Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – czy noworodek lub kilkulatek muszą je mieć?

Wybierasz się z dzieckiem na wakacje za granicę i nie wiesz, czy musisz wykupić dla niego ubezpieczenie turystyczne? Maluch pojechał na kolonię lub obóz, a Ty zastanawiasz się, czy polisa zaoferowana przez organizatora wyjazdu wystarczy? Podpowiadamy w sprawie ochrony ubezpieczeniowej dziecka podczas wakacji i od razu odpowiadamy – tak, ubezpieczenie to podstawa!

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – zdecydowanie tak!

W przypadku ubezpieczenia turystycznego dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na kilka możliwych rodzajów wyjazdów. Pierwszy dotyczy rodzinnego wypadu z całą rodziną. Jeśli takie wakacje nie są zorganizowane przez biuro podróży, to rodzice powinni sami zadbać o odpowiednią ochronę siebie i dzieci. Drugi to zorganizowany wyjazd, taki jak kolonia, obóz czy wycieczka klasowa, na który wysyłane są pociechy. Wtedy to na organizatorze spoczywa obowiązek zapewnienia ubezpieczenia na czas wyjazdu. Podobnie dzieje się w opcji trzeciej, czyli podczas rodzinnego wyjazdu na wakacje z biurem podróży.

Niestety w ramach ceny zorganizowanego wyjazdu (dotyczy także rodzinnego wyjazdu z biurem podróży) oferowana jest jedynie podstawowa ochrona, która gwarantuje niewielkie sumy ubezpieczenia i mniejszy zakres ochrony. W takim przypadku zawsze warto odpłatnie rozszerzyć ochronę lub znaleźć ją u zewnętrznego ubezpieczyciela.

Dlaczego zawsze powinniśmy wykupić ubezpieczenie turystyczne dla malucha? Dzieci są nieobliczalne i chwila nieuwagi wystarczy, by coś spsociły lub – co gorsza – doznały urazu, który wymagać będzie wizyty w szpitalu lub przychodni. Dodatkowo ubezpieczyciele oferują w ramach assistance wsparcie dla rodzin z dziećmi na wakacjach, co może okazać się niezbędne w razie kłopotów.

Ktoś może zapytać – mój malec ma ubezpieczenie NNW szkolne, czy to nie wystarczy? Zdecydowanie nie, ponieważ taka polisa ma ograniczony zakres ochrony i niskie sumy ubezpieczenia. Wprawdzie działa ona także w czasie wakacji, ale przeważnie tylko na terytorium Polski, więc nie zapewni wsparcia w razie wyjazdu za granicę. Jednocześnie NNW szkolne to nie ubezpieczenie turystyczne, tylko na życie. Zdecydowanie lepiej dobrać to dedykowane wyjazdom, które jest pod taką aktywność pomyślane.    

Ubezpieczenie turystyczne dla rodziny – na co zwrócić uwagę?

Firmy ubezpieczeniowe oferują dla dzieci takie same ubezpieczenia turystyczne jak dla dorosłych. W ogólnych warunkach ubezpieczenia nie ma wzmianek o podziale ze względu na wiek ubezpieczonego. Dlatego podobnie jak w przypadku dorosłych, wybierając ubezpieczenie turystyczne, powinniśmy zwrócić uwagę na te same elementy.

 • Koszty leczenia – suma ubezpieczenia nie powinna być zbyt niska, ponieważ pobyt w szpitalu za granicą może być bardzo drogi. Dlatego wybierajmy minimum pakiet średni/uniwersalny, w którym jest ona wysoka.
 • Assistance – często połączone jest z sumą kosztów leczenia. To bardzo ważny aspekt, ponieważ zapewnia ono na przykład opiekę nad dziećmi w razie hospitalizacji opiekuna lub opłacenie kosztów wizyty rodzica w przypadku hospitalizacji dziecka (na przykład PZU opłaca koszty pobytu rodzica do 400 zł za 1 dobę, na maksymalnie 10 dób).
 • NNW –  nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się każdemu, więc w tym przypadku również warto wybrać wyższą sumę odszkodowania. Dlaczego? Ubezpieczyciele wypłacają odszkodowanie na podstawie procentu uszczerbku na zdrowiu, więc większa suma, to wyższe odszkodowanie, gdy na przykład dziecko złamie rękę.
 • OC w życiu prywatnym – wprawdzie dziecko nie odpowiada za szkody tylko jego opiekun, ale gdy nicpoń coś zbroi (np. zbije szybę w hotelu), to odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy turystycznej.
 • Ubezpieczenie bagażu – to nie tylko walizki i torby. Bagażem jest m.in. także wózek dziecięcy (na co wskazuje Nationale Nederlanden).
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – warto o to zadbać, np. gdy wybierasz się z dzieckiem w góry, by uczyło się jeździć na nartach lub snowboardzie.
 • Dodatkowa ochrona w przypadku uprawiania sportów zimowych – to dla tych, którzy zamierzają wybrać się z dziećmi w góry, by uprawiać rekreacyjnie narciarstwo lub snowboarding.

Oczywiście ubezpieczyciele oferują także dodatkową ochronę dla osób, które zdecydują się na uprawianie sportów wysokiego ryzyka, choć raczej nie dotyczy to rodzin z dziećmi, a już na pewno wyjazdów dziecka na kolonię – chyba że opiekę nad grupą urwisów nazwiemy sportem ekstremalnym!

Rodzice z dziećmi na wakacjach – cena ubezpieczenia turystycznego

Aby sprawdzić ceny ubezpieczenia turystycznego na 8-dniowy wyjazd na słoneczny Cypr, przeprowadziliśmy obliczenia w kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych Mubi. Założyliśmy, że rodzina składa się z dwójki osób dorosłych oraz dwójki dzieci wieku 5 i 9 lat. Oto ceny dla standardowych pakietów ubezpieczeń w różnych firmach.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia dla całej rodziny (4 osoby)
mtu24.plKoszty leczenia – 150 000 zł,
Ratownictwo – 50 000 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł,
Bagaż – 2000 zł,
Assistance,
Sporty amatorskie.
168 zł
ProamaKoszty leczenia – 200 000 zł,
Ratownictwo – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł,
Assistance,
Sporty amatorskie.
198 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł,
Ratownictwo – 300 000 zł,
NNW – 40 000 zł,
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł,
Bagaż – 1000 zł,
Assistance,
Sporty amatorskie.
239 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł,
Ratownictwo – 600 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł,
Bagaż podróżny – 3000 zł,
Assistance,
Sporty amatorskie.
338 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (06.12.2022)

Jeśli rodzina zdecydowałaby się na najdroższy wariant ubezpieczenia turystycznego, to musiałaby dopłacić od 85 zł (Proama) do niemal 300 zł (AXA Partners). Różnice w cenach wynikają ze zwiększających się sum ubezpieczenia – w najdroższym pakiecie AXA Partners suma ubezpieczenia kosztów leczenia to aż 40 000 000 zł! 

Ponadto należy pamiętać, że we wszystkich towarzystwach gwarantowana w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia jest także ochrona w razie zachorowania na COVID-19 obejmująca także koszt wykonania testów. Tylko niektóre firmy pokrywają jednak również wydatki na wyżywienie, zakwaterowanie i późniejszy powrót do domu w przypadku trafienia na przymusową kwarantannę/izolację.

Firma ubezpieczeniaCo obejmuje ochrona w zakresie COVID-19?
AXA Partners*Zachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
GeneraliZachorowanie,
Izolacja,
Test
mtu24.plZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
ProamaZachorowanie,
Izolacja,
Test
Dane na podstawie informacji z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (06.12.2022) *ubezpieczenie AXA Partners w najtańszym wariancie (z sumą KL: 200 000 zł) zawiera ochronę obejmującą wyłącznie pokrycie kosztów leczenia i testu w razie zachorowania na COVID-19

Ubezpieczenie podstawowe w ramach zorganizowanego wyjazdu – to nie wystarczy!

Zgodnie z prawem, organizator wycieczki czy biuro podróży ma obowiązek zapewnić ubezpieczenie uczestnikom wyjazdu. Rodzice mogą więc pomyśleć, że jak wysyłają dziecko na kolonię, to nie muszą martwić się o ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku lub choroby. To prawda o tyle, że taka ochrona musi być zapewniona. Niestety, często jest to podstawowy wariant ubezpieczenia z niskimi sumami ubezpieczenia!

Może się okazać, że suma ubezpieczenia określona dla wariantu podstawowego nie wystarczy na leczenie, gdy dojdzie do poważnej choroby dziecka za granicą. Dlatego zawsze warto, a nawet należy, wybrać bogatszy wariant ochrony lub kupić polisę – 100 czy 200 zł nie powinno decydować o bezpieczeństwie dziecka podczas wakacji. 

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Wakacyjny wyjazd może zostać zepsuty przez chorobę dziecka lub rodzica. Aby uniknąć opłat związanych z leczeniem za granicą, wyrabiamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To obowiązkowe rozwiązanie, jednak nie zastępuje ona ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego?

EKUZ działa jedynie w państwach należących do Unii Europejskiej i EFTA, więc już wyjazd do Egiptu czy Turcji będzie wymagał innej ochrony. Jednocześnie karta zapewnia refundację kosztów leczenia w publicznych placówkach medycznych w danym państwie na takich zasadach, jakie dotyczą mieszkańców. Może więc okazać się, że trzeba dopłacić do wizyty lekarskiej kilkadziesiąt euro. 

Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia również w prywatnych placówkach, a także zapewnia zwrot kosztów w przypadku akcji ratowniczej czy transportu do kraju. Dodatkowo ochronę można wykupić na cały świat. 

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie turystyczne dla dziecka

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego dla dziecka?

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia dla dorosłych, należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia i sumy ubezpieczenia, które powinny być wysokie. W szczególności dotyczy to kosztów leczenia i assistance.

Czy ubezpieczenie zapewnione przez organizatora wyjazdu jest wystarczające?

Oczywiście to zależy. Prawo nakłada obowiązek ochrony ubezpieczeniowej uczestników wyjazdu w zakresie kosztów leczenia i NNW, ale nie określa jej warunków, dlatego organizatorzy gwarantują najczęściej podstawowy wariant polisy. Lepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie lub rozszerzyć to oferowane przez biuro turystyczne.

PODSUMOWANIE
 • Zawsze warto wykupić ubezpieczenie turystyczne dla dziecka.
 • Ubezpieczyciele oferują takie same polisy bez względu na wiek turysty.
 • Dobrą opcją jest wykupienie rodzinnej polisy w przypadku wspólnego wyjazdu.
 • Należy wybrać wariant ubezpieczenia zapewniający jak najwyższe sumy ubezpieczenia.
 • Ubezpieczenie turystyczne wliczone w cenę zorganizowanego wyjazdu najczęściej będzie niewystarczające, ponieważ będzie to jedynie wariant podstawowy.
 • EKUZ nie zastępuje, a jedynie uzupełnia ubezpieczenie turystyczne.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!