Ubezpieczenie zwierząt domowych w samochodzie i domu

Jeśli chcesz kupić assistance komunikacyjne lub ubezpieczenie domu i jednocześnie głaszczesz stopą kota, rzucasz gumową kość psu, słuchasz terkotu chomikowego kołowrotka lub spoglądasz dumnie na rybki w akwarium, dowiedz się, które firmy ubezpieczeniowe chronią zwierzęta domowe po wypadku w podróży lub hospitalizacji jedynego opiekuna. Sprawdź, który zakład ubezpieczeń pokryje koszty leczenia kota lub psa nawet do 5000 zł!

pies wyglądający z samochodu

Gdzie kupić ubezpieczenie kota, psa i innego pupila na podróż samochodem?

Ochrona zwierząt domowych w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych jest dostępna najczęściej jako element assistance i dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków. W zależności od oferty opiekun kota, psa lub innego zwierzęcia może liczyć na różnorodne usługi.

1. Zorganizowanie opieki dla pupila.

Przykład: Sabina mieszka sama z psem w wynajmowanym mieszkaniu, dopiero co przeprowadziła się do stolicy z podwarszawskiej miejscowości i nikogo tu nie zna. Dziewczyna wracała z zakupów, kiedy została uczestniczką karambolu z winy pijanego sprawcy. Musiała być hospitalizowana w wyniku odniesionych obrażeń. Dzięki assistance mogła skorzystać z opłacenia opieki dochodzącej do psa podczas 4-dniowego pobytu w szpitalu.

2. Pokrycie kosztów transportu do weterynarza i leczenia, które jest konieczne z powodu powypadkowych obrażeń.

Przykład: Michał wybierał się z kotem na święta do rodziny, ale niestety przez wypadek nie udało im się dojechać na czas. Mimo prawidłowo przewożonego kota w transporterze zwierzę doznało drobnych obrażeń, podobnie jak Michał. Dzięki assistance ubezpieczyciel pokrył koszt dojazdu do weterynarza i opatrzenia kota, a Michał mógł wypożyczyć samochód zastępczy.

3. Opłacenie pochówku zwierzęcia zmarłego wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Przykład: rodzinę wybierającą się na zagraniczne wakacje samochodem spotkało nieszczęście. W wyniku wypadku zginął kierowca i rodzinny pupil, labrador Baton. Dzięki ubezpieczeniu NNW członkowie rodziny dostali odszkodowanie za śmierć kierowcy, a ubezpieczyciel pokrył w ramach assistance koszt utylizacji zwłok psa.

5 sytuacji, w których przydaje się assistance

Ubezpieczenie assistance to ubezpieczenie dodatkowe. Może Ci pomóc w nieprzewidzianej sytuacji. Przeczytaj i sprawdź w jakiej!

Czytaj dalej

4. Dostęp do infolinii.

Przykład: w trakcie podróży pies zaczął gorączkować i niepokojąco dyszeć. Nie mogąc złapać sieci, opiekun zadzwonił na infolinię ubezpieczyciela, aby zapytać o najbliższą przychodnię weterynaryjną, w celu jak najszybszego zbadania pupila, który był w złym stanie.

Logo Uniqa
UNIQA

Oferta: Assistance MIDI (dodatek oferowany w ramach pakietu OC)

  • Chronione zwierzę:

Zwierzę domowe*, które w chwili wypadku ukończyło 4 miesiące życia i jest własnością kierowcy lub pasażera.

*Zwierzęciem domowym według OWU jest kot należący do ras domowych lub pies.

  • Warunki ochrony:

Usługi są świadczone po wypadku*. Limity: 400 zł na przewóz zwierzęcia z miejsca zdarzenia do opiekuna lub weterynarza, 1000 zł na leczenie zwierzęcia. Pokrycie kosztu opieki nad zwierzęciem i utylizacji zwłok.

Dostęp do infolinii: informacje o pensjonatach i hotelach dla zwierząt, punktach i klinikach weterynaryjnych.

*Chociaż wypadek to inne zdarzenie drogowe niż kolizja, w OWU UNIQA pojęcie wypadku obejmuje kolizję, włamanie lub próby włamania do pojazdu, akty wandalizmu, powódź, uderzenie pioruna i inne działania sił przyrody.

logo link4
LINK4

Oferta: Auto Assistance, Auto Assistance Plus
Chronione zwierzę:

OWU LINK4 nie podaje definicji zwierzęcia.

Warunki ochrony:

Opieka nad zwierzętami do 3 dni po hospitalizacji jedynego opiekuna wskutek zdarzenia objętego assistance. Opłacenie transportu zwierząt do schroniska lub hotelu dla zwierząt.

grafika
Benefia

Oferta: Powrót do Zdrowia, Medical Assistance

Chronione zwierzę:

Zwierzę hodowane zwyczajowo w warunkach domowych, mieszkające z osobą ubezpieczoną. Wyjątek: zwierzęta hodowane w celach handlowych lub gospodarczych.

Warunki ochrony:

Usługa opieki nad zwierzęciem przysługuje po hospitalizacji osoby ubezpieczonej na dłużej niż 24 godziny po wypadku drogowym, kiedy nie ma innego pełnoletniego opiekuna zwierzęcia mieszkającego z osobą ubezpieczoną.
Ubezpieczenie Powrót do Zdrowia obejmuje opiekę nad zwierzętami domowymi w ramach opieki domowej po leczeniu w szpitalu (3 wizyty do 150 zł za wizytę).
W zakres opieki domowej do 7 dni w ubezpieczeniu Medical Assistance wchodzi nakarmienie (koszt karmy po stronie osoby ubezpieczonej), wyprowadzanie na spacer, czynności higieniczne. Zamiast tego pupil może zostać przetransportowany do wyznaczonej osoby lub hotelu dla zwierząt. Świadczenie przysługuje raz na okres ubezpieczenia.

PZU Logo
PZU

Oferta: Pomoc w Drodze Super

Chronione zwierzę:

OWU PZU nie podaje definicji zwierzęcia.

Warunki ochrony:

Po nagłym zachorowaniu kierowcy, uszkodzeniu ciała lub śmierci osoby ubezpieczonej wskutek zdarzenia objętego assistance PZU opłaci transport zwierzęcia domowego przewożonego pojazdem do hotelu/lecznicy dla zwierząt. Po śmierci zwierzęcia wskutek wypadku PZU organizuje i opłaca utylizację zwłok.

logo wiener
Wiener

Oferta: Auto Assistance Podstawowy, Auto Assistance Plus

Chronione zwierzę:

Koty i psy przewożone pojazdem w chwili wypadku, które należą do osoby ubezpieczonej, mają min. 4 miesiące, szczepienia przeciw wściekliźnie, nie znajdują się w wykazie ras psów uznawanych za agresywne w dniu wypadku.

Warunki ochrony:

Zorganizowanie i pokrycie kosztów przewiezienia zwierzęcia do wyznaczonego opiekuna lub schroniska dla zwierząt, transportu do kliniki weterynaryjnej i leczenia do 1000 zł, opieki do 7 dni w hotelu dla zwierząt, zorganizowanie utylizacji zwłok zwierzęcia (bez pokrycia kosztów).

Usługi przysługują, kiedy zwierzę zostało ranne wskutek wypadku lub właściciel/doraźny opiekun nie może zająć się zwierzakiem wskutek powypadkowych obrażeń, a pasażerowie nie chcą się nim zaopiekować.

W ramach infolinii: informacje o hotelach dla zwierząt, lecznicach i klinikach weterynaryjnych

Aktualizacja danych: 09.01.2024

Ekspert Mubi radzi:

Opieka nad zwierzętami domowymi może być dostępna w ramach innych usług, np. pomocy domowej po hospitalizacji ubezpieczonego, kiedy jest niesamodzielny i nie ma domowników pomagających w obowiązkach. Tę opcję oferuje np. Wiener.

Które ubezpieczenie domu chroni koty, psy i inne zwierzęta domowe?

Ubezpieczenia domów skupiają się na ochronie pupili po nieszczęśliwym wypadku lub nagłym zachorowaniu jedynego opiekuna. Ubezpieczyciel może objąć szczególną ochroną koty i psy, które są narażone zarówno na wypadki komunikacyjne, jak i pogryzienia przez inne zwierzęta oraz próby otruć przez osoby trzecie. Kociarze, psiarze i właściciele innych zwierząt mogą korzystać z infolinii weterynaryjnych.

Ekspert Mubi radzi:

Opłacenie opieki dochodzącej do zwierzęcia jest limitowane czasowo i finansowo. Aby uniknąć przewiezienia kota lub psa do schroniska podczas Twojej długotrwałej hospitalizacji, na wszelki wypadek ustal wcześniej z wybraną osobą, że zaopiekuje się Twoim pupilem, jeśli przydarzy Ci się coś złego.

logo Warta
Warta

Oferta: Warta Dom Komfort (ubezpieczenie mienia)

Chronione zwierzę:

Zwyczajowo hodowane przez człowieka: koty, psy, świnki morskie, chomiki, ptaki, żółwie, ryby w akwariach.

Warunki ochrony:

W pakiecie korzyści (umowa na 12 i 36 miesięcy) Warta pokrywa koszty leczenia psa i kota do 5000 zł, które powstały wskutek nieszczęśliwego wypadku (drogowego, pogryzienia przez inne zwierzę, otrucie przez osoby trzecie) w Polsce.

W przypadku leczenia innych zwierząt domowych limitem jest koszt nabycia na lokalnym rynku zwierzęcia tej samej rasy o zbliżonych cechach. Jeśli nie można określić tego kosztu, limit to 500 zł.

Jeśli osoba ubezpieczona jest hospitalizowana dłużej niż 24 godziny i nie ma innej osoby do opieki nad zwierzętami, Warta organizuje i opłaca opiekę nad zwierzęciem (maks. 5 dni, limit 2000 zł) w miejscu zamieszkania osoby ubezpieczonej lub transport zwierzęcia do wyznaczonej osoby. Zwierzę musi mieć aktualne szczepienia.

Allianz
Allianz

Oferta: Assistance w pakietach Mój Dom Komfort, Plus i Max

Chronione zwierzę:

Oswojone zwierzęta, które odgrywają rolę domowych towarzyszy: koty, psy, ryby w akwariach, gryzonie domowe. Nie dotyczy zwierząt rozmnażanych w celach hodowlanych lub handlowych.

Warunki ochrony:

W ramach ochrony kotów i psów Allianz zapewnia świadczenia, jeżeli osoba ubezpieczona jest hospitalizowana min. 2 dni. Do wyboru ma: opiekę nad zwierzętami w miejscu ubezpieczenia do 3 dni lub transport zwierząt do wskazanej osoby w Polsce/schroniska dla zwierząt.

Aktualizacja danych: 09.01.2024

Wyłączenia odpowiedzialności związane z pupilami domowymi w ubezpieczeniu komunikacyjnym

Sprawdź wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu assistance i poczytaj o franszyzie kilometrowej, aby wiedzieć, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania i udzielenia pomocy na trasie. 
Zwróć też uwagę, czy OWU mówi cokolwiek o prawidłowym przewożeniu zwierząt. Nawet jeśli brakuje takich wskazówek, nie oznacza to, że nie obowiązują Cię podstawowe środki ostrożności. Pamiętaj, że istnieje rażące niedbalstwo, które jest dość pojemnym pojęciem i kontrowersyjnym.

Przykład

Przewożąc kota luzem w samochodzie, pamiętaj, że z powodu nagłego podekscytowania lub, wręcz przeciwnie, wystraszenia się obiektem czy dźwiękiem za oknem, zwierzę może nagle odwrócić Twoją uwagę od jezdni, np. skacząc na Ciebie. Wystarczy, że gwałtownie skręcisz i możesz spowodować kolizję lub wypadek, w którym ucierpicie. Ubezpieczyciel może dojść do wniosku, że zwierzę nie było przewożone w bezpieczny sposób i do zdarzenia doszło z powodu lekkomyślności opiekuna.

Wyłączenia odpowiedzialności związane ze zwierzętami domowymi w ubezpieczeniu domu

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu mieszkania, które wspominają o domowych pupilach, są związane głównie ze szkodami wyrządzonymi przez zwierzęta w ubezpieczonej nieruchomości. Szkody dotyczą zarówno stałych elementów domu, jak i ruchomości. 

Ubezpieczyciel może zastrzec, że nie obejmuje odpowiedzialnością finansową ucieczki zwierzęcia z domu. Poza tym z ochrony mogą być całkowicie wykluczone zwierzęta hodowlane.

Ekspert Mubi radzi:

Firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia kota lub psa, jeśli koszty leczenia i zabiegów lub śmierć zwierzęcia są skutkiem jego zachorowania bez związku z nieszczęśliwym wypadkiem lub wynikają z przyczyn naturalnych. Ubezpieczyciel może zaznaczyć, że nie odpowiada finansowo za szkodę będącą następstwem np. ukąszenia przez kleszcza lub zabiegu wykonanego ze wskazań estetycznych, np. operacji plastycznych.

PODSUMOWANIE
  • Właściciele kotów, psów i innych zwierząt domowych mogą liczyć na ich ochronę finansową w ramach assistance komunikacyjnego lub ubezpieczenia domu/mieszkania.
  • Ubezpieczenie assistance może obejmować pokrycie kosztów transportu do weterynarza i leczenia zwierzęcia po nieszczęśliwym wypadku, opłacenie pochówku, zorganizowanie opieki dla pupila po hospitalizacji jedynego opiekuna i dostęp do infolinii informacyjnej.
  • Ubezpieczenie domu może dodatkowo chronić koty i psy na wypadek pogryzień czy prób otruć przez osoby trzecie. Zakład ubezpieczeń może zorganizować opiekę dochodzącą do zwierzęcia pozbawionego jedynego opiekuna, który jest hospitalizowany. Poza tym właściciel zwierzęcia może korzystać z infolinii weterynaryjnej.
  • Ochrona może nie obejmować zwierząt hodowlanych, ucieczki zwierzęcia z domu, szkód w ruchomościach wyrządzonych przez pupila, opłacenia kosztów leczenia chorego zwierzaka bez związku z nieszczęśliwym wypadkiem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie zwierząt domowych

Jak ubezpieczyciele definiują zwierzęta domowe?
Czy ubezpieczenia komunikacyjne obejmują psy, koty i inne zwierzęta?
Czy ubezpieczenie domu chroni mieszkające w nim zwierzęta?
Czy ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania za szkodę w związku ze zwierzęciem domowym?
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC