Kontrolki w samochodzie – sprawdź, co mówi Twoje auto
Wszystkie współczesne auta są wyposażone w kontrolki, które przekazują kierowcom ważne informacje. Kiedyś takich kontrolek było zaledwie kilka, dziś jest ich dużo więcej, co może powodować dezorientację. W artykule wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne znaki i kiedy nie powinieneś ich ignorować.
W tym artykule przeczytasz:
Opis kontrolek na desce rozdzielczej
W większości samochodów można spotkać trzy rodzaje kontrolek na desce rozdzielczej: czerwone, pomarańczowe i zielone. Waga komunikatów, jakie przekazują, jest podobna jak w przypadku sygnalizacji świetlnej:
- czerwone – są to ostrzegawcze kontrolki, których zapalenie się zazwyczaj oznacza konieczność zatrzymania samochodu i brak możliwości ruszenia ponownie w drogę do czasu usunięcia awarii,
- pomarańczowe lub żółte – są to kontrolki informacyjno-ostrzegawcze, które mogą podpowiadać, by przy najbliższej okazji przyjrzeć się działaniu samochodu w danym zakresie, ale mogą też wyłącznie informować o włączonych funkcjach,
- zielone (lub w niektórych samochodach niebieskie) – są to tylko sygnały informacyjne, jeśli się świecą, to znak, że można bezpiecznie jechać dalej.
Co oznacza dana kontrolka w samochodzie?
Dokładne znaczenie konkretnej kontrolki w samochodzie można rozpoznać nie tylko po kolorze, ale przede wszystkim po symbolu, jaki wyświetla się na desce rozdzielczej. Barwy kontrolek mówią nam ogólnie o tym, czy powinniśmy się przejmować, czym należy się zainteresować, a co działa jak powinno. Dopiero symbol wskazuje na to, z jakiego rodzaju konkretnie problemem mamy do czynienia i którego elementu w samochodzie on dotyczy. W kolejnych akapitach prześledzimy pokrótce najczęściej spotykane w pojazdach kontrolki i rozszyfrujemy ich znaczenia.
Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie?
Czerwone kontrolki w samochodzie informują przede wszystkim o awarii. Jeśli je widzisz, najprawdopodobniej będziesz musiał jak najszybciej się zatrzymać i wezwać pomoc – dalsza jazda może grozić wypadkiem. Ale spokojnie, czerwona kontrolka nie zawsze musi oznaczać najgorsze.
Najczęściej spotykane czerwone lampki kontrolne dotyczą takich awarii, jak:
- awaria układu hamulcowego – symbolizuje ją okrąg w nawiasie z wykrzyknikiem w środku (uwaga: ta kontrolka może też oznaczać zaciągnięty hamulec ręczny),
- zużyte klocki hamulcowe – oznaczone są przez okrąg w przerywanym nawiasie,
- awaria układu elektroniki – oznaczona jest symbolem samochodu i klucza francuskiego,
- awaria układu wspomagania kierownicy – symbolizuje ją ikonka kierownicy z wykrzyknikiem,
- niesprawny układ poduszek powietrznych lub awaria poduszki – zwykle wygląda jak pasażer z poduszką przed twarzą,
- niewłaściwy poziom naładowania akumulatora – na tablicy pojawia się czerwony symbol akumulatora.
Czerwone kontrolki informują również o nieprawidłowościach dotyczących płynów w samochodzie. Zwracają uwagę np. na:
- zbyt niski poziom oleju silnikowego – symbolem jest pojemnik na olej,
- brak płynu hamulcowego (lub awaria odpowiedniego czujnika) – symbolizuje je okrąg z płynem w środku wzięty w nawias,
- zbyt wysoka temperatura płynu chłodniczego – to ikonka z termometrem na tle wody.
Niektóre z czerwonych kontrolek w samochodzie oznaczają mniej groźne zjawiska, ale nadal nie wolno ich ignorować przed rozwiązaniem problemu, które najczęściej jest banalnie proste. Wszystko dlatego, że kontrolki sygnalizują, np.:
- otwarte drzwi lub klapę bagażnika – symbolizuje je ikona otwartego samochodu,
- niezapięte pasy bezpieczeństwa – symbolizuje je ikona pasażera z pasami,
- zaciągnięty hamulec ręczny – zwykle symbolizuje je litera “P” w okręgu,
- włączone światła awaryjne – symbolem jest trójkąt wpisany w większy trójkąt.
W nowoczesnych samochodach często pojawia się funkcja monitorowania odległości od innego pojazdu. Jeśli system uzna, że odległość ta jest za mała lub zbyt szybko maleje, na desce rozdzielczej może pojawić się ikona samochodu w czerwonym trójkącie. Widzisz taki symbol? Zmniejsz prędkość i postaraj się zwiększyć odstęp od pojazdu przed Tobą.
W przypadku niektórych samochodów kontrolki na desce rozdzielczej mogą być ściśle powiązane z występującymi tylko w tych autach systemami dotyczącymi funkcjonowania systemów samochodu. Przykładowo, występujące w samochodach marki Skoda oznaczenia kontrolek systemu EPC są charakterystyczne tylko dla tej i pozostałych marek należących do Volkswagen Group, czyli Audi, Seata i Volkswagena.
Żółta kontrolka – opis kontrolek na desce rozdzielczej w żółtym i pomarańczowym kolorze
Pomarańczowe (w niektórych samochodach żółte) kontrolki służą przede wszystkim do informowania o niewłaściwym przygotowaniu samochodu do jazdy i niedziałających funkcjach, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy albo o awariach, które należy usunąć przy najbliższej okazji. W nowoczesnych samochodach mogą też ostrzegać przed trudnymi warunkami na drodze.
Pomarańczowe kontrolki mogą informować m.in. o takich problemach, jak:
- awaria świateł zewnętrznych – symbol żarówki z wykrzyknikiem,
- awaria systemu stabilizacji toru jazdy ESP – trójkąt z wykrzyknikiem w środku otoczony strzałką układającą się w okrąg,
- awaria świec żarowych – symbol świecy żarowej,
- awaria układu ABS – oznacza ją okrąg w nawiasie z literami ABS w środku,
- awaria czujników parkowania – symbolizuje ją litera “P” z trójkątem ostrzegawczym obok,
- uszkodzenie skrzyni biegów – ta kontrolka ma kształt koła zębatego z wykrzyknikiem w środku.
Marcin jechał spokojnie samochodem, gdy nagle na desce rozdzielczej wyświetliła się pomarańczowa kontrolka z wykrzyknikiem. Na szybko próbował sobie przypomnieć, co oznacza ten symbol i doszedł do wniosku, że to problem ze skrzynią biegów. Zmartwił się, bo wiedział, że naprawa jego automatycznej skrzyni może być bardzo kosztowna. Po zatrzymaniu się przyjrzał się jednak uważniej symbolowi i stwierdził, że przypomina on żarówkę z wykrzyknikiem, a nie koło zębate, jak powinno być przy awarii skrzyni biegów. Okazało się, że pomylił kontrolki – ta informowała tylko o tym, że przepaliła się jedna z żarówek świateł mijania i konieczna jest jej wymiana.
Przeczytaj też: ABS – jak działa i poprawia bezpieczeństwo?
Są też kontrolki wzywające do zatrzymania się na najbliższej stacji paliw lub w innym bezpiecznym miejscu, by zająć się takimi problemami, jak:
- niski poziom ciśnienia w oponach – symbolizuje je wykrzyknik w nawiasie podkreślony postrzępioną linią,
- źle zamknięty wlew paliwa – symbol samochodu z otwartym wlewem paliwa,
- niski poziom płynu do spryskiwaczy – symbol przedniej szyby i fontanny,
- rezerwa paliwa – symbol dyspozytora paliw.
Kierowcy często powtarzają pewien mit: “na rezerwie paliwa spokojnie można przejechać do 50 km”. Niestety wielu z nich przekonało się, że nie jest to prawda. Warto też zaznaczyć, że jazda na głębokiej rezerwie może doprowadzić do niekorzystnych zmian i uszkodzeń w samochodzie, m.in. zatarcia pompy paliwowej czy korozji przewodów paliwowych.
Niektóre pomarańczowe kontrolki spełniają wyłącznie funkcję informacyjną. Jeśli się palą, oznacza to, że włączone są pewne funkcje, np.:
- światła przeciwmgłowe przednie lub tylne – symbol reflektora i trzech równoległych linii połączonych linią falującą,
- ogrzewanie tylnej szyby – prostokąt z falującymi strzałkami,
- włączony nawiew na przednią szybę – symbol wachlarza z falującymi strzałkami,
- elektryczny hamulec postojowy – okrąg w nawiasie z wykrzyknikiem w środku.
Zdarzają się też kontrolki ostrzegające przed warunkami, np. oblodzoną nawierzchnią drogi (symbol płatka śniegu). Szczególnym rodzajem lampki kontrolnej jest natomiast sygnalizator ogólny, który może świecić się zarówno na pomarańczowo, jak i na czerwono, przyjmując kształt wykrzyknika lub wykrzyknika w trójkącie. Może on oznaczać wiele różnych usterek, dlatego jeśli wyświetla nam się na desce rozdzielczej, najlepiej po prostu udać się do serwisu, w którym samochód zostanie dokładnie sprawdzony.
Zielone i niebieskie kontrolki w samochodzie – co oznaczają?
Jeśli na desce rozdzielczej Twojego samochodu świecą się zielone lub niebieskie kontrolki, raczej nie masz powodu do niepokoju. Informują one przede wszystkim o aktywnych funkcjach samochodu. Dzięki nim wiesz, jakie światła są włączone, masz pewność, że z systemem poduszek powietrznych wszystko jest w porządku, możesz też szybko sprawdzić, które z udogodnień wspomagających jazdę są obecnie uruchomione.
Zapalone zielone kontrolki oznaczają, że aktywne są takie funkcja, jak m.in.:
- kierunkowskaz – symbol dwóch strzałek zwróconych w lewo i prawo,
- system wspomagania parkowania – litera “P” z małym trójkątem z boku,
- tempomat – symbol prędkościomierza ze strzałką z boku,
- asystent pokonywania wzniesień – symbolizuje go samochód jadący pod górę,
- sprawny system poduszek powietrznych – symbol pasażera z poduszką powietrzną.
Kontrolki w nowoczesnych samochodach często informują o prawidłowym działaniu lub są częścią działania zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS). Przykładowo, kontrolki BMW zawierają symbole powiązane z systemem ostrzegania przed kolizją lub systemem ostrzegania przed pieszymi.
Przeczytaj też: Jazda na rezerwie – konsekwencje jazdy ze zbyt małą ilością paliwa w zbiorniku?
- Lampki kontrolne na desce rozdzielczej służą do informowania o stanie samochodu i ostrzegania o możliwych awariach.
- Czerwone kontrolki wzywają do zatrzymania się i usunięcia awarii. Zwykle są to awarie, które całkowicie uniemożliwiają dalszą jazdę.
- Pomarańczowe lampki kontrolne sugerują, by przy najbliższej okazji sprawdzić stan samochodu albo że zbliża się czas uzupełnienia paliwa czy niezbędnych płynów.
- Zielone lub niebieskie kontrolki mają znaczenie czysto informacyjne – zapalają się po uruchomieniu różnych funkcji albo dają znać, że poszczególne elementy wyposażenia i całe układy działają prawidłowo.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o kontrolki w samochodzie
Podobnie jak w przypadku sygnalizacji świetlnej na desce rozdzielczej możemy znaleźć kontrolki w kolorze zielonym, żółty (pomarańczowym) i czerwonym. Te pierwsze przekazują sygnały informacyjne, drugie informacyjno-ostrzegawcze, a trzecie ostrzegawcze. Oznacza to, że kolory kontrolek wskazują nam, jak powinniśmy się zachować.
Wiele z czerwonych kontrolek oznacza awarię lub problem z płynem eksploatacyjnym. Jednak część z nich ostrzega kierowcę o niedopatrzeniu, które może stworzyć zagrożenie podczas jazdy. Do nich zaliczamy kontrolkę wskazującą na otwarte drzwi, niezapięte pasy bezpieczeństwa czy zaciągnięty hamulec ręczny.
Gdy zobaczymy na desce rozdzielczej zapalone zielone kontrolki, to spokojnie możemy kontynuować jazdę. Informują one nas o włączonych funkcjach w samochodzie. Najbardziej oczywistą jest kierunkowskaz, ale na desce rozdzielczej może zaświecić się na zielono także kontrolka tempomatu czy systemu wspomagania parkowania.
Kontrolki w kolorze żółtym mają charakter ostrzegawczo-informacyjny. Nie zawsze muszą oznaczać, że z pojazdem dzieje się coś złego. Informują m.in. o niewłaściwym przygotowaniu pojazdu do jazdy lub ostrzegać przed trudnymi warunkami na drodze. Mogą też wskazywać, że funkcje, które w pojeździe odpowiadają za bezpieczeństwo, nie działają prawidłowo. Mogą oznaczać np. awarię układu ABS, niedomknięty wlew paliwa lub włączony nawiew na przednią szybę.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji