Czy kierowca, który wpadł w poślizg, otrzyma odszkodowanie?

Zima to czas, kiedy kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że często w okresie zimowym dochodzi do kolizji i wypadków. Czy kierowca, który wpadł w poślizg, ma szanse na odszkodowanie? Na to pytanie odpowiem w tym artykule.

poślizg na drodze a ubezpieczenie

Wpadłem w poślizg – czy otrzymam odszkodowanie z OC?

Zimowe warunki nie sprzyjają bezpiecznej jeździe, zatem kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, jeśli drogi są śliskie. Co jednak zrobić, jeśli pomimo dochowania ostrożności i tak wpadłeś w poślizg? Sprawa wydaje się prosta, jednak w praktyce kierowcy będzie ciężko uzyskać odszkodowanie z OC komunikacyjnego. Twoje OC nie ochroni Cię, jeśli wpadłeś w poślizg, ponieważ ubezpieczenie OC chroni poszkodowanych w zakresie szkód wyrządzonych ruchem pojazdu. 

O ewentualne odszkodowanie mogą natomiast starać się pasażerowie, którzy z Tobą podróżowali. W tym wypadku Twój ubezpieczyciel, wypłaci im odszkodowanie, ponieważ jeśli wpadłeś w poślizg, w oczach ubezpieczyciela to właśnie Ty jesteś sprawcą. Zazwyczaj, gdy dojdzie do szkody na skutek poślizgu, zakłady ubezpieczeń przerzucają winę na kierowcę, uznając go za sprawcę kolizji lub wypadku.

Oznacza to również, że jeśli to inne auto wpadło w poślizg i uderzyło w Twój samochód, możesz starać się o odszkodowanie z OC jego kierowcy, ale będziesz musiał wykazać jego winę. W praktyce należy po prostu udowodnić, że kierowca nie dostosował prędkości do panujących warunków. Możesz to wykazać, przedstawiając dokumenty sporządzone przez policję na miejscu zdarzenia lub w trakcie postępowania. Dlatego, jeśli inne auto wpadło w poślizg i doszło do zderzenia, nie wahaj się wezwać policji na miejsce wypadku, nawet jeśli nikt nie odniósł obrażeń.

Czy kierowca może starać się o odszkodowanie, jeśli nie dostosował prędkości do panujących warunków?

Tak jak wskazano wyżej, jeśli wpadłeś w poślizg, w wyniku czego samochód wylądował np. w rowie, Twój ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania z OC. Możesz natomiast starać się o pokrycie ewentualnych szkód z ubezpieczenia AC. Ubezpieczenie to jest dobrowolne, jednak warto w nie zainwestować. Zakład ubezpieczeń wypłaci Ci wtedy odszkodowanie, nawet jeśli to Ty jesteś sprawcą szkody. Oczywiście zawsze przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z OWU, w którym ubezpieczyciele często zawierają zapisy ograniczające ich odpowiedzialność za szkodę w pewnych sytuacjach.

Kierowca, który wpadł w poślizg pomimo tego, że jechał ostrożnie, może również rozważyć skierowanie roszczeń odszkodowawczych do zarządcy dróg. Zarządca dróg ma obowiązek dbać o to, aby były one w należytym stanie. Dlatego też możesz uzyskać odszkodowanie z OC zarządcy dróg, jeśli udowodnisz, że zaniedbano obowiązek utrzymania drogi w odpowiednim stanie.

Kogo kierowca może pozwać, jeśli wpadł w poślizg przez śliską nawierzchnię?

Zazwyczaj gdy auto wpadnie w poślizg, winą za kolizję lub wypadek obarcza się kierowcę. Argumentowane jest to w ten sposób, że kierowca nie dostosował prędkości do panujących warunków. Wystarczy, że złamałeś przepis dotyczący ograniczenia prędkości, a zostaniesz uznany za sprawcę. Co jednak w sytuacji, gdy zachowałeś należytą ostrożność, a auto i tak wpadło w poślizg? Wówczas możesz starać się o odszkodowanie z OC zarządcy dróg.

Do kogo należy kierować roszczenia w takiej sytuacji? Wszystko zależy od tego, gdzie doszło do zdarzenia.

 • Za drogi krajowe odpowiada Generalny Dyrektor Dróg i Autostrad.
 • Za drogi wojewódzkie odpowiada zarząd województwa.
 • Za drogi powiatowe odpowiada zarząd powiatu.
 • Za drogi gminne odpowiada odpowiednio burmistrz, prezydent, wójt.

Jeśli już ustalisz, do kogo możesz skierować roszczenia, przygotuj się na to, że będziesz musiał je w odpowiedni sposób udowodnić. Uzyskanie odszkodowania z OC zarządcy dróg nie jest w praktyce wcale takie łatwe. Sam fakt, że droga była oblodzona, nie wystarcza do tego, aby uzyskać odszkodowanie – takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku III CKN 267/99 i jest ono podtrzymywane w polskim orzecznictwie.

