Ubezpieczenie zwierząt na czas wyjazdu – jak zapewnić opiekę i leczenie pupilowi i nie płacić odszkodowania?
Zwierzęta coraz częściej podróżują ze swoimi właścicielami, gdy ci zaplanują dłuższy wyjazd. Dzielenie przygód i wolnego czasu z psem lub kotem to ogromna radość, ale też pewne ryzyko – zarówno dla Ciebie jako właściciela, jak i dla Twojego zwierzęcego przyjaciela. Wiedzą o tym ubezpieczyciele, którzy w ramach polisy turystycznej oferują Ci zabezpieczenie, jeśli podczas podróży zdarzy się coś złego. O jakich zdarzeniach mowa? Jakie ubezpieczenie zapewni pomoc? I czy za ochronę zwierzaków trzeba dodatkowo płacić?
W tym artykule przeczytasz:
- Dlaczego warto się ubezpieczyć, podróżując z psem?
- Które towarzystwa ubezpieczeniowe zapewnią Ci ochronę, jeśli podróżujesz z pupilem?
- Które zwierzęta obejmiesz ochroną, a które nie?
- Jakie rodzaje ubezpieczeń zapewnią ochronę Tobie i Twojemu zwierzęciu w trakcie wyjazdu?
- Jaką ochronę zapewnia polisa turystyczna z ubezpieczeniem zwierząt i ich posiadaczy?
- Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne chroniące zwierzęta w podróży?
- Jak zadbać o bezpieczeństwo psa lub kota w trakcie podróży?
Skoro trafiłeś na ten artykuł, pewnie jesteś tym szczęściarzem, który ma w swoim domu psa, kota lub innego zwierzęcego przyjaciela. Przyznasz, że trudno o większą frajdę niż dzielenie wolnego czasu z pupilem. Zwierzę to jednak obowiązek i odpowiedzialność. Dziś osoby, które decydują się przyjąć do swojego domu psa lub kota, wykazują dużo większą świadomość. Wiedzą, z czym wiąże się posiadanie zwierzęcia.
Prawdziwy sprawdzian przychodzi w sytuacjach niecodziennych, jak na przykład dłuższy wyjazd, kiedy musisz zdecydować, co będzie lepsze nie tyle dla Ciebie, co dla Twojego zwierzaka. Chociaż w teorii możesz zostawić psa lub kota na kilka dni u rodziców lub przyjaciół albo zapewnić mu miejsce w hotelu dla zwierząt, to nie każdemu łatwo przychodzi rozstanie z pupilem. Coraz więcej osób za oczywiste uznaje podróżowanie ze zwierzakiem. W końcu to też członek rodziny.
Podróżowanie z psem lub kotem wiąże się mimo wszystko z pewnym ryzykiem. Zarówno dla Ciebie jako właściciela i osoby odpowiedzialnej za zwierzę, jak i dla Twojego pupila. Dlatego przed podróżą powinieneś podjąć pewne kroki, dzięki którym zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swojemu podopiecznemu w podróży. Jednym z takich kroków jest zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego i to właśnie temu poświęcimy większą część tego artykułu.
Dlaczego warto się ubezpieczyć, podróżując z psem?
Podróże z pewnością kojarzą Ci się z beztroską i odpoczynkiem. Taki jest ich cel – zmienić otoczenie, odciąć się na chwilę od codzienności, w tym od codziennych problemów. Większość wyjazdów tak właśnie wygląda i daje możliwość relaksu. Nie zawsze jednak wszystko będzie szło po Twojej myśli. Nawet w trakcie urlopu może zdarzyć się coś, co pokrzyżuje Twoje plany i dołoży Ci zmartwień. Jeśli podróżujesz z psem lub innym zwierzakiem, takie sytuacje mogą dotyczyć również jego lub mieć z nim związek. Co może zdarzyć się podczas podróży z pupilem?
- Twój zwierzak zostanie bez opieki, jeśli trafisz do szpitala podczas urlopu.
- Twój kot będzie wymagał interwencji weterynarza, jeśli zachoruje lub ucierpi w wypadku na terenie innego kraju.
- Twój pies ugryzie innego turystę mieszkającego w tym samym hotelu, co Ty z pupilem.
Te firmy ubezpieczeniowe zapewnią Ci ochronę podczas podróży ze zwierzęciem
To, że podróże ze zwierzęciem niosą takie ryzyko, nie oznacza, że powinieneś zrezygnować z zabierania psa lub kota na wycieczkę. Z pomocą przyjdzie towarzystwo ubezpieczeniowe. Firmy oferujące polisę turystyczną często obejmują ochroną także zwierzęta zabierane w podróż. To właśnie w ramach ubezpieczenia podróżnego otrzymasz zabezpieczenie dla Ciebie i Twojego zwierzaka. Oczywiście polisa nie uchroni przed samym zdarzeniem, ale pozwoli zminimalizować koszty z nim związane lub całkowicie przenieść odpowiedzialność na ubezpieczyciela.
Nie każda ubezpieczalnia obejmuje ochroną zwierzęta. To, czy będziesz mógł liczyć na pomoc dla Ciebie lub Twojego podopiecznego, sprawdzisz w OWU.
Świadczenia dotyczące ochrony w podróży ze zwierzakiem zapewnia między innymi:
- AXA Partners,
- Generali,
- mtu24.pl,
- Proama,
- SIGNAL IDUNA,
- Wiener,
- You Can Drive.
Każdy ubezpieczyciel oferuje inny rodzaj ochrony. To, jaki zakres usług otrzymasz, zależy od wybranej przez Ciebie firmy. Przed wyborem towarzystwa i wariantu polisy turystycznej zastanów się, co może zdarzyć się podczas Twojego pobytu w zależności od tego, gdzie jedziesz i co zamierzasz tam robić. Pomyśl, jakiej ochrony w związku z tą aktywnością potrzebujesz, zwłaszcza w kontekście tego, że podróżujesz z psem czy kotem. O tym, co oferują poszczególni ubezpieczyciele, przeczytasz poniżej.
Które zwierzęta obejmiesz ochroną, a które nie?
Mówiąc o ubezpieczeniu zwierząt, które zabierzesz w podróż, musisz wiedzieć, jak rozumie to pojęcie ubezpieczyciel. Chociaż niektórzy mają bardzo szczególny gust, jeśli chodzi o posiadanie zwierząt, nie każde znajdujące się w Twoim domu zostanie objęte ochroną. Ta jest ograniczana do zwierząt domowych. Nie obejmuje więc zwykle zwierząt gospodarskich i przeznaczonych na handel. Zatem które zwierzęta mogą zostać ubezpieczone i z którymi możesz bez obaw podróżować?
Żeby się tego dowiedzieć, przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajduje się definicja. Rozumienie zwierząt domowych wyjaśnia m.in. mtu24.pl. Według tego ubezpieczyciela zwierzęta domowe to:
Zwierzęta zwyczajowo hodowane przez człowieka i utrzymywane w warunkach domowych lub przydomowych: psy, koty, ptaki, gryzonie, rybki akwariowe, konie – oprócz zwierząt hodowanych w celach handlowych lub gospodarczych.
Ogólne Warunki Ubezpieczenia Podróżuj z mtu24.pl
Łatwo domyślić się, że najczęściej przewożonymi zwierzętami domowymi będą z pewnością psy i koty. Na nich swoją ochronę skupia chociażby SIGNAL IDUNA. Mało kto podróżuje z rybką czy papugą, chociaż zdarzają się rzadkie przypadki spotkania na ulicy kogoś z mniej typowym zwierzakiem na ramieniu lub częściej – w transporterze.
Jeśli podróżujesz z pupilem własnym samochodem, prawdopodobnie zabierzesz go ze sobą bez względu na to, co to za zwierzę. Inna sprawa to podróżowanie samolotem. W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych na terenie Unii Europejskiej przeczytasz, że możesz zabrać do samolotu chociażby psy, koty, ptaki czy fretki. Linie lotnicze jednak nie zawsze dopuszczają do transportu zwierząt na pokładach ich samolotów. Większość przewoźników umożliwia podróżowanie jedynie z psem przewodnikiem. Lufthansa i AirFrance mają bardziej liberalne podejście.
Więcej informacji na temat podróżowania ze zwierzętami drogą powietrzną i zasad ich przewożenia poszczególnymi liniami lotniczymi przeczytasz w artykule: Zwierzę w samolocie – przepisy.
Assistance i OC zapewnią ochronę Tobie i Twojemu zwierzakowi w podróży
Ubezpieczyciele, którzy oferują ubezpieczenie zwierząt na czas wyjazdu, zwykle zapewniają tę ochronę w ramach:
- assistance turystycznego,
- OC w życiu prywatnym,
- klauzuli ubezpieczenia zwierząt domowych.
Zarówno assistance, jak i OC są składowymi polisy turystycznej. Pierwszy rodzaj ochrony – wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia – zwykle stanowi jej podstawę. Pomoc dla zwierząt w assistance otrzymasz z każdą polisą na wyjazd, chociaż nie zawsze w podstawowym wariancie. Będzie o tym mowa niżej. OC z kolei możesz dokupić jako dodatek, ale wiele firm ubezpieczeniowych oferuje je już w najwęższych pakietach, np. Generali.
Niektóre towarzystwa oferują specjalnie przygotowane dodatkowe klauzule, a wśród nich właśnię tę, która chroni zwierzęta domowa w trakcie podróży. W ramach takiej klauzuli można ubezpieczyć pupila chociażby w SIGNAL IDUNA. Dodatek ten zapewnia zarówno pokrycie kosztów leczenia zwierzaka, jak i opiekę nad nim, jeśli trafisz do szpitala w trakcie wyjazdu.
Przeczytaj też: Dodatki do polisy turystycznej – jak możesz rozszerzyć ubezpieczenie podróżne?
Ubezpieczenie zwierząt na czas wyjazdu – jakie usługi zapewnia?
Ubezpieczenie assistance turystyczne i ubezpieczenie OC to dwie zupełnie różne formy ochrony. Zwłaszcza w kontekście ubezpieczania zwierzaków. Zapewniają pomoc w różnych sytuacjach.
Assistance turystyczne
Istotą ubezpieczenia assistance jest zapewnienie usług, które mogą okazać się przydatne podczas wyjazdu. Wśród różnorodnych świadczeń, jakie zapewni Ci ubezpieczyciel w losowej sytuacji, często przewidziane jest właśnie ubezpieczenie zwierząt na czas wyjazdu. Jakiego rodzaju jest to pomoc?
AXA Partners
Ubezpieczyciel zapłaci za leczenia psa lub kota, z którym podróżujesz, jeśli podczas zagranicznej podróży ulegnie on nieszczęśliwemu wypadkowi i będzie wymagał pomocy weterynarza.
Generali
Ubezpieczyciel zorganizuje opiekę nad zwierzęciem lub jego transport do innego opiekuna czy placówki, w której będzie miał opiekę, jeśli podczas podróży trafisz do szpitala lub umrzesz.
Warunki:
- hospitalizacja lub śmierć nastąpi z powodu zaostrzenia objawów choroby przewlekłej, nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku,
- zwierzę nie należy do grupy ras uznawanych za agresywne,
- zwierzę będzie zaszczepione, co potwierdzi zaświadczenie.
Ubezpieczyciel zapewni pomoc logistyczną. Koszty organizacji i realizacji tych usług będą po Twojej stronie.
mtu24.pl
Ubezpieczyciel zapewni opiekę nad zwierzętami, które z Tobą podróżują, jeśli nie będzie innej dorosłej osoby, która mogłaby się nimi zająć.
Proama
Twój ubezpieczyciel zorganizuje opiekę dla zwierzaka lub zapewni jego transport do innego opiekuna albo placówki, która zaopiekuje się nim.
Pomoc przysługuje, jeśli:
- podczas podróży trafisz do szpitala lub umrzesz, a Twoim zwierzęcym towarzyszem nie będzie miał się kto zająć,
- hospitalizacja lub śmierć nastąpi z powodu zaostrzenia objawów choroby przewlekłej, nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku,
- zwierzę nie należy do grupy ras uznawanych za agresywne,
- zwierzę jest zaszczepione i posiada stosowne zaświadczenie.
Ubezpieczyciel zapewni pomoc logistyczną, ale koszty organizacji i realizacji tych usług poniesiesz Ty.
Wiener
Towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje transport zwierzęcia towarzyszącego Ci podczas podróży do Polski lub kraju, w którym mieszkasz na stałe. Świadczenie przysługuje, jeśli umrzesz lub trafisz do szpitala na dłużej niż 7 dni.
You Can Drive
Firma ubezpieczeniowa zadba o opiekę nad zwierzęciem, z którym podróżujesz, jeśli nikt inny nie będzie mógł się nim zająć.
Nie każde assistance zapewnia ochronę zwierzęcia podczas wyjazdu. Taką opcję znajdziesz zwykle w szerszych jego wariantach. Przykładowo Proama oferuje opiekę nad zwierzęciem podróżującym z Tobą dopiero w pakiecie Assistance Exclusive. Podobnie jest w Generali. Ale część firm ubezpieczeniowych uwzględnia ochronę czworonożnych przyjaciół, przygotowując ofertę mniej rozbudowanych wariantów. Wówczas różnice możesz dostrzec w sumach ubezpieczenia, czyli limitach kwotowych, do których ubezpieczyciel zapewni świadczenia psu lub kotu. W AXA Partners dostępne są 3 opcje zróżnicowane pod tym względem.
Wariant assistance podróżnego w AXA Partners | Suma ubezpieczenia zwierząt w podróży |
---|---|
Pakiet Urlopowicz | 500 zł |
Pakiet Podróżnik | 1000 zł |
Pakiet Zdobywca | 3000 zł |
Niektóre firmy oferują jeden ogólny wariant assistance, a w nim ubezpieczenie dla zwierząt towarzyszących Ci w trakcie wyjazdu. Przykładem takiej firmy jest mtu24.pl, You Can Drive czy Wiener. Wiener zapewnia tego typu ochronę do 400 euro ponad sumę ubezpieczenia kosztów leczenia.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
O ile assistance zapewnia opiekę bezpośrednio psu lub kotu, to OC jest pewnym zabezpieczeniem dla Ciebie. Jako właściciel czworonoga jesteś za niego odpowiedzialny. Zwierzę może bowiem, tak jak człowiek, wyrządzić komuś krzywdę (zamierzenie lub nie), a poszkodowana przez niego osoba ma prawo domagać się odszkodowania od Ciebie.
To właśnie przed odpowiedzialnością za zachowanie Twojego psa lub kota chroni ubezpieczenie OC. Jeśli zadbasz o polisę turystyczną zawierającą je, za szkody spowodowane przez Twojego podopiecznego zapłaci ubezpieczyciel.
Niektóre kraje wymagają od właścicieli czworonogów posiadania OC dla psa. Takim krajem jest chociażby Dania. Tam ubezpieczenie to jest obowiązkowe.
W jakich sytuacjach możesz potrzebować OC w podróży?
- Gdy Twój pies dotkliwie pogryzie innego turystę, a ten będzie domagał się odszkodowania za ból i cierpienie oraz zwrotu kosztów wizyty w szpitalu wraz z wykonanymi tam badaniami i zabiegami.
- Gdy Twój kot pozostawiony na godzinę w hotelu podrapie ściany i drzwi, a właściciel obiektu zarząda pokrycia kosztów remontu.
- Jeśli Twój owczarek niemiecki podczas spaceru przestraszy się ryku silnika i podczas ucieczki staranuje dziecko, które dozna urazu ręki.
- Jeśli Twój pies zerwie się ze smyczy i wybiegnie na ulicę, powodując, że nadjeżdżający samochodem kierowca będzie musiał raptownie skręcić. W wyniku tego manewru uderzy w płot, urywając lusterko i rysując karoserię.
Górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela w ubezpieczeniu OC jest dużo wyższa niż sumy ubezpieczenia assistance przewidziane dla towarzyszących Ci w podróży zwierząt. W kalkulacji, którą znajdziesz w dalszej części artykułu, zobaczysz, że limit nie jest niższy niż 50 000 zł. OC to ten rodzaj ubezpieczenia który nie zapewni odszkodowania Tobie, ale pozwoli Ci uniknąć wysokich kosztów, jeśli Ty, Twoje dziecko lub zwierzę wyrządzicie szkodę komuś innemu. Roszczenia poszkodowanego mogą być bardzo wysokie.
Klauzula ubezpieczenia zwierząt domowych
Specjalny dodatek z ochroną dla zwierzaków na czas wyjazdu to oferta przygotowana z myślą o psich i kocich towarzyszach podróży. Klauzula jest dostępna m.in. w ofercie SIGNAL IDUNY. Kiedy przyda się to ubezpieczenie?
- Gdy Twój pies lub kot w trakcie zagranicznej podróży zachoruje lub ucierpi w wypadku.
- Gdy Twój zwierzęcy przyjaciel będzie potrzebował opieki, gdy trafisz do szpitala za granicą.
- Gdy Twój pobyt w szpitalu przedłuży się i potrzebne będzie przedłużenie opieki nad podróżującym z Tobą zwierzęciem.
Limity odpowiedzialności w ramach klauzuli ubezpieczenia zwierząt domowych SIGNAL IDUNA.
Świadczenie | Limit odpowiedzialności |
---|---|
Koszty leczenia zwierzęcia | do 500 euro |
Opieka nad zwierzęciem | do 100 euro dziennie (max 7 dni) |
Przedłużenie opieki nad zwierzęciem | do 100 euro dziennie (max 7 dni) |
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla zwierząt w podróży?
Z pewnością nurtuje Cię pytanie, czy za ubezpieczenie zwierząt na czas podróży trzeba dodatkowo płacić. Otóż nie ma specjalnego dodatku, którego wykupienie byłoby konieczne, aby zapewnić ochronę czworonogom na wyjeździe. Dodatkowe koszty mogą wiązać się jednak z koniecznością wykupienia bardziej rozbudowanego wariantu polisy. Ale jak już zapewne wiesz z poprzednich części artykułu, nie zawsze jest to konieczne.
Sprawdźmy zatem, ile kosztuje polisa turystyczna, która zawiera odpowiedni wariant assistance i ubezpieczenie OC, które zabezpieczą Cię podczas wyjazdu z pupilem. Załóżmy, że wyjeżdżasz na tydzień do Chorwacji w celach wypoczynkowych i zabierasz ze sobą psa.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Cena polisy | Informacje o assistance i OC |
---|---|---|
mtu24.pl | 22 zł | Assistance: TAK, OC: 50 000 zł |
You Can Drive | 29 zł | Assistance: TAK, OC: 50 000 zł |
Wiener | 35 zł | Assistance: TAK, OC: 108 105 zł |
Proama | 43 zł | Assistance: TAK, OC: 50 000 zł |
Generali | 46 zł | Assistance: TAK, OC: 50 000 zł |
SIGNAL IDUNA | 49 zł | Assistance: TAK, OC: 129 603 zł |
UNIQA | 71 zł | Assistance: TAK, OC: 250 000 zł |
Jak zadbać o bezpieczeństwo psa lub kota w trakcie podróży?
Zwierzęta wymagają szczególnej opieki. Zwłaszcza podczas wyjazdu. Nie każdy pupil dobrze zniesie podróż i nowe środowisko. Aby zminimalizować jego stres, powinieneś odpowiednio przygotować zwierzaka do podróży, a w jej trakcie szczególnie się o niego troszczyć. W jaki sposób?
- Przed podróżą, zwłaszcza zagraniczną, zwierzę musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie, zaczipowane i powinno posiadać specjalny paszport. W tym celu wybierz się z podopiecznym do weterynarza.
- Przed podróżą wyprowadź psa na spacer.
- Nie podawaj zwierzakowi dużych ilości wody i nie karm na kilka godzin przed podróżą. Zwłaszcza jeśli lecicie samolotem.
- Jeśli przed podróżą konieczne będzie podanie psu lub kotu środka uspokajającego, zawsze skonsultuj to z weterynarzem.
- Wybierz odpowiedni środek transportu i zastanów się, czy podróż w luku bagażowym nie będzie szkodliwa dla Twojego pupila. Niektóre linie lotnicze nie zezwalają na przewożenie zwierząt na pokładzie.
- Przewoź zwierzaka w specjalnym transporterze, który będzie dopasowany do jego wielkości.
- Zwierzęta warto ubezpieczyć na czas podróży dla ich i własnego bezpieczeństwa.
- Ubezpieczenie zapewnia zwierzakowi opiekę i leczenie (w zależności od oferty), a Tobie zwolnienie z wypłacania odszkodowania, jeśli Twój pies lub kot kogoś ugryzie.
- Zwierzęta na czas podróży ubezpiecza m.in. AXA Partners, Generali, mtu24.pl, Proama, Wiener i You Can Drive.
- Ochronę dla psa otrzymasz w ramach assistance turystycznego i OC w życiu prywatnym, które są dostępne wraz z polisą turystyczną.
- Żeby ubezpieczyć zwierzę w ramach assistance, w niektórych firmach ubezpieczeniowych będziesz musiał wykupić bardziej rozbudowany wariant ubezpieczenia.
- Nie każde zwierzę można ubezpieczyć.
- Oprócz wykupienia ubezpieczenia przed podróżą z pupilem warto udać się do weterynarza, wykonać niezbędne szczepienia, wszczepić czip i wyrobić zwierzęciu specjalny paszport.
- Zwierzę powinieneś przewozić w specjalnym transporterze.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie zwierząt na czas wyjazdu
Niestety nie. Niektórzy ubezpieczyciele wymieniają, jakie zwierzęta obejmą ochroną. Zwykle są to najbardziej oczywiste wybory, jak psy czy koty, ale też mniej popularni towarzysze podróży, jak ptaki, rybki akwariowe czy konie. W OWU możesz też znaleźć zapis, który uniemożliwia uzyskanie pomocy, np. opieki nad zwierzęciem, jeśli należy ono do rasy uznawanej za agresywną. Dokładne informacje na temat tego, czy Twoje zwierzę otrzyma ochronę, znajdziesz właśnie w tym dokumencie.
Zwierzęta, które zabierasz na wyjazd, ubezpieczysz m.in. w AXA Partners, mtu24.pl, You Can Drive, Generali, Proamie, SIGNAL IDUNIE i firmie Wiener. Każdy ubezpieczyciel zapewnia nieco inną ochronę. Większość towarzystw oferuje organizację opieki czworonoga w razie hospitalizacji lub śmierci właściciela. Nieliczni zapłacą za leczenie zwierząt, jeśli w czasie podróży te będą wymagały pomocy weterynarza.
Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie pogryzionej, jeśli przed wyjazdem wykupisz polisę turystyczną z OC w życiu prywatnym. Ten rodzaj ochrony przenosi odpowiedzialność finansową na firmę ubezpieczeniową nie tylko wtedy, gdy sam spowodujesz szkodę, ale także jeśli zawini Twoje dziecko lub zwierzę.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji