Czy kierowca, który wpadł w poślizg, otrzyma odszkodowanie?
Zima to czas, kiedy kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że często w okresie zimowym dochodzi do kolizji i wypadków. Czy kierowca, który wpadł w poślizg, ma szanse na odszkodowanie? Na to pytanie odpowiemy w artykule.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli kierowca wpadł w poślizg?
- Czy kierowca może starać się o odszkodowanie, jeśli nie dostosował prędkości do panujących warunków?
- Kogo kierowca może pozwać, jeśli wpadł w poślizg przez śliską nawierzchnię?
- Czy pasażerowie otrzymają odszkodowanie, jeśli kierowca wpadł w poślizg?
Wpadłem w poślizg – czy otrzymam odszkodowanie z OC?
Zimowe warunki nie sprzyjają bezpiecznej jeździe, zatem kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, jeśli drogi są śliskie. Co jednak zrobić, jeśli pomimo dochowania ostrożności i tak wpadłeś w poślizg? Sprawa wydaje się prosta, jednak w praktyce kierowcy będzie ciężko uzyskać odszkodowanie z OC komunikacyjnego. Twoje OC nie ochroni Cię, jeśli wpadłeś w poślizg, ponieważ ubezpieczenie OC chroni poszkodowanych w zakresie szkód wyrządzonych ruchem pojazdu.
O ewentualne odszkodowanie mogą natomiast starać się pasażerowie, którzy z Tobą podróżowali. W tym wypadku Twój ubezpieczyciel, wypłaci im odszkodowanie, ponieważ jeśli wpadłeś w poślizg, w oczach ubezpieczyciela to właśnie Ty jesteś sprawcą. Zazwyczaj, gdy dojdzie do szkody na skutek poślizgu, zakłady ubezpieczeń przerzucają winę na kierowcę, uznając go za sprawcę kolizji lub wypadku.
Jest jednak druga strona medalu, ponieważ jeśli to inne auto wpadło w poślizg i uderzyło w Twój samochód, możesz starać się o odszkodowanie z OC jego kierowcy, ale będziesz musiał wykazać jego winę. W praktyce należy po prostu udowodnić, że kierowca nie dostosował prędkości do panujących warunków. Możesz to wykazać, przedstawiając dokumenty sporządzone przez policję na miejscu zdarzenia lub w trakcie postępowania. Dlatego, jeśli inne auto wpadło w poślizg i doszło do zderzenia, nie wahaj się wezwać policji na miejsce wypadku, nawet jeśli nikt nie odniósł obrażeń.
Czy kierowca może starać się o odszkodowanie, jeśli nie dostosował prędkości do panujących warunków?
Tak jak wskazano wyżej, jeśli wpadłeś w poślizg, w wyniku czego samochód wylądował np. w rowie, Twój ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania z OC. Możesz natomiast starać się o pokrycie ewentualnych szkód z ubezpieczenia AC. Ubezpieczenie to jest dobrowolne, jednak warto w nie zainwestować. Zakład ubezpieczeń wypłaci Ci wtedy odszkodowanie, nawet jeśli to Ty jesteś sprawcą szkody. Oczywiście zawsze przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), w których ubezpieczyciele często zawierają zapisy ograniczające ich odpowiedzialność za szkodę w pewnych sytuacjach.
Kierowca, który wpadł w poślizg pomimo tego, że jechał ostrożnie, może również rozważyć skierowanie roszczeń odszkodowawczych do zarządcy dróg. Zarządca dróg ma obowiązek dbać o to, aby były one w należytym stanie. Dlatego też możesz uzyskać odszkodowanie z OC zarządcy dróg, jeśli udowodnisz, że zaniedbano obowiązek utrzymania drogi w odpowiednim stanie.
Kogo kierowca może pozwać, jeśli wpadł w poślizg przez śliską nawierzchnię?
Zazwyczaj gdy auto wpadnie w poślizg, winą za kolizję lub wypadek obarcza się kierowcę. Argumentowane jest to w ten sposób, że kierowca nie dostosował prędkości do panujących warunków. Wystarczy, że złamałeś przepis dotyczący ograniczenia prędkości, a zostaniesz uznany za sprawcę. Co jednak w sytuacji, gdy zachowałeś należytą ostrożność, a auto i tak wpadło w poślizg? Wówczas możesz starać się o odszkodowanie z OC zarządcy dróg.
Do kogo należy kierować roszczenia w takiej sytuacji? Wszystko zależy od tego, gdzie doszło do zdarzenia.
- Za drogi krajowe odpowiada Generalny Dyrektor Dróg i Autostrad.
- Za drogi wojewódzkie odpowiada zarząd województwa.
- Za drogi powiatowe odpowiada zarząd powiatu.
- Za drogi gminne odpowiada odpowiednio burmistrz, prezydent lub wójt.
Jeśli już ustalisz, do kogo możesz skierować roszczenia, przygotuj się na to, że będziesz musiał je w odpowiedni sposób udowodnić. Uzyskanie odszkodowania z OC zarządcy dróg nie jest w praktyce wcale takie łatwe. Sam fakt, że droga była oblodzona, nie wystarcza do tego, aby uzyskać odszkodowanie – takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku III CKN 267/99 i jest ono podtrzymywane w polskim orzecznictwie.
Kierowca, który chce uzyskać odszkodowanie od zarządcy dróg, musi zatem wykazać, że faktycznie doszło do zaniedbania ze strony zarządcy. Będzie to szczególnie ciężkie, jeśli tego dnia panowała śnieżyca, ponieważ w takich warunkach zadbanie o to, aby drogi były cały czas nieoblodzone, jest praktycznie niemożliwe.
Jeśli wezwanie do wypłaty odszkodowania oraz próby polubownego rozwiązania sporu nie przyniosą zamierzonego efektu, pozostanie Ci już tylko droga sądowa.
Czy pasażerowie otrzymają odszkodowanie, jeśli kierowca wpadł w poślizg?
Jeśli kierowca, z którym podróżowałeś, wpadł w poślizg, na skutek czego doznałeś szkody, możesz zgłosić roszczenia odszkodowawcze do ubezpieczyciela, u którego ten kierowca ma wykupione ubezpieczenie OC. Zgłoszenie należy kierować bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń – możesz to zrobić zarówno drogą telefoniczną czy mailową, jak i za pośrednictwem poczty. Często ubezpieczyciele na swoich stronach internetowych zamieszczają specjalne formularze online, które znacznie ułatwiają proces zgłoszenia szkody.
Jeśli to inny kierowca wpadł w poślizg, w wyniku czego uderzył w samochód, którym podróżowałeś lub potrącił Cię, gdy przechodziłeś przez jezdnię, odszkodowanie możesz uzyskać z OC tego kierowcy. Jeśli w tej sytuacji byłeś pasażerem lub pieszym, proces uzyskania odszkodowania będzie łatwiejszy, nie musisz bowiem wykazywać winy kierowcy (tzw. zasada ryzyka).
- Kierowca A wpadł w poślizg, w wyniku czego uderzył w samochód B. Zarówno pasażerowie podróżujący samochodem A, jak i B, mogą starać się odszkodowanie z OC kierowcy A, jeśli doznali szkody. O odszkodowanie z OC kierowcy A, może starać się również kierowca B, jeśli doznał szkody (np. ma uszkodzony pojazd lub doznał obrażeń ciała). Kierowca A może uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia AC, jeśli miał takie wykupione.
- Kierowca Opla wpadł w poślizg, w wyniku czego uderzył w drzewo. Podróżująca z nim osoba ma złamaną nogę. Poszkodowany może starać się o odszkodowanie z OC kierowcy. Kierowca Opla może starać się o odszkodowanie z ubezpieczenia AC, o ile takie posiada.
- Kierowca Audi wpadł w poślizg, w wyniku czego potrącił przechodzącego przez pasy pieszego. Poszkodowany pieszy może starać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Kierowca natomiast może starać się o odszkodowanie z AC, jeśli wcześniej je wykupił.
- Kierowca Audi wpadł w poślizg. Nikomu nic się nie stało, jednak uderzył w przydrożne słupki, w wyniku czego auto uległo uszkodzeniu. Kierowca może starać się o odszkodowanie z AC, o ile je posiada. Dodatkowo, jeśli uważa, że dostosował prędkość do warunków panujących na drodze, a za przyczynę zdarzenia można wskazać zaniedbanie drogi przez zarządcę, kierowca może starać się o odszkodowanie z OC zarządcy dróg.
- Jeśli wpadłeś w poślizg, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania z Twojego OC. Możesz natomiast uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia AC.
- Jeśli kierowca, pomimo zachowania należytej ostrożności, wpadł w poślizg ze względu na zły stan drogi, może on starać się o odszkodowanie z OC zarządcy dróg, jeśli ten zarządca zaniedbał obowiązek utrzymania drogi w należytym stanie.
- Jeśli zostałeś poszkodowany przez samochód, który wpadł w poślizg, możesz starać się o odszkodowanie z OC jego kierowcy.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie w razie wpadnięcia w poślizg
To zależy od okoliczności. Jeśli wpadłeś w poślizg i w wyniku tego uszkodziłeś swoje auto, ubezpieczyciel uzna Cię za sprawcę i nie wypłaci odszkodowania z OC. W takiej sytuacji możesz jedynie uzyskać rekompensatę z autocasco. Co innego, jeśli to inny kierowca wpadając w poślizg, wyrządzi Ci szkody – wówczas możesz je zlikwidować z jego OC.
W teorii tak, ale w praktyce ciężko jest mu udowodnić winę i tym samym domagać się odszkodowania. Oczywiście kierowca, który zachował należytą ostrożność, a i tak wpadł w poślizg, może kierować roszczenie do zarządcy danej drogi (np. GDDKiA, zarządu województwa czy powiatu), jednak musi przy tym wykazać, że ten zaniedbał swoje obowiązki, co może być trudne.
Tak. W tym przypadku sprawcą jest kierowca, który wpadł w poślizg, zatem poszkodowany pasażer może domagać się odszkodowania z jego OC. Dotyczy to oczywiście również innych poszkodowanych (np. pieszych, kierowcy i pasażerów drugiego auta), jeśli ponieśli szkody w wyniku wpadnięcia w poślizg innego samochodu.
Dołącz do dyskusji