Kierowca, który chce uzyskać odszkodowanie od zarządcy dróg, musi zatem wykazać, że faktycznie doszło do zaniedbania ze strony zarządcy. Będzie to szczególnie ciężkie, jeśli tego dnia panowała śnieżyca, ponieważ w takich warunkach zadbanie o to, aby drogi były cały czas nieoblodzone, jest praktycznie niemożliwe.

odszkodowanie w wyniku poślizgu

Jeśli wezwanie do wypłaty odszkodowania oraz próby polubownego rozwiązania sporu nie przyniosą zamierzonego efektu, pozostanie Ci już tylko droga sądowa.

Czy pasażerowie otrzymają odszkodowanie, jeśli kierowca wpadł w poślizg?

Jeśli kierowca, z którym podróżowałeś, wpadł w poślizg, na skutek czego doznałeś szkody, możesz zgłosić roszczenia odszkodowawcze do ubezpieczyciela, u którego ten kierowca ma wykupione ubezpieczenie OC. Zgłoszenie należy kierować bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń – możesz to zrobić zarówno drogą telefoniczną czy mailową, jak i za pośrednictwem poczty. Często ubezpieczyciele na swoich stronach internetowych zamieszczają specjalne formularze online, które znacznie ułatwiają proces zgłoszenia szkody.

Jeśli to inny kierowca wpadł w poślizg, w wyniku czego uderzył w samochód, którym podróżowałeś lub potrącił Cię, gdy przechodziłeś przez jezdnię, odszkodowanie możesz uzyskać z OC tego kierowcy. Jeśli w tej sytuacji byłeś pasażerem lub pieszym, proces uzyskania odszkodowania będzie łatwiejszy, nie musisz bowiem wykazywać winy kierowcy.

Przykład
 1. Kierowca A wpadł w poślizg, w wyniku czego uderzył w samochód B. Zarówno pasażerowie podróżujący samochodem A, jak i B, mogą starać się odszkodowanie z OC kierowcy A, jeśli doznali szkody. O odszkodowanie z OC kierowcy A, może starać się również kierowca B, jeśli doznał szkody (np. ma uszkodzony pojazd lub doznał obrażeń ciała). Kierowca A może uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia AC, jeśli miał takie wykupione.
 2. Kierowca Opla wpadł w poślizg, w wyniku czego uderzył w drzewo. Podróżująca z nim osoba ma złamaną nogę. Poszkodowany może starać się o odszkodowanie z OC kierowcy. Kierowca Opla może starać się o odszkodowanie z ubezpieczenia AC, o ile takie posiada.
 3. Kierowca Audi wpadł w poślizg, w wyniku czego potrącił przechodzącego przez pasy pieszego. Poszkodowany pieszy może starać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Kierowca natomiast może starać się o odszkodowanie z AC, jeśli wcześniej je wykupił.
 4. Kierowca Audi wpadł w poślizg. Nikomu nic się nie stało, jednak uderzył w przydrożne słupki, w wyniku czego auto uległo uszkodzeniu. Kierowca może starać się o odszkodowanie z AC, o ile je posiada. Dodatkowo, jeśli uważa, że dostosował prędkość do warunków panujących na drodze, a za przyczynę zdarzenia można wskazać zaniedbanie drogi przez zarządcę, kierowca może starać się o odszkodowanie z OC zarządcy dróg.
PODSUMOWANIE
 • Jeśli wpadłeś w poślizg, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania z Twojego OC. Możesz natomiast uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia AC.
 • Jeśli kierowca, pomimo zachowania należytej ostrożności, wpadł w poślizg ze względu na zły stan drogi, może on starać się o odszkodowanie z OC zarządcy dróg, jeśli ten zarządca zaniedbał obowiązek utrzymania drogi w należytym stanie.
 • Jeśli zostałeś poszkodowany przez samochód, który wpadł w poślizg, możesz starać się o odszkodowanie z OC jego kierowcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie w razie wpadnięcia w poślizg

Czy po wpadnięciu w poślizg należy się odszkodowanie?
Czy zarządca drogi odpowiada za szkody wynikłe ze śliskiej nawierzchni?
Byłem pasażerem w aucie, które wpadło w poślizg – czy dostanę odszkodowanie?
Agnieszka Kazimierczak
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
fajny artykuł, akurat na czasie. dobrze wiedzieć że OC nie zadziała jeśli to ja wpadne w poślizg, to trzeba w takim razie dodatkowe ubezpieczenie wykupić
avatar autora komentarza
A co jest winny kierowca, kiedy przy zjeżdżaniu oblodzoną ulicą ze wzniesienia, samochód sie nie zatrzymał, tylko zaczął zsuwać i uderzył w innych samochód na dole? Przecież to jest wina w 100% administratora drogi, a nie kierowcy. Kierowca miał zatrzymać się na szycie wzniesienia, wyjąc z bagażnika worek piasku, posypać sobie drogę i dopiero jechać? Czy może jak są złe warunki na drodze kierowca ma zostać w domu i powiedzieć szefowi "sorry koleś, ale droga nie odmieciona, zostaje dziś w domu"? Przecież to jest jawna kpina z ludzi. Zarząd dróg powinien płacić surowe kary za każdy nieodmieciony i nieposypany odcinek drogi po prostu.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC