Winiety – kiedy trzeba je mieć, gdzie je kupić i ile kosztują?

Szykując się na dalekie wyjazdy, turyści liczą na szybkie przebycie trasy, aby jak najdłużej cieszyć się wolnym czasem u celu podróży. Jeśli turyści nie mogą pozwolić sobie na przelot samolotem i decydują się na przejazd samochodem, muszą pamiętać, że nie każdą drogę mogą pokonać bezpłatnie.

Korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim za granicą, wiąże się przeważnie z koniecznością uiszczenia opłat. W niektórych krajach za autostrady płaci się odcinkowo – na bramkach. W innych obowiązują winiety. Czym są, w jakich krajach obowiązują i ile trzeba za nie zapłacić?

Czym jest winieta i po co się ją kupuje?

W krajach, w których opłaty za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu nie są regulowane w punktach poboru na poszczególnych odcinkach, obowiązują winiety za korzystanie z tych dróg. Kierowca, który wjeżdża na autostradę w kraju, w którym opłaty są pobierane w taki sposób, powinien posiadać dowód ich uiszczenia. Ten nazywa się właśnie winietą.

Winiety mają najczęściej postać naklejki, którą umieszcza się od wewnątrz na przedniej szybie samochodu. Nalepka posiada miejsce na wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu, co należy uczynić przed wjazdem na płatną drogę.

Opłaty za poruszanie się po drogach w niektórych krajach są obowiązkowe, a nalepki umieszczone na szybie to potwierdzenie zapłacenia za przejazd.

W jakich krajach obowiązują winiety?

Nie wszystkie kraje europejskie pobierają opłaty za przejazd po części tras, sprzedając winiety. W niektórych rejonach korzystanie z dróg jest całkowicie bezpłatne. Tak jest chociażby w Finlandii czy Liechtensteinie. Z tamtejszych dróg można korzystać bez ponoszenia dodatkowych opłat.

płatne autostrady
Płatne drogi w Polsce i Europie – cenniki 2022

W Polsce część autostrad jest płatna. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak to wygląda w Europie – gdzie i ile zapłacisz za winiety.

Czytaj dalej

Darmowy przejazd obowiązuje także w Czarnogórze, gdzie płaci się jedynie za przebycie tunelu Sozina lub za transport promem między Kamenari a Lepetane. Podobnie sytuacja wygląda w Holandii. Podróżujący samochodami osobowymi poruszający się po tamtejszych drogach nie muszą płacić za korzystanie z nich – zapłacą tylko za przejazd tunelem Kil i Westerschelde.

Inne państwa wymagają opłat jedynie od kierujących pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita przekracza np. 3,5 t. Większe samochody nie będą mogły poruszać się bez winiety m.in. po drogach Estonii. W Luksemburgu czy Holandii z kolei próg ten jest ustalony nieco wyżej. Bez winiet mogą jeździć samochody ważące mniej niż 12 t.

Jeszcze inne kraje wprowadzają opłaty za przejazd autostradami czy drogami szybkiego ruchu. Pobór następuje jednak na poszczególnych odcinkach tych dróg, a nie z góry przed rozpoczęciem jazdy takimi trasami.

Przed wjazdem na ulice jakiego kraju trzeba zatem mieć winietę? Poruszanie się po ekspresówkach i autostradach tylko z takim potwierdzeniem obowiązuje m.in.:

 • w Austrii,
 • w Bułgarii,
 • w Czechach,
 • w Rumunii,
 • na Słowacji,
 • w Słowenii,
 • w Szwajcarii,
 • na Węgrzech.

Jakie rodzaje winiet mają do wyboru kierowcy podróżujący autostradami?

Winiety dzieli się ze względu na okres ich ważności. Każdy kraj, w którym praktykowana jest ich sprzedaż, oferuje inny czas obowiązywania. Z jakimi rodzajami winiet mogą spotkać się kierowcy osobówek?

 • winiety weekendowe (dostępne np. w Bułgarii),
 • winiety tygodniowe (obowiązują m.in. na Węgrzech),
 • winiety 10-dniowe (dostępne chociażby na Słowacji),
 • winiety miesięczne (obowiązują m.in. w Czechach),
 • winiety 2-miesięczne (do nabycia w Austrii),
 • winiety 3-miesięczne (za przejazd chociażby po bułgarskich drogach),
 • winiety półroczne (można je kupić np. w Słowenii i dotyczą tylko jednośladów),
 • winiety roczne (są jedynym rodzajem winiety w Szwajcarii).

Winiety elektroniczne jako alternatywa dla naklejek

Winiety mogą mieć dwojaką formę. Kupowane stacjonarnie, np. na stacjach benzynowych w danym kraju, będą miały postać tradycyjnej naklejki do przyklejenia na przednią szybę auta. Jednak winietę coraz częściej można kupić online. Wówczas podaje się numer rejestracyjny pojazdu, a winieta ma formę elektroniczną.

Kupując winietę elektroniczną, najlepiej zrobić to z dużym wyprzedzeniem. W niektórych krajach te zakupione przez internet są ważne dopiero po pewnym czasie. W Austrii z takiej winiety można korzystać dopiero po 18 dniach od zakupu.

Gdzie można kupić winiety?

Kierowcy mają wiele możliwości zakupu winiety zarówno przed wyjazdem za granicę, jak i już po wjechaniu do danego kraju. Winiety do Austrii czy Słowacji można kupić przez internet. Winiety m.in. do Szwajcarii i Bułgarii sprzedaje nawet Polski Związek Motorowy, więc jest możliwość nabycia ich jeszcze w Polsce.

Winiety są jednak dostępne również na przejściach granicznych, ale można też kupić je już za granicą, np. w firmie zarządzającej autostradami w danym kraju, na poczcie, niektórych stacjach benzynowych, a nawet w marketach.

Ile kosztują winiety w krajach europejskich?

Ceny są zróżnicowane w zależności od terminu ważności winiety, a często także od rodzaju pojazdu. Poniższe ceny dotyczą samochodów osobowych. Najbardziej elastycznie do sprzedaży winiet podchodzi Bułgaria, która daje kierowcom możliwość dopasowania ważności winiety do długości pobytu czy przejazdu przez kraj. W tym przypadku można wybrać winietę weekendową, tygodniową, miesięczną, 3-miesięczną lub roczną. Z kolei Szwajcaria udostępnia tylko te ważne rok.

Winieta weekendowaWinieta tygodniowaWinieta 10-dniowaWinieta miesięcznaWinieta 2-miesięcznaWinieta 3-miesięcznaWinieta roczna
Austria9,60 euro28,20 euro93,80 euro
Bułgaria10 BGN15 BGN30 BGN54 BGM97 BGN
Czechy310 CZK440 CZK1500 CZK
Rumunia15 RON35 RON64 RON139 RON
Słowacja10 euro14 euro50 euro
Słowenia15 euro30 euro110 euro
Szwajcaria40 CHF
Węgry3820 HUF5210 HUF46 850 HUF
Opracowanie własne. Ceny na dzień 14.09.2022.

Co grozi za brak winiety?

Posiadanie winiety nie jest kwestią dobrowolną, więc osoby, które jej nie wykupią, a będą korzystały z dróg, które winieta obejmuje, nie pozostaną bezkarne. Nie tylko kontrola organów ścigania może przysporzyć im problemów. Brak winiety to krótka droga do otrzymania mandatu. A dzięki systemowi monitoringu na wielu europejskich drogach ten może przyjść na adres kierowcy nawet po dłuższym czasie. Jakie kary są nakładane na kierowców podróżujących samochodem osobowym bez winiety?

KrajKara za brak winiety
Austria120 euro
Bułgaria300 BGN
Czechy od 5000 CZK
Rumunia 250-500 RON
Słowacja 150 euro
Słoweniaod 300 euro
Szwajcaria200 CHF
Węgry14 875 HUF (opłacenie kary do 30 dni),
59 500 HUF (opłacenie kary powyżej 30 dni)
Opracowanie własne. Ceny na dzień 14.09.2022.
PODSUMOWANIE
 • Winiety to dowód wniesienia opłaty za korzystanie z dróg w danym kraju.
 • Winiety obowiązują m.in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Szwajcarii.
 • Winiety mogą mieć formę naklejki lub występować w wersji elektronicznej.
 • Rodzaje winiet zależą od ich ważności (np. tygodniowa, miesięczna, roczna).
 • Winiety można kupić przez internet, a także w przygranicznych sklepach, u administratorów autostrad, na stacjach benzynowych, w marketach czy na pocztach.
 • Za brak winiety kierowcy grozi wysoki mandat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o winiety

W jakich krajach trzeba mieć winietę?

Do posiadania winiety są zobowiązani kierowcy, którzy zamierzają poruszać się po drogach Austrii, Czech, Bułgarii, Słowenii, Słowacji, Węgier, Szwajcarii i Rumunii.

Jak długo ważna jest taka winieta?

To zależy od tego, jaka winieta zostanie wykupiona. Dostępne są winiety ważne miesiąc, pół roku, rok, ale także krótsze okresy (3 miesiące, 10 dni, a nawet weekend).

Gdzie można kupić winietę?

Winiety są dostępne online, ale w Polsce można je także kupić w Polskim Związku Motorowym. Do nabycia winiety z pewnością będzie także okazja na granicy, a także już w kraju, w którym obowiązują, np. u zarządcy płatnych dróg lub na poczcie.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
92,56
Loading...

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Winiety to coś o czym warto pamiętać, bo kary za ich brak są srogie. Wiem z doświadczenia :(