Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – czy noworodek lub kilkulatek muszą je mieć?

Wybierasz się z dzieckiem na wakacje za granicę i nie wiesz, czy musisz wykupić dla niego ubezpieczenie turystyczne? Maluch pojechał na kolonię lub obóz, a Ty zastanawiasz się, czy polisa zaoferowana przez organizatora wyjazdu wystarczy? Podpowiadamy w sprawie ochrony ubezpieczeniowej dziecka podczas wakacji i od razu odpowiadamy – tak, ubezpieczenie to podstawa!

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – zdecydowanie tak!

W przypadku ubezpieczenia turystycznego dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na kilka możliwych rodzajów wyjazdów. Pierwszy dotyczy rodzinnego wypadu z całą rodziną. Jeśli takie wakacje nie są zorganizowane przez biuro podróży, to rodzice powinni sami zadbać o odpowiednią ochronę siebie i dzieci. Drugi to zorganizowany wyjazd, taki jak kolonia, obóz czy wycieczka klasowa, na który wysyłane są pociechy. Wtedy to na organizatorze spoczywa obowiązek zapewnienia ubezpieczenia na czas wyjazdu. Podobnie dzieje się w opcji trzeciej, czyli podczas rodzinnego wyjazdu na wakacje z biurem podróży.

Niestety w ramach ceny zorganizowanego wyjazdu (dotyczy także rodzinnego wyjazdu z biurem podróży) oferowana jest jedynie podstawowa ochrona, która gwarantuje niewielkie sumy ubezpieczenia i mniejszy zakres ochrony. W takim przypadku zawsze warto odpłatnie rozszerzyć ochronę lub znaleźć ją u zewnętrznego ubezpieczyciela.

Dlaczego zawsze powinniśmy wykupić ubezpieczenie turystyczne dla malucha? Dzieci są nieobliczalne i chwila nieuwagi wystarczy, by coś spsociły lub – co gorsza – doznały urazu, który wymagać będzie wizyty w szpitalu lub przychodni. Dodatkowo ubezpieczyciele oferują w ramach assistance wsparcie dla rodzin z dziećmi na wakacjach, co może okazać się niezbędne w razie kłopotów.

Ktoś może zapytać – mój malec ma ubezpieczenie NNW szkolne, czy to nie wystarczy? Zdecydowanie nie, ponieważ taka polisa ma ograniczony zakres ochrony i niskie sumy ubezpieczenia. Wprawdzie działa ona także w czasie wakacji, ale przeważnie tylko na terytorium Polski, więc nie zapewni wsparcia w razie wyjazdu za granicę. Jednocześnie NNW szkolne to nie ubezpieczenie turystyczne, tylko na życie. Zdecydowanie lepiej dobrać to dedykowane wyjazdom, które jest pod taką aktywność pomyślane.    

Ubezpieczenie turystyczne dla rodziny – na co zwrócić uwagę?

Firmy ubezpieczeniowe oferują dla dzieci takie same ubezpieczenia turystyczne jak dla dorosłych. W ogólnych warunkach ubezpieczenia nie ma wzmianek o podziale ze względu na wiek ubezpieczonego. Dlatego podobnie jak w przypadku dorosłych, wybierając ubezpieczenie turystyczne, powinniśmy zwrócić uwagę na te same elementy.

 • Koszty leczenia – suma ubezpieczenia nie powinna być zbyt niska, ponieważ pobyt w szpitalu za granicą może być bardzo drogi. Dlatego wybierajmy minimum pakiet średni/uniwersalny, w którym jest ona wysoka.
 • Assistance – często połączone jest z sumą kosztów leczenia. To bardzo ważny aspekt, ponieważ zapewnia ono na przykład opiekę nad dziećmi w razie hospitalizacji opiekuna lub opłacenie kosztów wizyty rodzica w przypadku hospitalizacji dziecka (na przykład PZU opłaca koszty pobytu rodzica do 400 zł za 1 dobę, na maksymalnie 10 dób).
 • NNW –  nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się każdemu, więc w tym przypadku również warto wybrać wyższą sumę odszkodowania. Dlaczego? Ubezpieczyciele wypłacają odszkodowanie na podstawie procentu uszczerbku na zdrowiu, więc większa suma, to wyższe odszkodowanie, gdy na przykład dziecko złamie rękę.
 • OC w życiu prywatnym – wprawdzie dziecko nie odpowiada za szkody tylko jego opiekun, ale gdy nicpoń coś zbroi (np. zbije szybę w hotelu), to odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy turystycznej.
 • Ubezpieczenie bagażu – to nie tylko walizki i torby. Bagażem jest m.in. także wózek dziecięcy (na co wskazuje Nationale Nederlanden).
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – warto o to zadbać, np. gdy wybierasz się z dzieckiem w góry, by uczyło się jeździć na nartach lub snowboardzie.
 • Dodatkowa ochrona w przypadku uprawiania sportów zimowych – to dla tych, którzy zamierzają wybrać się z dziećmi w góry, by uprawiać rekreacyjnie narciarstwo lub snowboarding.

Oczywiście ubezpieczyciele oferują także dodatkową ochronę dla osób, które zdecydują się na uprawianie sportów wysokiego ryzyka, choć raczej nie dotyczy to rodzin z dziećmi, a już na pewno wyjazdów dziecka na kolonię – chyba że opiekę nad grupą urwisów nazwiemy sportem ekstremalnym!

Rodzice z dziećmi na wakacjach – cena ubezpieczenia turystycznego

Aby sprawdzić ceny ubezpieczenia turystycznego na 8-dniowy wyjazd na słoneczny Cypr, przeprowadziliśmy obliczenia w kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych Mubi. Założyliśmy, że rodzina składa się z dwójki osób dorosłych oraz dwójki dzieci wieku 5 i 9 lat. Oto ceny dla standardowych pakietów ubezpieczeń w różnych firmach.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia dla całej rodziny (4 osoby)
You Can DriveKL – 100 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
156 zł
mtu24.plKL – 150 000 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC – 50 000 zł,
Bagaż – 2000 zł
168 zł
ProamaKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
205 zł
SIGNAL IDUNAKL – 177 116 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 132 837 zł,
Bagaż – 1000 zł
206 zł
UNIQAKL – 442 790 zł,
NNW – 17 771 zł,
OC – 221 395 zł,
Bagaż – 1771 zł
243 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 40 000 zł,
OC – 50 000 zł,
Bagaż – 1000 zł
248 zł
AXA PartnersKL – 600 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
348 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (07.08.2023).

Jeśli rodzina zdecydowałaby się na najdroższy wariant ubezpieczenia turystycznego, to musiałaby dopłacić od 48 zł (Proama) do niemal 300 zł (AXA Partners). Różnice w cenach wynikają ze zwiększających się sum ubezpieczenia – w najdroższym pakiecie AXA Partners suma ubezpieczenia kosztów leczenia to aż 40 000 000 zł! 

Ponadto należy pamiętać, że we wszystkich towarzystwach gwarantowana w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia jest także ochrona w razie zachorowania na COVID-19 obejmująca także koszt wykonania testów. Tylko niektóre firmy pokrywają jednak również wydatki na wyżywienie, zakwaterowanie i późniejszy powrót do domu w przypadku trafienia na przymusową kwarantannę/izolację.

Firma ubezpieczeniaCo obejmuje ochrona w zakresie COVID-19?
You Can DriveZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
mtu24.plZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
ProamaZachorowanie,
Izolacja,
Test
SIGNAL IDUNAZachorowanie,
Test
UNIQAZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
GeneraliZachorowanie,
Izolacja,
Test
AXA PartnersZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
Dane na podstawie informacji z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego Mubi (07.08.2023).

Ubezpieczenie podstawowe w ramach zorganizowanego wyjazdu – to nie wystarczy!

Zgodnie z prawem, organizator wycieczki czy biuro podróży ma obowiązek zapewnić ubezpieczenie uczestnikom wyjazdu. Rodzice mogą więc pomyśleć, że jak wysyłają dziecko na kolonię, to nie muszą martwić się o ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku lub choroby. To prawda o tyle, że taka ochrona musi być zapewniona. Niestety, często jest to podstawowy wariant ubezpieczenia z niskimi sumami ubezpieczenia!

Może się okazać, że suma ubezpieczenia określona dla wariantu podstawowego nie wystarczy na leczenie, gdy dojdzie do poważnej choroby dziecka za granicą. Dlatego zawsze warto, a nawet należy, wybrać bogatszy wariant ochrony lub kupić polisę – 100 czy 200 zł nie powinno decydować o bezpieczeństwie dziecka podczas wakacji. 

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Wakacyjny wyjazd może zostać zepsuty przez chorobę dziecka lub rodzica. Aby uniknąć opłat związanych z leczeniem za granicą, wyrabiamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To obowiązkowe rozwiązanie, jednak nie zastępuje ona ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego?

EKUZ działa jedynie w państwach należących do Unii Europejskiej i EFTA, więc już wyjazd do Egiptu czy Turcji będzie wymagał innej ochrony. Jednocześnie karta zapewnia refundację kosztów leczenia w publicznych placówkach medycznych w danym państwie na takich zasadach, jakie dotyczą mieszkańców. Może więc okazać się, że trzeba dopłacić do wizyty lekarskiej kilkadziesiąt euro. 

Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia również w prywatnych placówkach, a także zapewnia zwrot kosztów w przypadku akcji ratowniczej czy transportu do kraju. Dodatkowo ochronę można wykupić na cały świat. 

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie turystyczne dla dziecka

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego dla dziecka?

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia dla dorosłych, należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia i sumy ubezpieczenia, które powinny być wysokie. W szczególności dotyczy to kosztów leczenia i assistance.

Czy ubezpieczenie zapewnione przez organizatora wyjazdu jest wystarczające?

Oczywiście to zależy. Prawo nakłada obowiązek ochrony ubezpieczeniowej uczestników wyjazdu w zakresie kosztów leczenia i NNW, ale nie określa jej warunków, dlatego organizatorzy gwarantują najczęściej podstawowy wariant polisy. Lepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie lub rozszerzyć to oferowane przez biuro turystyczne.

PODSUMOWANIE
 • Zawsze warto wykupić ubezpieczenie turystyczne dla dziecka.
 • Ubezpieczyciele oferują takie same polisy bez względu na wiek turysty.
 • Dobrą opcją jest wykupienie rodzinnej polisy w przypadku wspólnego wyjazdu.
 • Należy wybrać wariant ubezpieczenia zapewniający jak najwyższe sumy ubezpieczenia.
 • Ubezpieczenie turystyczne wliczone w cenę zorganizowanego wyjazdu najczęściej będzie niewystarczające, ponieważ będzie to jedynie wariant podstawowy.
 • EKUZ nie zastępuje, a jedynie uzupełnia ubezpieczenie turystyczne.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!