Bezpieczeństwo w czasie podróży- jakie instytucje pomogą w przypadku problemów za granicą?

Nie jesteś w stanie przewidzieć co wydarzy się podczas podróży zagranicznej. Zgubiony paszport, kradzież dokumentów, wystąpienie nadzwyczajnej sytuacji w miejscu pobytu – to sytuacje, w których będziesz potrzebował pomocy odpowiednich instytucji. W poniższym artykule wskazujemy jakie instytucje pomogą w przypadku wystąpienia problemów podczas podróży zagranicznej, przede wszystkim wskazujemy kontakty, które warto zanotować przed wyjazdem.

Dane urzędu konsularnego

Przed wyjazdem warto odnotować sobie dane kontaktowe do przedstawicielstwa polskiej ambasady. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/polskie-przedstawicielstwa-na-swiecie znajdziesz rejestr polskich przedstawicielstw w poszczególnych państwach. W rejestrze znajduje się adres placówki dyplomatycznej, numer telefonu oraz adres e-mail.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

UWAGA!

Pamiętaj! Jeśli znajdujesz się poza Unią Europejską i w danym państwie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, jesteś uprawniony do uzyskania pomocy od placówki dyplomatycznej/konsularnej jakiegokolwiek innego państwa, należącego do Unii Europejskiej. Przedstawicielstwo dyplomatyczne innego państwa należącego do UE, ma obowiązek udzielić Ci pomocy na takich samych zasadach na jakich pomocy udziela swoim obywatelom.

W jakich sytuacjach należy udać się do placówki dyplomatycznej?

W przypadku kłopotów za granicą, pomocy udzieli Ci przedstawiciel polskiej placówki dyplomatycznej. Warto znać dane kontaktowe placówki, aby w razie kłopotu móc się sprawnie skontaktować z urzędem konsularnym, w niektórych przypadkach konieczna jednak będzie osobista wizyta.

W jakich sytuacjach możesz oczekiwać pomocy od urzędu konsularnego lub innego placówki dyplomatycznej?

  • Zgubiony paszport lub inne dokumenty

Utrata  dokumentów w związku z kradzieżą lub ich zgubienie, może rodzić poważne problemy, zwłaszcza jeśli utracone dokumenty to dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy. W takiej sytuacji podróżny może zwrócić się o pomoc do konsula. Na wniosek podróżnego, konsulat pomoże uzyskać paszport tymczasowy. Więcej o procedurze możesz przeczytać tutaj: https://mubi.pl/poradniki/zgubione-dokumenty-za-granica/

  • Utrata środków finansowych

Jeśli utraciłeś pieniądze, konsul pomoże Ci się skontaktować z najbliższymi, którzy przekażą środki. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, konsul może udzielić pomocy finansowej w celu umożliwienia podróżnemu powrotu do kraju. Podróżny musi jednak te środki zwrócić po powrocie.

  • Zostałeś aresztowany za granicą

Osoba zatrzymana lub aresztowana ma prawo żądać kontaktu z konsulem. Konsul nie udzieli Ci pomocy prawnej, ale może wskazać namiary na miejscowych adwokatów. Dodatkowo na Twój wniosek, może powiadomić Twoją rodzinę oraz pomóc Ci uzyskać informacje na temat powodów zatrzymania i dalszej procedury.  

  • Śmierć za granicą

W przypadku śmierci podróżnego za granicą, konsulat przekaże rodzinie informacje o zgonie za pośrednictwem odpowiedniej jednostki w Polsce. Konsulat nie finansuje transportu zwłok, ale może udzielić pomocy związanej z załatwieniem formalności na miejscu.

System Odyseusz- jak działa?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi specjalny portal pod adresem https://odyseusz.msz.gov.pl/ w którym możesz zarejestrować swoją podróż.

Jaki jest cel działania systemu? Program ma na celu umożliwić MSZ kontakt z podróżnym, jeśli w miejscu w którym przebywa wystąpi sytuacja nadzwyczajna. MSZ udzieli Ci niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez odpowiednią placówkę konsularną lub dyplomatyczną. Osoby zarejestrowane w systemie będą również otrzymywały powiadomienia o zagrożeniach w kraju, w którym przebywają.

Jeśli wyjeżdżasz na krótko, np. na wakacje możesz zarejestrować podróż bez potrzeby zakładania konta w serwisie. Twoje zgłoszenie zostanie zarchiwizowane w ciągu 14 dni po zakończeniu podróży. Osobom które wyjeżdżają na dłuższy okres (np. w celu podjęcia pracy) zaleca się założenie konta. 

Upadek biura podróży podczas wakacji – z kim się skontaktować?

Wykupując wycieczkę za pośrednictwem profesjonalnego Organizatora (w rozumieniu ustawy o imprezach turystycznych i usługach powiązanych), powinieneś uzyskać od niego informacje na temat udzielonej mu gwarancji. Organizator ma obowiązek ustalić zabezpieczenie poprzez wykupienie gwarancji bankowej/ubezpieczeniowej na wypadek niewypłacalności.

Jeśli podczas wycieczki dojdzie do upadku biura podróży Organizator powinien zorganizować powrót podróżnych do kraju. Jeżeli nie wywiąże się z tego obowiązku, procedurę pomocy uruchomi marszałek województwa, który jest beneficjentem gwarancji ubezpieczeniowej. Dlatego też przed podpisaniem umowy, Organizator powinien swoim klientom przedstawić dowód posiadanego zabezpieczenia – w tym wskazać dane kontaktowe podmiotu udzielającego zabezpieczenia, a także podmiotu będącego beneficjentem. Jeśli kontakt z Organizatorem jest utrudniony, należy skontaktować się z urzędem konsularnym, który w razie potrzeby ułatwi nawiązanie kontaktu z odpowiednim marszałkiem województwa.

PODSUMOWANIE
  • W razie utraty dokumentów za granicą należy skontaktować się z polskim konsulatem, który pomoże uzyskać paszport tymczasowy.
  • Z pomocy konsula możesz skorzystać również w przypadku aresztowania oraz utraty środków finansowych.
  • Placówka dyplomatyczna przekazuje informacje o zgonie podróżnego za granicą, pomaga również zorganizować formalności na miejscu.
  • Przed wyjazdem warto zarejestrować podróż w systemie MSZ – Odyseusz. Dzięki rejestracji podróży, MSZ udzieli Ci niezbędnych informacji oraz pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

W 2014 roku ukończyła kierunek Europeistyka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W międzyczasie rozpoczęła studia na kierunku prawo, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, które ukończyła w 2018 roku.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!