Czy warto mieć AC motocykla?

Chyba każdy chociaż raz słyszał głośny ryk silnika, a zaraz potem pędzącego na dwóch kółkach motocyklistę. To właśnie szybka, brawurowa jazda sprawia, że ta grupa kierowców ma niezbyt chlubną opinię wśród ubezpieczycieli. Ponadto jednoślady ponoszą zwykle szkody o większej wadze niż większe pojazdy. Motocykl łatwiej jest też ukraść. To wszystko może powodować, że ubezpieczenie AC dla motocyklistów to rzadkość w ofertach ubezpieczycieli. To także wystarczające powody, dla których warto przemyśleć zakup takiej polisy.

AC motocykla – czy trzeba je mieć?

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych, jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem dla właścicieli motocykli jest ubezpieczenie OC. To za jego brak grozi motocykliście kara liczona w setkach złotych. Ubezpieczenie autocasco oraz inne ubezpieczenia komunikacyjne (poza OC) są ochroną dobrowolną. Możesz zatem zdecydować się na ich zakup, jednak jeśli tego nie zrobisz, nie zostaniesz w żaden sposób ukarany.

Czy warto mieć autocasco dla motocykle? Wypadek drogowy, uszkodzenie przez osoby trzecie lub kradzież mogą zdarzyć się nie tylko większym pojazdom, jak osobówki czy samochody ciężarowe, ale także motocyklom i motorowerom. Jeśli winnym zdarzenia drogowego, np. kolizji, będzie inny kierowca, odszkodowanie dla Ciebie jako poszkodowanego motocyklisty zostanie wypłacone z jego OC. Jeśli jednak do wypadku dojdzie z Twojej winy, ewentualne uszkodzenia jednośladu będziesz musiał naprawić z własnej kieszeni. Nikt nie zrekompensuje Ci też uszkodzeń pojazdu wyrządzonych przez wandala, siły przyrody ani nawet kradzieży motocykla, jeśli nie będziesz miał wykupionego autocasco. Zatem jeśli obawiasz się sytuacji, które mogłyby spowodować w Twoim przypadku straty (bo np. parkujesz jednoślad na ogólnodostępnym parkingu), powinieneś rozważyć zakup AC.

Oblicz najtańsze ubezpieczenie dla Twojego motocykla

Autocasco dla motocyklistów – jaką ochronę zapewnia?

Na to pytanie po części odpowiedzieliśmy już wyżej. Standardowo autocasco działa w następujących sytuacjach:

 • po kradzieży pojazdu lub jego części,
 • po uszkodzeniu albo całkowitym zniszczeniu motocykla przez wandala,
 • po uszkodzeniu albo całkowitym zniszczeniu motocykla przez siły przyrody,
 • po uszkodzeniu jednośladu lub szkodzie całkowitej powstałej w wyniku wypadku drogowego.

Wybierając polisę autocasco dla motocykla, zwróć uwagę na zakres ochrony, jaką będzie Ci zapewniała. Ubezpieczenie AC może bowiem występować w różnych wariantach: od AC mini, które ochroni Cię, gdy dojdzie do kradzieży lub zniszczenia jednośladu przez żywioły, po ubezpieczenie all risks, które działa we wszystkich możliwych sytuacjach z wyjątkiem tych, które wymieniono w wyłączeniach odpowiedzialności.

Które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują AC motocyklowe?

O ile towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmówić objęcia ochroną w ramach OC, to w przypadku autocasco takie zasady już ich nie obowiązują. Powinieneś się zatem spodziewać, że AC dla motocykla nie będzie dostępne w każdej firmie ubezpieczeniowej. Tylko nieliczne TU mają w swojej ofercie autocasco dla motocykli. Jakie?

 • Allianz – obejmuje ochroną autocasco pojazdy, których wiek nie przekracza 18 lat (ograniczenie wiekowe nie dotyczy pakietu PLUS). Ubezpieczenie nie obejmuje szkód powstałych podczas rajdów, wyścigów i jazd off-road.
 • Generali – motocykle mogą zostać objęte ubezpieczeniem autocasco bez konieczności montażu zabezpieczeń antykradzieżowych.
 • Proama – w tym TU można zawrzeć umowę ubezpieczenia AC dla motocykla. Nie jest wymagany montaż zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.
 • PZU – ubezpieczenie autocasco będzie działało, jeśli przed oddaleniem się od motocykla uruchomiono zabezpieczenia antykradzieżowe (odmowa wypłaty odszkodowania za kradzież niezabezpieczonego motocykla będzie zasadna, jeśli brak uruchomienia zabezpieczeń miał wpływ na zajście zdarzenia).
 • Uniqa – motocykle, które mają zostać objęte ochrona autocasco w tym TU nie mogą mieć więcej niż 15 lat. Nowe jednoślady o wartości powyżej 100 000 zł (motorower: 20 000 zł) oraz używane o wartości ponad 50 000 zł (motorower: 15 000 zł) wymagają indywidualnej wyceny ubezpieczenia. Motorowery i motocykle powinny mieć dwa rodzaje zabezpieczeń antykradzieżowych.
 • Motocykl ubezpieczony na wypadek kradzieży powinien mieć zamontowane i aktywowane przynajmniej jedno zabezpieczenie antykradzieżowe.
 • Warta – oferuje ubezpieczenie autocasco jednośladów w wariancie Komfort, natomiast w wariancie Standard z ochrony autocasco na wypadek kradzieży wyłączone są motorowery.

Oblicz najtańsze ubezpieczenie dla Twojego motocykla

Ile kosztuje ubezpieczenie autocasco motocykla?

Niewielka liczba ofert ubezpieczenia autocasco motocykli i dosyć wysokie ceny takich polis mogą być spowodowane tym, że jazda na motocyklu zwykle kojarzy się z brawurą. Właściciele jednośladów mogą być przez to uważani (bardzo często niesłusznie!) za mniej rozważnych i bardziej szkodowych klientów ubezpieczalni. W dodatku pojazdy te podczas wypadku ulegają większym zniszczeniom niż samochody osobowe czy ciężarowe, co znacznie podnosi kwotę odszkodowania, jaką TU musiałoby wypłacić poszkodowanemu po ewentualnej kolizji.

Mając to wszystko na uwadze, trzeba liczyć się z tym, że motocyklowe AC to spory wydatek – nie oznacza to jednak, że nie jest ono dostępne. Przeciwnie, ofert autocasco nie brakuje, zainteresowanych nimi motocyklistów również, co widać po danych porównywarki Mubi, gdzie można znaleźć zarówno obowiązkowe, jak i dodatkowe ubezpieczenie różnych rodzajów jednośladów.

A ile trzeba za nie zapłacić? Średni koszt pakietu OC + AC dla motocykli obliczany przez użytkowników Mubi w kwietniu 2021 roku wyniósł 1583 zł. To nieco więcej, niż za te same ubezpieczenia płacili kierowcy samochodów (1450 zł). Jak natomiast kształtuje się sytuacja w przypadku rozróżnienia na poszczególne rodzaje jednośladów?

Rodzaj motocyklaŚrednia cena OC + AC
Skuter1200 zł
Cruiser1494 zł
Sportowy1780 zł
Dane na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki Mubi [kwiecień 2021]

Najbardziej zbliżone do średniej koszty ubezpieczenia ponosili właściciele cruiserów, z kolei na przeciwnych biegunach znaleźli się posiadacze skuterów i motocykli sportowych. Pierwsi, przede wszystkim z uwagi na niewielkie pojemności silników swoich maszyn, a przez to obniżone ryzyko ubezpieczeniowe, płacili aż o 383 zł mniej za autocasco od pozostałych!

W znacznie gorszej sytuacji są właściciele motocykli sportowych. Te zwykle potężne maszyny potrafiące rozwijać zawrotne prędkości są wyjątkowo drogie w ubezpieczeniu właśnie na związane z nimi ryzyko. I dotyczy ono nie tylko prawdopodobieństwa udziału w stłuczce lub wypadku, ale też kradzieży. Konieczność wypłaty dużych odszkodowań w razie nieszczęścia przekłada się na to, że motocykliści jeżdżący najszybszymi jednośladami, aby zapewnić im ochronę AC, muszą wydać średnio niemal 1800 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o AC motocykla

Czy ubezpieczenie AC dla motocyklistów zawsze zapewnia ochronę na wypadek kradzieży pojazdu?
Nie. Niektóre towarzystwa wymagają opłacenia dodatkowej składki, aby polisa motocyklowa chroniła także na wypadek kradzieży.
Które towarzystwa nie wymagają montażu zabezpieczeń antykradzieżowych w motocyklu?
Ochronę na wypadek kradzieży motocykla bez zabezpieczeń przeciwkradzieżowych otrzymasz w Generali i Proamie.
Czy jest dostępne assistance motocyklowe?
Tak. Niektóre ubezpieczalnie mają w swojej ofercie ubezpieczenie assistance dla motocyklistów, które zapewniają najbardziej przydatne usługi dla tej grupy kierowców. Assistance motocykla można kupić od razu na cały sezon lub na określoną liczbę dni. Więcej na temat tego ubezpieczenia można przeczytać w artykule Assistance motocyklowe – czy warto je mieć?.
PODSUMOWANIE
 • Posiadanie ubezpieczenia autocasco dla motocykla jest dobrowolne.
 • Autocasco zabezpiecza motocyklistę na wypadek uszkodzenia lub zniszczenia jednośladu w wyniku wypadku drogowego, działania sił przyrody, wandala, a także w wyniku kradzieży pojazdu lub jego części.
 • AC motocykla oferuje m.in. PZU, Allianz, Generali i Proama.
 • Niektórzy ubezpieczyciele wymagają opłacenia dodatkowej składki, aby polisa autocasco dla motocykla obejmowała ochroną także kradzież pojazdu.
 • Niektóre TU wymagają posiadania i aktywowania urządzeń antykradzieżowych w motocyklach, które mają zostać objęte ochroną AC na wypadek kradzieży. Zabezpieczeń antykradzieżowych nie wymaga Generali i Proama.
 • AC motocyklisty nie jest oferowane przez wszystkich ubezpieczycieli działających na rynku i może być dosyć kosztowne, co jest związane z większym ryzykiem uszkodzeń motocykla (brawurowa jazda) i poważniejszymi uszkodzeniami jednośladu w razie kolizji.
 • Średnia cena AC motocykla zależy od rodzaju pojazdu. Mniej płacą właściciele skuterów i cruiserów, więcej natomiast motocykliści poruszający się sportowymi maszynami.

Źródła:

 • https://www.allianz.pl/content/dam/onemarketing/cee/azpl/dokumenty/samochod/moj-samochod-od-27-01-21.pdf
 • https://www.generali.pl/files/strefa-klienta/wazne_dokumenty/wszystkie/owu_komunikacyjne_generali_z_mysla_o_aucie_siec_agencyjna_direct_20210219.pdf
 • https://www.proama.pl/przydatne_informacje/wazne_dokumenty/aktualne/komunikacyjne_dla_sieci_agencyjnej_i_direct/owu_proama_komunikacyjne_20210219.pdf
 • https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/pojazdy/pzu-auto-ac
 • https://cdn.bsbox.pl/files/hestia/N2I7MDA_/92c0e96a5be2d8a098d3265a68e49347_documents-424aa2e1-caec-4e5c-bc5c-cf54b21fc451.pdf
 • https://www.warta.pl/documents/10157/13181894/WARTA%20OWU%20AutoCasco%20Standard%20ACS%20C6201%20IPID.pdf
 • https://www.warta.pl/documents/10157/13181894/WARTA%20OWU%20AutoCasco%20Komfort%20ACK%20C6211%20IPID.pdf
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!