Pierwsze wakacje za granicą bez biura podróży

Wakacje za granicą bez pomocy biura podróży? Taki wyjazd to przeżycie, które na długo pozostaje w pamięci. Warto więc dobrze go zaplanować, by nie popełniać błędów, które mogą dużo kosztować. Jak to zrobić? Czy zawsze musisz znać język obcy? Gdzie znajdziesz dobry nocleg i które dokumenty musisz przygotować przed wyjazdem? Jeśli planujesz sam zorganizować pierwszy wypoczynek za granicą, to ten poradnik jest w sam raz dla Ciebie.

pierwsze wakacje

Kiedy wybrać się na wakacje?

Do wakacyjnego wyjazdu można podejść na kilka sposobów. Z jednej strony można potraktować go jako zwykły urlop od pracy, w którym najważniejsze jest przysłowiowe “naładowanie akumulatorów”. W takim przypadku większość osób wybiera słoneczne kraje południowej Europy lub północnej Afryki. W takim przypadku nie ma aż takiego znaczenia miejsce wycieczki, liczy się raczej jej termin, by trafić na piękną pogodę. 

W przypadku krajów śródziemnomorskich najlepszy czas na słoneczne i morskie kąpiele wypada od końca wiosny do początku jesieni. Termin ten ma jedną wadę – cała północna Europa jedzie wtedy na południe, by w końcu złapać trochę słońca. Spodziewaj się więc tłumów na plażach, w restauracjach i w pobliżu atrakcji turystycznych.

Z drugiej strony możesz mieć upatrzone miejsce, które koniecznie chcesz odwiedzić. Interesują Cię wyjątkowe krajobrazy, miejscowe atrakcje, lokalna kuchnia i historia. Odpuść sobie szczyt sezonu i wybierz się na wakacje wczesną wiosną lub późną jesienią. Warto wtedy sprawdzić w internecie, jaka jest pogoda w danym miejscu poza sezonem – mimo wszystko zwiedzanie w deszczu nie należy do najprzyjemniejszych.

Do terminu wakacji można podejść też od strony ekonomicznej. To właśnie poza sezonem ceny są znacząco niższe – obniżki mogą dochodzić nawet do 50%. Jeśli więc zależy Ci na tanich wakacjach, a nawet bardzo tanich, to wybierz się na nie zimą, wczesną wiosną lub późną jesienią.

Gdzie najlepiej pojechać pierwszy raz bez biura podróży?

Niewprawiony turysta powinien na swoją pierwszą wyprawę wybrać jakiś kraj w Europie lub jej pobliżu. Egzotyczne wypady na drugi koniec świata są bardzo kuszące i pociągające, jednak tak daleka podróż jest nie tylko o wiele droższa, ale także obarczona większym ryzykiem. Wyjazd do któregoś kraju europejskiego, gdzie nie trzeba dopełniać wielu formalności i kultura jest zbliżona do polskiej, jest o wiele prostszy do zorganizowania. O wiele łatwiej także odnaleźć się na miejscu. 

Oczywiście można od razu rzucić się na głęboką wodę i pojechać do któregoś kraju w Afryce lub Ameryce Południowej. Przed wyborem egzotycznego miejsca warto zapoznać się z ostrzeżeniami na jego temat wydawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Znajdziesz je na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. W czasie pandemii zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące zasad przekraczania granic i bezpiecznego pobytu obowiązujących w kraju, do którego planujesz pojechać.

Przeczytaj też: Komunikaty MSZ a wyjazd za granicę.

Jak znaleźć tani nocleg?

Gdy zdecydujesz się już na miejsce i czas, to musisz znaleźć sobie nocleg. Najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie oferty na jednym z serwisów oferujących rezerwacje. To tam znajdziesz wiele propozycji, nie tylko pokoi hotelowych, ale także prywatnych kwater, hosteli oraz apartamentów. 

Najbardziej popularne serwisy mają wersję polskojęzyczną. Zawierają łatwe w obsłudze wyszukiwarki i filtry, dzięki którym będziesz mógł precyzyjnie wyszukać interesujące Cię oferty. Pamiętaj jednak, że te tańsze propozycje mogą znajdować się w mniej atrakcyjnych turystycznie miejscowościach lub częściach miast. Zwróć uwagę na oceny i opinie innych użytkowników. To pozwoli Ci wyrobić sobie zdanie o danej ofercie. Patrz także na to, czy nie ma ukrytych dodatkowych opłat.

Postaraj się wybrać ofertę, z której będziesz mógł przez jakiś czas zrezygnować. Niestety te tańsze noclegi bardzo często nie mają takiej opcji.

Co wybrać – samochód czy samolot?

Na to odwieczne pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno samochód, jak i samolot mają swoje niewątpliwe plusy. Oczywiście duży wpływ na wybór transportu ma miejsce, do którego się wybierasz. Jeśli planujesz lecieć na odległe wyspy, to oczywistym wyborem będzie samolot. Jednak wyjazd na Węgry, do Chorwacji czy do Włoch rodzi już pewne wątpliwości.

Samolot

Jednym z największych atutów samolotu jest szybkość dotarcia na wakacje – nawet jeśli doliczysz do czasu lotu odprawę i konieczność bycia na lotnisku parę godzin przed odlotem. Im Twoje wakacje będą dalej od Polski, tym więcej czasu zaoszczędzisz.

Po drugie jest to wygodna forma transportu – relatywnie wygodna, patrząc na ilość miejsca na pokładzie samolotów tanich linii lotniczych. Chodzi bardziej o komfort wypoczynku podczas lotu, brak konieczności skupienia i przejmowania się, czy się trafi na miejsce. 

Wybierając samolot, możesz trafić na bardzo okazyjną cenę, która pozwoli zaoszczędzić Ci na biletach. Niestety, często tańsze loty odbywają się środku tygodnia, więc jeśli będziesz chciał skorzystać z takiej opcji, to będziesz musiał zgrać planowane przybycie i odlot z wynajęciem noclegu.

Nawet jeśli polecisz samolotem na wakacje, to będziesz mógł na miejscu wynająć samochód, by zwiedzić okolicę. W większych miejscowościach turystycznych bez problemu znajdziesz firmy specjalizujące się w tej usłudze. Warto także przed wylotem sprawdzić w internecie ceny za wynajęcie samochodu w miejscowości, do której się wybierasz i jakie są warunki jego użytkowania.

Samochód

Jaki jest największy plus wybrania się na wakacje autem? To wolność! Jeśli planujesz aktywne wakacje, pełne zwiedzania, to samochód jest dobrym wyborem. Zwłaszcza jeśli wybierasz się do kraju w rozsądnej odległości od Polski albo… planujesz zrobić road trip

Odwiedzenie wielu miejsc podczas jednych wakacji to znakomity pomysł dla osób ciekawych doznań. Taka podróż to głównie jeżdżenie, postoje, znowu trasa, nocleg… i tak bez przerwy! Dzięki temu poznasz okolice intensywniej i dokładniej. 

Do swojego samochodu możesz zapakować więcej bagażu. Wydaje się błahostką, ale kto nie miał problemu ze spakowaniem się na wyjazd do jednej walizki? Jeśli planujesz się wybrać samochodem w większym gronie i będziecie składać się na paliwo, to będzie to także ekonomiczne rozwiązanie.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą?

Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i wejściem do strefy Schengen podróż za granicę kojarzyła się z paszportem. Obecnie wjedziesz do zdecydowanej większości krajów europejskich, legitymując się jedynie dowodem osobistym. Nawet jeśli niektóre państwa nie należą do UE, to można wjechać na ich terytorium, pokazując dowód osobisty – dotyczy to choćby Serbii, Gruzji czy Czarnogóry. 

Z dowodem osobistym możesz także wybrać się na drugi koniec świata! Nowa Kaledonia czy Polinezja Francuska leżą daleko za Australią, a mimo to wystarczy Ci dowód, by wjechać tam legalnie. Dlaczego? Należą one do Francji, podobnie jak Martynika czy Reunion. To samo dotyczy terytoriów zamorskich Hiszpanii. Jednak w przypadku Wielkiej Brytanii będziesz potrzebował paszportu (Kajmany, Bermudy).

Przed planowaniem wyjazdu w inne rejony świata sprawdź, czy oprócz paszportu będziesz musiał postarać się o wizę!

Ekspert Mubi radzi:

Posiadania wizy wymagają m.in. takie kraje, jak Rosja, Egipt, a także Chiny czy Kuba. Do niedawna wizę musieli otrzymać także Polacy, którzy planowali wyjazd do Stanów Zjednoczonych, jednak od listopada 2019 roku ten warunek został zniesiony dla osób wyjeżdżających do USA w celach biznesowych i turystycznych. Chociaż nie trzeba ubiegać się o wizę na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, konieczne jest uzyskanie zezwolenia w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży.

Podróżowanie w czasie pandemii sprawia, że trzeba pamiętać o dodatkowych dokumentach. Niektóre kraje nadal wymagają okazania zaświadczenia o zaszczepieniu na COVID-19, zaświadczenia o przebyciu choroby lub negatywnego wyniku testu PCR albo antygenowego. Przed wyjazdem w czasie pandemii koniecznie należy zapoznać się z zasadami wjazdu do interesującego nas kraju (strona MSZ zawiera wszelkie niezbędne i aktualne informacje) i przygotować wymagane dokumenty.

Jeśli wybierasz się na wakacje do jednego z państw europejskich, to nie zapomnij wyrobić sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej w razie problemów ze zdrowiem, również w przypadku zakażenia koronawirusem, będziesz mógł skorzystać z pomocy medycznej na tych samych zasadach, na jakich oferowana jest ona rodowitym mieszkańcom kraju, do którego się udajesz. Warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenia turystyczne. W niektórych krajach posiadanie go jest obowiązkowe – np. w USA czy Rosji.  

Co w przypadku, gdy decydujesz się na podróż samochodem? Nie ma co nawet wspominać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. To absolutna podstawa! Warto jednak wykupić także autocasco i assistance. Dzięki dodatkowej ochronie nie będziesz musiał martwić się o kradzież lub szkody na samochodzie spowodowane przez siły natury i osoby trzecie. Pamiętaj jednak, by przed wykupieniem polisy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Mogą znaleźć się tam wyłączenia terytorialne ochrony! 

Jadąc do niektórych krajów, będziesz potrzebował także Zielonej Karty, która potwierdzi posiadanie ubezpieczenia OC samochodu. Dotyczy to głównie państw spoza UE. Wybierając się do wschodniej Europy, będzie Ci ona potrzebna na Ukrainie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku części krajów bałkańskich, takich jak Albania i Macedonia Północna.

Co powinno znaleźć się w bagażu?

Nie ma sensu wspominać tutaj o ubraniach – to indywidualna kwestia związana z gustem. Oczywiście zależy też od planów urlopowych. Wyjątkami, o których należy wspomnieć, są nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz dobre buty. Te ostatnie są szczególnie ważne, jeśli zamierzasz zwiedzać pieszo lub jedziesz w region, który łączy morze z górami, choćby na Costa Brava lub na Santorini. Nie zapomnij także o kremie do opalania, by nie przepłacać za niego na miejscu.

Wyjeżdżając na wakacje, warto przygotować się na brak możliwości płacenia kartą. Gotówka w wielu miejscach będzie niezbędna. Może okazać się, że Twoja karta nie jest obsługiwana lub sprzedaż w danym regionie odbywa się wyłącznie za pomocą gotówki.

W niektórych krajach są inne gniazdka elektryczne niż w Polsce. Dotyczy to m.in. Włoch, zwłaszcza starszych budynków, gdzie mają one trzy otwory ułożone pionowo. Również w Wielkiej Brytanii będzie potrzebna przejściówka.

Na co uważać na miejscu?

Podejdźmy do tego zagadnienia przewrotnie. Oczywiście, że należy zwracać uwagę na oszustów, nietypowe promocje, naciągaczy i wyjątkowo hojne oferty. Jednak bardziej interesujące są wyobrażenia dotyczące miejsca wakacji w kontrze do rzeczywistości. 

Wybierając się na wakacje, często tworzymy bardzo wysokie oczekiwania. Nie ma sensu jednak pompować balonika wyobrażeń o idealnym miejscu, ponieważ może to zepsuć radość z wakacji. Warto nastawić się na dobrą zabawę, chłonąć klimat i atmosferę miejsca, w które się jedzie. Na wakacjach dobrze jest być też odważnym – spróbować lokalnej kuchni, poznać zwyczaje i skorzystać z miejscowych atrakcji.

Ubezpieczenie turystyczne – ceny już od kilku złotych na dzień!

Wspominaliśmy już o prywatnym ubezpieczeniu turystycznym – tego rodzaju ochrona jest szczególnie ważna podczas wyjazdu za granicę, gdy w razie wypadku lub choroby będziemy musieli skorzystać z pomocy lokalnej służby zdrowia. Trzeba pamiętać, że karta EKUZ ma swoje ograniczenia i nie zawsze będziemy mogli pokryć z niej wszystkie wydatki, a te mogą być bardzo wysokie i sięgać nawet kilku lub kilkunastu tysięcy euro. Aby więc nie wrócić z naszego urlopu, tonąc po uszy w długach, warto wcześniej się ubezpieczyć.

Tym bardziej, że koszt takiej polisy wcale nie musi być wysoki. Ceny podstawowej ochrony zawierającej najczęściej ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW, zaczynają się już od kilku złotych na dzień! Koszt oczywiście wzrośnie, jeśli zechcemy wybrać wyższą sumę ubezpieczenia lub dobrać dodatki do polisy (np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym), ale i tak nie będzie on przekraczał kilkudziesięciu złotych. To wręcz śmiesznie mało w porównaniu do kosztów, jakie moglibyśmy ponieść bez ubezpieczenia.

A ile dokładnie kosztuje polisa dla turystów? Sprawdźmy to na przykładzie wyliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi. Do kalkulacji wybraliśmy jednego dorosłego podróżnego, który wybiera się na tygodniowy urlop do Chorwacji. W tabeli przedstawiamy najtańsze oferty zaproponowane przez poszczególne firmy.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
SIGNAL IDUNAKL: 87 148 zł,
NNW: 15 000 zł
25,58 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł
ProamaKL: 100 000 zł30 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
31,70 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
46 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (12.01.2024).

W najtańszym wariancie dzienny koszt polisy wynosi zaledwie 3,65 zł! To wydatek, którego nawet nie odczujemy, a w razie nieszczęśliwego zdarzenia będziemy za niego bardzo wdzięczni.

Zobaczmy jeszcze, jak zmieni się cena polisy, jeśli ubezpieczyć się będą chciały 2 osoby lub 4-osobowa rodzina. Warunki ubezpieczenia pozostały w każdej firmie bez zmian.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
SIGNAL IDUNA51,16 zł92,08 zł
UNIQA58,80 zł105,84 zł
Proama60 zł114 zł
AXA Partners63,40 zł105,63 zł
Generali93 zł178 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (12.01.2024).
PODSUMOWANIE
  • Aby uniknąć największych tłumów i najwyższych cen, warto wybrać się w podróż poza wakacyjnym szczytem sezonu.
  • Szukając noclegów, najlepiej skorzystać z serwisów internetowych z rezerwacjami.
  • Podróż samolotem to rozwiązanie szybsze i wygodniejsze, a często również tańsze, niż wyjazd na wakacje samochodem.
  • Samochód dobrze sprawdzi się na bliższe wyjazdy i wycieczki objazdowe.
  • Wybierając się do większości krajów europejskich, wystarczy Ci dowód osobisty. W innych przypadkach potrzebny będzie paszport, a niekiedy również wiza.
  • Podróżując po Europie, warto wyrobić wcześniej Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
  • Szerszą ochronę gwarantuje ubezpieczenie turystyczne, które jest wymagane w niektórych krajach (np. USA i Rosja).
  • Wyjeżdżając samochodem, sprawdź, czy nie będziesz potrzebował Zielonej Karty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pierwsze wakacje za granicą bez biura podróży

Jak ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Dowód osobisty, paszport czy wiza – co będzie potrzebne na zagraniczny wyjazd?
Na wakacje bez biura podróży samochodem czy samolotem?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!