Winiety – kiedy trzeba je mieć, gdzie je kupić i ile kosztują?

Szykując się na dalekie wyjazdy, turyści liczą na szybkie przebycie trasy, aby jak najdłużej cieszyć się wolnym czasem u celu podróży. Jeśli turyści nie mogą pozwolić sobie na przelot samolotem i decydują się na przejazd samochodem, muszą pamiętać, że nie każdą drogę mogą pokonać bezpłatnie.

droga szybkiego ruchu

Korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim za granicą, wiąże się przeważnie z koniecznością uiszczenia opłat. W niektórych krajach za autostrady płaci się odcinkowo – na bramkach. W innych obowiązują winiety. Czym są, w jakich krajach obowiązują i ile trzeba za nie zapłacić?

Czym jest winieta i po co się ją kupuje?

W krajach, w których opłaty za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu nie są regulowane w punktach poboru na poszczególnych odcinkach, obowiązują winiety za korzystanie z tych dróg. Kierowca, który wjeżdża na autostradę w kraju, w którym opłaty są pobierane w taki sposób, powinien posiadać dowód ich uiszczenia. Ten nazywa się właśnie winietą.

Winiety mają najczęściej postać naklejki, którą umieszcza się od wewnątrz na przedniej szybie samochodu. Nalepka posiada miejsce na wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu, co należy uczynić przed wjazdem na płatną drogę.

Opłaty za poruszanie się po drogach w niektórych krajach są obowiązkowe, a nalepki umieszczone na szybie to potwierdzenie zapłacenia za przejazd.

W jakich krajach obowiązują winiety?

Nie wszystkie kraje europejskie pobierają opłaty za przejazd po części tras, sprzedając winiety. W niektórych rejonach korzystanie z dróg jest całkowicie bezpłatne. Tak jest chociażby w Finlandii czy Liechtensteinie. Z tamtejszych dróg można korzystać bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Darmowy przejazd obowiązuje także w Czarnogórze, gdzie płaci się jedynie za przebycie tunelu Sozina lub za transport promem między Kamenari a Lepetane. Podobnie sytuacja wygląda w Holandii. Podróżujący samochodami osobowymi poruszający się po tamtejszych drogach nie muszą płacić za korzystanie z nich – zapłacą tylko za przejazd tunelem Kil i Westerschelde.

Inne państwa wymagają opłat jedynie od kierujących pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita przekracza np. 3,5 t. Większe samochody nie będą mogły poruszać się bez winiety m.in. po drogach Estonii. W Luksemburgu czy Holandii z kolei próg ten jest ustalony nieco wyżej. Bez winiet mogą jeździć samochody ważące mniej niż 12 t.

Jeszcze inne kraje wprowadzają opłaty za przejazd autostradami czy drogami szybkiego ruchu. Pobór następuje jednak na poszczególnych odcinkach tych dróg, a nie z góry przed rozpoczęciem jazdy takimi trasami.

Przed wjazdem na ulice jakiego kraju trzeba zatem mieć winietę? Poruszanie się po ekspresówkach i autostradach tylko z takim potwierdzeniem obowiązuje m.in.:

  • w Austrii,
  • w Bułgarii,
  • w Czechach,
  • w Rumunii,
  • na Słowacji,
  • w Słowenii,
  • w Szwajcarii,
  • na Węgrzech.

Jakie rodzaje winiet mają do wyboru kierowcy podróżujący autostradami?

Winiety dzieli się ze względu na okres ich ważności. Każdy kraj, w którym praktykowana jest ich sprzedaż, oferuje inny czas obowiązywania. Z jakimi rodzajami winiet mogą spotkać się kierowcy osobówek?

  • winiety weekendowe (dostępne np. w Bułgarii),
  • winiety tygodniowe (obowiązują m.in. na Węgrzech),
  • winiety 10-dniowe (dostępne chociażby na Słowacji),
  • winiety miesięczne (obowiązują m.in. w Czechach),
  • winiety 2-miesięczne (do nabycia w Austrii),
  • winiety 3-miesięczne (za przejazd chociażby po bułgarskich drogach),
  • winiety półroczne (można je kupić np. w Słowenii i dotyczą tylko jednośladów),
  • winiety roczne (są jedynym rodzajem winiety w Szwajcarii).

Winiety elektroniczne jako alternatywa dla naklejek

Winiety mogą mieć dwojaką formę. Kupowane stacjonarnie, np. na stacjach benzynowych w danym kraju, będą miały postać tradycyjnej naklejki do przyklejenia na przednią szybę auta. Jednak winietę coraz częściej można kupić online. Wówczas podaje się numer rejestracyjny pojazdu, a winieta ma formę elektroniczną.

Kupując winietę elektroniczną, najlepiej zrobić to z dużym wyprzedzeniem. W niektórych krajach te zakupione przez internet są ważne dopiero po pewnym czasie. W Austrii z takiej winiety można korzystać dopiero po 18 dniach od zakupu.

Gdzie można kupić winiety?

Kierowcy mają wiele możliwości zakupu winiety zarówno przed wyjazdem za granicę, jak i już po wjechaniu do danego kraju. Winiety do Austrii czy Słowacji można kupić przez internet. Winiety m.in. do Szwajcarii i Bułgarii sprzedaje nawet Polski Związek Motorowy, więc jest możliwość nabycia ich jeszcze w Polsce.

Winiety są jednak dostępne również na przejściach granicznych, ale można też kupić je już za granicą, np. w firmie zarządzającej autostradami w danym kraju, na poczcie, niektórych stacjach benzynowych, a nawet w marketach.

Gdzie kupić winietę do Czech?

Potrzebujesz winiety do Czech? Spokojnie. Zezwolenie na poruszanie się po płatnych drogach u naszych sąsiadów z południa kupisz w dowolny sposób. Winiety elektroniczne dostępne są w sklepie internetowym, stacjonarnych punktach sprzedaży lub terminalach samoobsługowych zlokalizowanych. E-winiety oferują punkty m.in. Poczty Czeskiej albo stacje EuroOil, ale sprzedają je także kioski lub inne placówki handlowe. Terminale z kolei zlokalizowane są na terenach przygranicznych oraz przy wjazdach na płatne odcinki autostrad. Automaty nie przyjmują gotówki!

Najprostszy i najpopularniejszy sposób to zakup e-winiety przez internet. Możesz to zrobić za pośrednictwem urządzenia z dostępem do internetu. Aby dokonać zakupu w oficjalnym sklepie internetowym edalnice.cz wystarczy:

  • wybrać rodzaj winiety,
  • wpisać numer rejestracyjny i kraj rejestracji pojazdu,
  • podać czas rozpoczęcia ważności winiety,
  • zapłacić przez internet.

Po dokonaniu płatności internetowej na wskazany adres e-mail kierowane jest potwierdzenie zapłaty, które może przydać się w razie kontroli drogowej.

Ile kosztują winiety w krajach europejskich?

Ceny są zróżnicowane w zależności od terminu ważności winiety, a często także od rodzaju pojazdu. Poniższe ceny dotyczą samochodów osobowych. Najbardziej elastycznie do sprzedaży winiet podchodzi Bułgaria, która daje kierowcom możliwość dopasowania ważności winiety do długości pobytu czy przejazdu przez kraj. W tym przypadku można wybrać winietę weekendową, tygodniową, miesięczną, 3-miesięczną lub roczną. Z kolei Szwajcaria udostępnia tylko te ważne rok.

Kraj Winieta 1-dniowaWinieta weekendowaWinieta tygodniowaWinieta 10-dniowaWinieta miesięcznaWinieta 2-miesięcznaWinieta 3-miesięcznaWinieta roczna
Austria 8,60 EUR (tylko online) 11,50 EUR28,90 EUR96,40 EUR
Bułgaria10,80 BGN15,40 BGN 31 BGN 55,20 BGN98,30 BGN
Czechy200 CZK270 CZK430 CZK2300 CZK
Rumunia12,44 RON16,42 RON 26,38 RON41,81 RON 139,36 RON
Słowacja5,40 EUR12 EUR17 EUR60 EUR
Słowenia16 EUR30 EUR117,50 EUR
Szwajcaria40 CHF
Węgry5 150 HUF6 400 HUF 10 360 HUF57 260 HUF
Opracowanie własne (ceny aktualne na dzień 12.09.2024).

Co grozi za brak winiety?

Posiadanie winiety nie jest kwestią dobrowolną, więc osoby, które jej nie wykupią, a będą korzystały z dróg, które winieta obejmuje, nie pozostaną bezkarne. Nie tylko kontrola organów ścigania może przysporzyć im problemów. Brak winiety to krótka droga do otrzymania mandatu. A dzięki systemowi monitoringu na wielu europejskich drogach ten może przyjść na adres kierowcy nawet po dłuższym czasie. Jakie kary są nakładane na kierowców podróżujących samochodem osobowym bez winiety?

KrajKara za brak winiety
Austria120 EUR
Bułgaria300 BGN
Czechy mandat do 20 000 CZK
Rumunia do 9500 RON
Słowacjaod 150 EUR
Słowenia300 EUR
Szwajcaria200 CHF
Węgry15 460 HUF (opłacenie kary do 60 dni),
61 820 HUF (opłacenie kary powyżej 60 dn
Opracowanie własne (stawki aktualne na dzień 12.09.2024).

Jak sprawdzić, czy winieta została wykupiona?

Aby nie narażać się na dotkliwe kary finansowe za brak winiety, trzeba upewnić się, że opłata została pobrana, a winieta zakupiona prawidłowo. Potwierdzenie płatności za e-winietę pozwala poświadczyć, że została ona nabyta. Takie zaświadczenie generowane jest automatycznie po zakupie winiety elektronicznej przez internet i wysyłane na adres mailowy. W aplikacji lub na stronie operatora płatnej drogi można dodatkowo wygenerować takie potwierdzenie, jeśli poprzednie przepadło oraz na bieżąco monitorować jej stan – czy winieta jest jeszcze ważna.

Dokonując zakupu winiety należy sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają. Lepiej upewnić się 2 razy niż potem płacić kilkukrotność jej ceny, gdy okaże się, że została  błędnie kupiona.

Elektroniczne winiety czy papierowe – które lepsze?

W dzisiejszych czasach, gdy prawie każdy i wszędzie ma dostęp do internetu, winiety elektroniczne są o wiele wygodniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem niż te w wersji papierowej. Przede wszystkim można dużo wcześniej kupić ją w domu, a więc nie trzeba zatrzymywać się w punkcie sprzedaży podczas podróży.

Dodatkowo zakup winiety elektroniczne jest automatycznie rejestrowany. Dzięki temu nie trzeba się zatrzymywać przy punktach poboru opłat, ponieważ kamery odczytają numer rejestracyjny, a system potwierdzi wniesienie opłaty.

PODSUMOWANIE
  • Winiety to dowód wniesienia opłaty za korzystanie z dróg w danym kraju.
  • Winiety obowiązują m.in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Szwajcarii.
  • Winiety mogą mieć formę naklejki lub występować w wersji elektronicznej.
  • Rodzaje winiet zależą od ich ważności (np. tygodniowa, miesięczna, roczna).
  • Winiety można kupić przez internet, a także w przygranicznych sklepach, u administratorów autostrad, na stacjach benzynowych, w marketach czy na pocztach.
  • Za brak winiety kierowcy grozi wysoki mandat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o winiety

W jakich krajach trzeba mieć winietę?
Jak długo ważna jest taka winieta?
Gdzie można kupić winietę?

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Strona jest nie aktualna co do opłat za A4 bo od lipca nie obowiązuje wineta od granicy Niemiec do Katowic
Dzień dobry. Dziękuję za komentarz. Musiała jednak zajść pomyłka, bo artykuł dotyczy winiet na zagranicznych drogach. Nie ma w nim mowy o kosztach przejazdu polskimi autostradami. Jeśli interesują Pana opłaty na A4, zachęcam do lektury artykułu “Płatne odcinki na A4 – ile zapłacisz za przejazd autostradą w 2023 roku?”. Znajdzie Pan tam informacje o tym, na jakich odcinkach pobierane są opłaty oraz kto od lipca nie musi płacić za przejazd odcinkiem Wrocław – Gliwice.
avatar autora komentarza
Winiety to coś o czym warto pamiętać, bo kary za ich brak są srogie. Wiem z doświadczenia :(

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC