Ubezpieczenie kota, psa i innych zwierząt domowych w samochodzie i domu. Które ubezpieczenia komunikacyjne i domu chronią pupili?

Jeśli chcesz kupić assistance komunikacyjne lub ubezpieczenie domu i jednocześnie głaszczesz stopą kota, rzucasz gumową kość psu, słuchasz terkotu chomikowego kołowrotka lub spoglądasz dumnie na rybki w akwarium, dowiedz się, które firmy ubezpieczeniowe chronią zwierzęta domowe po wypadku w podróży lub hospitalizacji jedynego opiekuna. Sprawdź, który zakład ubezpieczeń pokryje koszty leczenia kota lub psa nawet do 5000 zł!

Gdzie kupić ubezpieczenie kota, psa i innego pupila na podróż samochodem?

Ochrona zwierząt domowych w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych jest dostępna najczęściej jako element assistance i dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków. W zależności od oferty opiekun kota, psa lub innego zwierzęcia może liczyć na różnorodne usługi.

1. Zorganizowanie opieki dla pupila.

Przykład: Sabina mieszka sama z psem w wynajmowanym mieszkaniu, dopiero co przeprowadziła się do stolicy z podwarszawskiej miejscowości i nikogo tu nie zna. Dziewczyna wracała z zakupów, kiedy została uczestniczką karambolu z winy pijanego sprawcy. Musiała być hospitalizowana w wyniku odniesionych obrażeń. Dzięki assistance mogła skorzystać z opłacenia opieki dochodzącej do psa podczas 4-dniowego pobytu w szpitalu.

2. Pokrycie kosztów transportu do weterynarza i leczenia, które jest konieczne z powodu powypadkowych obrażeń.

Przykład: Michał wybierał się z kotem na święta do rodziny, ale niestety przez wypadek nie udało im się dojechać na czas. Mimo prawidłowo przewożonego kota w transporterze zwierzę doznało drobnych obrażeń, podobnie jak Michał. Dzięki assistance ubezpieczyciel pokrył koszt dojazdu do weterynarza i opatrzenia kota, a Michał mógł wypożyczyć samochód zastępczy.

3. Opłacenie pochówku zwierzęcia zmarłego wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Przykład: rodzinę wybierającą się na zagraniczne wakacje samochodem spotkało nieszczęście. W wyniku wypadku zginął kierowca i rodzinny pupil, labrador Baton. Dzięki ubezpieczeniu NNW członkowie rodziny dostali odszkodowanie za śmierć kierowcy, a ubezpieczyciel pokrył w ramach assistance koszt utylizacji zwłok psa.

miniaturka wpisu
5 sytuacji, w których przydaje się assistance

Kłopoty prawne, awaria czy wypadek – w każdej z tych sytuacji może przydać się właśnie to ubezpieczenie.

Przejdź do artykułu

4. Dostęp do infolinii.

Przykład: w trakcie podróży pies zaczął gorączkować i niepokojąco dyszeć. Nie mogąc złapać sieci, opiekun zadzwonił na infolinię ubezpieczyciela, aby zapytać o najbliższą przychodnię weterynaryjną, aby jak najszybciej zbadać pupila w złym stanie.

Firma ubezpieczeniowaOferta Chronione zwierzę Warunki ochrony
Axa Axa Assistance Midi (w cenie pakietu OC lub pakietu OC+AC) Zwierzę domowe*, które w chwili wypadku ukończyło 4 miesiące życia i jest własnością kierowcy lub pasażera. *Zwierzęciem domowym według OWU jest kot lub pies z wyłączeniem ras, które są zawarte w wykazie psów uznawanych za agresywne, zgodnie ze stanem prawnym w dniu wypadku. Usługi są świadczone po wypadku*. Limity: 400 zł na przewóz zwierzęcia z miejsca zdarzenia do opiekuna lub weterynarza, 1000 zł na leczenie zwierzęcia. Pokrycie kosztu opieki nad zwierzęciem i utylizacji zwłok. Dostęp do infolinii: informacje o pensjonatach i hotelach dla zwierząt, punktach i klinikach weterynaryjnych. *Chociaż wypadek to inne zdarzenie drogowe niż kolizja, w OWU Axa pojęcie wypadku obejmuje kolizję, włamanie lub próby włamania do pojazdu, akty wandalizmu, powódź, uderzenie pioruna i inne działania sił przyrody.
Link4Auto Assistance Komfort Polska Auto Assistance Komfort EuropaOWU Link4 nie podaje definicji zwierzęcia.Opieka nad zwierzętami do 3 dni po hospitalizacji jedynego opiekuna wskutek zdarzenia objętego assistance. Opłacenie transportu zwierząt do schroniska lub hotelu dla zwierząt.
Benefia Medical AssistanceZwierzę hodowane zwyczajowo w warunkach domowych, mieszkające z osobą ubezpieczoną. Wyjątek: zwierzęta hodowane w celach handlowych lub gospodarczych. Usługa opieki nad zwierzęciem przysługuje po hospitalizacji osoby ubezpieczonej na dłużej niż 24 godziny po wypadku drogowym, kiedy nie ma innego pełnoletniego opiekuna zwierzęcia mieszkającego z osobą ubezpieczoną. W zakres opieki domowej do 7 dni wchodzi nakarmienie (koszt karmy po stronie osoby ubezpieczonej), wyprowadzanie na spacer, czynności higieniczne. Zamiast tego pupil może zostać przetransportowany do wyznaczonej osoby lub hotelu dla zwierząt.
PZU Pomoc w Drodze Super OWU PZU nie podaje definicji zwierzęcia.Po nagłym zachorowaniu kierowcy, uszkodzeniu ciała lub śmierci osoby ubezpieczonej wskutek zdarzenia objętego assistance PZU opłaci transport zwierzęcia domowego przewożonego pojazdem do hotelu/lecznicy dla zwierząt. Po śmierci zwierzęcia wskutek wypadku PZU organizuje i opłaca utylizację zwłok.
WienerAuto Assistance Podstawowy Auto Assistance PlusKoty i psy przewożone pojazdem w chwili wypadku, które należą do osoby ubezpieczonej, mają min. 4 miesiące, szczepienia przeciw wściekliźnie, nie znajdujące się w wykazie ras psów uznawanych za agresywne w dniu wypadku.Zorganizowanie i pokrycie kosztów przewiezienia zwierzęcia do wyznaczonego opiekuna lub schroniska dla zwierząt, transportu do kliniki wet. i leczenia do 1000 zł, opieki do 7 dni w hotelu dla zwierząt, zorganizowanie utylizacji zwłok zwierzęcia (bez pokrycia kosztów). Usługi przysługują, kiedy zwierzę zostało ranne wskutek wypadku lub właściciel/doraźny opiekun nie może zająć się zwierzakiem wskutek powypadkowych obrażeń, a pasażerowie nie chcą się nim zaopiekować. W ramach infolinii: informacje o hotelach dla zwierząt, klinikach wet. itp.
Aktualizacja danych: 3.01.2020

Ekspert Mubi radzi

Opieka nad zwierzętami domowymi może być dostępna w ramach innych usług, np. pomocy domowej po hospitalizacji ubezpieczonego, kiedy jest niesamodzielny i nie ma domowników pomagających w obowiązkach. Tę opcję oferuje np. Wiener.

Które ubezpieczenie domu chroni koty, psy i inne zwierzęta domowe?

Ubezpieczenia domów skupiają się na ochronie pupili po nieszczęśliwym wypadku lub nagłym zachorowaniu jedynego opiekuna. Ubezpieczyciel może objąć szczególną ochroną koty i psy, które są narażone zarówno na wypadki komunikacyjne, jak i pogryzienia przez inne zwierzęta i próby otruć przez osoby trzecie. Kociarze, psiarze i właściciele innych zwierząt mogą korzystać z infolinii weterynaryjnych.

Ekspert Mubi radzi

Opłacenie opieki dochodzącej do zwierzęcia jest limitowane czasowo i finansowo. Aby uniknąć przewiezienia kota lub psa do schroniska podczas Twojej długotrwałej hospitalizacji, na wszelki wypadek ustal wcześniej z wybraną osobą, że zaopiekuje się Twoim pupilem, jeśli przydarzy Ci się coś złego.

Które ubezpieczenie domu chroni koty, psy i inne zwierzęta domowe?

Ubezpieczenia domów skupiają się na ochronie pupili po nieszczęśliwym wypadku lub nagłym zachorowaniu jedynego opiekuna. Ubezpieczyciel może objąć szczególną ochroną koty i psy, które są narażone zarówno na wypadki komunikacyjne, jak i pogryzienia przez inne zwierzęta i próby otruć przez osoby trzecie. Kociarze, psiarze i właściciele innych zwierząt mogą korzystać z infolinii weterynaryjnych.

Ekspert Mubi radzi

Opłacenie opieki dochodzącej do zwierzęcia jest limitowane czasowo i finansowo. Aby uniknąć przewiezienia kota lub psa do schroniska podczas Twojej długotrwałej hospitalizacji, na wszelki wypadek ustal wcześniej z wybraną osobą, że zaopiekuje się Twoim pupilem, jeśli przydarzy Ci się coś złego.

Firma ubezpieczeniowaOferta Chronione zwierzę Warunki ochrony
Warta Warta Dom Komfort (ubezpieczenie mienia)Zwyczajowo hodowane przez człowieka: koty, psy, świnki morskie, chomiki, ptaki, żółwie, ryby w akwariach.W pakiecie korzyści (umowa na 36 miesięcy) Warta pokrywa koszty leczenia psa i kota do 5000 zł, które powstały wskutek nieszczęśliwego wypadku (drogowego, pogryzienia przez inne zwierzę, otrucie przez osoby trzecie) w Polsce. W przypadku leczenia innych zwierząt domowych limitem jest koszt nabycia na lokalnym rynku zwierzęcia tej samej rasy o zbliżonych cechach. Jeśli nie można określić tego kosztu, limit to 500 zł. Jeśli osoba ubezpieczona jest hospitalizowana dłużej niż 24 godziny i nie ma innej osoby do opieki nad zwierzętami, Warta organizuje transport zwierząt (maks. 3 razy) do osoby wyznaczonej do opieki/schroniska lub zorganizuje i opłaca opiekę nad zwierzętami w miejscu zamieszkania osoby ubezpieczonej do 5 dni. Zwierzę musi mieć aktualne szczepienia.
Allianz Assistance w pakietach Mój Dom Komfort, Plus i Max Oswojone zwierzęta, które odgrywają rolę domowych towarzyszy: koty, psy, ryby w akwariach, gryzonie domowe. Nie dotyczy zwierząt rozmnażanych w celach hodowlanych lub handlowych. W ramach ochrony kotów i psów Allianz zapewnia świadczenia, jeżeli osoba ubezpieczona jest hospitalizowana min. 2 dni. Do wyboru ma: opiekę nad zwierzętami w miejscu ubezpieczenia do 3 dni lub transport zwierząt do wskazanej osoby w Polsce/schroniska dla zwierząt.
Aviva Pomocnik Domowy Kot lub pies odgrywający rolę towarzysza, niezwiązany z działalnością gospodarczą/profesjonalną osoby ubezpieczonej. Nieograniczony, całodobowy dostęp do infolinii weterynaryjnej (uwaga – nie obejmuje leczenia przez telefon!). Aviva pokrywa koszt wizyty weterynarza lub transportu zwierzęcia domowego do lecznicy po nieszczęśliwym wypadku, do 500 zł na zdarzenie. Koszt leczenia ponosi właściciel.
Aviva Ubezpieczenie mieszkań i domów Zwierzęta, które nie są przeznaczone do reprodukcji i handlu: koty, psy, świnki morskie, chomiki, króliki, kanarki, papugi, zeberki, żółwie, fretki, szynszyle, myszoskoczki, koszatniczki, szczury, myszy, ryby akwariowe. Dostęp do infolinii weterynaryjnej, która umożliwia m.in. kontakt z weterynarzem na maks. 15 minut. Jeśli wskutek hospitalizacji jedynego opiekuna zwierzęta pozostaną bez opieki, Aviva może zorganizować i opłacić opiekę do 3 dni, opłacić transport zwierząt do osoby bliskiej lub schroniska do 100 zł. Po nieszczęśliwym wypadku kota lub psa (drogowym, pogryzieniu, otruciu, okaleczeniem w związku z włamaniem do domu) Aviva opłaci leczenie wet., uśpienie, kremację i pochówek do 2000 zł łącznie. Zwrot kosztów ogłoszeń w prasie do 500 zł w związku z zaginięciem zwierzęcia.
ProamaZwierzęta dla towarzystwa z wyłączeniem zwierząt do celów hodowlanych, handlowych, gospodarczych, produkcyjnych.Limit odpowiedzialności wynosi do 2500 zł w wariancie od ryzyk nazwanych i do 5000 zł w wariancie all risks. Opieka nad zwierzętami (jeśli jedyny opiekun jest hospitalizowany i nie ma innych osób do tymczasowej opieki) do 3 dni, nie więcej niż 150 zł za dzień opieki, maksymalnie 2 razy w okresie umowy.
Aktualizacja danych: 3.01.2020

Wyłączenia odpowiedzialności związane ze pupilami domowymi w ubezpieczeniu komunikacyjnym

Sprawdź wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu assistance i poczytaj o franszyzie kilometrowej, aby wiedzieć, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania i udzielenia pomocy na trasie. 
Zwróć też uwagę, czy OWU mówi cokolwiek o prawidłowym przewożeniu zwierząt. Nawet jeśli brakuje takich wskazówek, nie oznacza to, że nie obowiązują Cię podstawowe środki ostrożności. Pamiętaj, że istnieje rażące niedbalstwo, które jest dość pojemnym pojęciem i kontrowersyjnym.

Przykład

Przewożąc kota luzem w samochodzie, pamiętaj, że z powodu nagłego podekscytowania lub, wręcz przeciwnie, wystraszenia się obiektem czy dźwiękiem za oknem zwierzę może nagle odwrócić Twoją uwagę od jezdni, np. skacząc na Ciebie. Wystarczy, że gwałtownie skręcisz i możesz spowodować kolizję lub wypadek, w którym ucierpicie. Ubezpieczyciel może dojść do wniosku, że zwierzę nie było przewożone w bezpieczny sposób i do zdarzenia doszło z powodu lekkomyślności opiekuna.

Wyłączenia odpowiedzialności związane ze zwierzętami domowymi w ubezpieczeniu domu

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu mieszkania, które wspominają o domowych pupilach, są związane głównie ze szkodami wyrządzonymi przez zwierzęta w ubezpieczonej nieruchomości. Szkody dotyczą zarówno stałych elementów domu, jak i ruchomości. 

Ubezpieczyciel może zastrzec, że nie obejmuje odpowiedzialnością finansową ucieczki zwierzęcia z domu. Poza tym z ochrony mogą być całkowicie wykluczone zwierzęta hodowlane.

Ekspert Mubi radzi

Firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia kota lub psa, jeśli koszty leczenia i zabiegów lub śmierć zwierzęcia są skutkiem jego zachorowania bez związku z nieszczęśliwym wypadkiem lub wynikają z przyczyn naturalnych. Ubezpieczyciel może zaznaczyć, że nie odpowiada finansowo za szkodę będącą następstwem np. ukąszenia przez kleszcza lub zabiegu wykonanego ze wskazań estetycznych, np. operacji plastycznych.

PODSUMOWANIE
  • Właściciele kotów, psów i innych zwierząt domowych mogą liczyć na ich ochronę finansową w ramach assistance komunikacyjnego lub ubezpieczenia domu/mieszkania.
  • Ubezpieczenie assistance może obejmować pokrycie kosztów transportu do weterynarza i leczenia zwierzęcia po nieszczęśliwym wypadku, opłacenie pochówku, zorganizowanie opieki dla pupila po hospitalizacji jedynego opiekuna i dostęp do infolinii informacyjnej.
  • Ubezpieczenie domu może dodatkowo chronić koty i psy na wypadek pogryzień czy prób otruć przez osoby trzecie. Zakład ubezpieczeń może zorganizować opiekę dochodzącą do zwierzęcia pozbawionego jedynego opiekuna, który jest hospitalizowany. Poza tym właściciel zwierzęcia może korzystać z infolinii weterynaryjnej.
  • Ochrona może nie obejmować zwierząt hodowlanych, ucieczki zwierzęcia z domu, szkód w ruchomościach wyrządzonych przez pupila, opłacenia kosztów leczenia chorego zwierzaka bez związku z nieszczęśliwym wypadkiem.
Oceń artykuł:
63,50
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!