Proama – kalkulator OC. Jak działa?

Kalkulator OC Proama pozwala obliczyć wysokość składki OC, a następnie kupić polisę przez internet – i to wszystko bez wychodzenia z domu. Zobacz, na jakie pytania trzeba odpowiedzieć w jego formularzu i jakie dodatki można dobrać do kupowanej polisy.

kalkulator OC proama

Jak wypełnić formularz w kalkulatorze OC Proama?

Do wypełnienia formularza warto przystąpić z dowodem rejestracyjnym samochodu, dowodem osobistym właściciela i współwłaścicieli pojazduProama wymaga podania dość szczegółowych danych.

Dane pojazdu

Już na początku możemy wybrać, jaki pojazd chcemy ubezpieczyć. Do wyboru są 3 rodzaje:

grafika

Następnie czekają nas standardowe pytania o:

 • markę (pojawia się lista rozwijana z podpowiedziami, gdzie na początku umieszczono 6 najpopularniejszych marek, a dalej inne marki, ułożone w kolejności alfabetycznej);
 • rok produkcji (możemy odszukać go na liście lub wpisać samodzielnie);
 • rodzaj paliwa (opcje do wyboru zmieniają się w zależności od wcześniej wskazanej marki i roku produkcji samochodu, może to być benzyna, diesel, benzyna + elektryczny, diesel + elektryczny, a przy samochodach wyłącznie elektrycznych pole to nie jest aktywne);
 • pojemność silnika (podana jest w przedziałach, z których należy wybrać właściwy);
 • model (lista jest ograniczona tylko do modeli, które były produkowane w wybranym przez użytkownika roku i ze wskazaną pojemnością silnika);
 • wersja (tu również lista opcji jest skrócona dzięki wcześniejszym wyborom);
 • numer rejestracyjny (przy tym punkcie pojawia się podpowiedź, że pojazdy zarejestrowane za granicą nie są ubezpieczane);
 • przebieg (należy wpisać go samemu);
 • użytkowanie za granicą dłużej niż miesiąc;
 • sposób użytkowania (do wyboru jest 5 opcje: zwykłe, nauka jazdy, taxi, przewóz towarów lub inne);
 • użytkowanie za granicą dłużej niż miesiąc;
 • kierownica po prawej stronie (na pojazdy z kierownicą po prawej Proama nie oferuje ochrony autocasco);
 • sprowadzenie pojazdu z Ameryki Północnej. 
grafika

Dane właściciela/ubezpieczającego

W tej części formularza należy zaznaczyć, czy jest się osobą fizyczną, czy prowadzi się działalność gospodarczą. W kolejnych polach jest miejsce na wpisanie imienia, nazwiska, numeru PESEL, kodu pocztowego, roku wydania prawa jazdy, liczby współwłaścicieli. Ciekawostką jest pole przeznaczone dla osób po zmianie nazwiska – jeśli ubezpieczały już samochody na nazwisko rodowe, mogą zaznaczyć to w formularzu, by uwzględnić wcześniej zdobyte zniżki.

Jeśli zaznaczymy, że samochód ma współwłaścicieli, pojawią się kolejne pola na ich dane. Tam również trzeba będzie podać imię i nazwisko, numer PESEL, rok otrzymania prawa jazdy oraz kod pocztowy.

grafika

Oprócz tego w formularzu znajdują się również pytania o dane kontaktowe. Wymagane jest wpisanie numeru telefonu i adresu e-mail już na etapie wykonywania kalkulacji.

dane ubezpieczającego w kalkulatorze proama

Martwi Cię, że musisz podawać tyle osobistych informacji? To zupełnie normalne – przeczytaj o tym, dlaczego kalkulatory OC bez podawania danych praktycznie nie mają racji bytu.

Po uzupełnieniu wszystkich pól wystarczy podać datę, od której chcemy wykupić ubezpieczenie.

Część dotycząca zgód marketingowych

W ostatniej części formularza znajduje się część “zgody i oświadczenia”, w której użytkownik może wyrazić zgodę na:

 • dalsze przetwarzanie swoich danych przez towarzystwo ubezpieczeniowe Generali, do którego należy kalkulator Proama (nieobowiązkowe);
 • otrzymywanie ofert promocyjnych za pomocą telefonu (nieobowiązkowe);
 • otrzymywanie ofert promocyjnych za pośrednictwem poczty e-mail (nieobowiązkowe);
 • przekazywaniu informacji o zawartej umowie ubezpieczeniowej i jej przedłużeniu przez e-mail (zgoda jest obowiązkowa).

Ostatnie pole służy do standardowego potwierdzenia, że użytkownik zapoznał się z regulaminem i jego zaznaczenie również jest konieczne, żeby zobaczyć oferty przygotowane przez Proama.

CZY WIESZ, ŻE …

Proama jest jedną z firm, które używają internetowych baz danych na temat poszczególnych właścicieli pojazdów i ich historii ubezpieczeniowej. Dlatego gdy korzysta się z jednego z kalkulatorów, które nie wymagają podania niektórych danych (jednym z nich jest ten na stronie Mubi) i nie wpisze się w nim dobrowolnych informacji, takich jak numer rejestracyjny pojazdu oraz imię i nazwisko kierowcy, nie otrzyma się oferty Proamy. Podobnie jest w przypadku towarzystwa ubezpieczeniowego Generali. Firmy te wymagają podania takich informacji, żeby móc zweryfikować informacje o kierowcy i jego samochodzie w internetowych bazach danych i dzięki temu dokładniej określić ryzyko ubezpieczeniowe dla konkretnego właściciela pojazdu.

Oferta, czyli ile kosztuje ubezpieczenie OC w Proama?

Żeby sprawdzić, jak prezentują się oferty ubezpieczeń w Proama, wypełniliśmy formularz danymi 34-letniego kierowcy z Wrocławia, który ma prawo jazdy od 2006 i nigdy nie spowodował szkód. Jego samochód to Opel Astra IV GTC, rocznik 2015, z silnikiem 1.4 na benzynę i przebiegiem 120 tys. km.

Zniżka za przebieg ubezpieczenia

Pierwszą informacją, jaka pojawiła się na stronie z indywidualną ofertą, jest wysokość zniżki, jaka przysługuje nam za dotychczasowy przebieg ubezpieczenia.

zniżka na ubezpieczenie w proamie

Po kliknięciu znajdującej się obok ikony znaku zapytania pojawia się podpowiedź, że w Proama po 6 latach bezszkodowej jazdy można liczyć na 70% upustu i jest to jednocześnie maksymalna zniżka, jaką można uzyskać w tej firmie.

Cena ubezpieczenia i składowe pakietu

Następnie pojawia się oferta z ceną i składowymi pakietu, przy których znajdują się ikonki znaków zapytania. Klikając je, możemy sprawdzić szczegóły poszczególnych składowych.

grafika

W naszym przypadku za 1392 zł kierowca otrzymuje:

 • ubezpieczenie OC (w cenie 1 431 zł);
 • Zieloną Kartę (za darmo), zapewniającą ochronę OC również na terenie Albanii, Azerbejdżanu, Iranu, Izraela, Maroka, Mołdawii, Macedonii, Tunezji, Turcji, Ukrainy;
 • Assistance Wypadkowy (w cenie 14 zł), który zapewnia nielimitowane holowanie pojazdu po wypadku i pojazd zastępczy do 3 dni (można też wybrać droższe o 85 zł Assistance Midi m.in. z holowaniem do 200 km również po awarii i pojazdem zastępczym do 5 dni);
 • NNW w Pojeździe i poza Pojazdem (w cenie 20 zł), które chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku z ruchem pojazdu, jak i w życiu codziennym; suma ubezpieczenia wynosi 30 000 zł.

Jeśli zdecydujemy się zrezygnować z obu dodatkowych ubezpieczeń, cena całego pakietu spadnie nieznacznie. Nie ma więc sensu rezygnować z dodatkowej ochrony dla oszczędności rzędu 14–20 zł, gdyż korzyści w przypadku ewentualnej szkody mogą być niewspółmierne. 

Rozszerzenia pakietów

Pakiet zaprezentowany powyżej można rozszerzyć o kolejne produkty ubezpieczeniowe. W naszym przypadku pojawiła się oferta zakupu Ubezpieczenia Szyb, ze składką w wysokości 57 zł.

grafika

Z podpowiedzi dowiadujemy się, że proponowane ubezpieczenie chroni przed stratami powstałymi w wyniku zniszczenia lub uszkodzenia szyb zamontowanych w pojeździe. W zależności od wariantu, w razie szkody Proama wykona naprawę bądź wymianę szyby w specjalistycznym warsztacie.

Płatność

Za pakiet ubezpieczeń w Proama można zapłacić jednorazowo albo w dwóch ratach. W naszym przypadku rozłożenie płatności na raty podniosłoby koszt ubezpieczenia o 432 zł – z 1 465 zł do 1 897 zł.

grafika

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie na raty, przeczytaj nasz poradnik: “Gdzie kupić OC na raty? Ubezpieczenie auta na 2 raty już od 42 zł za 30 dni na mubi.pl”.

Aby dopełnić formalności i kupić polisę przez internet, na kolejnej stronie należy wpisać dane ubezpieczającego (te uzupełniają się same, jeśli podano je już wcześniej), dodać dokładny adres zameldowania lub dodatkowy adres do korespondencji i numer VIN pojazdu. Potem wystarczy opłacić zakup przelewem. Polisa przyjdzie na adres e-mail.

Zalety kalkulatora OC Proama

 • Możliwość zakupu ubezpieczeń nie tylko dla samochodów, ale i dla motocykli oraz samochodów ciężarowych do 3,5 t, pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy, przewozu towarów i jako taksówek.
 • Możliwość zakupu ubezpieczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
 • Możliwość zakupu ubezpieczeń (za wyjątkiem AC) dla samochodów z kierownicą po prawej stronie.
 • Jasne podpowiedzi do każdego z pól formularza, niektóre z graficznym wskazaniem, gdzie w dowodzie rejestracyjnym znajduje się potrzebna informacja.
 • Skorzystanie z kalkulatora i poznanie ceny nie zobowiązuje użytkownika do zakupu ubezpieczenia.
 • Nie trzeba wyrażać zgody na kontakt marketingowy ze strony ubezpieczyciela, żeby poznać ofertę.
 • Konkretna informacja na temat wysokości uzyskanych zniżek.
 • Możliwość rozszerzenia proponowanego pakietu o dodatkowe produkty z różnymi sumami ubezpieczeń.
 • Prosta, przejrzysta strona z nienachalną grafiką.

Proama – co warto wiedzieć o tym ubezpieczycielu?

Proama obecna jest w Polsce od 2011 roku. Jest ona częścią międzynarodowej Grupy Generali. Według danych firmy obecnie z jej polis korzysta ponad milion klientów. Charakteryczne dla oferty Proama jest proponowanie klientom osobistego doradcy. Firma szczyci się również wysoką zniżką bonus-malus za bezszkodową jazdę – wynosi ona 70%.

Proama zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia, takie jak Laur Konsumenta, Rynkowy Lider Innowacji czy Gwiazda Jakości Obsługi. Zajmowała też pierwsze pozycje w Rankingu Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa. Jest inicjatorem akcji “Wrzucam na luz”, propagującej wśród kierowców kulturalną jazdę.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie samochodu w mtu24.pl – wady i zalety kalkulatora OC mtu24.pl”.

Najczęstsze pytania kierowców dotyczące kalkulatora Proama

Czy w Proama można kupić AC?
Czy każdy klient Proama dostaje darmową Zieloną Kartę?
Czy w Proama można dodatkowo ubezpieczyć szyby?
Czy kalkulator Proama jest darmowy?
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC