Ubezpieczenie przyczepy samochodowej – czy przyczepa musi mieć własne OC?

Chociaż zazwyczaj sam pojazd wystarcza przeciętnemu Polakowi na co dzień, to zdarza się, że część właścicieli samochodów dodatkowo używa przyczepek. Prowadzenie firmy, przewóz motocykla lub przeprowadzka – to tylko część sytuacji, w których przyczepa jadąca za samochodem naprawdę się przydaje.

Właściciele przyczep i osoby planujące ich zakup muszą zdawać sobie jednak sprawę, że również one potrzebują osobnego ubezpieczenia OC. Niestety OC samochodu, za którym będzie jechała nie wystarczy, aby ochronić odpowiedzialność cywilną kierowcy. Dlaczego przyczepa musi mieć swoje własne ubezpieczenie? Ile kosztuje OC przyczepy? I co grozi za jej użytkowanie bez aktualnej polisy?

Co trzeba wiedzieć o rejestracji przyczepy?

Procedury związane z rejestracją przyczepy nie różnią się zbytnio od rejestracji samochodu osobowego. Przyczepa jest bowiem traktowana jako rodzaj pojazdu, mimo że nie posiada własnego silnika i nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Żeby dokonać rejestracji, a ta jest obowiązkowa, należy udać się do właściwego wydziału komunikacji w urzędzie miasta (niektóre wydziały komunikacji umożliwiają rejestrację online – informację na ten temat znajdziesz na stronie internetowej urzędu) i złożyć wymagane dokumenty.

Jakie dokumenty należy przedłożyć urzędnikowi, aby dokonać rejestracji przyczepy?

  • Wniosek o rejestrację pojazdu;
  • dowód własności przyczepy, np. fakturę, rachunek lub umowę potwierdzającą zakup;
  • potwierdzenie pozytywnego przejścia badania technicznego;
  • pełnomocnictwo, jeśli rejestracji dopełnia ktoś inny niż właściciel przyczepy.

Żeby zarejestrować przyczepę, trzeba dokonać niezbędnych opłat z tym związanych. Przyczepa musi mieć swój dowód rejestracyjny, tablice i znaki legalizacyjne. Oprócz uregulowania rachunków za te elementy trzeba wnieść także opłatę ewidencyjną za wydanie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych. Jeśli przyczepę rejestruje pełnomocnik, należy opłacić również pełnomocnictwo?

Na jakie koszty związane z rejestracją przyczepy trzeba się przygotować?

Dowód rejestracyjny:54 zł
Tablice rejestracyjne:40 zł
Znaki legalizacyjne:12,50 zł
Opłata ewidencyjna za wydanie dowodu rejestracyjnego:0,50 zł
Opłata ewidencyjna za wydanie tablic rejestracyjnych:0,50 zł
Opłata za pełnomocnictwo:17 zł
Razem:107,50 zł lub 124,50 zł (z opłatą za pełnomocnictwo)

Dlaczego przyczepa musi mieć swoje własne OC?

Przyczepy nie mają silnika, dlatego nie poruszają się po drodze jako autonomiczne pojazdy. Mimo że zawsze jeżdżą razem z innym, zazwyczaj ubezpieczonym już samochodem (osobowym lub ciężarowym), nie wystarczy ubezpieczenie OC tego pojazdu. Odszkodowanie z OC pojazdu mechanicznego, który ciągnie przyczepę, zostanie bowiem wypłacone tylko wtedy, gdy przyczepa wyrządzi szkodę jako przyczepiona do tego pojazdu (np. gdy przyczepa zahaczy o inny pojazd podczas skręcania), a także wtedy, gdy przyczepa odłączy się od tego pojazdu, ale nadal będzie ruchu. Przyczepa musi być ubezpieczona osobno, żeby jej właściciel lub inny użytkownik mógł liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego, gdy dojdzie do stłuczki z winy posiadacza.

Skoro przyczepa nie porusza się samodzielnie, po co jej dodatkowe ubezpieczenie? Podobnie jak samochody, które nie działają lub są przez długi czas zaparkowane w jednym miejscu, tak przyczepa może stoczyć się z miejsca postoju i spowodować szkodę na innym pojeździe lub na osobie. Jeśli przyczepa spowoduje szkodę w chwili, gdy nie będzie podpięta do pojazdu ciągnącego, albo gdy odłączy się od tego pojazdu, ale do szkody dojdzie już po jej zatrzymaniu się, odszkodowanie powinno zostać wypłacone z OC przyczepy.

Jest o tym mowa w art. 37. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

jazda z przyczepą kempingową
Jazda samochodem z przyczepą kempingową – wszystko, co musisz wiedzieć

Wakacje z własną przyczepą kempingową są bardzo ciekawe, natomiast jazda nie należy do najłatwiejszych. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Czytaj dalej

Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy?

Patrząc na ceny OC, jakie ubezpieczyciele oferują właścicielom przyczep, łatwo dojść do wniosku, że nie warto ryzykować, uchylając się od obowiązku posiadania polisy. OC przyczepy może kosztować już kilkadziesiąt złotych. Ceny zaczynają się od 40-50 zł. Ich droższe wersje mogą kosztować ponad 100 zł. To nadal przystępna cena. Posiadacze przyczep nie muszą zatem martwić się, że wydadzą majątek na kolejne obowiązkowe ubezpieczenie.

Jakie są konsekwencje używania przyczepy bez ważnego OC?

Kierowcy, którzy podróżują samochodem z nieubezpieczoną przyczepą, narażają się na utratę sporej sumy pieniędzy.

Po pierwsze, w razie kontroli funkcjonariusz z pewnością sprawdzi polisę i wypisze mandat za jej brak.

Po drugie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży karę za brak OC. Jej wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia, które w 2022 roku wynosi 3010 zł, a także od czasu bez ubezpieczenia. Jeśli przyczepa jest nieubezpieczona mniej niż 3 dni, kara wyniesie 200 zł. W przypadku przerwy w ubezpieczeniu trwającej od 4 do 14 dni, kierowca zostanie obciążony kwotą 500 zł. A jeśli przerwa w ochronie ubezpieczeniowej będzie trwała dłużej niż 14 dni, kara wyniesie już 1000 zł. To kwoty, które obowiązują od początku 2022 roku. Czasem wystarczy jeden dzień dłużej, żeby kara wzrosła dwukrotnie.

Po trzecie, jeśli w okresie nieobjętym ochroną ubezpieczeniową kierujący samochodem z przyczepką spowoduje wypadek, nie będzie mógł liczyć na wsparcie ubezpieczyciela i zostanie zobowiązany do wypłacenia pokrzywdzonym odszkodowania z własnej kieszeni.

Czy przyczepę można ubezpieczyć w ramach dobrowolnych rodzajów ochrony?

Chociaż niezbędnym minimum, jeśli chodzi o ubezpieczenie pojazdów (w tym przyczep), jest ubezpieczenie OC, czasem warto przemyśleć zakup dodatkowych ubezpieczeń, które, podobnie jak w przypadku samochodu osobowego czy ciężarowego, przydadzą się, gdy niemożliwa będzie naprawa w ramach OC innego kierowcy. Żeby kompleksowo chronić przyczepę, warto wykupić poza obowiązkowym ubezpieczeniem także autocasco i assistance.

PODSUMOWANIE
  • Przyczepy podlegają obowiązkowej rejestracji w wydziale komunikacji.
  • Żeby zarejestrować przyczepę, trzeba zgromadzić niezbędne dokumenty i ponieść koszty.
  • Przyczepa może zagrażać podczas jazdy i postoju, dlatego wykupienie osobnego OC dla przyczepy jest niezbędne.
  • Ceny OC przyczepy zaczynają się od 40 zł.
  • Za brak OC kierowca może otrzymać mandat od funkcjonariusza, karę nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a dodatkowo może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów odszkodowania, które należy się pokrzywdzonym z jego winy.
  • Poza ubezpieczeniem OC ubezpieczyciele udostępniają właścicielom przyczep dodatkowe polisy: autocasco i assistance.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia przyczepy samochodowej

Czy przyczepę trzeba zarejestrować?

Tak. Mimo że przyczepa nie posiada silnika, jest traktowana jak rodzaj pojazdu i w związku z tym musi zostać zarejestrowana w wydziale komunikacji. Procedura jest taka sama jak w przypadku samochodu. Trzeba złożyć wniosek, przedstawiając dowód własności przyczepy i potwierdzenie przejścia badania technicznego, a następnie dokonać opłaty urzędowej w wysokości 107,50 zł.

Po co przyczepie obowiązkowe OC?

Podobnie jak w przypadku rejestracji, również osobne ubezpieczenie przyczepy jest obowiązkowe i nie wystarcza w jej przypadku sama polisa dla ciągnącego ją samochodu. Czemu? OC przyczepy ochroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami np. szkód spowodowanych w wyniku jej odpięcia w trakcie jazdy lub stoczenia się z miejsca parkingowego.

Ile wynoszą kary za brak OC przyczepy?

Kwoty kar nakładanych przez UFG na kierowców w razie braku obowiązkowego ubezpieczenia OC zależą od rodzaju pojazdu, a także okresu pozostawania bez ochrony. Przyczepa zalicza się do kategorii “inne pojazdy”, zatem niewykupienie dla niej ubezpieczenia wiąże się z nałożeniem kary w wysokości: 200 zł (do 3 dni bez ochrony), 500 zł (4-14 dni) lub 1000 zł (powyżej 14 dni).

Jakie ubezpieczenie można kupić dla przyczepy?

Posiadacz przyczepy musi przede wszystkim kupić dla niej obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jego koszt jest niższy niż w przypadku OC samochodowego i wynosi od 40-50 zł do ok. 100 zł. Ponadto możliwe jest również nabycie ubezpieczeń dobrowolnych w postaci AC czy assistance. Tego rodzaju ochrona przyda się np., gdy przyczepa ulegnie wypadkowi z winy samego kierującego.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
103,70
Loading...

Dołącz do dyskusji

13 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Czy ubezpieczenie przyczepy samochodowej obejmuje również te najmniejsze tymczasowe przyczepy? Jestem tego bardzo ciekawa...
avatar autora komentarza
N ataki camping pomysł idealny! ubezpieczenie przyczepy samochodowej jest ważne, ale ja bym jeszcze pomyślała o jakimś ubezpieczeniu bagażu, albo ubezpieczeniu turystycznym.
avatar autora komentarza
Należy trochę uzupełnić wiedzę jak się pisze taki artykuł. Jak przyczepka odepnie się od samochodu i uderzy w inny pojazd, to odszkodowanie idzie z polisy pojazdu, który tą przyczepkę holował. Tak samo jest gdy holowaną przyczepką zahaczymy podczas manewrowania inny pojazd.
Dziękuję za komentarz. Ma Pan rację. Artykuł zostanie uzupełniony.
avatar autora komentarza
Witam jak można wyliczyć ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej, ciągnika rolniczego lub przyczepy rolniczej????
Niestety w tej chwili Mubi nie oferuje ubezpieczenia OC dla tych pojazdów.
avatar autora komentarza
to po co ten artykuł...
Chcemy dzielić się z kierowcami wiedzą, która może okazać się im przydatna.
avatar autora komentarza
To jest zaśmiecanie internetu,pisać trzeba na temat jasno,co mnie kary obchodzą?pytam ile kosztuje ubezpieczenie.
Dziękuję za komentarz. W artykule znajduje się informacja o cenach ubezpieczenia przyczepy. Proszę zwrócić uwagę na ten fragment. Myślę, że pozostałe informacje zawarte w tekście są równie ważne, co koszty związane z ubezpieczeniem. Wiele osób szuka wskazówek dotyczących rejestracji przyczepy, czy kar związanych z brakiem ubezpieczenia dla tego rodzaju pojazdu. Staramy się dostarczać możliwie wyczerpujących informacji.
avatar autora komentarza
WITAM. nurtuje mnie to pytanie : czy ubezpieczać na przyczepę komplet (poza OC) AC I NNW ? PO CO NAM NNW ? Mówimy o przyczepie ciężarowej
avatar autora komentarza
To tylko u nas ubezpiecza się małe przyczepki ,w każdym normalnym cywilizowanym kraju ludzie wiedzą że przyczepą sama nie może jechać i ludzie mają wydawaną dodatkową tablice którą zakładają do przyczepy jak ją ciagną samochodem,tablica jest wydawana do pojazdu który ma mozliwość holowania czyli ma hak holowniczy w dowodzie rejestracyjnym
avatar autora komentarza
Jesteście beznadziejni- gdzie znaleźć zakładkę przyczepa w tej waszej porównywarce