EKUZ dla dziecka – dlaczego warto i jak wyrobić kartę EKUZ?

Ubezpieczenie zdrowotne to podstawa nie tylko w kraju. Przydaje się również za granicą. Wystarczy zabrać ze sobą specjalną kartę! Sprawdź, jak szybko i sprawnie uzyskać EKUZ i cieszyć się dostępem do publicznej służby zdrowia w innych krajach europejskich.

ekuz dla dziecka

Zastanawiasz się, z czym wiąże się EKUZ i co to w ogóle oznacza? Wyjeżdżasz za granicę i nie chcesz pozbawić siebie i bliskich dostępu do systemu powszechnej opieki zdrowotnej? Dowiedz się, na jakie wsparcie będziesz mógł liczyć dzięki karcie EKUZ i czym różni się ona od polisy turystycznej. Pamiętaj, że jedna drugiej nie wyklucza!

Czym jest karta EKUZ dla dziecka?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument potwierdzający objęcie ubezpieczeniem powszechnym w kraju ojczystym. To dowód na to, że osoba (lub jej prawny opiekun) odprowadza składki zdrowotne w państwie, w którym mieszka na co dzień. Oznacza to, że płatnik składek ZUS w Polsce, ma prawo partycypować w świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju członkowskiego.

Dlaczego warto wyrobić EKUZ dla dziecka?

Jeśli jesteś rodzicem, wiesz zapewne, że wypadki czy choroby wśród dzieci zdarzają się bardzo często. Nic dziwnego. Każda pociecha jest ciekawa świata, a niekiedy poznawanie nowych rzeczy kończy się różnymi przykrymi i niespodziewanymi sytuacjami. Wystarczy chwila nieuwagi i Twoje dziecko może poważnie się skaleczyć, poparzyć czy złamać rękę biegając przy basenie lub jeżdżąc na nartach. Nieważne jak bardzo będziesz starał się je przypilnować. 

Wyrabiając swojemu dziecku Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możesz liczyć na pomoc medyczną w ramach publicznej opieki zdrowotnej, jeśli przebywacie w krajach członkowskich UE oraz EFTA. Wówczas Ty i Twoja pociecha otrzymacie taką samą pomoc, na jaką mogą liczyć obywatele danego państwa. Uzyskacie wsparcie medyczne, za które nie będziecie musieli uiszczać żadnej opłaty poza tymi, które dotyczą również obywateli danego kraju. Będziesz spokojny, że Twoje dziecko jest w dobrych rękach i będziecie mogli dalej korzystać z uroków wyjazdu.

EKUZ gwarantuje wsparcie m.in., gdy Twoje dziecko będzie musiało:

  • zostać w szpitalu,
  • przejść badania,
  • przejść pilny zabieg,
  • skorzystać z wizyty u lekarza.

Czego nie obejmuje karta EKUZ dla dziecka?

Posiadanie karty EKUZ nie wiąże się z nieograniczonym dostępem do wszelkich usług medycznych i okołomedycznych za granicą. Jeśli Twoje dziecko zachoruje lub ulegnie wypadkowi i nie kupisz dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, za pewne świadczenia będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

EKUZ nie zapewnia możliwości otrzymywania świadczeń związanych z:

  • transportem medycznym do Polski,
  • transportem pomiędzy placówkami medycznymi,
  • odszkodowaniem za uszczerbek na zdrowiu,
  • akcją ratunkową i poszukiwawczą.

Publiczna opieka zdrowotna w każdym kraju wygląda inaczej, zatem pomoc, jaką uzyska Twoje dziecko w ramach EKUZ może się różnić, w zależności od kraju, do którego wyruszacie.

  • W Austrii każdy dzień hospitalizacji to koszt od 12 euro do 20,10 euro. Obywatele tego kraju ponoszą opłaty maksymalnie za 28 dni leczenia w szpitalu w ciągu jednego roku kalendarzowego. Podwyższony standard opieki szpitalnej, tak zwane Sonderklasse, jest dodatkowo płatne według specjalnego cennika.
  • W Bułgarii za konsultację u lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty, należy uiścić opłatę w wysokości 2,90 BGN, a w przypadku emerytów – 1 BGN. Badania laboratoryjne również są płatne. Ich koszt to 2–6 BGN. Z kolei za jeden dzień pobytu w szpitalu należy zapłacić 5,80 BGN (maksymalnie za 10 dni hospitalizacji w ciągu jednego roku kalendarzowego).
  • W Chorwacji wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to koszt w wysokości 1,32 EUR. 
  • Na Cyprze wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje 3 EUR, a u specjalisty – 6 EUR. Opłata za każdy lek to 0,50 EUR, ale nie więcej niż 10 EUR za realizację recepty.

Gdzie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego dla dziecka?

Karta ubezpieczenia zdrowotnego na Europę EKUZ działa na terenie większości krajów europejskich. Są to:

  • wszystkie kraje UE (Unii Europejskiej),
  • Islandia,
  • Liechtenstein,
  • Norwegia,
  • Szwajcaria,
  • Wielka Brytania.
CZY WIESZ, ŻE …

W Wielkiej Brytanii po Brexicie nadal działa karta EKUZ. Można z niej korzystać na tych samych zasadach, jak przedtem.

Karta jest honorowana również na zamorskich terytoriach francuskich (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon, Gujana Francuska), portugalskich (Azory i Madera) i hiszpańskich (Majorka oraz Wyspy Kanaryjskie). Nie jest respektowana natomiast:

  • na Wyspach Normandzkich,
  • na wyspie Man,
  • w Monako,
  • w San Marino,
  • w Watykanie.
UWAGA!

Bezpłatne leczenie w takich państwach, jak Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria czy Dania, dostępne jest tylko dla obywateli państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej.

Karta EKUZ wydawana jest na konkretną osobę. Nie jest więc ani kartą rodzinną, ani na okaziciela. Oznacza to, że każdy członek rodziny (w tym dziecko) lub grupy wyjazdowej musi mieć swoją własną.

Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?

Kto składa wniosek o wydanie karty EKUZ dla dziecka?

Aby dziecko uzyskało kartę EKUZ, jego prawny opiekun musi złożyć wniosek o wydanie tego dokumentu. Stosowny wzór można uzyskać elektronicznie i złożyć bez wychodzenia z domu (mailowo lub przez skrzynkę podawczą ePUAP czy Internetowe Konto Pacjenta) albo osobiście we właściwym oddziale NFZ.

Jak złożyć wniosek o wyrobienie EKUZ dla dziecka?

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego dla dziecka jest proste. Wystarczy wybrać się do delegatury lub oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto, by rodzic lub prawny opiekun zabrał ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ to w ramach własnego ubezpieczenia można wyrobić kartę EKUZ dla dziecka.

We wniosku o EKUZ należy wpisać dane dziecka, a w części dotyczącej statusu osoby wskazać “Członek rodziny osoby ubezpieczonej”. Do urzędu nie trzeba zabierać ze sobą dziecka. Zazwyczaj dokument otrzymuje się od ręki, chyba że jest to okres wakacyjny czy związany z feriami, gdy więcej osób występuje o wyrobienie karty EKUZ.

Czy można wyrobić EKUZ dla dziecka online przez EPUAP?

Uzyskanie karty ubezpieczenia zdrowotnego jest jeszcze prostsze niż za pomocą wniosku papierowego. Wystarczy zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta (np. za pomocą profilu zaufanego). W zakładce “Moje konto” pod informacjami o Twoim ubezpieczeniu oraz przy komunikacie o karcie EKUZ, wybierz “Złóż wniosek” i postępuj zgodnie z dalszymi wytycznymi. To intuicyjny proces, który potrwa chwilę.

Jeśli wszystkie dane wprowadzisz prawidłowo, już po kilku kliknięciach otrzymasz komunikat, że Twoja karta EKUZ została zamówiona, a jej dostarczenie nastąpi w wybrany przez Ciebie sposób. Złożone wnioski są rozpatrywane przez oddziały wojewódzkie oraz wybrane delegatury NFZ – dane teleadresowe do nich znajdziesz TUTAJ.

UWAGA!

Wniosek o turystyczny EKUZ jest dostępny tylko i wyłącznie online i przez IKP.

Które dokumenty są potrzebne do wyrobienia karty EKUZ dla dziecka?

Jeśli chcesz wyrobić kartę EKUZ dla dziecka, to musisz wypełnić wniosek EKUZ o wydanie dokumentu. W przypadku wizyty w oddziale NFZ należy mieć ze sobą również dokument ze zdjęciem, który potwierdza tożsamość – mowa o dokumencie rodzica lub prawnego opiekuna. Warto zabrać ze sobą również dokument potwierdzający posiada ubezpieczenia zdrowotnego.

Należy pamiętać, że legitymacja szkolna, legitymacja studencka lub inny dokument potwierdzający kontynuowanie nauki jest niezbędny wyłącznie w przypadku osób, które ukończyły 18 lat. Nie jest to więc temat tego artykułu.

Jak i gdzie odebrać kartę EKUZ dla dziecka?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego odbierzesz osobiście niedługo po złożeniu wniosku na miejscu w oddziale wojewódzkim lub wybranej delegaturze NFZ. Może to również zrobić za Ciebie pełnomocnik, jeśli Twoja sytuacja uniemożliwia Ci odbiór osobisty. EKUZ zamówiony na odległość (za pomocą EPUAP) może zostać do Ciebie dostarczony bezpłatnie pocztą tradycyjną. Wystarczy zaznaczyć właściwą opcję przy składaniu wniosku.

Ile ważna jest karta EKUZ dla dziecka?

Okres ważności, na jaki wydawana jest karta zależy od kilku czynników. Są to m.in. status i wiek osoby ubezpieczonej. Najkrócej działają karty turystyczne wydawane Polkom w ciąży, a najdłużej obowiązuje EKUZ dla emeryta.

Karta EKUZ dla dziecka jako członka rodziny osoby ubezpieczonej zazwyczaj ważna jest aż do osiągnięcia pełnoletniości przez potomka. Wyjątek stanowi szczególny status podopiecznego. Po 18. urodzinach osoba pełnoletnia powinna uzyskać nową kartę na kolejny okres.

UWAGA!

Przed podróżą sprawdź, jak długo ważna jest Twoja karta EKUZ i czy będzie działać podczas planowanego wyjazdu za granicę! Jeśli nie, z wyprzedzeniem złóż wniosek o nowy dokument. Karta wystawiana jest najczęściej z datą złożenia wniosku!

Czym różni się EKUZ dla dziecka od ubezpieczenia podróży?

Kiedy przydaje się EKUZ?

Karta EKUZ przydaje się w różnych przypadkach podczas podróżowania po terytorium krajów europejskich. Dotyczy zwłaszcza sytuacji, gdy Twój pobyt za granicą trwa krócej niż 12 miesięcy, czyli np. przebywasz w delegacji zagranicznej (z pracy lub wolontariatu) lub na wymianie międzynarodowej (ze szkoły lub uczelni).

Czego nie obejmuje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego oprócz podstawowej opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w danym kraju nie zapewnia praktycznie nic. W przypadku skomplikowanych badań czy opieki ambulatoryjnej możesz partycypować w kosztach leczenia, hospitalizacji albo i transportu medycznego do ojczyzny. Koszty takich działań, jak np. sprowadzenie ciała do ojczyzny są bardzo wysokie. Warto być przygotowanym również na takie nieprzewidziane zdarzenia, nabywając kompleksowy pakiet ubezpieczeń turystycznych.

Zarówno karta EKUZ, jak i ubezpieczenie turystyczne, gwarantują wsparcie medyczne podczas zagranicznego wyjazdu. Nie są to jednak te same formy ochrony. Mimo że obie te polisy zapewniają nieocenioną pomoc w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, ich zakresy znacznie się od siebie różnią. Poniższa tabela przedstawia różnice między EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym.

EKUZUbezpieczenie turystyczne
bezpłatnaopłata średnio w wysokości kilku, kilkunastu złotych dziennie
zapewnia świadczenia w ramach publicznej opieki zdrowotnej w danym kraju, a więc w każdym państwie zakres ochrony może być inny świadczenia w ramach publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej w danym kraju
brak limitów kwotowychograniczone limitami kwotowymi wskazanymi w umowie
wydawana na okres od 42 dni do 20 lat (w zależności od statusu wnioskodawcy)o czasie trwania ochrony decyduje ubezpieczający (może to być 1 dzień, 1 miesiąc lub nawet 1 rok)
nie pokrywa kosztów transportu do Polski i ratownictwa pokrywa koszty transportu do Polski i ratownictwa
nie można modyfikować jej zakresumożna je poszerzyć o NNW, OC, ochronę bagażu, sprzętu sportowego
ochrona dotyczy wyłącznie krajów członkowskich UE i EFTAochrona może dotyczyć wszystkich krajów na świecie (w zależności od decyzji ubezpieczającego)

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: “EKUZ a ubezpieczenie turystyczne”.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku większą ochronę na czas zagranicznego wyjazdu, za dodatkowe ubezpieczenie turystyczne musisz zapłacić. Jak wysokie są to koszty?

Ceny ubezpieczenia turystycznego dla dziecka sprawdzimy na przykładzie kalkulacji, której dokonała mama 8-letniej Malwiny. Chce ona, aby na czas 10-dniowej podróży do Hiszpanii nastawionej na wypoczynek i zwiedzanie, jej córka była objęta większą ochroną niż ta, którą gwarantuje EKUZ. Mamę Malwiny interesują oferty obejmujące wyłącznie koszty leczenia, NNW oraz OC.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
You Can DriveKL: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
50,00 zł
WienerKL: 165 484 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 103 427 zł
51,00 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
57,00 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
61,00 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
62,40 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
72,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
89,76 zł
ERGO HestiaKL: 500 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 500 000 zł
98,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi

Koszt ubezpieczenia turystycznego na 10-dniowy wyjazd Malwiny to mniej niż 5 zł dziennie. Za najtańszą ofertę mama dziewczynki musi zapłacić 50 zł.

Ile za ubezpieczenie turystyczne na 10-dniowy wyjazd do Hiszpanii będzie musiała zapłacić mama Malwiny, jeśli weźmie pod uwagę pakiet dla 4-osobowej rodzina z dwójką dzieci? Dorośli w wieku 36 i 37 lat oraz dzieci w wieku 8 i 13 lat. Celem ich podróży jest wypoczynek i zwiedzanie.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy dla 4-osobowej rodziny z dwójką dzieci
mtu24.pl228,00 zł
Proama251,00 zł
Generali296,00 zł
AXA Partners337,20 zł
ERGO Hestia392,00 zł
UNIQA403,92 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi

Za ubezpieczenie turystyczne dla 4-osobowej rodziny mama Malwiny musi zapłacić około 230 zł, w zależności od zakresu ochrony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o uzyskanie karty EKUZ dla dziecka

Jak posługiwać się EKUZ dla dziecka za granicą?
Co zrobić, jeśli nie zabierzesz karty na wyjazd?
Czy w okresie ważności EKUZ może przestać działać?
PODSUMOWANIE
  • Posyłając dziecko na wyjazd za granicę do innego europejskiego kraju, nie pozbawiaj go podstawowej ochrony! Dostęp do publicznej służby zdrowia na zasadach obowiązujących w danym państwie zapewni mu karta EKUZ.
  • Kartę EKUZ dla dziecka można wyrobić w oddziale NFZ, przez EPUAP lub Internetowe Konto Pacjenta (IKE).
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje na terenie 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz: na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, a także w Wielkiej Brytanii. Karta EKUZ nie działa natomiast: w Watykanie, Monako, San Marino, na wyspie Man oraz na Wyspach Normandzkich.
  • Karta EKUZ to karta imienna. Każdy, nawet najmłodszy podróżnik musi mieć swoją. Oprócz niej dziecko powinno posiadać własny dokument tożsamości (tymczasowy dowód osobisty lub paszport).
  • Karta EKUZ na wyjazd dziecka ważny jest terminowo! Przeważnie potomkowie jako członkowie rodziny płatnika składek NFZ otrzymują kartę ważną do ukończenia 18. roku życia. Uprawnienia do korzystania z publicznej służby zdrowia poza granicami kraju mogą jednak wygasnąć wcześniej, jeśli dojdzie do utraty świadczenia.
  • Standardowe ubezpieczenie zdrowotne zapewnia tylko podstawową opiekę medyczną poza granicami kraju. Kompleksowe wsparcie w nagłym wypadku na wyjeździe i dostęp do specjalistycznej pomocy lekarskiej gwarantuje polisa turystyczna z wysokim ubezpieczeniem kosztów leczenia!
Źródła:
  • pacjent.gov.pl/ekuz
  • ec.europa.eu
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Potrzebuje film jak mam uzyskac eku z dla dziecka.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!