Bezpieczeństwo w czasie podróży – jakie instytucje pomogą w przypadku problemów za granicą?

Nie jesteś w stanie przewidzieć, co wydarzy się podczas podróży zagranicznej. Zgubiony paszport, kradzież dokumentów, wystąpienie nadzwyczajnej sytuacji w miejscu pobytu – to sytuacje, w których będziesz potrzebował pomocy odpowiednich instytucji. W poniższym artykule wskazujemy, jakie instytucje pomogą w przypadku wystąpienia problemów podczas podróży zagranicznej. Przede wszystkim wskazujemy kontakty, które warto zanotować przed wyjazdem.

Dane urzędu konsularnego

Przed wyjazdem warto odnotować sobie dane kontaktowe do przedstawicielstwa polskiej ambasady. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/polskie-przedstawicielstwa-na-swiecie) znajdziesz rejestr polskich przedstawicielstw w poszczególnych państwach. W rejestrze znajduje się adres placówki dyplomatycznej, numer telefonu oraz adres e-mail.

UWAGA!

Pamiętaj! Jeśli znajdujesz się poza Unią Europejską i w danym państwie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, jesteś uprawniony do uzyskania pomocy od placówki dyplomatycznej/konsularnej jakiegokolwiek innego państwa, należącego do Unii Europejskiej. Przedstawicielstwo dyplomatyczne innego państwa należącego do UE ma obowiązek udzielić Ci pomocy na takich samych zasadach, na jakich pomocy udziela swoim obywatelom.

W jakich sytuacjach należy udać się do placówki dyplomatycznej?

W przypadku kłopotów za granicą pomocy udzieli Ci przedstawiciel polskiej placówki dyplomatycznej. Warto znać dane kontaktowe placówki, aby w razie kłopotu móc się sprawnie skontaktować z urzędem konsularnym. W niektórych przypadkach konieczna jednak będzie osobista wizyta.

W jakich sytuacjach możesz oczekiwać pomocy od urzędu konsularnego lub innej placówki dyplomatycznej?

placówka dyplomatyczna - kiedy się udać
  • Zgubiony paszport lub inne dokumenty

Utrata dokumentów w związku z kradzieżą lub ich zgubienie może rodzić poważne problemy, zwłaszcza jeśli utracone dokumenty to dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy. W takiej sytuacji podróżny może zwrócić się o pomoc do konsula. Na wniosek podróżnego konsulat pomoże uzyskać paszport tymczasowy. Więcej o procedurze możesz przeczytać tutaj: https://mubi.pl/poradniki/zgubione-dokumenty-za-granica/.

  • Utrata środków finansowych

Jeśli utraciłeś pieniądze, konsul pomoże Ci się skontaktować z najbliższymi, którzy przekażą środki. W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może udzielić pomocy finansowej w celu umożliwienia podróżnemu powrotu do kraju. Podróżny musi jednak te środki zwrócić po powrocie.

  • Zostałeś aresztowany za granicą

Osoba zatrzymana lub aresztowana ma prawo żądać kontaktu z konsulem. Konsul nie udzieli Ci pomocy prawnej, ale może wskazać namiary na miejscowych adwokatów. Dodatkowo na Twój wniosek może powiadomić Twoją rodzinę oraz pomóc Ci uzyskać informacje na temat powodów zatrzymania i dalszej procedury. 

  • Śmierć za granicą

W przypadku śmierci podróżnego za granicą konsulat przekaże rodzinie informacje o zgonie za pośrednictwem odpowiedniej jednostki w Polsce. Konsulat nie finansuje transportu zwłok, ale może udzielić pomocy związanej z załatwieniem formalności na miejscu.

Pomoc finansową po śmierci ubezpieczonego rodzina może otrzymać, jeśli turysta był ubezpieczony w ramach ubezpieczenia turystycznego. Bliscy otrzymają odszkodowanie, jeśli ubezpieczony poniesie śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, np. podczas tygodniowego pobytu w Bułgarii. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne i NNW w jego ramach, które zapewnia taką ochronę?

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia NNWCena ubezpieczenia turystycznego
mtu24.pl20 tys. zł24 zł
AXA Partners20 tys. zł30,18 zł
You Can Drive10 tys. zł33 zł
mtu24.pl30 tys. zł37 zł
Proama10 tys. zł44 zł
Generali14 tys. zł47 zł
Generali40 tys. zł54 zł
AXA Partners50 tys. zł59,29 zł
Proama20 tys. zł61 zł
mtu24.pl30 tys. zł62 zł
Generali60 tys. zł89 zł
Dane pochodzą z kalkulacji wykonanych w kalkulatorach ubezpieczycieli [październik 2022].

System Odyseusz – jak działa?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi specjalny portal pod adresem https://odyseusz.msz.gov.pl/, w którym możesz zarejestrować swoją podróż.

Jaki jest cel działania systemu? Program ma na celu umożliwić MSZ kontakt z podróżnym, jeśli w miejscu, w którym przebywa, wystąpi sytuacja nadzwyczajna. MSZ udzieli Ci niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez odpowiednią placówkę konsularną lub dyplomatyczną. Osoby zarejestrowane w systemie będą również otrzymywały powiadomienia o zagrożeniach w kraju, w którym przebywają.

Jeśli wyjeżdżasz na krótko, np. na wakacje, możesz zarejestrować podróż bez potrzeby zakładania konta w serwisie. Twoje zgłoszenie zostanie zarchiwizowane w ciągu 14 dni po zakończeniu podróży. Osobom, które wyjeżdżają na dłuższy okres (np. w celu podjęcia pracy) zaleca się założenie konta. 

Upadek biura podróży podczas wakacji – z kim się skontaktować?

Wykupując wycieczkę za pośrednictwem profesjonalnego Organizatora (w rozumieniu ustawy o imprezach turystycznych i usługach powiązanych), powinieneś uzyskać od niego informacje na temat udzielonej mu gwarancji. Organizator ma obowiązek ustalić zabezpieczenie poprzez wykupienie gwarancji bankowej/ubezpieczeniowej na wypadek niewypłacalności.

Jeśli podczas wycieczki dojdzie do upadku biura podróży, Organizator powinien zorganizować powrót podróżnych do kraju. Jeżeli nie wywiąże się z tego obowiązku, procedurę pomocy uruchomi marszałek województwa, który jest beneficjentem gwarancji ubezpieczeniowej. Dlatego też przed podpisaniem umowy Organizator powinien swoim klientom przedstawić dowód posiadanego zabezpieczenia – w tym wskazać dane kontaktowe podmiotu udzielającego zabezpieczenia, a także podmiotu będącego beneficjentem. Jeśli kontakt z Organizatorem jest utrudniony, należy skontaktować się z urzędem konsularnym, który w razie potrzeby ułatwi nawiązanie kontaktu z odpowiednim marszałkiem województwa.

Przeczytaj też: Kradzież podczas podróży zagranicznej – czy możesz liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pomoc w razie problemów za granicą

Gdzie szukać informacji o polskich placówkach dyplomatycznych w innych krajach?

Informacje na temat wszystkich polskich placówek dyplomatycznych znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rejestr zawiera adresy, numery telefonów i adresy mailowe ambasad i konsulatów, a także informację o postępowaniu w razie braku polskiego przedstawicielstwa w danym kraju.

Kiedy należy się skontaktować z konsulatem?

Konsulat lub inne przedstawicielstwo dyplomatyczne udzieli Ci pomocy w sytuacjach awaryjnych za granicą. Należą do nich szczególnie utrata dokumentów lub środków finansowych, ale również aresztowanie oraz śmierć w obcym kraju. Przedstawicielstwa dyplomatyczne pomagają m.in. w wyrabianiu dokumentów tymczasowych czy kontakcie z bliskimi w kraju.

Czy podróż zagraniczną trzeba zgłaszać w systemie Odyseusz?

Choć nie jest to obowiązkowe, przed wyjazdem warto zarejestrować swoją podróż w prowadzonym przez MSZ systemie Odyseusz, szczególnie jeśli wybierasz się do kraju podwyższonego ryzyka lub wyjeżdżasz na dłuższy okres. Zgłoszenie jest szybkie i bezpłatne, a ułatwi kontakt z podróżnym w razie sytuacji nadzwyczajnej.

PODSUMOWANIE
  • W razie utraty dokumentów za granicą należy skontaktować się z polskim konsulatem, który pomoże uzyskać paszport tymczasowy.
  • Z pomocy konsula możesz skorzystać również w przypadku aresztowania oraz utraty środków finansowych.
  • Placówka dyplomatyczna przekazuje informacje o zgonie podróżnego za granicą, pomaga również zorganizować formalności na miejscu.
  • Przed wyjazdem warto zarejestrować podróż w systemie MSZ – Odyseusz. Dzięki rejestracji podróży MSZ udzieli Ci niezbędnych informacji oraz pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę
25,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!