Assistance MIDI – czym jest i jakie świadczenia zapewnia?

Ubezpieczyciele oferują kilka wariantów assistance. Zazwyczaj są to opcje Mini, Standard i Premium. Jednak UNIQA i Proama wprowadziły do swojej oferty także wariant MIDI. Czym on jest? Dla kogo jest skierowany i jakie świadczenia zapewnia? Zaglądamy do OWU, by przedstawić Wam assistance MIDI!

assistance midi

Assistance MIDI – czym jest?

Jednym z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych jest assistance. Ubezpieczyciele oferują je w różnych wariantach. Najczęściej są to trzy opcje MINI, Standard i Premium. Oczywiście ich nazwy mogą różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli. Zadajmy sobie pytanie, po co oferować różne warianty tego samego ubezpieczenia?

Assistance zapewnia świadczenia w przypadku wypadku, awarii lub kradzieży pojazdu. Ubezpieczyciele oferują także dodatkowe wsparcie podczas podróży, choćby pomoc tłumacza czy centrum informacyjnego. Wszystkich usług jest kilkadziesiąt i mają różne warunki (limity, ograniczenia). Dzięki tworzeniu różnych wariantów kierowcy mogą wybrać opcję najbardziej pasującą do oczekiwań i sposobu użytkowania pojazdu.

Zwróćmy także uwagę, że bogatsze pakiety oferują więcej świadczeń oraz lepsze warunki – np. większe sumy na poszczególne usługi czy większe limity na wynajem samochodu zastępczego. Wiąże się to jednak z wyższą ceną ubezpieczenia. Co w przypadku, gdy chcemy wykupić tańsze assistance z bardziej rozbudowanymi świadczeniami niż te oferowane w wariancie MINI?

Właśnie tutaj pojawia się assistance MIDI. To idealne rozwiązanie, ponieważ ten wariant to kompromis między ceną assistance MINI a bogactwem oferty opcji standardowych. Na dzisiaj taką ochronę oferuje jedynie UNIQA i Proama.   

Wariant assistance MIDI – dla kogo?

Najprościej byłoby powiedzieć, że assistance MIDI jest dla tych, którzy chcą płacić jak najmniej za ubezpieczenie samochodu. Nie jest to jednak odpowiedź, bo zapewne nikt z nas nie chce przepłacać za cokolwiek – ciężko wyobrazić sobie kogoś, kto przy zakupach myśli: “A zapłacę więcej, niż muszę. Lubię!”.

Za to z pewnością możemy powiedzieć, że assistance MIDI jest dla kierowców, którzy poruszają się swoim samochodem przede wszystkim w okolicy miejsca zamieszkania. Nie potrzebują rozbudowanych świadczeń assistance, ponieważ na co dzień mogą liczyć na pomoc najbliższych w razie awarii auta.

Z drugiej strony czasami wyjeżdżają w dalszą podróż po Polsce. Również wtedy chcą mieć wsparcie w razie wypadku lub awarii samochodu. Na przykład Proama zapewnia w assistance MIDI holowanie pojazdu i transport ubezpieczonego do 200 km (wariant wypadkowy nie zapewnia tego świadczenia). Z kolei UNIQA oferuje samochód zastępczy na 2 doby, czego nie zapewnia wariant MINI.

W przypadku UNIQI miłośnicy zwierząt powinni zwrócić uwagę na jedno świadczenie. Ubezpieczyciel zapewnia ochronę zwierząt domowych w razie wypadku – związana jest z opieką, transportem i pokryciem kosztów leczenia. Co ważniejsze, tylko wariant MIDI oferuje takie świadczenie – nawet te droższe assistance nie zapewniają takiej ochrony!

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres assistance MIDICena pakietu OC i assistance
Trastizakres terytorialny: Europa,
zdarzenia objęte ochroną: wypadek,
holowanie: do najbliższego warsztatu,
naprawa na miejscu zdarzenia.
411 zł
LINK4zakres terytorialny: Polska, zdarzenia objęte ochroną: wypadek i kradzież,
holowanie: 100 km,
pojazd zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa: wymiana koła, uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora.
418,09 zł
UNIQAzakres terytorialny: Polska,
zdarzenia objęte ochroną: wypadek, awaria i kradzież,
holowanie: 75 km,
pojazd zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa: uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora.
467 zł
mtu24.plzakres terytorialny: Polska,
zdarzenia objęte ochroną: wypadek,
holowanie: 100 km.
470 zł
Beesafezakres terytorialny: Europa,
zdarzenia objęte ochroną: wypadek,
holowanie: do najbliższego warsztatu,
pojazd zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia.
662,95 zł
Wienerzakres terytorialny: Europa,
zdarzenia objęte ochroną: wypadek i kradzież,
holowanie: 150 km w Polsce i 75 km w Europie,
pojazd zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia.
897 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczenia turystycznego Mubi [marzec 2024]
Przykład

40-letnia Renata jest właścicielką 10-letniego Volkswagena Golfa. Auto posiada silnik benzynowy o pojemności 1,4 l. Renata ma prawo jazdy od ponad 20 lat i nie spowodowała dotąd żadnej szkody. Towarzystwo UNIQA zaproponowało jej ofertę w kwocie 467 zł. Propozycja obejmuje zdarzenia, do których doszło na terenie Polski. Ubezpieczyciel gwarantuje pomoc po awarii, wypadku, kradzieży, pojazd zastępczy, naprawę na miejscu zdarzenia i pomoc w przypadku uruchomienia pojazdu przy awarii akumulatora.

Świadczenia w assistance MIDI – porównanie z innymi wariantami

Assistance MIDI to nie tylko nazwa marketingowa, ale także odrębny wariant ochrony. Przyjrzyjmy się, na jakie świadczenia możemy liczyć jego ramach. W Polsce assistance MIDI oferuje Proama i UNIQA. Zajrzeliśmy więc do przygotowanych przez tych ubezpieczycieli ogólnych warunków ubezpieczenia.

Proama

Ubezpieczyciel ten oferuje 2 warianty assistance. Wydaje się to nietypowe rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że Proama należy do grupy Generali. Uznano, że będzie ona oferować budżetowe assistance skierowane do innej grupy kierowców niż Generali, w którym możemy nabyć trzy warianty: KOMFORT, KOMFORT PLUS i LUX.

Porównanie wariantu assistance Midi z wariantem Wypadkowym w Proamie.

ŚwiadczenieWariant WypadkowyWariant Midi
Zakres terytorialnyPolskaPolska
Chronione zdarzeniaWypadek i kradzieżWypadek, kradzież i awaria
Suma ubezpieczenia2 000 zł4 000 zł
Pomoc informacyjnaTakTak
Próba naprawy pojazdu na miejscuTakTak
Holowanie pojazdu i transport ubezpieczonego po wypadkuBez limituBez limitu
Holowanie pojazdu i transport ubezpieczonego po awariiDo 200 km w przypadku zdarzenia w odległości co najmniej 25 km od miejsca zamieszkania
Pomoc w razie uszkodzenia ogumienia, rozładowania akumulatora/bateriiTak
Pomoc w przypadku zgubienia lub zatrzaśnięcia kluczyków w pojeździeTak
Dostarczenie paliwaTak
Pojazd zastępczy po wypadku lub kradzieżyDo 3 dniDo 5 dni
Assistance rowerowyTakTak
Źródło: Ogólne warunki ubezpieczeń komunikacyjnych Proama.

Wariant assistance Midi w Proamie ma o wiele więcej świadczeń niż ten wypadkowy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ochroną obejmuje także zdarzenia związane z awarią ubezpieczonego pojazdu. Również suma ubezpieczenia jest w opcji Midi dwukrotnie większa – wynosi 4 000 zł.

UNIQA

Porównajmy świadczenia oferowane przez TU UNIQA w Wariancie MINI, MINI i Standard. Pamiętajmy, że jeśli chcemy najbogatsze wersje ochrony assistance, to możemy wybrać Wariant Premium lub Wariant Prestiże, które nie zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Porównanie wariantów assistance MINI, MIDI i Standard oferowanych przez TU UNIQA.

ŚwiadczenieMINIMIDIStandard
Zakres terytorialnyPolskaPolskaPolska
Naprawa na miejscu zdarzeniaW razie wypadku do 300 złW razie wypadku lub awarii do 300 złW razie wypadku lub awarii do 600 zł
Holowanie pojazduW razie wypadku do 75 kmW razie wypadku i awarii do 75 kmW razie wypadku lub awarii do 200 km
Holowanie pojazdu poszkodowanegoW razie wypadkuW razie wypadku
Holowanie przyczepyW razie wypadku lub awarii do 200 km
Samochód zastępczyNa 2 doby (do klasy B) w razie awarii, wypadku lub kradzieżyNa 7 dób w razie wypadku lub kradzieży i 4 doby w razie awarii (do klasy B)
Transport osóbW razie wypadku, gdy doszło do niego powyżej 25 km od miejsca zamieszkaniaW razie wypadku, awarii lub kradzieży, gdy doszło do niego powyżej 25 km od miejsca zamieszkania
NoclegMaksymalnie 4 doby w razie wypadku, kradzieży lub awarii, gdy doszło do niego ponad 25 km od miejsca zamieszkania
Pomoc przy wymianie kołoDo 300 zł lub holowanie do 120 km
Pomoc przy otwarciu pojazduDo 300 zł lub holowanie do 200 km
Wsparcie w razie braku paliwaTak
Pomoc – zatankowanie niewłaściwego paliwaTak, limit to 200 km
Parkowanie pojazduDo 4 dób w razie wypadku lub awarii w odległości co najmniej 25 km od miejsca zamieszkania
Odbiór pojazdu po naprawieW razie wypadku lub awarii w odległości co najmniej 25 km do miejsca zamieszkania
Kierowca zastępczyW razie nieszczęśliwego lub nagłego zachorowania w odległości co najmniej 25 km od miejsca zamieszkania
Natychmiastowa pomoc medycznaW razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania
Przewóz medycznyTak
Opieka nad dziećmi i osobami niesamodzielnymiW razie nieszczęśliwego wypadku
Pomoc informacyjnaTakTakTak
Przewóz, opieka i leczenie zwierzęcia domowegoW razie wypadku przewóz do kwoty 400 zł i leczenie do 1000 zł
Źródło: OWU Ubezpieczenia komunikacyjne UNIQA.

Szczególną uwagę w przypadku assistance w UNIQA powinniśmy zwrócić na świadczenie o nazwie Przewóz, opieka i leczenie zwierzęcia domowego. Jest ono dostępne wyłącznie w wariancie MIDI, więc może być tym, co przekona do wyboru akurat tej opcji ochrony. Co zapewnia to świadczenie?

Dzięki świadczeniu Przewóz, opieka i leczenie zwierzęcia domowego ochroną objęte są zwierzęta domowe przewożone w pojeździe, które ukończyły 4 miesiące i są własnością kierowcy lub pasażera. W jego ramach otrzymamy:

 • wsparcie informacyjne na temat pensjonatu lub hotelu dla zwierząt, a także najbliższym weterynarzu czy klinice dla zwierząt;
 • pokrycie kosztów przewozu zwierzęcia po wypadku do innego opiekuna, weterynarza lub kliniki (limit 400 zł);
 • pokrycie kosztów leczenia do kwoty 1000 zł urazów odniesionych w wypadku (zabiegi, operacja, leki);
 • pokrycie kosztów opieki nad zwierzęciem domowym;
 • utylizacji zwłok w razie śmierci zwierzęcia domowego w wypadki.

Świadczenie to dedykowane jest więc właścicielom zwierząt domowych, którzy często jeżdżą z nimi samochodami.

Ile kosztuje assistance MIDI?

Cena assistance MIDI jest inna w każdym towarzystwie. Wpływa na nią przede wszystkim zakres ochrony. Jak koszty te wyglądają w praktyce?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres assistance MIDICena polisy
TrastiPomoc po wypadku na terenie Europy, holowanie do najbliższego warsztatu, naprawa na miejscu zdarzenia 514 zł
mtu24.plPomoc po wypadku na terenie Polski, holowanie na odległość 100 km 605 zł
UNIQAPomoc po awarii, wypadku i kradzieży na terenie Polski, holowanie na odległość 75 km, pojazd zastępczy, naprawa na miejscu zdarzenia i pomoc serwisowa 629 zł
LINK4Pomoc po wypadku i kradzieży na terenie Polski, holowanie na odległość 100 km, pojazd zastępczy, naprawa na miejscu zdarzenia i pomoc serwisowa 741,35 zł
WienerPomoc po wypadku i kradzieży na terenie Europy, holowanie na odległość 150 km w Polsce i 75 km w Europie, pojazd zastępczy i naprawa na miejscu zdarzenia 782 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [marzec]
*dane pojazdu: Renault Megane, 2016 rok produkcji, diesel, pojemność 1,6 l; dane właściciela: 32-letni mężczyzna, prawo jazdy od 2010 roku, mieszkaniec Leszna, żonaty, bezszkodowa ponad 10-letnia historia ubezpieczenia

Na co uważać przy zakupie assistance MIDI?

Zanim zdecydujesz się na dany pakiet ubezpieczenia z assistance MIDI dokładnie zapoznaj się z jego zakresem. W każdym towarzystwie ochrona może być inna. Np. nie każda oferta obejmuje pomoc po awarii czy pojazd zastępczy. Nie wszędzie otrzymasz także ten sam limit holowania. W jednym towarzystwie będzie to 200 km, a w drugim jedynie do najbliższego warsztatu. Ważny jest także zakres terytorialny i liczba dni, na ile dostaniesz auto zastępcze.

UWAGA!

Jeśli zdarzy Ci się skorzystać z usług assistance, pamiętaj, że o tym, aby zwrócić uwagę na to, czy auto zastępcze nie przysługuje Ci wyłącznie wtedy, gdy skorzystasz z usługi holowania.

Zapoznaj się także z wyłączeniami odpowiedzialności danego towarzystwa. Zwykle dotyczą one rażącego niedbalstwa czy umyślnego działania. Ubezpieczyciel nie zapewni Ci także wsparcia, gdy będziesz działał, nie konsultując się z nim lub co gorsze, działając wbrew jego zaleceniom.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance MIDI

Co to jest assistance MIDI?
Czym assistance MIDI różni się od wariantu MINI?
Którzy ubezpieczyciele oferują assistance MIDI?
PODSUMOWANIE
 • Assistance MIDI oferowane jest przez towarzystwa ubezpieczeń UNIQA i Proamę.
 • To wariant ochrony pomiędzy tym najprostszym MINI a standardowym.
 • Assistance MIDI zapewnia więcej świadczeń niż opcja MINI, ale mniej niż Standard i Premium.
 • Wariant MINI polecany jest kierowcom zwłaszcza z miast, którzy jeżdżą głównie w pobliżu miejsca zamieszkania, ale z rzadka zdarza im się wyjechać w podróż po Polsce.
 • UNIQA w ramach assistance MIDI zapewnia ochronę zwierząt domowych, co jest unikatowym świadczeniem na rynku.
Źródła:
 • https://mubi.pl/dokumenty/owu-uniqa-od-14.07.2023.pdf
 • https://mubi.pl/dokumenty/owu-proama-od-28.06.2023.pdf
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC