Czy ubezpieczenie turystyczne może być prawnie wymagane?

Szykując się do wyjazdu za granicę, przygotowujemy wymagane dokumenty. Aby podróżować po krajach UE, wystarczy nam dowód osobisty. Gdzie indziej niezbędny jest paszport, a w większość krajów Afryki i Azji potrzebna będzie także wiza. A co z ubezpieczeniem turystycznym? Taka ochrona jest zawsze zalecana, a w niektórych krajach także wymagana prawnie!

Obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne – gdzie jest wymagane?

Wydaje się, że ubezpieczenie turystyczne to dobrowolny wybór każdego turysty. Jednak aby wjechać do niektórych krajów, trzeba obowiązkowo się ubezpieczyć. Dotyczy to wyjazdów do miejsc, gdzie wymagana jest wiza – można jej nie otrzymać bez potwierdzenia posiadania ubezpieczenia turystycznego. 

Od razu należy zaznaczyć, by nie utożsamiać obowiązku wyrabiania wizy z ubezpieczeniem turystycznym. W większości krajów nie ma obowiązku wykupywania takiej polisy – jest ona jednak zalecana. Listę państw, które wymagają wiz, znajdziesz w naszym poradniku: Do jakich krajów nie wjedziesz bez wizy?

Oto przykłady krajów, w których trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne:

 • Rosja,
 • Białoruś,
 • Iran,
 • Madagaskar,
 • Nigeria,
 • Algieria.

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zamieszczone są informacje dla osób, które wybierają się na zagraniczną wycieczkę. W informacjach dla podróżnych znajdziemy wskazówki i porady dotyczące poszczególnych państw. To właśnie tam szukaliśmy danych na temat obowiązku posiadania ubezpieczenia turystycznego. 

W zdecydowanej większości krajów jest ono dobrowolne. Warto je jednak wykupić, ponieważ koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie i wynieść tysiące złotych! Kto nie słyszał o gigantycznych rachunkach z amerykańskich szpitali? Sprawdźmy, na jakie obowiązki wskazuje MSZ w kontekście ubezpieczenia turystycznego podczas wyjazdu za granicę!

 • Rosja – aby podróżować po kraju, trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne na kwotę minimum 30 tys. euro, które będzie ważne przez cały okres pobytu.
 • Białoruś – przy przekraczaniu granicy w strefie bezwizowej Brześć-Grodno trzeba mieć ubezpieczenie podróżne na minimum 10 tys. euro.
 • Iran – ubezpieczenie medyczne wymagane jest na lotnisku podobnie jak paszport, powrotny bilet i jedno zdjęcie.
 • Madagaskar – wymagane jest ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia także profesjonalny medyczny transport lotniczy.
 • Nigeria – można zostać poddanym kontroli ubezpieczenia osobowego.
 • Algieria – wymagane jest ubezpieczenie podróży.

To tylko przykłady państw z różnych stron świata, gdzie ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe. Dokładne informacje o wszystkich krajach można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W wymienionych przykładach wspomina się o ubezpieczeniu zdrowotnym, czyli chodzi o ubezpieczenie kosztów leczenia – to jedna z podstawowych ochron oferowanych w ramach polisy turystycznej (podobnie jak NNW i OC w życiu prywatnym).

UWAGA!

Rosja, Białoruś i Iran, a także niektóre regiony Nigerii i Algierii znajdują się na liście krajów, do których MSZ odradza wszelkich podróży.

Cena ubezpieczenia turystycznego – Rosja, Iran i Madagaskar

Sprawdźmy teraz, ile jedna osoba musiałaby zapłacić za ubezpieczenie turystyczne w Rosji, Iranie i Madagaskarze, czyli w krajach, w których jest ono obowiązkowe. Ceny polisy zostały wyliczone dla jednego dorosłego turysty, która wybiera się na tygodniową (8 dni ubezpieczenia) wycieczkę od 18 do 25 września 2023 roku.

Rosja

Ten największy na świecie kraj oferuje wiele atrakcji. Na pewno warto zwiedzić dwie metropolie – Moskwę i Sankt Petersburg. Jednocześnie na tak wielkim obszarze nie może zabraknąć cudów natury. Aby je zobaczyć, trzeba mieć nie tylko paszport, ale także wizę i ubezpieczenie turystyczne z obowiązkową kwotą kosztów leczenia powyżej 30 tys. euro. Ile kosztuje takie ubezpieczenie u wybranych ubezpieczycieli? 

Koszt ubezpieczenia turystycznego w najtańszym możliwym wariancie na tygodniowy wyjazd do Rosji:

UbezpieczycielOchronaCena
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
29 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
36 zł
SIGNAL IDUNAKL – 177 936 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 133 452 zł,
Bagaż – 1000 zł
57 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (02.08.2023).

Iran

Ten mało popularny kraj, do którego nie tak łatwo jest wjechać, oferuje turystom piękne widoki, masę zabytków (choćby ruiny starożytnego Persepolis), a także cudowne smaki tamtejszej kuchni z aromatycznym szafranem!

Koszt ubezpieczenia turystycznego w najtańszym możliwym wariancie na tygodniowy wyjazd do Iranu:

UbezpieczycielOchronaCena
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
48 zł
SIGNAL IDUNAKL – 133 452 zł,
NNW – 15 000 zł
59 zł
UNIQAKL – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
109 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (02.08.2023).

Madagaskar

Piękno przyrody tamtejszej wyspy zachwyci każdego! To miejsce o wyjątkowej i niepowtarzalnej florze i faunie – w końcu to kraina lemurów i baobabów.

Koszt ubezpieczenia turystycznego w najtańszym możliwym wariancie na tygodniowy wyjazd na Madagaskar:

UbezpieczycielOchronaCena
ProamaKL – 100 000 zł40 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
48 zł
GeneraliKL – 300 000,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
56 zł
SIGNAL IDUNAKL – 133 452 zł,
NNW – 15 000 zł
59 zł
UNIQAKL – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
109 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (02.08.2023).

Ubezpieczyciele określają wysokość składki polisy turystycznej ze względu na czas i region wyjazdu. Dlatego nie ma sensu przeprowadzać kalkulacji dla Nigerii, ponieważ ceny ubezpieczenia turystycznego będą tam takie same, jak dla Madagaskaru. Ubezpieczyciele dzielą najczęściej świat na regiony: Polska, Europa i kraje basenu Morza Śródziemnego oraz reszta świata. 

Zorganizowana wycieczka z biura podróży a ubezpieczenie turystyczne

Wielu turystów decyduje się na wykupienie wycieczki w biurze podróży. Nie muszą wtedy przejmować się formalnościami i organizacją wyjazdu. Takiego turnusu nie można kupić bez ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego tak się dzieje?

Zgodnie z Ustawą z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych:

Organizatorzy turystyki, organizujący imprezy turystyczne za granicą, zawierają na rzecz podróżnych umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

Art. 42 ust. 7 Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Oczywiście koszt takiego ubezpieczenia wliczany jest w cenę wakacji. W przypadku wyjazdu z biurem podróży również warto zapoznać się z warunkami polisy turystycznej, czyli sumami ubezpieczenia, zakresem ochrony i wyłączeniami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o prawnie wymagane ubezpieczenie turystyczne

W jakich krajach ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

Dotyczy to krajów, do których wjazd wymaga posiadania wizy. Bez przedstawienia potwierdzenia wykupienia ubezpieczenia turystycznego nie otrzyma się zgody na wjazd lub można zostać skontrolowanym na terenie danego kraju. Obowiązek ten dotyczy na przykład Rosji, Białorusi, Iranu, Nigerii, Algierii i Madagaskaru.

Czy obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne jest droższe?

Nie, obowiązek ubezpieczeniowy nie wpływa na wysokość składki. Cena zależy od regionu wyjazdu, zazwyczaj jest to podział na Polskę, kraje europejskie i śródziemnomorskie oraz świat. Również czas ochrony ubezpieczeniowej ma znaczenie.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe w niewielu krajach. Należą do nich Rosja, Białoruś, Iran, Madagaskar, Algieria i Nigeria.
 • Bez ubezpieczenia kosztów leczenia nie otrzyma się wizy.
 • Cena ubezpieczenia turystycznego zależy między innymi od regionu wyjazdu.
 • Biura podróży ubezpieczają uczestników wyjazdu, który organizują.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
 • Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych:
  https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002361/U/D20172361Lj.pdf
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
24,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!