Kalkulator OC Proama – ceny ubezpieczeń, zalety i wady. Jak kupić ubezpieczenie w Proama?

Kalkulator OC Proama pozwala obliczyć wysokość składki OC, a następnie kupić polisę przez internet – i to wszystko bez wychodzenia z domu. Zobacz, na jakie pytania trzeba odpowiedzieć w jego formularzu i jakie dodatki można dobrać do kupowanej polisy.

Jak wypełnić formularz w kalkulatorze OC Proama?

Do wypełnienia formularza warto przystąpić z dowodem rejestracyjnym samochodu, dowodem osobistym właściciela i współwłaścicieli pojazduProama wymaga podania dość szczegółowych danych.

Dane pojazdu

Już na początku możemy wybrać, jaki pojazd chcemy ubezpieczyć. Do wyboru jest 5 rodzajów:

wyboerz pojazd w kalkulatorze proama

Następnie czekają nas standardowe pytania o:

 • markę (pojawia się lista rozwijana z podpowiedziami, gdzie na początku umieszczono 6 najpopularniejszych marek, a dalej inne marki, ułożone w kolejności alfabetycznej);
 • rok produkcji (możemy odszukać go na liście lub wpisać samodzielnie),
 • rodzaj paliwa (opcje do wyboru zmieniają się w zależności od wcześniej wskazanej marki i roku produkcji samochodu, może to być benzyna, diesel, benzyna + elektryczny, diesel + elektryczny, a przy samochodach wyłącznie elektrycznych pole to nie jest aktywne);
 • pojemność silnika (podana jest w przedziałach, z których należy wybrać właściwy),
 • model (lista jest ograniczona tylko do modeli, które były produkowane w wybranym przez użytkownika roku i ze wskazaną pojemnością silnika),
 • wersja (tu również lista opcji jest skrócona dzięki wcześniejszym wyborom),
 • numer rejestracyjny (przy tym punkcie pojawia się podpowiedź, że pojazdy zarejestrowane za granicą nie są ubezpieczane),
 • przebieg (należy go samemu),
 • sposób użytkowania (do wyboru są 4 opcje: zwykłe, nauka jazdy, taxi, przewóz towarów), –
 • kierownica po prawej stronie (jak wyżej).

Dane właściciela/ubezpieczającego

W tej części formularzu należy zaznaczyć, czy jest się osobą fizyczną, czy prowadzi się działalność gospodarczą. W kolejnych polach jest miejsce na wpisanie imienia, nazwiska, numeru PESEL, kodu pocztowego, roku wydania prawa jazdy, danych kontaktowych – telefonu i adresu e-mail. Ciekawostką jest pole przeznaczone dla osób po zmianie nazwiska – jeśli ubezpieczały już samochody na nazwisko rodowe, mogą zaznaczyć to w formularzu, by uwzględnić wcześniej zdobyte zniżki.

Jeśli zaznaczymy, że samochód ma współwłaścicieli, pojawią się kolejne pola na ich dane. Tam również trzeba będzie podać imię i nazwisko, numer PESEL, rok otrzymania prawa jazdy oraz kod pocztowy.

Martwi Cię, że musisz podawać tyle osobistych informacji? To zupełnie normalne – przeczytaj o tym, dlaczego kalkulatory OC bez podawania danych praktycznie nie mają racji bytu.

Po uzupełnieniu wszystkich pól wystarczy podać datę, od której chcemy wykupić ubezpieczenie.

Część dotycząca zgód marketingowych

W ostatniej części formularza znajduje się część “zgody i oświadczenia”, w której użytkownik może wyrazić zgodę na:

 • dalsze przetwarzanie swoich danych przez towarzystwo ubezpieczeniowe Generali, do którego należy kalkulator Proama (nieobowiązkowe),
 • otrzymywanie ofert promocyjnych za pomocą telefonu (nieobowiązkowe),
 • otrzymywanie ofert promocyjnych za pośrednictwem poczty e-mail (nieobowiązkowe),
 • przekazywaniu informacji o zawartej umowie ubezpieczeniowej i jej przedłużeniu przez e-mail (zgoda jest obowiązkowa).

Ostatnie pole służy do standardowego potwierdzenia, że użytkownik zapoznał się z regulaminem i jego zaznaczenie również jest konieczne, żeby zobaczyć oferty przygotowane przez Proama.

Oferta, czyli ile kosztuje ubezpieczenie OC w Proama?

Żeby sprawdzić, jak prezentują się oferty ubezpieczeń w Proama, wypełniliśmy formularz danymi 33-letniego kierowcy z Kielc, który ma prawo jazdy od 2002 i nigdy nie spowodował szkód. Jego samochód to Opel Astra IV GTC, rocznik 2015, z silnikiem 1.4 na benzynę i przebiegiem 120 tys. km.

Zniżka za przebieg ubezpieczenia

Pierwszą informacją, jaką pojawiła się na stronie z indywidualną ofertą, jest wysokość zniżki, jaka przysługuje nam za dotychczasowy przebieg ubezpieczenia.

twoje zniżki w kalkulatorze oc proama

Po kliknięciu znajdującej się obok ikony znaku zapytania pojawia się podpowiedź, że w Proama po 6 latach bezszkodowej jazdy można liczyć na 70% upustu i jest to jednocześnie maksymalna zniżka, jaką można uzyskać w tej firmie.

Cena ubezpieczenia i składowe pakietu

Następnie pojawia się oferta z ceną i składowymi pakietu, przy których znajdują się ikonki znaków zapytania. Klikając je, możemy sprawdzić szczegóły poszczególnych składowych.

sprawdź składowe pakietu ubezpieczeń w Proamie

W naszym przypadku za 1 142 zł kierowca otrzymuje:

 • ubezpieczenie OC;
 • Zieloną Kartę, zapewniającą ochronę OC również na terenie Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroka, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainy;
 • Assistance wypadkowy z holowaniem pojazdu na terenie Polski do 100 km;
 • NNW w Pojeździe, które chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku z ruchem pojazdu; tutaj suma ubezpieczenia wynosi 20 000 zł, ale można ją zmienić na 40 000 zł albo całkowicie zrezygnować z tego rodzaju ochrony;
 • NNW poza Pojazdem, które chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych poza pojazdem, w życiu codziennym; tutaj z sumą ubezpieczenia 20 000 zł, ale można całkowicie zrezygnować z tego ubezpieczenia.

Co ciekawe, jeśli zdecydujemy się zrezygnować z obu ubezpieczeń NNW, cena całego pakietu nie spadnie, lecz nieznacznie wzrośnie – do 1 155 zł. Aby uzyskać cenę niższą od wyjściowej, można pozostać przy ubezpieczeniu NNW w Pojeździe na kwotę 20 000 zł i zrezygnować z NNW poza Pojazdem – wówczas cena pakietu wyniesie 1 137 zł, czyli jedynie 5 zł mniej od wstępnie proponowanej przez ubezpieczyciela. Biorąc jednak pod uwagę sumę ubezpieczenia NNW poza Pojazdem, nie wydaje się to opłacalne.

Rozszerzenia pakietów

Pakiet zaprezentowany powyżej można rozszerzyć o kolejne produkty ubezpieczeniowe. W naszym przypadku pojawiła się oferta zakupu Assistance Midi, ze składką w wysokości 69 zł.

rozszerzenie pakietów ubezpieczenia w proamie

Z podpowiedzi dowiadujemy się, że proponowane ubezpieczenie Assistance obejmuje pomoc w razie awarii lub wypadku na terenie Polski. W jego ramach można liczyć m.in. na holowanie do 200 km i samochód zastępczy na 3 dni.

Można zauważyć, że w cenie podstawowego pakietu już jest zawarte ubezpieczenie Assistance, jednak o zdecydowanie niższym zakresie ochrony – wyłącznie wypadkowe, z limitem kilometrów holowania do 100 km.

Płatność

Za pakiet ubezpieczeń w Proama można zapłacić jednorazowo albo w dwóch ratach. W naszym przypadku rozłożenie płatności na raty podniosłoby koszt ubezpieczenia o 328 zł – z 1 142 zł do 1470 zł.

wybór metody płatności w proamie

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie na raty, przeczytaj nasz poradnik: Ubezpieczenie OC na raty – czy i komu się opłaca?.

Aby dopełnić formalności i kupić polisę przez internet, na kolejnej stronie należy wpisać dane ubezpieczającego (te uzupełniają się same, jeśli podano je już wcześniej), dodać dokładny adres zameldowania lub dodatkowy adres do korespondencji i numer VIN pojazdu. Potem wystarczy opłacić zakup przelewem. Polisa przyjdzie na adres e-mail.

Zalety kalkulatora OC Proama

 • Możliwość zakupu ubezpieczeń nie tylko dla samochodów, ale i dla motocykli, przyczep, samochodów ciężarowych oraz pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy, przewozu towarów i jako taksówek.
 • Możliwość zakupu ubezpieczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
 • Możliwość zakupu ubezpieczeń dla samochodów z kierownicą po prawej stronie.
 • Jasne podpowiedzi do każdego z pól formularza, niektóre z graficznym wskazaniem, gdzie w dowodzie rejestracyjnym znajduje się potrzebna informacja.
 • Skorzystanie z kalkulatora i poznanie ceny nie zobowiązuje użytkownika do zakupu ubezpieczenia.
 • Nie trzeba wyrażać zgody na kontakt marketingowy ze strony ubezpieczyciela, żeby poznać ofertę.
 • Konkretna informacja na temat wysokości uzyskanych zniżek.
 • Możliwość rozszerzenia proponowanego pakietu o dodatkowe produkty z różnymi sumami ubezpieczeń.
 • Prosta, przejrzysta strona z nienachalną grafiką.

Najczęstsze pytania kierowców dotyczące kalkulatora Proama

Czy w Proama można kupić AC?
Tak. W naszym przykładzie kierowcy nie zaproponowano takiej opcji, jednak istnieje taka możliwość. Proama dobiera proponowane składniki ubezpieczenia w zależności od danych kierowcy i parametrów samochodu.
Czy każdy klient Proama dostaje darmową Zieloną Kartę?
Tak. Każdy, kto kupi w Proama OC lub OC z dowolnymi dodatkami, w ramach tego ubezpieczenia otrzymuje również Zieloną Kartę, zapewniającą ochronę OC za granicą.
Czy w Proama można dodatkowo ubezpieczyć szyby?
Tak, Proama ma w swojej ofercie ubezpieczenie Autoszyby, które może zaproponować klientowi jako płatne rozszerzenie wybranego pakietu.
Czy kalkulator Proama jest darmowy?
Tak, z kalkulatora Proama można skorzystać za darmo, bez konieczności zakupu.

Proama – co warto wiedzieć o tym ubezpieczycielu?

Proama obecna jest w Polsce od 2011 roku. Jest ona częścią międzynarodowej Grupy Generali. Według danych firmy obecnie z jej polis korzysta ponad milion klientów. Charakteryczne dla oferty Proama jest proponowanie klientom osobistego doradcy. Firma szczyci się również wysoką zniżką bonus-malus za bezszkodową jazdę – wynosi ona 70%.

Proama zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia, takie jak Laur Konsumenta, Rynkowy Lider Innowacji czy Gwiazda Jakości Obsługi. Zajmowała też pierwsze pozycje w Rankingu Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa. Jest inicjatorem akcji “Wrzucam na luz”, propagującej wśród kierowców kulturalną jazdę.

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!