Ubezpieczenie tymczasowe motocykla

Podobnie jak samochody osobowe, motocykle również mogą zostać objęte krótkoterminowym ubezpieczeniem OC. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzajów tych pojazdów. Dla jakich motocykli można wykupić tymczasową ochronę i które towarzystwa ją zapewnią?

ubezpieczenie tymczasowe motocykla

Ile zapłacisz za brak OC motocykla?

Motocykle to jedne z pojazdów, które w większości muszą być stale objęte obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej – OC. Mimo że motocykliści płacą zawsze najniższe kary za brak OC, i tak opłaty te mogą być wyższe niż koszt wykupienia ochrony. 

Poza tym ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni przede wszystkim od konsekwencji spowodowanych zdarzeń drogowych, a także jest gwarantem uzyskania szybkiego odszkodowania przez ofiary. Skutki kolizji i wypadków mogą być tragiczne i nieść za sobą bardzo duże wydatki, nieraz przekraczające finansowe możliwości przeciętnego kierowcy jednośladu.

Sprawca wypadku lub stłuczki, który nie wykupił OC dla swojego motocykla, musi bowiem zapłacić nie tylko karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Może zostać zastosowany wobec niego tzw. regres ubezpieczeniowy, czyli żądanie zwrotu kwoty odszkodowania wypłaconego przez UFG osobom poszkodowanym w wypadku lub właścicielowi pojazdu uszkodzonego w kolizji.

Jak widać, kara za brak OC to nie tylko suma, którą motocyklista musi wpłacić do kasy UFG. Sprawdźmy jednak, ile wynosi wspomniana suma w zależności od okresu, w którym pojazd nie był ubezpieczony.

Czas bez ubezpieczenia OC motocyklaWysokość kary za brak aktualnej ochrony ubezpieczeniowej w 2024 roku
Od 1 do 3 dni280 zł
Od 4 do 14 dni710 zł
Powyżej 14 dni1410 zł
Źródło: ufg.pl

Jak widać, kary za brak OC jednośladu mogą być wysokie. Nie warto próbować oszczędzać na ubezpieczeniu, które – jak można zobaczyć poniżej – może kosztować o wiele mniej niż wynoszą opłaty za niewykupienie obowiązkowego OC.

Które motocykle mogą zostać tymczasowo ubezpieczone?

Nie każdy pojazd mechaniczny może posiadać krótkoterminowe OC, dla niektórych można wykupić tylko całoroczną polisę. Wśród motocykli znajdują się jednak takie, które można ubezpieczyć na mniej niż rok. Warto przy tym pamiętać, że krótkoterminowe polisy są wydawane na co najmniej 30 dni. Poza tym różnią się od 12-miesięcznych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej tym, że nie ulegają automatycznemu przedłużeniu na koniec okresu ubezpieczeniowego. Nie trzeba więc ich wypowiadać, ale za to przed ich końcem należy wykupić całoroczne OC. Tak jest w większości przypadków OC krótkoterminowego dla jednośladów.

grafika

Motocykle historyczne to te, które mają przynajmniej 40 lat albo co najmniej 25 lat i zostały uznane przez rzeczoznawcę za unikatowe. Pojazdami historycznymi są też motocykle zabytkowe. Te muszą mieć co najmniej 25 lat i od 15 lat nie mogą być produkowane. Powinny minimum w 75% składać się z oryginalnych części. Jeśli są młodsze, muszą wyróżniać się na przykład tym, że brały udział w ważnych wydarzeniach historycznych. Dzięki temu mogą zostać wpisane do rejestru zabytków.

Dla motocykli sprzedawanych w komisach też można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie, zwane komisowym OC. Takie prawo przysługuje przedsiębiorcom prowadzącym działalność polegającą na skupie i sprzedaży pojazdów mechanicznych. Nabywcy motocykli z komisów powinni wykupić dla nich roczne OC.

Pojazdy zarejestrowane za granicą nie mogą otrzymać całorocznego polskiego OC. Jeśli nie mają Zielonej Karty ani ważnego OC wykupionego w kraju rejestracji, na czas pobytu w Polsce muszą zostać objęte krótkoterminowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Po zarejestrowaniu ich na terenie kraju trzeba znaleźć dla nich całoroczną ochronę OC.

Motocykle zarejestrowane czasowo mogą mieć krótkoterminowe ubezpieczenie OC wykupione na co najmniej 30 dni, ale nie na krócej niż na cały okres czasowej rejestracji. Następnie nie można kupić dla nich kolejnego krótkoterminowego OC. Trzeba zdecydować się na ubezpieczenie obowiązujące przez 12 miesięcy.

Jakie towarzystwa oferują ubezpieczenie krótkoterminowe dla motocykli?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek otoczyć pojazd mechaniczny ochroną odpowiedzialności cywilnej. Jednocześnie każdy ubezpieczyciel może określać zasady wyceniania polisy.

Firmy, takie jak PZU, przed sprzedaniem ubezpieczenia zachęcają klientów do kontaktu telefonicznego. Również w LINK4 można zawrzeć umowę ubezpieczenia krótkoterminowego przez telefon.

Wiele zakładów ubezpieczeniowych nie podejmuje się sprzedaży ubezpieczeń motocykli przez kalkulatory OC. Wśród nich są między innymi towarzystwa: You Can Drive i mtu24.pl, będące częścią grupy ERGO Hestia. Z kolei towarzystwo pod tą nazwą przygotowało specjalną ofertę dla właścicieli jednośladów. Osoby posiadające zabytkowe i historyczne pojazdy powinny zwrócić uwagę na ofertę Compensy. Stare motocykle można ubezpieczyć w tej firmie za wyjątkowo niską cenę. Członkowie Polskiego Związku Motorowego, Klubu Pojazdów Zabytkowych, Clubu Antycznych Automobili i Rajdów, Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska otrzymają dodatkową zniżkę. Do ubezpieczenia można dokupić wiele rozszerzeń, a dzięki swojej niskiej cenie jest ono opłacalne nawet w całorocznej wersji.

Ile kosztuje roczne OC na motocykl?

W zależności od tego, czy wybierasz całoroczną polisę, czy też możesz zdecydować się na krótkoterminowe ubezpieczenie, zapłacisz inną kwotę za OC motocykla.

Na początku sprawdźmy, ile może kosztować roczna ochrona ubezpieczeniowa dla kilku przykładowych modeli tych pojazdów. Poniższe dane pochodzą z wyliczeń użytkowników kalkulatora OC motocykla na stronie Mubi.

Marka motocyklaRodzaj pojazduPojemność silnikaWłaściciel motocyklaCena OC
RometSzosowy125 cm353-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego100 zł
HondaChopper/cruiser125 cm348-letni mężczyzna z powiatu lubińskiego100 zł
SoloMotorower50 cm337-letni mężczyzna z Gołdapi100 zł
Piaggio/VespaSkuter96 cm350-letni mężczyzna z Sanoka100 zł
YamahaSportowy125 cm349-letnia kobieta z Brańska100 zł
KTMCross/enduro49 cm347-letni mężczyzna z Krotoszyna100 zł
BMWTurystyczny1254 cm355-letni mężczyzna z Ełku107 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez użytkowników porównywarki OC AC Mubi w grudniu 2023 roku.

Dzięki powyższym przykładom można zauważyć, że najtańsze ubezpieczenia motocykli znajdują doświadczeni kierowcy z małych miejscowości. Duże znaczenie ma też pojemność silnika pojazdu – im większa, tym znaczniejsze ryzyko ubezpieczeniowe, czyli prawdopodobieństwo spowodowania wypadku lub kolizji, a w efekcie wypłaty odszkodowania. 

Mieszkańcy miast odznaczających się sporym ruchem ulicznym i posiadacze pojazdów z większymi silnikami często muszą liczyć się z wyższymi opłatami za OC, chociaż i oni mogą tanio ubezpieczyć motocykl, jeśli na przykład posiadają duże zniżki za bezszkodową jazdę.

Dla motocykli można wykupić również pakiety ubezpieczeń. Według danych porównywarki Mubi roczne pakiety OC i AC motocykli w grudniu 2023 roku kosztowały średnio 1514 zł, a pakiety OC i assistance – 230 zł.

Cena krótkoterminowego OC może być znacznie niższa niż OC na cały rok, jednak wykupienie tymczasowej ochrony na kilka miesięcy może być tak drogie, jak całoroczne ubezpieczenie. Powinni wziąć to pod uwagę zwłaszcza właściciele historycznych motocykli. Czasem wykupienie dla nich ochrony na 12 miesięcy może być bardziej opłacalne niż płacenie za kilka osobnych krótkoterminowych ubezpieczeń w ciągu roku.

Inne krótkoterminowe ubezpieczenia motocykla

Właściciele motocykli mogą wykupić dla nich również krótkoterminowe assistance. Jest to forma ochrony zapewniająca między innymi:

 • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • pomoc po uszkodzeniu opony,
 • holowanie do najbliższego warsztatu,
 • pomoc w razie rozładowania akumulatora.

Assistance o szerszym zakresie często obejmują jeszcze inne usługi, na przykład pokrycie kosztów komunikacji zastępczej lub zakwaterowania w hotelu, dowóz paliwa, a także dodatkowe assistance medyczne. 

Takie świadczenia znajdują się w pakietach firmy Allianz, która przygotowała ofertę assistance dedykowaną motocyklistom. Ubezpieczenie można znaleźć w formie pakietów na sezon 2024:

 • dla skuterów o pojemności silnika do 50 cm3,
 • dla motocykli o silnikach mieszczących od 50 do 125 cm3 paliwa,
 • dla jednośladów o pojemności wyższej niż 125 cm3, których właściciele planują podróżne zarówno w Polsce, jak i po Europie,
 • dla różnych motocykli, których właściciele planują zagraniczny wyjazd na teren Europy.

Trzy pierwsze warianty to formy ochrony przysługujące ubezpieczonemu przez cały sezon motocyklowy – od marca do października. Ostatnia z wymienionych opcji ubezpieczeniowych zapewnia klientom Allianz dodatkową możliwość: wykupienie assistance na wybraną liczbę dni, przy czym jeden dzień ochrony ubezpieczeniowej kosztuje od 9,84 zł.

Assistance dla motocykla w tej firmie mogą wykupić nawet właściciele motocykli, którzy zdobyli OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. W pozostałych zakładach ubezpieczeniowych raczej wymaga się od klientów chcących nabyć dodatkowe ubezpieczenie, aby mieli już wykupione OC w tej samej firmie.

PODSUMOWANIE
 • Podobnie jak w wypadku samochodów osobowych, dla motocykli również można wykupić krótkoterminowe OC.
 • Tylko niektóre pojazdy mogą być ubezpieczone na krócej niż rok. Są to motocykle zabytkowe, historyczne, sprzedawane w komisach, zarejestrowane czasowo i przewożone do Polski z zagranicy, gdzie są zarejestrowane.
 • Ceny rocznych ubezpieczeń OC motocykla zaczynają się od 100 zł pod warunkiem, że pojazd charakteryzuje się niewielką pojemnością silnika, a jego właściciel ma duże zniżki za bezszkodową jazdę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o krótkoterminowe ubezpieczenie motocykla

Czy można wykupić tymczasowe OC motocykla?
Czy dostępne są inne krótkoterminowe ubezpieczenia dla właścicieli motocykli?
Jak długo obowiązuje krótkoterminowe ubezpieczenie motocykla?
Źródła:
 • https://assistance-motocyklowe.pl/
 • https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-oc-krotkoterminowe
Zuzanna Sośnicka
Autor artykułu: Zuzanna Sośnicka

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i redaktorka. Nie ustaje w nauce, wciąż poznając branżę ubezpieczeniową i udostępniając swoją wiedzę czytelnikom poradników porównywarki Mubi. Wierzy, że nawet najtrudniejsze zagadnienia ze świata ubezpieczeń można wyjaśnić w przystępny sposób. Prywatnie uwielbia piec ciasta, czytać książki oraz opiekować się dziećmi i zwierzętami.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC