Nowość na rynku: ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej. Czy będzie obowiązkowe?

Media alarmują o coraz większej liczbie osób hospitalizowanych po pechowej jeździe na e-hulajnodze. Zderzenie rowerzystki z hulajnogą elektryczną w Olsztynie, potrącenie 4-latka w Krakowie, wypadek dwójki warszawiaków na jednej (!) hulajnodze – to zaledwie kilka zdarzeń z ostatniego miesiąca. Jeździsz na własnej hulajnodze lub wypożyczonej na minuty? Może Ci się przydać specjalne OC, które będzie Cię chronić finansowo, jeśli np. potrącisz pieszego lub uszkodzisz wypożyczony sprzęt. Dowiedz się, które firmy oferują ubezpieczenia hulajnóg elektrycznych i na jakich warunkach.

Czy OC na hulajnogę elektryczną jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej jest nieobowiązkowe. Jeśli nawet osoba poruszajaca się na hulajnodze chciałaby się dobrowolnie ubezpieczyć, ma ograniczony wybór. Poza OC dla Ekocyklistów Link4 może co najwyżej wybrać OC w życiu prywatnym, które obejmowałoby szkody powstałe podczas jazdy na hulajnodze.

Podobnie jest z NNW i ubezpieczeniem hulajnogi od kradzieży – brakuje ofert przeznaczonych wyłącznie dla hulajnogistów. O ile rowerzyści również mogą jeździć bez obowiązkowego OC, o tyle firmy ubezpieczeniowe stworzyły dla nich specjalne pakiety, np. PZU – Pewnie na Rower, Aviva – Koło za Kołem. Użytkownikom hulajnóg pozostaje dopytywanie zakładów ubezpieczeń, czy zwykłe NNW obejmuje ochroną skutki wypadków na e-hulajnodze, a ubezpieczenie domu – kradzież elektrycznej hulajnogi wskutek włamania do mieszkania.

W jakiej firmie kupić ubezpieczenie OC dla hulajnogi elektrycznej?

Za zaledwie 25 zł rocznie możesz mieć ubezpieczenie OC dla hulajnogi elektrycznej w Link4. Firma ubezpieczeniowa wystartowała z nową ofertą dla rowerzystów, deskorolkarzy i hulajnogistów, którzy teraz mogą kupić OC z sumą gwarancyjną w wysokości 25 000 zł.

Co obejmuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej w Link4?

Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów Link4 obejmuje zarówno szkody rzeczowe (np. uszkodzenie płotka ogródka kawiarni, rozbicie reflektora samochodu), jak i szkody osobowe (np. złamanie ręki potrąconego pieszego) powstałe w związku z użytkowaniem urządzeń transportu osobistego (UTO). Link4 odpowiada za szkody o wartości powyżej 100 zł – w ubezpieczeniu obowiązuje franszyza integralna.

Ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe podczas jazdy, prowadzenia urządzenia, wsiadania na niego i zsiadania z niego.

Co to są urządzenia transportu osobistego?

Według OWU Link4 UTO to urządzenia jedno- lub wielośladowe do transportu lądowego osób, napędzane siłą mięśni lub silnikiem elektrycznym, który umożliwia jazdę z maksymalną prędkością do 25 km/h.

Według tej definicji UTO to hulajnogi zwykłe i elektryczne, ale również:

 • rowery klasyczne i elektryczne,
 • deskorolki tradycyjne i elektryczne,
 • wrotki i łyżworolki,
 • segwaye,
 • monocykle elektryczne.

Pozostałe warunki ubezpieczenia e-hulajnogi w Link4

 • Oferta jest dostępna dla osób, które mają już ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego w Link4 lub chcą takie kupić wraz z ubezpieczeniem hulajnogi elektrycznej.
 • Okres ubezpieczenia hulajnogi wynosi 12 miesięcy. Jeśli masz OC w Link4 i kupujesz ubezpieczenie e-hulajnogi, jego wygaśnięcie przypadnie na koniec umowy OC samochodu.
 • Ubezpieczenie OC hulajnogi obowiązuje w Europie. To oznacza, że jeśli będziesz jeździć hulajnogą elektryczną na wakacjach we Francji i przypadkiem wjedziesz w grupę turystów, ubezpieczyciel wypłaci pieniądze poszkodowanym z Twojej winy osobom. Oczywiście w zakresie sumy gwarancyjnej.
 • Masz 7 dni na zgłoszenie szkody z OC e-hulajnogi. Jeśli zrobisz to później, Link4 ma prawo do zmniejszenia odszkodowania, jeśli zdarzenie miało wpływ na ustalenie np. przebiegu zdarzenia, a przez Twoją zwłokę doprecyzowanie szczegółów jest trudniejsze.
 • Wyłączenia odpowiedzialności obejmują m.in. szkody wyrządzone bliskim osoby ubezpieczonej; powstałe wskutek udziału w wyścigach różnego rodzaju; w mieniu wynajmowanym przez osobę ubezpieczoną; wyrządzone przez osobę ubezpieczoną będącą pod wpływem alkoholu, środków odurzających, narkotyków; spowodowane umyślnie czy w związku z popełnieniem wykroczenia lub przestępstwa.

Kiedy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody z OC hulajnogi?

Znowu nie chciało Ci się czekać na zielone światło. Przejeżdżasz przez pasy na czerwonym. Patrzysz w lewo, patrzysz w prawo – chwila, moment, czy to Twój znajomy w koszulce w paski po prawej? Zagapiasz się na moment – i wjeżdżasz w kobietę czekającą na zielone. Upadacie oboje, kobieta zaczyna krzyczeć z bólu, w dodatku wypadł jej smartfon i ma pęknięty wyświetlacz. Ty czujesz pulsujący ból w łokciu, piecze Cię zaognione kolano. Niestety – przejechanie na czerwonym świetle to wykroczenie, o którym mowa w wyłączeniach odpowiedzialności w OWU, więc czeka Cię pokrycie roszczenia poszkodowanej kobiety z własnej kieszeni. Gdyby nie pośpiech…

Czy Link4 wypłaca odszkodowanie firmie wypożyczającej hulajnogi elektryczne, jeśli ubezpieczony klient uszkodzi jedną z nich?

Niestety nie. W wyłączeniach odpowiedzialności jest zapis mówiący, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone w mieniu wynajmowanym przez osobę ubezpieczoną. O ile Link4 wypłaci z OC hulajnogi odszkodowanie dla poszkodowanego pieszego, o tyle nie poniesie kosztów naprawy zdezelowanej hulajnogi. Dotyczy to także wynajmu rowerów miejskich na minuty.

OC w życiu prywatnym, a jazda na hulajnodze elektrycznej

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może obejmować szkody osobowe i rzeczowe powstałe w związku z jazdą na hulajnodze elektrycznej i innych urządzeniach transportu osobistego. OC może chronić finansowo zarówno Ciebie, jak i członków Twojej rodziny, jeśli mieszkacie razem. Zapytaj ubezpieczyciela, czy podstawowe ubezpieczenie Ci wystarczy, czy konieczne jest jego rozszerzenie.

PZU OC w życiu prywatnym, a jazda na hulajnodze

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym od PZU obejmuje szkody wyrządzone wskutek używania hulajnogi elektrycznej. Koszt tego ubezpieczenia zależy od wysokości sumy gwarancyjnej, która ma wpływ na maksymalną wysokość odszkodowania.

Ubezpieczenie jest dostępne tylko jako rozszerzenie ubezpieczenia PZU Dom. Tutaj możesz przeczytać więcej o tegorocznych nowościach wprowadzonych do tej oferty. Co ważne, PZU bierze odpowiedzialność za szkody wyrządzone zarówno przez właściciela mieszkania lub domu (np. Ciebie), ale również spowodowane przez domowników. PZU Dom można rozszerzyć o NNW w życiu prywatnym i odpowiedzialność za szkody wyrządzone w mieniu wynajmowanym.

Czy PZU zapłaci za naprawę wypożyczonej e-hulajnogi, jeśli osoba ubezpieczona ją przypadkiem uszkodzi?

Tak, jeśli klient PZU rozbuduje pakiet ubezpieczeniowy o klauzulę nr 4 – rozszerzenie zakresu odpowiedzialności o szkody powstałe w mieniu najmowanym. Wtedy PZU pokryje koszt naprawy uszkodzonej e-hulajnogi. Klauzula nie obejmuje szkód powstałych w pojazdach innych niż rower, wózek inwalidzki lub urządzenie transportu osobistego, polegających na utracie mienia lub przez niewłaściwą eksploatację. To oznacza, że jeśli będziesz jechać na jednej e-hulajnodze z dwójką dzieci i uszkodzicie ją, ubezpieczyciel nie weźmie za to odpowiedzialności.

Czy ubezpieczenie NNW chroni właścicieli / osoby jeżdzące na hulajnodze?

Tak, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków może zapewnić osobom jeżdżącym na hulajnogach odszkodowanie za trwałe uszczerbki na zdrowiu i złamania kończyn powstałe wskutek wywrotki. Niektóre ubezpieczenia NNW w życiu prywatnym gwarantują również świadczenie za ból i cierpienie, czasową niezdolność do pracy, hospitalizację, np. Uniqa.

Dlaczego warto mieć NNW na hulajnogę?

Tegoroczny raport Polskiej Izby Ubezpieczeń Nowa miejska mobilność podaje, że hulajnogiści najczęściej doznają:

 • złamań kości (40%),
 • uszkodzeń głowy (32%),
 • skaleczeń oraz skręceń (28%).

Warto dodać, że mniej niż 5% hulajnogistów jeździ w kasku – pozostali lekceważą ryzyko uderzenia w głowę wskutek upadku, co może nawet skutkować śmiercią. W zależności od stopnia obrażeń jeden upadek na hulajnodze może skutkować znacznym ograniczeniem sprawności przez całe życie. W takiej sytuacji przydaje się pomoc finansowa z ubezpieczenia NNW, tym bardziej, jeśli ubezpieczyciel wypłaca świadczenie za okres, w którym osoba poszkodowana nie jest zdolna do pracy.

Klauzula alkoholowa w NNW w życiu prywatnym

Teoretycznie wszyscy wiedzą, że nie powinno się jeździć czy to rowerem, czy hulajnogą, czy samochodem po spożyciu alkoholu. W praktyce wiele osób myśli, że nic się nie stanie. W związku z tym firmy ubezpieczeniowe proponują klientom rozszerzenie ubezpieczenia NNW o ochronę szkód powstałych na skutek działań pod wpływem alkoholu.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej jest nieobowiązkowe.
 • Aktualnie na rynku brakuje ubezpieczeń przeznaczonych specjalnie dla hulajnogistów. W lepszej sytuacji są rowerzyści. Wyjątkiem jest OC dla Ekocyklistów Link4.
 • Dzięki OC dla Ekocyklistów Link4 możesz mieć ubezpieczenie już za 25 zł rocznie – pod warunkiem, że masz OC pojazdu mechanicznego w Link4.
 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może obejmować szkody osobowe i rzeczowe wyrządzone w związku z jazdą na e-hulajnodze.
 • Ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie firmie wypożyczającej hulajnogi elektryczne, jeśli uszkodzisz ich sprzęt, aczkolwiek ta opcja może być dostępna po opłaceniu dodatkowej składki.
 • Jeśli masz NNW w życiu prywatnym, możesz dostać odszkodowanie za m.in. trwały uszczerbek na zdrowiu, złamanie, ból i cierpienie, pobyt w szpitalu itp. wskutek upadku podczas jazdy na e-hulajnodze.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
Dla mnie to jak najbardziej jest sensowne, aby ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej było obowiązkowe, w końcu te pojazdy osiągają ogromne prędkości. Aczkolwiek ceny nie powinny być na pewno tak ja za auto
avatar autora komentarza
szczerze wolałabym by OC hulajnogi elektrycznej zostało nadal nieobowiązkowe bo w końcu byłby to kolejny wydatek :/ jednak patrząc na ilość wypadków może kiedyś to stać się faktem. ale to trochę cios dla młodzieży