Warunki na drodze a ubezpieczenie. Sprawdź, jak pomóc może ochrona ubezpieczeniowa!
Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie zapewnia pomocy w trakcie jazdy w ciężkich warunkach. Jednakże istnieją inne ubezpieczenia samochodowe, które zapewniają pomoc, gdy sytuacja na drodze utrudnia dalszą podróż. Sprawdźmy, co przygotowali ubezpieczyciele!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak warunki na drodze wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy?
- Jak przygotować się do jazdy w trudnych warunkach?
- Jak ubezpieczyć się przed skutkami załamania pogody?
- Czy warunki na drodze wpływają na wysokość odszkodowania?
- Samochód wpadł w poślizg – czy towarzystwo wypłaci odszkodowanie?
- Auto wpadło w poślizg – co z odszkodowaniem dla pasażerów?
- Niedostosowanie prędkości do panujących warunków – czy otrzymasz odszkodowanie po wpadnięciu w poślizg?
- Kto jest odpowiedzialny za poślizg na śliskiej drodze?
Wpływ warunków na drodze na bezpieczeństwo i komfort jazdy
Do kolizji i wypadków komunikacyjnych dochodzi przy każdej pogodzie. Jak wynika z danych policji, najgroźniejszymi miesiącami na drodze są te letnie i jesienne. W przypadku cieplejszych miesięcy powodem zwiększonej wypadkowości z jednej strony staje się z intensywniejszy ruch na drodze. Z drugiej zaś mniejsza ostrożność kierowców.
Paradoksalnie do większej liczby groźnych zdarzeń drogowych dochodzi przy dobrych warunkach pogodowych. Wydaje się, że trudne warunki na drodze skłaniają kierowców do większej uwagi za kierownicą i wolniejszej jazdy. Ma to odzwierciedlenie w statystykach. Najbezpieczniejszym miesiącem okazuje się często marzec lub kwiecień, kiedy panują nienajlepsze warunki jazdy, a pogoda jest zmienna. Duża liczba wypadków w październiku również może wynikać ze zmiany warunków pogodowych i zbyt wolnego dostosowywania się do niej kierowców.
Niemniej jesienna i zimowa aura stanowi poważne zagrożenia dla mniej wprawionych i ostrożnych kierowców. Jednocześnie trudne warunki na drodze negatywnie wpływają na komfort jazdy. Ponadto, mogą doprowadzić do uszkodzenia czy nawet unieruchomienia pojazdu.
Mokra, ośnieżona lub oblodzona nawierzchnia utrudnia poruszanie się. Jazda w takich warunkach jest bardziej wymagająca dla pojazdu, dlatego też szybciej dochodzi do zużycia płynów eksploatacyjnych (przede wszystkim paliwa, ale też na przykład płynu do spryskiwaczy). Niskie temperatury przyczyniają się do uszkodzenia uszczelek, zamarznięcia zamków czy rozładowania się akumulatora.
Woda z opadów, kałuż czy zasp może spowodować poważne uszkodzenia samochodu. Na negatywne działanie wilgoci narażona jest zwłaszcza elektronika i silnik. W przypadku ich zalania, samochód straci swoją wcześniejszą sprawność. Naprawa zalanego pojazdu będzie trudna, kosztowna, a niekiedy wręcz niemożliwa.
Jak przygotować się do jazdy w trudnych warunkach?
Niezależnie, czy wyjeżdżamy autem na narty, czy tylko jeździmy zimą po mieście, powinniśmy należycie przygotować samochód do sezonu zimowego. W przeciwieństwie do niektórych krajów Europy (między innymi Czech czy Austrii), w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. Jednakże warto rozważyć taką opcję. Opony zimowe pozwalają na zwiększony kontakt z nawierzchnią, co w efekcie polepsza przyczepność. Podstawową zaletą tak zwanych zimówek jest elastyczność, dzięki czemu struktura opony pozostaje prężna nawet w przypadku ujemnych temperatur.
Opony wielosezonowe nie mają takich właściwości. Wydaje się jednak, że kierowcy, którzy nie jeżdżą dużo i poruszają się jedynie po mieście, mogą z nich z powodzeniem korzystać. Ważne jednak, aby przed sezonem jesienno-zimowym skontrolować ich stan, zwłaszcza głębokość bieżnika. Korzystanie z zużytych opon z pewnością nie jest dobrym pomysłem. W razie konieczności wymiany ogumienia z powodu przebicia, przydatne okazuje się ubezpieczenie opon.
Przygotowując się do zimowych warunków na drodze, należy również zadbać o odpowiednie wyposażenie. Warto mieć ze sobą:
- odmrażacz do zamków,
- odmrażacz do szyb,
- płyn do spryskiwaczy,
- preparat do uszczelek,
- kable rozruchowe,
- łańcuchy śniegowe.
W trakcie trudnych warunków na drodze przydatne może okazać się ubezpieczenie assistance. Jest to ubezpieczenie, które zapewnia pomoc informacyjną, techniczną, medyczną i prawną. W jakich sytuacjach pomoże nam ubezpieczyciel? Oto kilka przykładów:
- awarie mechaniczne, elektryczne, hydrauliczne,
- awaria ogumienia,
- rozładowanie akumulatora,
- brak paliwa.
Co ciekawe, istnieje możliwość zawarcia assistance krótkoterminowego, wyłącznie na czas wyjazdu lub sezonu jesienno-zimowego. Okres trwania umowy to zazwyczaj 5, 7 lub 30 dni.
Warunki na drodze a ubezpieczenie od żywiołów
Większość kierowców poprzestaje na obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Tymczasem można wymienić wiele sytuacji, w których przydaje się autocasco. AC okazuje się przydatne nie tylko w momencie stłuczki, szkody parkingowej czy kradzieży pojazdu, ale także gdy nasze auto zostanie uszkodzone przez siły przyrody, na przykład podczas nawałnicy, śnieżycy czy burzy. Co istotne, zwłaszcza w trakcie sezonu jesienno-zimowego, autocasco może uchronić nas w razie zniszczeń wywołanych naporem śniegu czy zalaniem pojazdu.
Pan Janusz wykupił pełne ubezpieczenie AC na swoją nową Mazdę 6. Latem wraz z całą rodziną wybrał się na wakacje w góry. Wycieczki w góry i błogi urlop przerwało załamanie pogody. Potężne chmury burzowe napłynęły nad górską miejscowość, w której przebywał pan Janusz z rodziną. Ulewa trwała godzinę, jednak pobliski potok zmienił się w rwącą rzekę. Nowa Mazda 6 Janusza została zalana i uszkodzona przez kamienie i gałęzie niesione przez nurt potoku. Na szczęście kierowca wykupił pełne AC, które chroni także przed szkodami spowodowanymi przez siły przyrody. Zgłosił szkodę i otrzymał odszkodowanie.
Jednakże zakres ubezpieczenia AC zależy od konkretnej oferty ubezpieczyciela. Na rynku dostępne są zarówno ubezpieczenia o jak najszerszym zakresie ochrony (autocasco all risk), jak i takie, które zapewniają ochronę o ograniczonym zakresie (minicasco).
Przed zawarciem umowy AC należy więc zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, aby sprawdzić, przed jakim działaniem sił przyrody chroni nas ubezpieczyciel. Warto sprawdzić też, jaki wymiar szkód obejmuje autocasco. Wyróżniamy dwie główne kategorie szkód:
- szkoda częściowa – koszt naprawy samochodu nie przewyższa 70% wartości pojazdu,
- szkoda całkowita – naprawienie samochodu jest z technicznego punktu widzenia niemożliwe lub koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu.
Warunki na drodze a ochrona ubezpieczeniowa
Mogą zdarzyć się sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam świadczenia lub obniży wysokość odszkodowania, pomimo zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Dzieje się tak, gdy poszkodowany wyraźnie przyczyni się do wystąpienia szkody, na przykład przekraczając dozwoloną prędkość.
Wśród wyłączeń z ubezpieczenia AC raczej nie ma wyraźnie wymienionych warunków na drodze. Jednakże z ubezpieczenia autocasco częstokroć wyłączone są szkody, które w pewien sposób można powiązać z warunkami jazdy:
- szkody o charakterze eksploatacyjnym – powstałe w wyniku naturalnego zużywania się części pojazdu (na przykład korozji),
- szkody spowodowane użytkowaniem pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem – na przykład wykorzystywanie auta osobowego w trakcie wyścigów czy rajdów,
- szkody powstałe w wyniku rażącego niedbalstwa – na przykład kiedy dojdzie do zalania wnętrza samochodu typu cabrio, kiedy dach auta nie był zamknięty.
Samochód wpadł w poślizg – czy towarzystwo wypłaci odszkodowanie?
Towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić odszkodowanie, jeśli samochód wpadnie w poślizg, ale to zależy od rodzaju posiadanej polisy oraz okoliczności zdarzenia. Na jakie wsparcie możesz liczyć w ramach poszczególnych form ochrony?
- OC
Pokryje szkody, które wyrządzisz innym uczestnikom ruchu drogowego, ich pojazdom lub mieniu. Jeśli Twój samochód wpadnie w poślizg i spowodujesz wypadek, OC pokryje koszty naprawy szkód wyrządzonych innym, ale nie obejmie naprawy Twojego własnego pojazdu.
- AC
Pokryje szkody powstałe w wyniku poślizgu, takie jak uszkodzenia pojazdu po uderzeniu w przeszkodę, np. drzewo, znak drogowy czy inny samochód, są zwykle objęte ochroną. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciele mogą wprowadzać wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności w określonych sytuacjach, takich jak jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, czy rażące naruszenie przepisów drogowych. W takiej sytuacji ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty odszkodowania.
- NNW
Jeśli w wyniku poślizgu doznałeś obrażeń ciała, w ramach ubezpieczenia NNW towarzystwo pokryje koszty Twojego leczenia i wypłaci odszkodowanie, jeśli doznałeś trwałego uszczerbek na zdrowiu.
- Assistance
Jeżeli Twoja polisa zawiera usługę assistance, możesz liczyć na pomoc w holowaniu samochodu po wypadku spowodowanym poślizgiem oraz wynajem auta zastępczego. Zakres pomocy zależy od warunków umowy.
Auto wpadło w poślizg – co z odszkodowaniem dla pasażerów?
Jeśli auto wpadnie w poślizg i dojdzie do wypadku, w wyniku którego pasażerowie doznają obrażeń, mogą oni liczyć na odszkodowanie. Kierowca pojazdu, który spowodował wypadek, jest odpowiedzialny za szkody wyrządzone pasażerom, zatem jego ubezpieczenie OC pokryje koszty leczenia pasażerów oraz ewentualne odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Pasażerowie mogą ubiegać się także o odszkodowanie za obrażenia ciała, zadośćuczynienie za ból i cierpienie oraz ewentualne straty finansowe wynikające z konieczności leczenia czy rehabilitacji.
Jeśli kierowca posiada ubezpieczenie NNW, pasażerowie mogą otrzymać dodatkowe odszkodowanie za doznane obrażenia ciała. W tym przypadku kwota świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia oraz rodzaju i stopnia obrażeń. Odszkodowanie z NNW jest niezależne od winy kierowcy i może zostać wypłacone bez względu na to, czy wypadek był spowodowany przez niego czy innego kierowcę.
Pasażerowie mogą otrzymać odszkodowanie zarówno z OC sprawcy, jak i NNW pojazdu, którym podróżowali.
Niedostosowanie prędkości do panujących warunków – czy otrzymasz odszkodowanie po wpadnięciu w poślizg?
W przypadku polisy AC, która obejmuje szkody na własnym pojeździe, możesz otrzymać odszkodowanie nawet wtedy, gdy wpadniesz w poślizg i spowodujesz wypadek z własnej winy, nie dostosowując prędkości do warunków na drodze. Licz się jednak z tym, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli rażąco naruszysz przepisy ruchu drogowego. W takim przypadku towarzystwo może uznać, że działałeś nieodpowiedzialnie, dopuściłeś się rażącego niedbalstwa, co prowadziło do zwiększenia ryzyka.
Kto jest odpowiedzialny za poślizg na śliskiej drodze?
Odszkodowanie za poślizg na śliskiej drodze może być wypłacone w zależności od okoliczności i tego, kto jest odpowiedzialny za wypadek. Jeśli dojdzie do zdarzenia, możesz otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy, autocasco lub od zarządcy drogi.
Jeśli kierowca, który wpadł w poślizg, jest uznany za sprawcę wypadku, to odszkodowanie za szkody wyrządzone innym osobom (np. innym kierowcom, pieszym, właścicielom mienia) wypłaca jego ubezpieczyciel OC.
Jeśli wpadniesz w poślizg, uszkadzając przy tym własny samochód, koszty naprawy Twojego pojazdu zostaną pokryte z polisy AC (o ile ją posiadasz).
W niektórych przypadkach możesz starać się o odszkodowanie od zarządcy drogi, jeśli udowodnisz, że droga nie była odśnieżona, posypana piaskiem, solą lub odpowiednio utrzymana, co doprowadziło do wypadku. Uzyskanie takiego odszkodowania jest trudne i wymaga udowodnienia, że zarządca nie dopełnił swoich obowiązków.
Od kogo dostaniesz odszkodowanie, jeśli wpadniesz w poślizg na oblodzonej drodze?
Jeśli poślizg nastąpił z powodu zaniedbania obowiązków utrzymania drogi przez zarządcę, ponieważ nie była ona odśnieżona, posypana solą lub piaskiem, możesz domagać się odszkodowania od zarządcy drogi. W takim przypadku musisz udowodnić, że zarządca drogi nie wywiązał się ze swoich obowiązków związanych z utrzymaniem nawierzchni w odpowiednim stanie. Nie zdziw się jednak, kiedy spotkasz się z odmowną decyzją dotyczącą odszkodowania. Zimą panują trudne warunki atmosferyczne i ciężko jest utrzymać drogi w niezmiennie dobrym stanie.
Za utrzymanie drogi w należytym stanie odpowiedzialne są:
- Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – drogi krajowe,
- zarząd województwa – drogi wojewódzkie,
- zarząd powiatu – drogi powiatowe,
- wójt, burmistrz, prezydent miasta – drogi gminne,
- prezydent miasta – drogi publiczne (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych) w granicach miast na prawach powiatu (Jelenia Góra, Legnica, Wrocław, Wałbrzych).
Jeśli nie uda Ci się uzyskać odszkodowania od zarządcy drogi, możesz ubiegać się o odszkodowanie z:
- OC sprawcy, jeśli ucierpiałeś w wypadku, który spowodował inny kierowca,
- AC.
Od kogo dostaniesz odszkodowanie, jeśli wpadniesz w poślizg z powodu plamy oleju?
Jeśli wpadniesz w poślizg z powodu plamy oleju na drodze i doznasz szkody, możesz ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi, który jest odpowiedzialny za jej stan. Zgodnie z przepisami to zarządca drogi odpowiada za jej odpowiednie utrzymanie, w tym usuwanie substancji niebezpiecznych, takich jak plamy oleju, które mogą stwarzać zagrożenie dla kierowców. Niemniej jednak rozlany olej to sytuacja, która może się wydarzyć pomimo regularnego sprawdzania stanu drogi, więc może być Ci trudno otrzymać odszkodowanie.
Jeśli nie uda Ci się otrzymać zadośćuczynienia od zarządcy drogi, pozostaje Ci naprawa pojazdu na własną rękę lub w ramach AC.
- Trudne warunki na drodze nie tylko stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństw kierowcy i pasażerów, ale także dla stanu technicznego pojazdu.
- W przypadku trudnych warunków na drodze przydatne może okazać się assistance. Ubezpieczenie zapewnia pomoc między innymi w razie awarii mechanicznych, elektrycznych czy hydraulicznych, awarii ogumienia, rozładowania akumulatora, braku paliwa itp.
- Przed skutkami oddziaływania sił przyrody chroni ubezpieczenie autocasco.
- Jeśli szkody powstały w wyniku normalnej eksploatacji lub rażącego niedbalstwa, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek trudnych warunków drogowych
Jak pokazują statystyki, niekoniecznie. Zgodnie z nimi, do największej liczby wypadków na drodze dochodzi paradoksalnie wtedy, gdy warunki do jazdy są optymalne. Może to wynikać z większego ruchu oraz mniejszej ostrożności kierowców. Trudne warunki (np. deszcz czy śnieg) skłaniają z kolei kierujących do zwiększonej uwagi i nie zachęcają do brawury za kierownicą, ale oczywiście wciąż utrudniają jazdę.
Oczywiście wszystkiego nie da się przewidzieć, ale przezorny kierowca może się przygotować na wiele. W zimie podstawą jest rzecz jasna dobranie odpowiedniego ogumienia, szczególnie gdy wybierasz się w dłuższą trasę. W ekstremalnych warunkach przydatne może się okazać również np. posiadanie łańcuchów na koła czy kabli rozruchowych w razie awarii akumulatora.
Tak, wystarczy dobrać odpowiedni pakiet ubezpieczeń dobrowolnych. Obowiązkowe OC raczej nie uchroni Cię przed konsekwencjami trudnych warunków na drodze, ale już assistance zapewniające np. pomoc techniczną może to zrobić. Podobnie autocasco, które zapewni wsparcie choćby w razie szkód wywołanych przez żywioły, o ile zastosowania nie będzie miało jedno z wyłączeń zawartych w OWU AC.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji