Warunki na drodze a ubezpieczenie. Sprawdź, jak pomóc może ochrona ubezpieczeniowa!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie zapewnia pomocy w trakcie jazdy w ciężkich warunkach. Jednakże istnieją inne ubezpieczenia samochodowe, które zapewniają pomoc, gdy sytuacja na drodze utrudnia dalszą podróż. Sprawdźmy, co przygotowali ubezpieczyciele!

warunki atmosferyczne a ubezpieczenie

Wpływ warunków na drodze na bezpieczeństwo i komfort jazdy

Do kolizji i wypadków komunikacyjnych dochodzi przy każdej pogodzie. Jak wynika z danych policji, najgroźniejszymi miesiącami na drodze są te letnie i jesienne. W przypadku cieplejszych miesięcy powodem zwiększonej wypadkowości z jednej strony staje się z intensywniejszy ruch na drodze. Z drugiej zaś mniejsza ostrożność kierowców.

Paradoksalnie do większej liczby groźnych zdarzeń drogowych dochodzi przy dobrych warunkach pogodowych. Wydaje się, że trudne warunki na drodze skłaniają kierowców do większej uwagi za kierownicą i wolniejszej jazdy. Ma to odzwierciedlenie w statystykach. Najbezpieczniejszym miesiącem okazuje się często marzec lub kwiecień, kiedy panują nienajlepsze warunki jazdy, a pogoda jest zmienna. Duża liczba wypadków w październiku również może wynikać ze zmiany warunków pogodowych i zbyt wolnego dostosowywania się do niej kierowców.

Niemniej jesienna i zimowa aura stanowi poważne zagrożenia dla mniej wprawionych i ostrożnych kierowców. Jednocześnie trudne warunki na drodze negatywnie wpływają na komfort jazdy. Ponadto, mogą doprowadzić do uszkodzenia czy nawet unieruchomienia pojazdu.

Mokra, ośnieżona lub oblodzona nawierzchnia utrudnia poruszanie się. Jazda w takich warunkach jest bardziej wymagająca dla pojazdu, dlatego też szybciej dochodzi do zużycia płynów eksploatacyjnych (przede wszystkim paliwa, ale też na przykład płynu do spryskiwaczy). Niskie temperatury przyczyniają się do uszkodzenia uszczelek, zamarznięcia zamków czy rozładowania się akumulatora.

Woda z opadów, kałuż czy zasp może spowodować poważne uszkodzenia samochodu. Na negatywne działanie wilgoci narażona jest zwłaszcza elektronika i silnik. W przypadku ich zalania, samochód straci swoją wcześniejszą sprawność. Naprawa zalanego pojazdu będzie trudna, kosztowna, a niekiedy wręcz niemożliwa.

Jak przygotować się do jazdy w trudnych warunkach?

Niezależnie, czy wyjeżdżamy autem na narty, czy tylko jeździmy zimą po mieście, powinniśmy należycie przygotować samochód do sezonu zimowego. W przeciwieństwie do niektórych krajów Europy (między innymi Czech czy Austrii), w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. Jednakże warto rozważyć taką opcję. Opony zimowe pozwalają na zwiększony kontakt z nawierzchnią, co w efekcie polepsza przyczepność. Podstawową zaletą tak zwanych zimówek jest elastyczność, dzięki czemu struktura opony pozostaje prężna nawet w przypadku ujemnych temperatur.

Opony wielosezonowe nie mają takich właściwości. Wydaje się jednak, że kierowcy, którzy nie jeżdżą dużo i poruszają się jedynie po mieście, mogą z nich z powodzeniem korzystać. Ważne jednak, aby przed sezonem jesienno-zimowym skontrolować ich stan, zwłaszcza głębokość bieżnika. Korzystanie z zużytych opon z pewnością nie jest dobrym pomysłem. W razie konieczności wymiany ogumienia z powodu przebicia, przydatne okazuje się ubezpieczenie opon.

Przygotowując się do zimowych warunków na drodze, należy również zadbać o odpowiednie wyposażenie. Warto mieć ze sobą:

 • odmrażacz do zamków,
 • odmrażacz do szyb,
 • płyn do spryskiwaczy,
 • preparat do uszczelek,
 • kable rozruchowe,
 • łańcuchy śniegowe.

W trakcie trudnych warunków na drodze przydatne może okazać się ubezpieczenie assistance. Jest to ubezpieczenie, które zapewnia pomoc informacyjną, techniczną, medyczną i prawną. W jakich sytuacjach pomoże nam ubezpieczyciel? Oto kilka przykładów:

 • awarie mechaniczne, elektryczne, hydrauliczne,
 • awaria ogumienia,
 • rozładowanie akumulatora,
 • brak paliwa.

Co ciekawe, istnieje możliwość zawarcia assistance krótkoterminowego, wyłącznie na czas wyjazdu lub sezonu jesienno-zimowego. Okres trwania umowy to zazwyczaj 5, 7 lub 30 dni.

Warunki na drodze a ubezpieczenie od żywiołów

Większość kierowców poprzestaje na obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Tymczasem można wymienić wiele sytuacji, w których przydaje się autocasco. AC okazuje się przydatne nie tylko w momencie stłuczki, szkody parkingowej czy kradzieży pojazdu, ale także gdy nasze auto zostanie uszkodzone przez siły przyrody, na przykład podczas nawałnicy, śnieżycy czy burzy. Co istotne, zwłaszcza w trakcie sezonu jesienno-zimowego, autocasco może uchronić nas w razie zniszczeń wywołanych naporem śniegu czy zalaniem pojazdu.

Przykład

Pan Janusz wykupił pełne ubezpieczenie AC na swoją nową Mazdę 6. Latem wraz z całą rodziną wybrał się na wakacje w góry. Wycieczki w góry i błogi urlop przerwało załamanie pogody. Potężne chmury burzowe napłynęły nad górską miejscowość, w której przebywał pan Janusz z rodziną. Ulewa trwała godzinę, jednak pobliski potok zmienił się w rwącą rzekę. Nowa Mazda 6 Janusza została zalana i uszkodzona przez kamienie i gałęzie niesione przez nurt potoku. Na szczęście kierowca wykupił pełne AC, które chroni także przed szkodami spowodowanymi przez siły przyrody. Zgłosił szkodę i otrzymał odszkodowanie. 

Jednakże zakres ubezpieczenia AC zależy od konkretnej oferty ubezpieczyciela. Na rynku dostępne są zarówno ubezpieczenia o jak najszerszym zakresie ochrony (autocasco all risk), jak i takie, które zapewniają ochronę o ograniczonym zakresie (minicasco).

Przed zawarciem umowy AC należy więc zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, aby sprawdzić, przed jakim działaniem sił przyrody chroni nas ubezpieczyciel. Warto sprawdzić też, jaki wymiar szkód obejmuje autocasco. Wyróżniamy dwie główne kategorie szkód:

 • szkoda częściowa – koszt naprawy samochodu nie przewyższa 70% wartości pojazdu,
 • szkoda całkowita – naprawienie samochodu jest z technicznego punktu widzenia niemożliwe lub koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu.

Warunki na drodze a ochrona ubezpieczeniowa

Mogą zdarzyć się sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam świadczenia lub obniży wysokość odszkodowania, pomimo zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Dzieje się tak, gdy poszkodowany wyraźnie przyczyni się do wystąpienia szkody, na przykład przekraczając dozwoloną prędkość.

Wśród wyłączeń z ubezpieczenia AC raczej nie ma wyraźnie wymienionych warunków na drodze. Jednakże z ubezpieczenia autocasco częstokroć wyłączone są szkody, które w pewien sposób można powiązać z warunkami jazdy:

 • szkody o charakterze eksploatacyjnym – powstałe w wyniku naturalnego zużywania się części pojazdu (na przykład korozji),
 • szkody spowodowane użytkowaniem pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem – na przykład wykorzystywanie auta osobowego w trakcie wyścigów czy rajdów,
 • szkody powstałe w wyniku rażącego niedbalstwa – na przykład kiedy dojdzie do zalania wnętrza samochodu typu cabrio, kiedy dach auta nie był zamknięty.
PODSUMOWANIE
 • Trudne warunki na drodze nie tylko stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństw kierowcy i pasażerów, ale także dla stanu technicznego pojazdu.
 • W przypadku trudnych warunków na drodze przydatne może okazać się assistance. Ubezpieczenie zapewnia pomoc między innymi w razie awarii mechanicznych, elektrycznych czy hydraulicznych, awarii ogumienia, rozładowania akumulatora, braku paliwa itp.
 • Przed skutkami oddziaływania sił przyrody chroni ubezpieczenie autocasco.
 • Jeśli szkody powstały w wyniku normalnej eksploatacji lub rażącego niedbalstwa, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek trudnych warunków drogowych

Czy w trudnych warunkach łatwiej o wypadek?
Czy zawsze da się przygotować do jazdy w trudnych warunkach?
Czy można się ubezpieczyć na wypadek trudnych warunków?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC