Motocykle typu cruiser – radość z wolnej jazdy!

Nisko osadzone siedzenie i charakterystyczna wyprostowana sylwetka kierowcy. Cruisery to motocykle stworzone do wygodnego podróżowania we własnym tempie. Kiedy zaczęto je produkować? Jakie są najważniejsze marki i modele cruiserów? I dlaczego najprawdopodobniej nie pisałbym dzisiaj na ich temat, gdyby nie pewien film, który miał premierę 8 maja 1969 roku?

Rodzaje motocykli – słów kilka o maszynach na szosy

Miłośnicy motocykli mają do wyboru wiele modeli maszyn, które są przystosowane do jazdy po utwardzonych drogach. Nie będziemy w tym artykule wspomnieć o skuterach czy crossach. Główne rodzaje motocykli szosowych (z przykładami):

 • nakedy – Honda Hornet,
 • sportowe – Kawasaki Ninja H2,
 • cruisery – Harley-Davidson XLH 1200 Sportster,
 • turystyczne – BMW K1200LT.

Oczywiście to nie wszystkie rodzaje. Motocykliści mają do wyboru także mieszane typy jak sportowo-turystyczne czy idealne dla początkujących kierowców nakedy. Popularne jest także tworzenie maszyn na indywidualne zamówienie – to tak zwane customy, których przykładem są choćby bobbery stylizowane na motocykle z czasów II wojny światowej. 

Typ cruiser – motocykle stworzone do wolności!

Maszyny tego typu mają charakterystyczny i wyrazisty wygląd, który nawiązuje do klasycznych amerykańskich motocykli produkowanych od lat 30. od lat 60. XX wieku. Co jeszcze wyróżnia cruisery:

 • większość modeli wyposażona jest w dwucylindrowy silnik typu V (widlasty), 
 • silnik nie jest zasłonięty karoserią,
 • nisko osadzone i wydłużone ku tyłowi siedzenie,
 • szeroka kierownica,
 • podnóżki umieszczone są bliżej przodu.

Taka konstrukcja motocykla sprawia, że kierowca siedzi w nim prosto lub nawet jest lekko wychylonu ku tyłowi. Dzięki temu jazda cruiserem ma być rozluźniająca, przyjemna i spokojna – w cruiserach nie chodzi o bicie rekordów prędkości, a rekordów przyjemności z jazdy mimo dużej mocy silnika!

Historia motocykli cruiser – amerykańska klasyka, Easy Rider i dalszy rozwój rynku

Jak już wcześniej wspomniałem, stylistyka cruiserów nawiązuje do klasycznych amerykańskich motocykli, czego przykładem jest choćby Harley-Davidson K Model. Początkowo cruisery nie cieszyły się dużą popularnością i były w swoistej niszy motoryzacyjnej. Nieliczni doceniali je za wygodę, osiągi oraz za możliwość przeróbek – montowano w nich zbiorniki paliwa, kierownice i koła z innych modeli.

CZY WIESZ, ŻE …

Chopper to rodzaj zmodyfikowanego cruisera z charakterystycznym wydłużonym przodem.

Jednak wszystko zmieniło się za sprawą filmu! W 1969 roku Peter Fonda i Dennis Hopper zabrali widzów w podróż chopperami po Ameryce. Wystarczyło tylko, a może aż tyle, by dwóch hippisów wyciągnęło cruisery z marginesu motocyklowego świata. W ciągu kilku lat po Easy Riderze większość liczących się producentów rozpoczęło produkcję cruiserów!

Pierwszy zareagował Harley-Davidson – w 1971 roku na rynku pojawił się FX 1200 Super Glide. Po amerykańskim producencie swoje oferty cruiserów zaproponowali producenci z Japonii – zaczęło Kawasaki od KZ900LTD z 1976 roku. Trzy lata później swój model wypuściło Suzuki, czyli model GS-550 Low Slinger. Z kolei brytyjski Triumph zaproponował T140D-Special.

CIEKAWOSTKA

Harleye-Davidsony ze względu na montowane z tyłu dodatkowe torby na bagaże nazywane są baggers.

Cruisery stopniowo zyskiwały popularność. Jednak przez pewien czas większość z nich była traktowana jedynie jako modyfikacje tradycyjnych motocykli. Dopiero Yamaha zaproponowała pierwszy skonstruowany od podstaw i produkowany fabrycznie model. W 1981 roku na drogi wyjechał XV 750 Virago! 

Parę lat później, bo w 1985 roku, Yamaha przedstawiła pierwszy power cruiser, czyli motocykl o większej mocy z czterocylindrowym silnikiem. Do dzisiaj Yamaha V-Max z silnikiem o pojemności 1200 cm³ robi wrażenie!

Historia cruiserów trwa w najlepsze. Myliłby się jednak ten, kto uważa, że na rynku cruiserów króluje wyłącznie Harley-Davidson! Bardzo silną pozycję mają japońscy producenci Yamaha, Suzuki, Kawasaki i Honda, a także BMW, Ducati, Moto Guzzi i Triumph.

Modele cruiserów – Harley-Davidson, Japońska Wielka Czwórka i producenci z Europy

Producenci z całego świata oferują motocykle typu cruiser (dosłownie znaczy to krążownik). Oto popularne marki i modele cruiserów:

 • Harley-Davidson – Street Bob, Fat Boy, Low Rider S;
 • Yamaha – Bolt, V Star, Virago, Dragster Classic, V-Max;
 • Suzuki – Intruder, Boulevard, Savage;
 • Kawasaki – Vulcan, Spectre, Eliminator;
 • Honda – Shadow, Black Spirit, Magna;
 • Ducati – xDiavel, Indiana;
 • BMW – R850C, R18;
 • Triumph – Bonneville, Rocket; 
 • Moto Guzzi – California, Nevada; 
 • Indian – Scout Sixty, Bagger.

Powyżej podane modele zazwyczaj występują w wielu wersjach. 

Motocykl typu cruiser – jakie ma wady i zalety?

Cena nowego cruisera może sięgnąć 50, a nawet 100 tys. złotych. Używane maszyny można kupić taniej. Komu są one polecane? Przede wszystkim bardziej doświadczonym motocyklistom, ponieważ cruisery są przeważnie większe, cięższe i mniej sterowane. Nadają się świetnie do dojazdów do pracy i wycieczek – jednak do dalekich podróży lepiej wybrać motocykl turystyczny.

dlaczego warto wybrać cruisera

Cruisery nie są polecane początkującym kierowcom. I tu pojawia się problem, ponieważ producenci oferują niewiele modeli dla niedoświadczonych motocyklistów. Niektórzy wytykają cruiserom także małe zaawansowanie techniczne w porównaniu z innymi rodzajami motocykli.

Ubezpieczenie OC cruisera – średnia poniżej 500 zł!

Niekoniecznie duża prędkość, za to o wiele większa przyjemność z jazdy? Ta charakterystyczna cecha jazdy na cruiserze wydaje się wręcz idealnie skrojona pod ubezpieczycieli. Wszystko to jest oczywiście powiązane z ryzykiem ubezpieczeniowym, które wzrasta, im większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia stłuczki lub wypadku. A wraz z nim wzrasta też cena OC.

Skąd taki wniosek? Wystarczy spojrzeć na średnie ceny ubezpieczenia motocykli, jakie w listopadzie obliczali użytkownicy porównywarki Mubi. Właściciele cruiserów płacili w tym czasie składki w średniej wysokości 431 zł. To o ponad 100 zł mniej, niż wynosi średnia dla wszystkich jednośladów (568 zł) i o ponad 250 zł mniej, niż wydawali właściciele motocykli sportowych! Widać różnicę, prawda? A w przypadku niektórych marek może być jeszcze taniej!

Marka cruiseraŚrednia cena OC
Indian 247 zł
Moto Guzzi 250 zł
Triumph406 zł
Harley-Davidson 432 zł
Suzuki 544 zł
Honda 548 zł
Kawasaki 618 zł
Yamaha 623 zł
Dane na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki Mubi [listopad 2022]

Aż 376 zł wyniosła różnica w cenie OC między najtańszą marką (Indian – 247 zł) a najdroższą (Yamaha – 623 zł) w ubezpieczeniu marką dla motocykli typu cruiser w listopadzie 2022 roku. To pokazuje, że nawet wśród tanich w ubezpieczeniu cruiserów mogą występować znaczne wahania cen, a ich właściciele mogą sporo zaoszczędzić na swoich polisach. Wypróbuj kalkulator OC AC na mubi.pl i sam zobacz, ile może kosztować OC Twojego motocykla!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cruisery

Co wyróżnia cruisery spośród innych motocykli?

Cruisery mają nisko zamontowane siedzenie, które wydłuża się ku tyłowi. Kierownica jest szeroka, a podnóżki przesunięte są do przodu względem innych rodzajów motocykli. Sprawia to, że kierowca siedzi na cruiserze wyprostowany lub nawet lekko pochylony ku tyłowi.

Dlaczego cruisery nie są polecane początkującym motocyklistom?

Są one mniej zwrotne niż standardowe lub sportowe motocykle, co sprawia, że w niektórych sytuacjach ciężej zapanować nad cruiserem. Natomiast nisko usytuowane siedzisko ułatwia jeżdżenie w korkach i “chodzenie” bez zsiadania z motocykla.

Jakie zalety mają cruisery?

To motory, które świetnie nadają się do jazdy dla przyjemności, a także do pracy. Są wygodne, a jazda nimi sprawia dużo przyjemności. Miłośnicy tego typu motocykli mają duży wybór modeli, które mogą dopasować i modyfikować wedle własnego uznania.

PODSUMOWANIE
 • Motocykle szosowe można podzielić na nakedy, sportowe, cruisery i turystyczne.
 • Cruisery charakteryzują się nisko osadzonym siedziskiem, szeroką kierownicą i widocznymi silnikami widlastymi (silnik typu V).
 • Pierwszy cruiser pojawił się w 1971 roku. Był to Harley-Davidson FX 1200 Super Glide.
 • Obecnie cruisery produkowane są przez firmy z całego świata, takie jak Harley-Davidson, Honda, Kawasaki, Suzuki, Yamaha, Ducati czy Triumph.
 • Cruisery nie są polecane początkującym motocyklistom.
 • Średnia cena OC motocykli typu cruiser jest niższa od kosztów ubezpieczenia innych jednośladów.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
54,60
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
W celu podniesienia profesjonalizmu proponuję przeprowadzenie korekty tekstu. Np. "Jestem redaktorem, który pisze artykułu ..." Pozdrawiam Czepialski
Dziękuję za uwagę. Profesjonalizm został podniesiony.