Czym jest doubezpieczenie samochodu po szkodzie komunikacyjnej?

Gdy otrzymujemy odszkodowanie z AC, kwota, na jaką jesteśmy ubezpieczeni, maleje. Jak przywrócić wcześniejszą sumę ubezpieczenia? Sprawdź, czym jest doubezpieczenie!

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać w ramach odszkodowania z tytułu autocasco. Jest to bardzo istotny element umowy ubezpieczenia AC, ponieważ od niego w znacznej mierze zależy, czy będziemy usatysfakcjonowani z wysokości rekompensaty. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że nasze szkody zostaną pokryte (oczywiście, jeśli zdarzenie znajduje się w zakresie ubezpieczenia).

CZY WIESZ, ŻE …

Najtańszy pakiet OC + AC kosztował w sierpniu na Mubi jedynie 529 zł. Ofertę ubezpieczenie w tej cenie otrzymała właścicielka Opla Corsy.

Suma ubezpieczenia to, obok zakresu ochrony i wysokości składki, jeden z najważniejszych parametrów, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru oferty autocasco.

Konsumpcja sumy ubezpieczenia

Konsumpcja sumy ubezpieczenia to nic innego, jak zmniejszenie owej sumy o wartość wypłaconego odszkodowania. Jeśli korzystamy z ochrony ubezpieczeniowej w ramach AC i przydarzy nam się zdarzenie ujęte w zakresie autocasco, otrzymamy stosowną rekompensatę. Jednocześnie jednak pomniejszy się suma ubezpieczenia. O ile? O kwotę w wysokości otrzymanego odszkodowania.

Przykład

Pan Waldemar porusza się Nissanem Qashqai o wartości 40 000 zł. Niestety auto uległo uszkodzeniu. Kierowca wpadł w poślizg i wylądował w przydrożnym rowie. Na szczęście koszt naprawy w wysokości 10 000 zł mógł pokryć z autocasco. Odszkodowanie pomniejszyło sumę ubezpieczenia AC o 10 000 zł. Dlatego, gdyby samochód został ponownie uszkodzony lub skradziony, pan Waldemar mógłby otrzymać rekompensatę w wysokości do 30 000 zł.

W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych istnieje możliwość zawarcia umowy AC z odnawialną sumą ubezpieczenia. W takim wypadku wypłata odszkodowania nie pomniejsza sumy odszkodowania.

Ekspert Mubi radzi:

Konsumpcji sumy ubezpieczenia można zapobiec nie tylko przez doubezpieczenie samochodu lub wcześniejsze wykupienie sumy odnawialnej. Skutecznym sposobem na uniknięcie wyczerpania kwoty, na jaką ubezpieczono pojazd, jest wykupienie dodatkowych form ochrony, na przykład ubezpieczenia szyb lub opon. Szkody z nich zlikwidowane nie spowodują ubytku sumy autocasco ani straty zniżek i w konsekwencji zwiększenia się kosztów ubezpieczenia auta w przyszłości.

Czym jest doubezpieczenie samochodu?

Stare porzekadło mówi, że nieszczęścia chodzą parami. Nie mamy nigdy pewności, czy po przykrym zdarzeniu losowym nie przytrafi się nam kolejne. Nasz samochód może również, nawet jeśli ostatnio uległ uszkodzeniu, zostać ponownie uszkodzony. Tymczasem każde kolejne odszkodowanie z AC pomniejsza sumę ubezpieczenia (gdy jest ona nieodnawialna). Oznacza to, że po szkodzie komunikacyjnej i otrzymaniu rekompensaty nadal pozostajemy narażeni na potencjalne szkody, lecz maksymalna kwota, jaka nam przysługuje w ramach odszkodowania, będzie mniejsza.

Zmniejszanie się sumy ubezpieczenia stanowi nie lada problem. Może bowiem prowadzić do wyczerpania się sumy ubezpieczenia. Bywa, że odszkodowanie po kolejnej szkodzie komunikacyjnej okazuje się niewystarczające, a kierowca zmuszony jest pokryć koszt naprawy z własnej kieszeni. Co zrobić, aby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami konsumpcji sumy ubezpieczenia?

Możemy się doubezpieczyć, a więc podnieść kwotę sumy ubezpieczenia. Dzięki doubezpieczeniu suma naszego ubezpieczenia staje się adekwatna do wartości naszego pojazdu.

O dostosowaniu sumy ubezpieczenia do wartości pojazdu powinni pamiętać także kierowcy, którzy zwiększyli wartość swoich pojazdów. Jeśli właściciel zainwestuje w auto po podpisaniu umowy AC, może się okazać, że zawarta w umowie suma ubezpieczenia jest niewystarczająca dla pokrycia potencjalnych szkód. W sytuacji zwiększenia wartości samochodu również należy się doubezpieczyć. Poprzez doubezpieczenie dostosujemy sumę ubezpieczenia do aktualnej wartości pojazdu.

W jaki sposób doubezpieczyć samochód?

Doubezpieczenia dokonuje się w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym zawarliśmy umowę AC. Co ciekawe, dodatkową umowę ubezpieczeniową podpisuje się jeszcze w trakcie trwania aktualnej umowy autocasco. Wystarczy wskazać powód, dla którego chcemy zawrzeć dodatkową umowę. Wyrównanie kwoty, na którą ubezpieczamy nasz samochód, wymaga dopłacenia składki w odpowiedniej wysokości.

Samochody na ulicy
Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna OC. Ile otrzymasz w ramach odszkodowania?

Ile wynosi maksymalna kwota odszkodowania? O tym decydują suma ubezpieczenia oraz suma gwarancyjna. Sprawdź, czym są te limity kwotowe!

Czytaj dalej

O doubezpieczeniu powinniśmy pomyśleć, gdy suma ubezpieczenia naszego samochodu została wyraźnie uszczuplona po wypłacie odszkodowania lub wartość pojazdu mocno się zwiększyła.

PODSUMOWANIE
  • Suma ubezpieczenia jest maksymalną kwotą odszkodowania, jaką możemy otrzymać w razie zdarzenia ubezpieczeniowego.
  • Konsumpcja sumy ubezpieczenia polega na wykorzystywaniu kwoty, na jaką jesteśmy ubezpieczeni. Każde zdarzenie ubezpieczeniowe pomniejsza dostępną sumę ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa oferują odnawialną sumę ubezpieczenia. Wówczas, przy wypłacie odszkodowania, nie dochodzi zmniejszenia sumy.
  • Doubezpieczenie polega na podniesieniu kwoty sumy ubezpieczenia. Dzięki doubezpieczeniu unikamy sytuacji, w której suma ubezpieczenia wyczerpie się, a odszkodowanie okaże się niewystarczające, aby pokryć szkody.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o doubezpieczenie samochodu

Czy suma ubezpieczenia ma znaczenie w autocasco?

Tak i to bardzo duże! Zawierając umowę AC, trzeba zwracać baczną uwagę na to, by suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaką można otrzymać w ramach odszkodowania, była odpowiednio wysoka. Przy zbyt niskiej kwocie może się okazać, że otrzymana rekompensata nie wystarczy na pokrycie naszych strat i resztę trzeba będzie dopłacić z własnej kieszeni.

Czy suma ubezpieczenia AC zmniejsza się w trakcie trwania umowy?

To zależy od zapisów w umowie. Niektóre towarzystwa pozwalają na kupno polisy z odnawialną sumą ubezpieczenia, która nie zmniejsza się po zdarzeniu ubezpieczeniowym. W większości przypadków likwidacja szkody z AC oznacza jednak tzw. konsumpcję sumy ubezpieczenia, czyli uszczuplenie jej o kwotę wypłaconego odszkodowania.

Czy suma ubezpieczenia może się wyczerpać?

Tak. Jeżeli będziesz mieć wyjątkowego pecha, a Twój samochód zaliczy 2-3 poważne uszkodzenia pod rząd, może się okazać, że odszkodowania wyczerpią maksymalną sumę AC, na jaką ubezpieczyłeś auto. Co wtedy? O ile nie chcesz płacić za naprawy z własnej kieszeni, rozwiązaniem jest doubezpieczenie, czyli zwiększenie sumy ubezpieczenia.

Kiedy powinieneś doubezpieczyć samochód?

Pierwszy przypadek to sytuacja, w której wiesz, że likwidując szkody z AC, na tyle zmniejszyłeś sumę ubezpieczenia, że reszta może nie wystarczyć w razie kolejnego uszkodzenia auta. Drugim jest natomiast zwiększenie wartości pojazdu, np. inwestując w dodatkowe wyposażenie. Jeżeli podpisałeś umowę AC wcześniej, jego suma może być już niewystarczająca i dla bezpieczeństwa trzeba będzie ją zwiększyć.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Nie wiedziałem o tym, a doubezpieczenie samochodu to super opcja!
avatar autora komentarza
Pierwsze słyszę o czymś takim. Niezła niespodzianka by była jakby znowu zwierzak wypadł z lasu na drogę. Szkoda że ubezpieczyciel w ogóle mi o tym nie wspominał.