Odszkodowanie z NNW komunikacyjnego – jak je otrzymać?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest ubezpieczeniem dobrowolnym, niemniej coraz częściej kierowcy decydują się na jego zakup. Nie wiesz, czy warto wykupić NNW i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, w jakich sytuacjach NNW zapewni Ci ochronę, jak uzyskać odszkodowanie z NNW, a przede wszystkim od czego uzależniona jest wysokość odszkodowania.

odszkodowanie NNW

Ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Ubezpieczyciele oferują NNW obejmujące różne kategorie, np. ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie turystyczne, ale w poniższym artykule skupimy się na ubezpieczeniu NNW komunikacyjnym. Ubezpieczenie to gwarantuje dodatkową ochronę kierowcy oraz pasażerom, którzy na skutek nieszczęśliwego wypadku doznali uszczerbku na zdrowiu lub ponieśli śmierć podczas podróży samochodem.

Kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z NNW?

Przedmiotem ubezpieczenia NNW są trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie NNW gwarantuje pomoc finansową, w sytuacji gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku podczas podróży samochodem. Warto zaznaczyć, że „podróż” nie oznacza w tym wypadku jedynie sytuacji, gdy poszkodowany podczas wypadku pozostaje w samochodzie. Kiedy więc jeszcze ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z NNW dla kierowcy i pasażerów? NWW rozciąga zakres ochrony także na sytuacje:

 • gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie podczas wsiadania/wysiadania z samochodu,
 • gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie podczas rozładunku/załadunku pojazdu,
 • gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie podczas postoju,
 • gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie podczas naprawy auta na trasie.

Odszkodowanie z NNW dla poszkodowanego, czyli kogo chroni ubezpieczenie?

Ubezpieczenie NNW chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Należy pamiętać, że świadczenia wypłacane z NNW nie mają charakteru odszkodowawczego, więc ich celem nie jest wyrównywanie szkody w rozumieniu prawa cywilnego. Co za tym idzie, nie podlegają reżimowi stawianemu odszkodowaniu z OC. Zatem wypłata odszkodowania z NNW nie jest uzależniona od:

 • odpowiedzialności cywilnej osoby kierującej,
 • przyczynienia się pasażera do zwiększenia szkody.

Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy sprawca wypadku dostanie odszkodowanie z NNW, to odpowiedź brzmi: tak.

Przykład

Pan Jan podróżował z córką samochodem. Podczas jazdy kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku córka pana Jana doznała poważnych obrażeń w postaci urazu twarzoczaszki, z kolei pan Jan złamał nogę. Kto otrzyma odszkodowanie w tej sytuacji?

Córka kierowcy może otrzymać odszkodowanie i stosowne zadośćuczynienie z jego OC. Dodatkowo ubezpieczyciel powinien pokryć ewentualne koszty leczenia i rehabilitacji. Pan Jan jako sprawca nie może ubiegać się o odszkodowanie z OC. Jednak jeśli wykupił wcześniej NNW, to bez względu na swoją winę otrzyma stosowne odszkodowanie. Warto przy tym zaznaczyć, że córka pana Jana poza odszkodowaniem z OC otrzyma również dodatkowe odszkodowanie z NNW.

Nie zapominaj jednak, że NNW to ubezpieczenie dobrowolne, ubezpieczyciele mają więc dużo więcej swobody, jeśli chodzi o kształtowanie warunków umowy. Z zasady NNW przysługuje niezależnie od odpowiedzialności cywilnej kierowcy, niemniej jednak ubezpieczyciel ma prawo zastrzec w OWU sytuacje, kiedy odszkodowanie nie będzie przysługiwało (np. w sytuacji gdy kierowca był pod wpływem alkoholu). Przed wykupieniem NNW zapoznaj się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, jeśli chcesz uniknąć zaskoczenia.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW zapewnia poszkodowanym wypłatę jednorazowego odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku lub śmierci ubezpieczonego. Wielu ubezpieczycieli oferuje pakiety podstawowe oraz wersje rozszerzone, dlatego warto zapoznać się dokładnie z ofertami, a przede wszystkim z OWU. Wielu ubezpieczycieli w ramach NNW oferuje również:

ubezpieczenie nnw - co obejmuje

Ekspert Mubi radzi:

Osoba zdecydowana na wykupienie NNW powinna sprawdzić w OWU, kogo dokładnie obejmuje ochrona ubezpieczeniowa. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków nie zawsze dotyczy wszystkich osób, które znajdują się w pojeździe. Czasem odszkodowanie otrzyma tylko kierowca, czasem tylko osoba wskazana imiennie w umowie ubezpieczenia. Niekiedy na rekompensatę po wypadku może liczyć też współwłaściciel pojazdu, a najczęściej ubezpieczenie obejmuje kierowcę i pasażerów auta, którzy znajdowali się w nim w momencie, gdy doszło do zdarzenia.

Ile można dostać odszkodowania z NNW?

Wysokość odszkodowania z NNW zależy od dwóch czynników: od stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu oraz od wysokości sumy ubezpieczenia. Ubezpieczyciel ustala procentowy uszczerbek na zdrowiu na podstawie tabeli, która stanowi załącznik do umowy NNW. W tabeli każdy uraz ma przypisaną daną wartość procentową, np. utrata zęba ma wartość 3%.

Podkreślić należy, że sumy ubezpieczenia NNW zwykle nie są bardzo wysokie (np. 10 000 zł), a co za tym idzie, otrzymane odszkodowanie również nie będzie pokaźną kwotą. Niemniej jednak warto pamiętać, że uzyskane odszkodowanie jest świadczeniem dodatkowym (możesz jednocześnie starać się o odszkodowanie z OC), więc biorąc pod uwagę niską cenę ubezpieczenia, można uznać, że NNW zawsze będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie.

CZY WIESZ, ŻE …

LINK4 wprowadziło szybszą ścieżkę likwidacji szkody w ramach ubezpieczenia NNW. Czas oczekiwania na pieniądze z tej polisy jest wówczas krótszy – 2 dni zamiast 8.

Jaki jest czas na zgłoszenie szkody z NNW?

To, ile masz czasu na zgłoszenie szkody w ramach NNW, zależy od towarzystwa. Najlepiej będzie, jeśli zrobisz to jak najszybciej. Informacje na ten temat znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Pamiętaj, że termin liczy się od dnia powstania szkody.

Termin na zgłoszenie szkody z NNW w poszczególnych towarzystwach:

 • LINK4 – 14 dni,
 • Benefia – 30 dni,
 • Generali – 7 dni (wypadek) i 30 dni (śmierć),
 • InterRisk – 14 dni,
 • Trasti – 14 dni,
 • TUZ – 7 dni,
 • UNIQA – 7 dni.

Czy można jednocześnie otrzymać odszkodowanie z OC i NNW?

Jak już wyżej wspomniano, ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym, ponadto w pełni niezależnym od odpowiedzialności cywilnej kierującego. Odszkodowanie z NNW pełni inną rolę niż odszkodowanie z OC. Świadczenie z NNW ma na celu zapewnić kierowcy oraz pasażerom dodatkową ochronę i w przeciwieństwie do odszkodowania wypłacanego z OC, nie wynika ono z obowiązku pokrycia doznanej szkody.

Mając na uwadze powyższe, podkreślić należy, że poszkodowany może jednocześnie otrzymać zarówno odszkodowanie z ubezpieczenia OC, jak i z NNW.

Przykład

Pani Maria jadąc do pracy, zderzyła się z innym kierowcą, który nie ustąpił jej pierwszeństwa. Złamała rękę oraz doznała urazu obojczyka. Uraz był na tyle poważny, że miała kłopoty z poruszaniem się, w związku z czym musiała poddać się długotrwałej i kosztownej rehabilitacji. Ponadto samochód pani Marii został poważnie uszkodzony w wyniku zderzenia. Pani Maria miała wykupione NNW. Jakie świadczenia przysługują jej w związku z powyższą sytuacją?

Pani Maria powinna przede wszystkim otrzymać odszkodowanie i stosowne zadośćuczynienie z OC sprawcy wypadku. Podkreślić należy, że doznała nie tylko poważnego uszczerbku na zdrowiu, ale również przeżyła krzywdę w związku z doznanym bólem i cierpieniem (co uzasadnia przyznanie zadośćuczynienia). Ponadto poszkodowanej należy się odszkodowanie, które pokryje koszty leczenia i rehabilitacji. W związku z doznaną szkodą rzeczową, będzie jej również przysługiwało odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu (również z OC sprawcy). Dodatkowo w związku z tym, że pani Maria miała wykupione NNW, otrzyma stosowne odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela ustalone w oparciu o procentowy uszczerbek na zdrowiu i sumę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie NNW – czy się opłaca?

Ubezpieczenie NNW nie gwarantuje wysokiego odszkodowania, jednak trzeba mieć na uwadze, że uzyskane świadczenie będzie odszkodowaniem dodatkowym (kierowca i poszkodowany mogą jednocześnie domagać się odszkodowania z innych tytułów). Jeśli kierowcy zależy na zapewnieniu sobie i pasażerom dodatkowej ochrony, warto zdecydować się na NNW. Należy przy tym podkreślić, że cena ubezpieczenia NNW jest niska, zwłaszcza jeśli kupowane jest w pakiecie z ubezpieczeniem OC lub AC. Ceny ubezpieczenia możesz sprawdzić w kalkulatorze OC AC Mubi.

Przeczytaj też: Poznaj ważne zapisy z OWU NNW, aby trafnie wybrać ubezpieczenie!

Gdzie kupić ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW kupisz u agenta, przez telefon lub internet, np. za pomocą porównywarki OC i AC. Ochrona dostępna jest w pakiecie razem z całorocznym ubezpieczeniem OC.

Ile zapłacisz za polisę z NNW? Sprawdzimy to na przykładzie 46-letniego Roberta, który jest właścicielem auta marki Fiat Freemont z 2016 roku. Pojazd posiada silnik benzynowy o pojemności 3,6 l. Robert jest żonaty i ma trójkę dzieci. Mieszka w Lublinie. Posiada prawo jazdy od ponad 20 lat i ma ponad 10-letnią, bezszkodową historię ubezpieczenia.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.plOC + NNW + assistance670 zł
TrastiOC + NNW786 zł
BeesafeOC + NNW907,79 zł
WienerOC + NNW + assistance2006 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [maj 2024]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie z NNW komunikacyjnego

Kto i kiedy otrzyma odszkodowanie z NNW?
Co otrzymam w ramach ubezpieczenia NNW?
Ucierpiałem w wypadku, który sam spowodowałem. Czy dostanę odszkodowanie z NNW?
Ucierpiałem w wypadku spowodowanym przez innego kierowcę. Czy otrzymam odszkodowanie z OC i NNW?
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które zapewnia dodatkową ochronę zarówno kierowcy, jak i pasażerom. Zakres NNW obejmuje skutki wypadku w postaci trwałego uszczerbku na zdrowiu lub zgonu.
 • Ubezpieczyciele w OWU mogą zastrzec sytuacje, w których odszkodowanie nie będzie przysługiwało.
 • Ochrona w ramach NNW zapewnia poszkodowanym odszkodowanie, którego wysokość jest ustalana w oparciu o stopień doznanego uszczerbku i sumę ubezpieczenia.
 • Procentowa wysokość doznanego uszczerbku określana jest w oparciu o tabelę stanowiącą załącznik do umowy ubezpieczenia NNW.
 • Odszkodowanie z NNW jest niezależne od odszkodowania z OC. Poszkodowany może więc ubiegać się o świadczenie zarówno z jednego, jak i drugiego tytułu.
Agnieszka Kazimierczak
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

10 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Miałam wypadek samochodem z pracy a płace nnw z mojego samochodu. Czy przysługuje mi odszkodowanie z nnw z mojego samochodu?
Ubezpieczenie NNW, podobnie jak OC czy autocasco, jest zazwyczaj przypisane do pojazdu. Oznacza to, że obejmuje ochroną kierowcę, a niekiedy również pasażera, ale tylko danego pojazdu. Jeżeli samochód, w którym doznano szkody, nie posiadał ubezpieczenia NNW, nie przysługuje odszkodowanie z innej polisy.
avatar autora komentarza
Otworzyłam bagażnik i włożyłam zakupy i wtedy chciałam zamknąć i uderzyłam się klapa bagażnika w nos doznałam obrażeń czy mogę starać się o Nnw
O odszkodowanie z ubezpieczenia NNW można się zwykle starać w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, uciążliwego leczenia lub niezdolności do pracy.
avatar autora komentarza
Podczas wsiadania do auta pośliznęła mi się noga i zerwałam wiązadła. Jestem po operacji i 6 miesiąc niezdolna do pracy -l 4 . Czy należy mi się odszkodowanie z nnw
Tak. Odszkodowanie z NNW należy się również w przypadku nieszczęśliwych wypadków, do których doszło m.in. podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu.
avatar autora komentarza
Czy należy mi się odszkodowanie z nnw jak miałem wypadek ze 4-5 miesięcy temu i teraz mam problemu zdrowotne związane z tym wypadkiem
avatar autora komentarza
Nie rozumiem Proponujmy doplate zadoscuczynienia i odszkodowania do lacznej kwoty 2.000,00 zl, tj. doplata 1 200,00 zl.
avatar autora komentarza
Przytrzasnęłam sobie palec , prawy kciuk drzwiami od samochodu. Był silny wiatr, otworzyłam drzwi a podmuch wiatru spowodował zamknięcie drzwi . NW płace. Czy mogę starać się o odszkodowanie ? A jeśli tak to co zrobić , jak się o nie ubiegać ?
W opisanej sytuacji przysługuje Pani odszkodowanie z ubezpieczenia NNW. W celu jego otrzymania należy zgłosić szkodę w towarzystwie ubezpieczeń, w którym została wykupiona polisa. Najczęściej można to zrobić za pomocą formularzy online udostępnianych na stronach internetowych ubezpieczyciela lub po kontakcie telefonicznym.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC