Kontrolki w samochodzie – sprawdź, co mówi Twoje auto

Wszystkie współczesne auta są wyposażone w kontrolki, które przekazują kierowcom ważne informacje. Kiedyś takich kontrolek było zaledwie kilka, dziś jest ich dużo więcej, co może powodować dezorientację. W artykule wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne znaki i kiedy nie powinieneś ich ignorować.

Opis kontrolek na desce rozdzielczej

W większości samochodów można spotkać trzy rodzaje kontrolek na desce rozdzielczej: czerwone, pomarańczowe i zielone. Waga komunikatów, jakie przekazują, jest podobna jak w przypadku sygnalizacji świetlnej:

 • czerwone – są to ostrzegawcze kontrolki, których zapalenie się zazwyczaj oznacza konieczność zatrzymania samochodu i brak możliwości ruszenia ponownie w drogę do czasu usunięcia awarii;
 • pomarańczowe lub żółte – są to kontrolki informacyjno-ostrzegawcze, które mogą podpowiadać, by przy najbliższej okazji przyjrzeć się działaniu samochodu w danym zakresie, ale mogą też wyłącznie informować o włączonych funkcjach;
 • zielone (lub w niektórych samochodach niebieskie) – są to tylko sygnały informacyjne, jeśli się świecą, to znak, że można bezpiecznie jechać dalej.

Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie?

Czerwone kontrolki w samochodzie informują przede wszystkim o awarii. Jeśli je widzisz, najprawdopodobniej będziesz musiał jak najszybciej się zatrzymać i wezwać pomoc – dalsza jazda może grozić wypadkiem. Ale spokojnie, czerwona kontrolka nie zawsze musi oznaczać najgorsze.

Najczęściej spotykane czerwone lampki kontrolne dotyczą takich awarii, jak:

czerwone kontrolki - infografika
 • awaria układu hamulcowego – symbolizuje ją okrąg w nawiasie z wykrzyknikiem w środku (uwaga: ta kontrolka może też oznaczać zaciągnięty hamulec ręczny);
 • zużyte klocki hamulcowe – oznaczone są przez okrąg w przerywanym nawiasie;
 • awaria układu elektroniki – oznaczona jest symbolem samochodu i klucza francuskiego;
 • awaria układu wspomagania kierownicy – symbolizuje ją ikonka kierownicy z wykrzyknikiem;
 • niesprawny układ poduszek powietrznych lub awaria poduszki – zwykle wygląda jak pasażer z poduszką przed twarzą;
 • niewłaściwy poziom naładowania akumulatora – na tablicy pojawia się czerwony symbol akumulatora.

Czerwone kontrolki informują również o nieprawidłowościach dotyczących płynów w samochodzie. Zwracają uwagę np. na:

 • zbyt niski poziom oleju silnikowego – symbolem jest pojemnik na olej;
 • brak płynu hamulcowego (lub awaria odpowiedniego czujnika) – symbolizuje je okrąg z płynem w środku wzięty w nawias;
 • zbyt wysoka temperatura płynu chłodniczego – to ikonka z termometrem na tle wody.

Niektóre z czerwonych kontrolek w samochodzie oznaczają mniej groźne zjawiska, ale nadal nie wolno ich ignorować przed rozwiązaniem problemu, które najczęściej jest banalnie proste. Wszystko dlatego, że kontrolki sygnalizują, np.:

 • otwarte drzwi lub klapę bagażnika – symbolizuje je ikona otwartego samochodu;
 • niezapięte pasy bezpieczeństwa – symbolizuje je ikona pasażera z pasami;
 • zaciągnięty hamulec ręczny – zwykle symbolizuje je litera “P” w okręgu;
 • włączone światła awaryjne – symbolem jest trójkąt wpisany w większy trójkąt.

W nowoczesnych samochodach często pojawia się funkcja monitorowania odległości od innego pojazdu. Jeśli system uzna, że odległość ta jest za mała lub zbyt szybko maleje, na desce rozdzielczej może pojawić się ikona samochodu w czerwonym trójkącie. Widzisz taki symbol? Zmniejsz prędkość i postaraj się zwiększyć odstęp od pojazdu przed Tobą.

Znaczenie pomarańczowych i żółtych kontrolek w samochodzie

Pomarańczowe (w niektórych samochodach żółte) kontrolki służą przede wszystkim do informowania o niewłaściwym przygotowaniu samochodu do jazdy i niedziałających funkcjach, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy albo o awariach, które należy usunąć przy najbliższej okazji. W nowoczesnych samochodach mogą też ostrzegać przed trudnymi warunkami na drodze.

Pomarańczowe kontrolki mogą informować m.in. o takich problemach, jak:

pomarańczowe kontrolki - infografika
 • awaria świateł zewnętrznych – symbol żarówki z wykrzyknikiem;
 • awaria systemu stabilizacji toru jazdy ESP – trójkąt z wykrzyknikiem w środku otoczony strzałką układającą się w okrąg;
 • awaria świec żarowych – symbol świecy żarowej;
 • awaria układu ABS – oznacza ją okrąg w nawiasie z literami ABS w środku;
 • awaria czujników parkowania – symbolizuje ją litera “P” z trójkątem ostrzegawczym obok;
 • uszkodzenie skrzyni biegów – ta kontrolka ma kształt koła zębatego z wykrzyknikiem w środku.

Przeczytaj też: ABS – jak działa i poprawia bezpieczeństwo?

Są też kontrolki wzywające do zatrzymania się na najbliższej stacji paliw lub w innym bezpiecznym miejscu, by zająć się takimi problemami, jak:

 • niski poziom ciśnienia w oponach – symbolizuje je wykrzyknik w nawiasie podkreślony postrzępioną linią;
 • źle zamknięty wlew paliwa – symbol samochodu z otwartym wlewem paliwa;
 • niski poziom płynu do spryskiwaczy – symbol przedniej szyby i fontanny;
 • rezerwa paliwa – symbol dyspozytora paliw.
CZY WIESZ, ŻE …

Kierowcy często powtarzają pewien mit: “na rezerwie paliwa spokojnie można przejechać do 50 km”. Niestety wielu z nich przekonało się, że nie jest to prawda. Warto też zaznaczyć, że jazda na głębokiej rezerwie może doprowadzić do niekorzystnych zmian i uszkodzeń w samochodzie, m.in. zatarcia pompy paliwowej czy korozji przewodów paliwowych.

Niektóre pomarańczowe kontrolki spełniają wyłącznie funkcję informacyjną. Jeśli się palą, oznacza to, że włączone są pewne funkcje, np.:

 • światła przeciwmgłowe przednie lub tylne – symbol reflektora i trzech równoległych linii połączonych linią falującą;
 • ogrzewanie tylnej szyby – prostokąt z falującymi strzałkami;
 • włączony nawiew na przednią szybę – symbol wachlarza z falującymi strzałkami;
 • elektryczny hamulec postojowy – okrąg w nawiasie z wykrzyknikiem w środku.

Zdarzają się też kontrolki ostrzegające przed warunkami, np. oblodzoną nawierzchnią drogi (symbol płatka śniegu). Szczególnym rodzajem lampki kontrolnej jest natomiast sygnalizator ogólny, który może świecić się zarówno na pomarańczowo, jak i na czerwono, przyjmując kształt wykrzyknika lub wykrzyknika w trójkącie. Może on oznaczać wiele różnych usterek, dlatego jeśli wyświetla nam się na desce rozdzielczej, najlepiej po prostu udać się do serwisu, w którym samochód zostanie dokładnie sprawdzony.

Zielone i niebieskie kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

Jeśli na desce rozdzielczej Twojego samochodu świecą się zielone lub niebieskie kontrolki, raczej nie masz powodu do niepokoju. Informują one przede wszystkim o aktywnych funkcjach samochodu. Dzięki nim wiesz, jakie światła są włączone, masz pewność, że z systemem poduszek powietrznych wszystko jest w porządku, możesz też szybko sprawdzić, które z udogodnień wspomagających jazdę są obecnie uruchomione.

Zapalone zielone kontrolki oznaczają, że aktywne są takie funkcja, jak m.in.:

zielone i niebieskie kontrolki - infografika
 • kierunkowskaz – symbol dwóch strzałek zwróconych w lewo i prawo;
 • system wspomagania parkowania – litera “P” z małym trójkątem z boku;
 • tempomat – symbol prędkościomierza ze strzałką z boku;
 • asystent pokonywania wzniesień – symbolizuje go samochód jadący pod górę;
 • sprawny system poduszek powietrznych – symbol pasażera z poduszką powietrzną.

Przeczytaj też: Jazda na rezerwie – konsekwencje jazdy ze zbyt małą ilością paliwa w zbiorniku?

PODSUMOWANIE
 • Lampki kontrolne na desce rozdzielczej służą do informowania o stanie samochodu i ostrzegania o możliwych awariach.
 • Czerwone kontrolki wzywają do zatrzymania się i usunięcia awarii. Zwykle są to awarie, które całkowicie uniemożliwiają dalszą jazdę.
 • Pomarańczowe lampki kontrolne sugerują, by przy najbliższej okazji sprawdzić stan samochodu albo że zbliża się czas uzupełnienia paliwa czy niezbędnych płynów.
 • Zielone lub niebieskie kontrolki mają znaczenie czysto informacyjne – zapalają się po uruchomieniu różnych funkcji albo dają znać, że poszczególne elementy wyposażenia i całe układy działają prawidłowo.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kontrolki w samochodzie

Dlaczego kontrolki mają różne kolory?

Podobnie jak w przypadku sygnalizacji świetlnej na desce rozdzielczej możemy znaleźć kontrolki w kolorze zielonym, żółty (pomarańczowym) i czerwonym. Te pierwsze przekazują sygnały informacyjne, drugie informacyjno-ostrzegawcze, a trzecie ostrzegawcze. Oznacza to, że kolory kontrolek wskazują nam, jak powinniśmy się zachować.

Czy czerwone kontrolki zawsze oznaczają awarię?

Wiele z czerwonych kontrolek oznacza awarię lub problem z płynem eksploatacyjnym. Jednak część z nich ostrzega kierowcę o niedopatrzeniu, które może stworzyć zagrożenie podczas jazdy. Do nich zaliczamy kontrolkę wskazującą na otwarte drzwi, niezapięte pasy bezpieczeństwa czy zaciągnięty hamulec ręczny.

Na co wskazują zielone kontrolki?

Gdy zobaczymy na desce rozdzielczej zapalone zielone kontrolki, to spokojnie możemy kontynuować jazdę. Informują one nas o włączonych funkcjach w samochodzie. Najbardziej oczywistą jest kierunkowskaz, ale na desce rozdzielczej może zaświecić się na zielono także kontrolka tempomatu czy systemu wspomagania parkowania.

Co oznaczają kontrolki w kolorze żółtym?

Kontrolki w kolorze żółtym mają charakter ostrzegawczo-informacyjny. Nie zawsze muszą oznaczać, że z pojazdem dzieje się coś złego. Informują m.in. o niewłaściwym przygotowaniu pojazdu do jazdy lub ostrzegać przed trudnymi warunkami na drodze. Mogą też wskazywać, że funkcje, które w pojeździe odpowiadają za bezpieczeństwo, nie działają prawidłowo. Mogą oznaczać np. awarię układu ABS, niedomknięty wlew paliwa lub włączony nawiew na przednią szybę.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
613,61
Loading...

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Po co to było pisać . Prawie zero informacji
avatar autora komentarza
Przydało sie
avatar autora komentarza
Każdy wie co gdzie jest.potrzebne jest opis jak i co zrobić.co powinno być włączone i kiedy.pozdrawiam
avatar autora komentarza
a mi pomogło, zaświecił się jakiś trójkącik a mąż wsadził gdzieś książkę. Okazuje sie ze musze dopompować opony :) dziękuję