Organizacja wakacji na własną rękę – o czym musisz pamiętać?

Podróżowanie z biurem podróży jest z pewnością bardzo wygodne, ale jednocześnie często również drogie. Wiele osób preferuje samodzielne planowanie wakacji, zachwalając atuty takiego rozwiązania. W poniższym artykule podpowiadamy jak zorganizować wyjazd na własną rękę, wskazując serwisy internetowe, które z pewnością pomogą w planowaniu takich wakacji.

kobieta nad basenem

Wakacje z biurem czy na własną rękę – plusy i minusy

Wakacje zorganizowane przez biuro podróży z pewnością będą dobrą opcją dla osób, które nie mają czasu na planowanie i wyszukiwanie poszczególnych elementów wyjazdu, a którym zależy na wypoczynku zorganizowanym od A do Z. Biura podróży oraz inni przedsiębiorcy organizujący imprezy turystyczne przedstawiają oferty, które obejmują nocleg, transport, wyżywienie, niekiedy także atrakcje oraz opiekę pilota w trakcie wyjazdu, a także ubezpieczenie. Dzięki tak zorganizowanej ofercie, podróżny nie musi się w zasadzie niczym przejmować.

Wiele osób woli jednak zorganizować wyjazd na własną rękę, zwolennicy takiego rozwiązania często wskazują na niższe koszty wyjazdu oraz dowolność w zakresie wyboru miejsca i terminu wakacji.

Jakie są plusy i minusy powyższych rozwiązań?

 • Wakacje z biurem podróży

Zalety: Biuro organizuje poszczególne elementy wyjazdu, dzięki czemu podróżny nie musi poświęcać swojego czasu na samodzielne kompletowanie poszczególnych usług.

Wady: Minusem jest to, że w zasadzie wybierasz spośród dostępnych ofert, często są więc to standardowe miejsca, w których spotkasz masę innych turystów, co więcej nie zawsze znajdziesz odpowiedni termin wyjazdu. Ponadto takie wakacje wiążą się z odpowiednimi kosztami.

 • Wakacje na własną rękę

Zalety: Sam wybierasz miejsce i termin, który Cię interesuje. Możesz wybrać niezależnie od siebie nocleg i transport, korzystając z ofert, które najbardziej odpowiadają Twoim preferencjom. Jeśli dobrze poszukasz, możesz dodatkowo zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Wady: Musisz poświęcić trochę czasu, aby dopasować poszczególne elementy wyjazdu do preferowanego terminu oraz do własnych preferencji cenowych. Samodzielnie musisz zweryfikować informacje co do zalecanych szczepień, waluty, czy języka. Samodzielnie musisz zadbać również o inne kwestie, takie jak np. ubezpieczenie turystyczne.

Konieczność samodzielnego zakupu polisy turystycznej jednak nie zawsze jest minusem. Samo w sobie ma wiele zalet, bo to właśnie wtedy masz realny wpływ na to, jaki zakres ochrony będzie oferowało ubezpieczenie. Biura podróży mogą co prawda liczyć na preferencyjne ceny, ubezpieczając całą grupę turystów, jednak indywidualni klienci wcale nie muszą wydawać majątku na ochronę ubezpieczeniową. W dodatku mogą wybrać atrakcyjną cenowo ofertę. Tę można znaleźć np. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Ile kosztuje takie ubezpieczenie na wyjazd?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena*
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
22,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 86 926 zł
NNW – 15 000 zł
25,56 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
29,00 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
29,40 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł30,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
31,70 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
46,00 zł
WienerKoszty leczenia – 173 852 zł
NNW – 10 000 zł
OC w życiu prywatnym – 108 657 zł
35,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
46,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.
*Cena dotyczy tygodniowego wyjazdu do Chorwacji. Ubezpieczonym jest 27-latek bez chorób przewlekłych.

Wybierając polisę turystyczną, warto zadbać o to, żeby zawierała nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, które są absolutną podstawą podczas zagranicznego wyjazdu. Warto wyposażyć się w takie ubezpieczenie, które będzie zapewniało również świadczenie w ramach NNW, OC w życiu prywatnym, a także ubezpieczenie bagażu. W razie potrzeby można rozszerzyć polisę o ryzyko związane z uprawianiem sportów ekstremalnych lub narciarstwa i snowboardingu, jeśli dyscypliny te nie są objęte taką ochroną.

O czym trzeba pamiętać, organizując wakacje na własną rękę?

Zanim cokolwiek zaplanujesz, ustal do jakiego miejsca chcesz się udać, w jakim terminie, ile osób będzie uczestniczyło w wyjeździe oraz najważniejsze – jakim budżetem dysponujesz. Gdy już ustalisz powyższe, możesz przejść do planowania wyjazdu.

Na zaplanowanie wyjazdu z pewnością musisz poświęcić trochę więcej czasu, jednak efekty mogą okazać się o wiele bardziej zadowalające, aniżeli w przypadku gotowej oferty wykupionej w biurze podróży. Przede wszystkim musisz zadbać o nocleg i transport, które będą się zgrywać ze sobą w czasie.

Istnieje wiele serwisów internetowych (najpopularniejsze opisujemy poniżej), które pomogą Ci nie tylko zarezerwować nocleg i transport, ale także porównać oferty obejmujące preferowany termin, dzięki czemu wybierzesz opcje dostosowane do budżetu, którym dysponujesz. Co więcej, wspomniane serwisy pomogą również zarezerwować transport z lotniska do miejsca noclegu, a także wyszukać atrakcje w interesującym Cię miejscu.

Poza zaplanowaniem głównych ram wyjazdu, tj. transportu i noclegu, musisz pomyśleć o dodatkowych kwestiach. Na pewno warto poczytać o miejscu do którego się udajesz, tak aby zaplanować wcześniej kwestie związane z potrzebną walutą czy preferowanym językiem. W awaryjnych sytuacjach, jak wypadek drogowy za granicą czy konieczność skorzystania z pomocy lekarza, przyda się pomoc tłumacza, który pomoże przełamać barierę językową. Organizacja i opłacenie tłumacza to jedne z tych usług, na które można liczyć w ramach assistance dostępnego w polisie turystycznej. Które towarzystwa oferują takie usługi?

Towarzystwo ubezpieczenioweCzy zapewnia pomoc tłumacza w ramach polisy turystycznej?
AXA PartnersTAK
GeneraliTAK
mtu24.plTAK
ProamaTAK
SIGNAL IDUNATAK
UNIQATAK
WienerTAK
You Can DriveTAK

Ponadto warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci ochronę w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Wyszukiwarki lotów

Organizując wakacje za granicą na własną rękę, warto skorzystać z wyszukiwarek lotów. Obecnie na rynku funkcjonuje ogromna ilość takich wyszukiwarek, jeśli poszukujesz lotu w konkretnym terminie, to warto zajrzeć np. na strony: flipo, skyscanner, eksy czy tanie-loty. Wspomniane serwisy nie tylko umożliwiają odnalezienie lotu do interesującego nas miejsca, w preferowanym przez nas terminie, ale również pozwalają na porównanie ofert przewoźników, dzięki czemu jesteś w stanie wybrać najtańszą opcję. To bardzo pomocna funkcja, zwłaszcza dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem.

Booking

Booking to jeden z najpopularniejszych serwisów, za pomocą którego możesz wyszukać interesujący Cię nocleg w różnych miejscach świata. Booking zrzesza hotele oraz innych przedsiębiorców posiadających nocleg na wynajem. Dzięki temu za pomocą wyszukiwarki udostępnionej przez serwis jesteś w stanie wyszukać wiele noclegów oferowanych w danym terminie, a następnie wybrać ten, który Cię interesuje. Serwis z pewnością powinny odwiedzić osoby, które planują wakacje na własną rękę. Wyszukiwarka serwisu jest na tyle rozbudowana, że poza interesującym Cię miejscem, terminem, ilością osób, możesz dodatkowo dodać do opcji wyszukiwania preferencje w zakresie rodzaju noclegu, oferowanych udogodnień (np. bezpłatne wifi, basen, parking czy możliwość zabrania ze sobą zwierzęcia).

W ofertach udostępnionych na Bookingu zamieszczone są zdjęcia obiektu, rozpisane wszystkie udogodnienia, które obejmuje oferta, a także opinie innych użytkowników. Dodatkowo znajdziesz również informacje, jakie obiekty lub atrakcje znajdują się w pobliżu noclegu, co z pewnością pomoże przy planowaniu harmonogramu wyjazdu.

Rezerwacji dokonujesz za pośrednictwem serwisu, przy danej ofercie znajdziesz informacje na temat tego czy jest wymagana jakaś przedpłata, a także czy rezerwację można odwołać nie ponosząc żadnych kosztów. Obecnie przy wielu ofertach nie jest wymagana rejestracja na portalu, co więcej nie jest wymagana przedpłata, a rezerwację można bezpłatnie odwołać.

Serwis Booking wciąż się rozrasta, a co za tym idzie, oferuje coraz więcej użytkownikowi. Za pomocą serwisu możesz również wynająć samochód w miejscu docelowym w interesującym Cię terminie. Co więcej, możesz wynająć także transport taksówką lotniskową, która zapewni Ci dojazd z lotniska do wynajętego obiektu, a także w drogę powrotną.

Wynajem auta za granicą – sprawdź ubezpieczenie!

Zobacz, jak wynająć samochód za granicą. Dowiedz się, jak wygląda kwestia kosztów i co z ubezpieczeniem takiego wypożyczonego samochodu.

Czytaj dalej

Airbnb

Airbnb to serwis, za pośrednictwem którego możesz wynająć nocleg. Za pomocą serwisu znajdziesz nocleg nie tylko w Polsce, ale również w innych częściach świata, z platformy korzystają osoby z prawie 200 krajów. Platforma zrzesza osoby prywatne, które oferują wynajem swojego mieszkania, domu lub po prostu miejsca w pokoju. Na stronie nie znajdziesz więc ofert noclegu w hotelu. Jest to na pewno ciekawa alternatywa dla podróżujących, przeglądając oferty możesz znaleźć naprawdę ciekawe miejsca, a przede wszystkim nocleg zlokalizowany w punkcie który Ci odpowiada.

Za pomocą filtrów występujących na stronie serwisu, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Funkcjonalność platformy pozwala na wyszukanie noclegu w miejscu i terminie, który Cię interesuje. Serwisy takie jak Airbnb zachwalają przede wszystkim osoby, które planują często przemieszczać się podczas zaplanowanej podróży, dzięki Airbnb można wyszukać nocleg w miejscach, w których nie ma hoteli, co na pewno ułatwi sprawę podróżującym. Co więcej przekrój standardu noclegów jest naprawdę szeroki, zarówno osoby które poszukują tańszej opcji i niekoniecznie wysokiego standardu, jak i osoby którym zależy na wygodzie znajdą odpowiednią dla siebie opcję.

Jak korzystać z Airbnb? W pierwszej kolejności musisz założyć konto na stronie serwisu. Po założeniu konta możesz przystąpić do wyszukiwania interesującego Cię noclegu. Filtry pozwalają na ustawienie interesującego Cię miejsca, terminu, ilości osób, a także rodzaju noclegu. W ofercie znajdziesz nie tylko zdjęcia, ale także opinie innych użytkowników, które mogą się okazać pomocne przy dokonywaniu wyboru. Płatność odbywa się za pośrednictwem serwisu. Za pośrednictwem platformy możesz również skontaktować się z osobą, od której wynajmujesz nocleg.

TripAdvisor

Osoba, która planuje wakacje na własną rękę, z pewnością powinna odwiedzić portal TripAdvisor. Za pośrednictwem serwisu jesteś w stanie porównać noclegi oraz atrakcje występujące w danym miejscu, co z pewnością będzie pomocne podczas planowania wyjazdu. Co możesz sprawdzić za pomocą TripAdvisor? Za pomocą platformy wyszukać nocleg w interesującym Cię terminie, wyszukiwarka posiada filtry, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć odpowiednią ofertę. Co więcej, na stronie serwisu zamieszczane są zdjęcia wykonane przez innych podróżnych, dzięki czemu możesz zobaczyć, jak naprawdę wygląda dany obiekt, czy jak wyglądają dania serwowane w konkretnej restauracji. Użytkownicy oceniają obiekty oraz zamieszczają swoje opinie, dzięki czemu jesteś w stanie porównać oferty między sobą. Funkcje serwisu pozwalają również na wyszukanie danej atrakcji, w konkretnej lokalizacji.

Podsumowując:

 • Za pomocą TripAdvisor jesteś w stanie znaleźć nocleg w interesującym Cię terminie. Oferty wyświetlają się według Twoich preferencji, które możesz odznaczyć w wyszukiwarce. Wyświetlone oferty możesz dowolnie sortować (np. od najtańszych opcji lub od najwyżej ocenianych). Przy danej ofercie wyświetlają się zdjęcia, a także opinie innych użytkowników.
 • Za pomocą serwisu znajdziesz lot w interesującym Cię terminie.
 • Za pomocą serwisu zlokalizujesz daną atrakcję lub obiekt. To bardzo pomocna funkcja. Jeśli np. zastanawiasz się, jaką restaurację odwiedzić, TripAdvisor wyszuka lokale, które znajdują się najbliżej Twojej lokalizacji. Będziesz mógł obejrzeć zdjęcia oraz sprawdzić opinię innych osób, co na pewno ułatwi wybór lokalu.Za pomocą TripAdvisor porównasz oferty dzięki zdjęciom i oceną innych użytkowników.

Wakacyjni Piraci

Osoby tworzące serwis Wakacyjni Piraci wyszukują dla swoich użytkowników najciekawsze oferty lotów, noclegów, wycieczek w bardzo atrakcyjnych cenach. Zespół Wakacyjnych Piratów zapewnia na swojej stronie, że sprawdzają dokładnie oferty, zanim wstawią je na stronę, tak aby użytkownicy otrzymali informację o ofertach, które posiadają pewne standardy oraz dobre opinie innych podróżnych.

Jak to wygląda w praktyce? Na stronie znajdziesz zakładkę: loty, hotele, pakiety, rejsy, różne. W serwisie umieszczane są więc przede wszystkim informacje o:

 • najbardziej atrakcyjnych cenach lotów, zazwyczaj artykuły zamieszczane w serwisie dotyczą wybranego miejsca, przy którym wskazane są aktualne oferty lotów (ze wskazaniem terminu i ceny). Poza ofertami wyszukanymi wcześniej przez Wakacyjnych Piratów możesz skorzystać również z wyszukiwarki lotów, jeśli chcesz znaleźć lot do konkretnego miejsca, w konkretnym terminie.
 • ciekawych hotelach i innych miejscach noclegowych. W artykule zamieszczonym w serwisie znajdziesz informacje o danym obiekcie (zdjęcia, opis lokalizacji, atrakcje, usługi wliczone w cenę) oraz propozycje terminów noclegów wraz ze wskazaniem ceny. Portal skupia się na wyszukiwaniu najbardziej korzystnych cenowo ofert, dodatkową zaletą jest też fakt, że na stronie serwisu znajdziesz często oferty miejsc, których w ogóle nie brałeś wcześniej pod uwagę. Jeśli chcesz zaplanować urlop, ale w sumie nie masz pomysłu co do konkretnego miejsca, warto zajrzeć na stronę Wakacyjnych Piratów.
 • pakietach wyjazdowych. To doskonała opcja dla osób które nie mają konkretnego pomysłu na wyjazd oraz które poszukują gotowych rozwiązań. Oferty pakietowe zawierają informację o tanich lotach do konkretnego miejsca, noclegach w tym miejscu i terminie oraz innych atrakcjach, z których możesz skorzystać. Można powiedzieć, że są to gotowe opcje dla osób, które szukają wakacji na własną rękę, ponieważ poza samym noclegiem, masz również podane oferty transportu (np. lotu) w tym samym terminie oraz innych atrakcji, dzięki czemu możesz zorganizować wyjazd z interesującym Cię terminie, korzystając z gotowych podpowiedzi co do transportu czy noclegu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o organizację wakacji na własną rękę

Jakie portale mogą być przydatne w planowaniu urlopowego wyjazdu?
Jakie są zalety organizacji wakacji na własną rękę?
PODSUMOWANIE
 • Wakacje organizowane przez biuro podróży z pewnością są wygodną opcją, jednak w tym przypadku wybierasz gotową ofertę, która nie zawsze w pełni będzie odpowiadać Twoim preferencjom.
 • Organizując wakacje na własną rękę, musisz co prawda poświęcić więcej czasu, jednak jesteś w stanie zorganizować wakacje odpowiadające w 100% Twoim potrzebom, a także możesz przy tym trochę zaoszczędzić.
 • Organizując samodzielnie wakacje, musisz zadbać nie tylko o nocleg i transport, ale także musisz pamiętać o kwestiach dodatkowych, takich jak: wymagane lub zalecane szczepienia, czy ubezpieczenie turystyczne.
 • W zorganizowaniu wyjazdu z pewnością pomogą Ci serwisy internetowe za pomocą, których nie tylko zarezerwujesz poszczególne usługi w wybranych przez Ciebie terminie, ale także porównasz dostępne oferty i tym samym wybierzesz najbardziej korzystną opcję.
Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!