe, co znacznie podnosi kwotę odszkodowania, jaką towarzystwo ubezpieczeniowe musiałoby wypłacić poszkodowanemu po ewentualnej kolizji.

Mając to wszystko na uwadze, trzeba liczyć się z tym, że motocyklowe AC to spory wydatek – nie oznacza to jednak, że nie jest ono dostępne. Przeciwnie, ofert autocasco nie brakuje, zainteresowanych nimi motocyklistów również, co widać po danych porównywarki Mubi, gdzie można znaleźć zarówno obowiązkowe, jak i dodatkowe ubezpieczenie różnych rodzajów jednośladów.

A ile trzeba za nie zapłacić? Średni koszt pakietu OC + AC dla motocykli obliczany przez użytkowników Mubi w grudniu 2023 roku wyniósł 1 514 zł. To ponad 150 zł więcej, niż za te same ubezpieczenia płacili kierowcy samochodów (1 359 zł). Jak natomiast kształtuje się sytuacja w przypadku rozróżnienia na poszczególne rodzaje jednośladów?

Rodzaj motocyklaŚrednia cena OC + AC
Motorower1 028 zł
Skuter1 118 zł
Szosowy do 250 cm31 207 zł
Chopper/Cruiser1 345 zł
Cross/Enduro1 786 zł
Turystyczny1 832 zł
Szosowy od 250 cm31 833 zł
Sportowy1 853 zł
Dane na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki Mubi [grudzień 2023]

Najbardziej zbliżone do średniej koszty ubezpieczenia ponosili właściciele cruiserów, z kolei na przeciwnych biegunach znaleźli się posiadacze skuterów oraz motocykli turystycznych. Różnica w średnich cenach pakietów OC + AC wyniosła ponad 700 zł! Najtańsze okazały się motorowery, a najdroższe motocykle sportowe – 1 028 zł i 1 853 zł. Czemu aż tyle? Trzeba pamiętać, że autocasco nie jest ubezpieczeniem wybieranym przez wielu motocyklistów, stąd nawet pojedyncze obliczenia mogą wpłynąć na średnią dla całej kategorii. Przykładowo, młody motocyklista  z pewnością zapłaci za wysoką składkę za taką polisę na motocykl turystyczny o dużym silniku, z kolei doświadczony właściciel niewielkiego skutera wyda o wiele mniej.

Niemal równie wysoka co w przypadku jednośladów turystycznych okazała się średnia składka dla właścicieli motocykli sportowych. Te zwykle potężne maszyny potrafiące rozwijać zawrotne prędkości są wyjątkowo drogie w ubezpieczeniu właśnie ze względu na związane z nimi ryzyko. I dotyczy ono nie tylko prawdopodobieństwa udziału w stłuczce lub wypadku, ale też kradzieży. Konieczność wypłaty dużych odszkodowań w razie nieszczęścia przekłada się na to, że motocykliści jeżdżący najszybszymi jednośladami, aby zapewnić im ochronę AC, muszą wydać średnio ponad 1 800 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o AC motocykla

Czy ubezpieczenie AC dla motocyklistów zawsze zapewnia ochronę na wypadek kradzieży pojazdu?
Które towarzystwa nie wymagają montażu zabezpieczeń antykradzieżowych w motocyklu?
Czy jest dostępne assistance motocyklowe?
PODSUMOWANIE
 • Posiadanie ubezpieczenia autocasco dla motocykla jest dobrowolne.
 • Autocasco zabezpiecza motocyklistę na wypadek uszkodzenia lub zniszczenia jednośladu w wyniku wypadku drogowego, działania sił przyrody, wandala, a także w wyniku kradzieży pojazdu lub jego części.
 • AC motocykla oferują m.in. PZU, Allianz, Generali i Proama.
 • Niektórzy ubezpieczyciele wymagają opłacenia dodatkowej składki, aby polisa autocasco dla motocykla obejmowała ochroną także kradzież pojazdu.
 • Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają posiadania i aktywowania urządzeń antykradzieżowych w motocyklach, które mają zostać objęte ochroną AC na wypadek kradzieży. Zabezpieczeń antykradzieżowych nie wymagają Generali i Proama.
 • AC motocyklisty nie jest oferowane przez wszystkich ubezpieczycieli działających na rynku i może być dosyć kosztowne, co jest związane z większym ryzykiem uszkodzeń motocykla (brawurowa jazda) i poważniejszymi uszkodzeniami jednośladu w razie kolizji.
 • Średnia cena AC motocykla zależy od rodzaju pojazdu. Mniej płacą właściciele skuterów czy motorowerów, więcej natomiast motocykliści poruszający się sportowymi i turystycznymi maszynami.
Źródła:
 • OWU Allianz: https://www.allianz.pl/content/dam/onemarketing/cee/azpl/dokumenty/samochod/moj-samochod-09-22-przewodnik.pdf
 • OWU Generali: https://mubi.pl/dokumenty/owu-generali-od-28.06.2023.pdf
 • OWU Proama: https://mubi.pl/dokumenty/owu-proama-od-28.06.2023.pdf
 • OWU PZU: https://www.pzu.pl/_fileserver/item/1540602
 • OWU ERGO Hestia: https://mubi.pl/dokumenty/owu-ergo-hestia-od-20.09.2023.pdf
 • OWU Warta AutoCasco Standard: https://www.warta.pl/documents/oferta_dla_ciebie/OWU_Warta_Autocasco_Standard_C6202_IPID.pdf
 • OWU Warta AutoCasco Komfort: https://www.warta.pl/documents/oferta_dla_ciebie/OWU_Warta_Autocasco_Komfort_C6212_IPID.pdf
 • OWU UNIQA: https://mubi.pl/dokumenty/owu-uniqa-od-14.07.2023.pdf
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC