Motocykle turystyczne – towarzysze każdej podróży

Kto powiedział, że na wakacje trzeba jechać samochodem? Być może auta są nieco bardziej wygodne w podróży, zwłaszcza jeśli trzeba zabrać ze sobą więcej bagaży, jednak na wygodę można liczyć również podczas urlopu na dwóch kółkach. I mowa nie jest tu o rowerze, a o motocyklu. Modele motocykli turystycznych są przystosowane do potrzeb podróżujących. Co je cechuje? Jakie marki produkują motocykle turystyczne? I ile kosztuje ubezpieczenie takiej maszyny?

Motocykle turystyczne – co je charakteryzuje?

Prędkość, dwa kółka i większa mobilność niż w przypadku samochodu – wszystko to można powiedzieć o większości jednośladów. Motocykle, które mają służyć do przemieszczania się na większych dystansach, to jednak coś więcej, bo stawiane są im większe wymagania niż innym dwukołowcom.

 • Bezawaryjny – w końcu jego zadaniem będzie pokonywanie dalekich dystansów, a usterki to ostatnie, czego potrzeba turyście podczas wakacji. Awarie mogą nie tylko opóźnić podróż, ale też całkiem pokrzyżować plany, gdy pojazd będzie musiał wrócić do domu na lawecie. Motocykl turystyczny powinien więc być sprawny, wytrzymały i dobrze służyć kierowcy podczas całej podróży.
 • Wygoda podróżowania – w drodze często spędza się wiele godzin. Nic dziwnego, że duże znaczenie dla motocyklistów ma komfort jazdy. Jednoślady stworzone z myślą o dalekich podróżach zostały wyposażone w wygodne siedziska i duże owiewki, czyli szyby, które chronią kierowcę przed wiatrem. Dodatkowo maszyny turystyczne wyposaża się w rozbudowany komputer z GPS i gniazda z wejściem USB.
 • Wyposażony w pojemny bagażnik – zazwyczaj już w standardowym wyposażeniu motocykli turystycznych znajduje się duża ilość schowków oraz pojemne kufry, do których można spakować wiele potrzebnych w podróży przedmiotów.

Rodzaje motocykli turystycznych

Wielu producentów wytwarza motocykle, które można nazwać turystycznymi, bowiem definicja motocykla turystycznego nie jest jasna i przejrzysta. To raczej zespół pożądanych cech, które równie dobrze mogą charakteryzować inne rodzaje jednośladów. Da się jednak wyróżnić kilka typów motocykli turystycznych, które już wewnątrz własnej kategorii wykazują spore różnice.

 • Motocykle szosowo-turystyczne, które doskonale sprawdzają się przede wszystkim podczas pokonywania trasy po dobrych drogach, bez zbędnego pośpiechu. Dzięki wygodnym fotelom i dużym owiewkom gwarantują wygodę podróżowania. Dodatkowo są wyposażone w liczne kufry i schowki do przewożenia potrzebnych rzeczy.
 • Motocykle typu adventure, które doskonale sprawdzają się podczas dalekich podróży nie tylko po utwardzonych, asfaltowych drogach, ale także tych szutrowych czy nawet podczas jazdy off-road. Wizualnie cechują je węższe koła i wyższe zawieszenie.
 • Motocykle sportowo-turystyczne, czyli o dobrych osiągach, jak przystało na motocykl ze sportową duszą. Do tego dochodzą typowo turystyczne, wygodne siedzenia i kufry, które często są standardowym wyposażeniem tego typu jednośladów.

Motocykle turystyczne – marki i modele

Jak już było wspomniane wyżej, do grupy motocykli sportowych można zaliczyć wiele jednośladów. Te przystosowane do pokonywania dalekich tras wychodzą z fabryk m.in. takich producentów, jak: BMW, Kawasaki, Honda, Yamaha czy Suzuki. Czym charakteryzują się poszczególne modele motocykli turystycznych? Oto kilka z nich.

BMW R 1150 RT

Model był produkowany między 2001 a 2004 rokiem. Cena tego motocykla nie jest niska, ale spore wydatki rekompensuje dobre wyposażenie maszyny: ponad 25-litrowy zbiornik paliwa, ekonomiczny silnik, ABS, podgrzewane manetki czy zamontowane pojemne kufry. Motocykl ma też dużą szybę chroniącą kierowcę przed wiatrem.

Kawasaki KLE 650 Versys

Motocykl turystyczny marki Kawasaki to przede wszystkim sprzęt do podróżowania po dobrej jakości asfaltowych nawierzchniach. Posiada opony 17 cali z bieżnikiem szosowym i zawieszenie o niewielkim skoku. Nadrabia jednak komfortem jazdy, posiadaniem systemu ABS i ekonomicznym silnikiem, a także wieloma kuframi, które zamontowano w tym modelu.

Yamaha FJR 1300

Motocykl, który najlepiej sprawdzi się podczas podróży autostradami, chociaż trzeba tu zaznaczyć, że charakteryzuje go duże zużycie paliwa. Motocykl turystyczny Yamahy wyposażono w podgrzewane manetki i pojemne kufry.

Suzuki DL 1000 V-Strom

Ten model ma wiele do zaoferowania kierowcy. Duży zbiornik paliwowy (około 22 litry) i oszczędny silnik (98 KM) pozwala na pokonywanie dalekich tras bez konieczności tankowania po drodze. Podróżowanie tym modelem będzie komfortowe dzięki wygodnemu fotelowi i zamontowanej owiewce, która chroni kierowcę przed wiatrem. Motocykl wyposażono w dobrej jakości hamulce.

Honda NT700V Deauville

Silnik V2 (65 KM), wał Kardana i pojemne kufry to elementy, które zdecydowanie działają na korzyść tego motocykla. Maszyna została wyposażona w duży bagażnik z tyłu i ochronną owiewkę z przodu motocykla. Można go rozpędzić do 225 km/h.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykli turystycznych?

Niemal każdy pojazd mechaniczny, który został zarejestrowany, musi mieć ubezpieczenie OC. Średnia cena OC motocykla turystycznego wynosi zaledwie 407 zł. To dosyć dobra stawka, zwłaszcza jeśli porównamy ją ze średnią ceną OC, jaką płacą obecnie wszyscy właściciele jednośladów korzystający z Mubi – 568 zł. Wygląda na to, że właściciele motocykli turystycznych płacą średnio 161 zł mniej niż przeciętny posiadacz jednośladu. Najtańsze OC, jakie wyliczono w porównywarce ubezpieczeń Mubi, wyniosło jeszcze mniej – zaledwie 142 zł. I nie był to odosobniony przypadek zakupu OC motocykla turystycznego za mniej niż 200 zł.

Najtańsze OC motocykli turystycznychDane pojazdu i kierowcy
142 złBMW R 1150 RT ABS Mężczyzna, 40 lat, powiat olsztyński
148 złTriumph TROPHY ABS, Mężczyzna, 44 lata, powiat poznański
150 złHonda GOLD WING GL 1800, Mężczyzna, 62 lata, powiat wieluński
157 złBMW R 1100 RT ABS, Mężczyzna, 51 lat, Pułtusk
161 złBMW R 1150 RT ABS, Mężczyzna, 38 lat, Tuchów
163 złBMW K 1200LT FL, Mężczyzna, 37 lat, Białystok
163 złBMW R 1100 RT ABS, Mężczyzna, 46 lat, Gliwice
169 złYamaha FJR 1300 ABS, Mężczyzna, 52 lata, Bielsko-Biała
171 złHarley-Davidson STREET GLIDE, Mężczyzna 49 lat, Lubsko
171 złBMW R 1200 CL, Mężczyzna, 46 lat, Rawicz

Dużo więcej na ubezpieczenie muszą wydać młodzi motocykliści jeżdżący jednośladami turystycznymi, czyli tacy, którzy nie mają jeszcze ukończonego 26. roku życia. Średnia składka OC w ich przypadku wyniosła 1094 zł. W ich przypadku ryzyko spowodowania wypadku rośnie ze względu na niewielkie doświadczenie na drodze i skłonność do brawury w prowadzeniu pojazdów.

Najtańsze OC motocykli turystycznychDane pojazdu i młodego kierowcy
1 431 złBMW R 850 RT, Mężczyzna, 20 lat, Siemiatycze
1 700 złHonda GOLD WING GL 1800 A Mężczyzna, 20 lat, Lubin
2 000 złHonda DEAUVILLE, Mężczyzna, 19 lat, Chełm
2 000 złYamaha FJR 1300 AE, Mężczyzna, 19 lat, Radom

Przed dalszą podróżą warto jednocześnie zainwestować w dodatkową ochronę w postaci autocasco czy assistance. Usługa holowania i pojazd zastępczy potrafią uratować niejedną wyprawę, natomiast możliwość naprawy pojazdu za pieniądze z odszkodowania otrzymanego od ubezpieczyciela w ramach AC nie zwiększy niepotrzebnie wydatków związanych z podróżą.

Okazuje się, że średnia cena pakietu OC z assistance dla motocykli turystycznych nie jest wcale wyższa, a porównywalna z cenami samego ubezpieczenia OC – wynosi 386 zł. To nawet mniej. Większy wzrost widać z kolei w przypadku pakietu zawierającego autocasco dla motocykla turystycznego. Średnia składka w takiej sytuacji wynosi obecnie 2076 zł, podczas gdy średnia składka takiego samego pakietu, tj. z AC, dla wszystkich jednośladów to koszt 1516 zł. Wygląda na to, że ubezpieczenie motocykla turystycznego na dalszą trasę może kosztować nawet ponad 500 zł więcej niż pakiet ubezpieczeń dla innych rodzajów motocykli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o motocykle turystyczne

Czy młodzi kierowcy mają szansę na tanie OC dla motocykla turystycznego?

Zależy to od indywidualnych danych. Jednak w listopadzie 2022 roku najtańsze OC dla młodego właściciela motocykla turystycznego kosztowało ponad 1400 zł. Nie zmienia to faktu, że Ty możesz znaleźć takie ubezpieczenie taniej w kalkulatorze Mubi.

Czy pakiety ubezpieczeń zawsze są droższe niż składka samego obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Zazwyczaj, jeśli ubezpieczyciel oferuje samo OC, a jednocześnie OC w pakiecie z dobrowolnymi ubezpieczeniami, składka za pakiet będzie w tym TU wyższa. Porównując jednak oferty wielu ubezpieczycieli, wcale nietrudno trafić na pakiet w towarzystwie X, który będzie tańszy od samego OC w towarzystwie Y. Właśnie dlatego warto porównywać oferty ubezpieczeniowe przed podpisaniem umowy.

PODSUMOWANIE
 • Motocykle turystyczne stworzone są do przemierzania długich dystansów. Powinny być zatem niezawodne, komfortowe w prowadzeniu oraz pakowne, aby można było zabrać ze sobą najpotrzebniejsze bagaże.
 • Motocykle turystyczne można podzielić na szosowo-turystyczne, sportowo-turystyczne oraz motocykle typu adventure.
 • Motocykle turystyczne to m.in. następujące modele: BMW R 1150 RT, Kawasaki KLE 650 Versys, Yamaha FJR 1300, Suzuki DL 1000 V-Strom, Honda NT700V Deauville.
 • Ubezpieczenie OC motocykla turystycznego to koszt średnio 561 zł.
 • Ubezpieczenie OC z assistance dla motocykla turystycznego bywa nawet tańsze niż samo OC dla tego rodzaju jednośladów. Taki pakiet kosztuje średnio 386 zł.
 • Pakiet ubezpieczeń zawierający ubezpieczenie autocasco dla motocykla turystycznego to już większy wydatek – średnio 2076 zł.
 • Młodzi motocykliści za OC dla motocykla turystycznego wydają ponad 1400 zł.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!