Ubezpieczenie AC na miesiąc. Czy miesięczne autocasco się opłaca?

Polisa AC na samochód zawierana jest zasadniczo na rok. A co jeśli potrzebujesz ochrony na krócej? Czy można zawrzeć umowę ubezpieczenia na miesiąc lub pół roku? Dowiedz się, ile kosztuje krótkoterminowe autocasco i czy w Twoim przypadku takie rozwiązanie się opłaca.

zmiany w prawie o ruchu drogowym

AC krótkoterminowe – co to jest i jak działa?

Autocasco obejmuje pojazdy mechaniczne na wypadek ich uszkodzenia lub kradzieży. Oprócz standardowej 12-miesięcznej polisy, towarzystwa oferują również skrócone warianty ubezpieczenia. Krótkoterminowe AC samochodu działa więc podobnie jak całoroczna ochrona, tyle że na krótszy czas. Dokładne warunki tego ubezpieczenia dobrowolnego mogą się różnić w zależności od firmy.

Krótkotrwałe AC zabezpiecza finansowo właściciela auta np. na wypadek spowodowania przez niego szkody na własnym pojeździe. Ubezpieczenie pokrywa koszt naprawy uszkodzeń powstałych zarówno z winy kierowcy, jak i osób trzecich lub wskutek zdarzenia losowego (np. żywiołów).

Gdzie można nabyć krótkoterminowe AC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe stale rozwijają ofertę, wzbogacając ją o nowe produkty. Starają się tym odpowiadać na stale zmieniające się potrzeby klientów. Dowodem na to, jest obecność krótkoterminowych polis. Każdego miesiąca korzysta z nich kilkaset osób w całej Polsce.

Nie każdy ubezpieczyciel oferuje autocasco na okres krótszy niż rok. Obecnie krótkoterminowe AC można kupić w dwóch firmach działających w Polsce: w PZU i Compensie. U pierwszego z ubezpieczycieli krótkoterminowe AC nie odbiega zakresem czy sumą ubezpieczenia od wersji całorocznej. Różni się natomiast okresem odpowiedzialności i wysokością składki. W PZU można nabyć autocasco na dowolny czas (od 1 miesiąca do pełnego roku). Może z niego skorzystać właściciel auta, którego wartość przekracza 50 000 zł.

Nieco inaczej jest w towarzystwie Compensa, gdzie umowa ubezpieczenia AC na okres krótszy niż rok nie obejmuje kradzieży, a jedynie uszkodzenie pojazdu. Ma to uchronić ubezpieczyciela przed próbą wyłudzenia odszkodowania. Compensa kieruje ofertę krótkich polis do właścicieli komisów samochodowych. Prywatny użytkownik nie uzyska w tej firmie polisy AC na okres krótszy niż rok.

Kiedy wybrać AC krótkoterminowe?

Jeśli z jakiegoś powodu całoroczne autocasco nie jest konieczne, rozważ jego skrócony wariant. Zapewni ochronę np. tylko przez miesiąc w danym roku. W ten sposób można zaoszczędzić na ubezpieczeniu AC. Uniknikając długoterminowego zobowiązania, można też przetestować ten rodzaj ochrony i jeśli spełni oczekiwania, najlepiej od razu przedłużyć umowę na 12 miesięcy – wyjdzie korzystniej i wygodniej niż za każdy miesiąc osobno.

Na krótkie AC decydują się osoby wyjeżdżające sporadycznie na urlop. Auto na co dzień nie jest przez nich tak eksploatowane, jak w czasie zaplanowanego wyjazdu. Pełne autocasco byłoby więc zbytnim wydatkiem. Kierowcy dobierają do niego również miesięczne assistance.

Alternatywą dla pełnowartościowego autocasco może być AC Mini. Ma co prawda węższy zakres, ale pozwala ubezpieczyć także starsze auta, a jego ceny są bardziej przystępne. Minicasco obejmuje przeważnie szkodę całkowitą i kradzież samochodu. Wlicza się także do zniżek na pełne AC. Więcej o tym, jak działa AC mini, dowiesz się z poradnika: Minicasco – AC dla mniej wymagających. Jaką ochronę zapewnia?.

Miesięczne AC jest idealnym rozwiązaniem w przypadku aut zabytkowych. Polisę można zawrzeć tylko na okres użytkowania pojazdu. Właściciel uniknie w ten sposób wydatku na ochronę pojazdu, który większość roku stoi nieużywany w garażu.

Przykład

Właściciel 50-letniego klasyka używa go tylko w sezonie letnim. Potrzebuje polisy AC na 3 miesiące w roku. O ofertę krótkoterminowego autocasco zwrócił się do PZU.

AC krótkoterminowe może być doskonałym wyjściem dla właścicieli pojazdów czasowo wyrejestrowanych z ruchu. Muszą posiadać ważne OC w czasie użytkowania, ale również ono nie musi być całoroczne. Towarzystwa oferują krótkoterminowe ubezpieczenie OC, AC i assistance. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu a ubezpieczenie.

Co jeśli kupię AC i chcę odstąpić od umowy?

Od ubezpieczenia AC możesz odstąpić wyłącznie wtedy, gdy umowa została zawarta na odległość (przez internet, telefon) i na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Wówczas pisemne odstąpienie możesz złożyć w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Chyba że jesteś przedsiębiorcą. Wtedy masz na to 7 dni

UWAGA!

Pisemne odstąpienie możesz złożyć w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy towarzystwo nie poinformuje Cię o takiej możliwości. Wówczas 30 dni liczy się od momentu, w którym dowiesz się o możliwości odstąpienia od umowy AC.

Jeśli chcesz odstąpić od polisy, a zapłaciłeś już składkę, towarzystwo zwróci Ci pieniądze proporcjonalnie do niewykorzystanej ochrony. To znaczy, jeśli ubezpieczenie jeszcze nie weszło w życie, otrzymasz całą wpłaconą kwotę. Z kolei jeżeli ochrona działa np. już od 5 dni, otrzymasz kwotę pomniejszoną o wykorzystane 5 dni ochrony.

AC na miesiąc czy AC mini?

Jeżeli z uwagi na wysokie koszty nie chcesz kupować całorocznego AC, więc myślisz nad miesięczną ochroną, np. na czas wyjazdu, sprawdź, ile wyniesie Cię AC mini. 

AC mini to również autocasco, ale obejmuje ono mniej zdarzeń. Najczęściej dotyczy ochrony od kradzieży, pożaru, szkód spowodowanych przez żywioły lub zwierzęta. Działa na tej samej zasadzie, co pełne AC, tzn. w przypadku uszkodzenia pojazdu otrzymujesz środki na jego naprawę. Ponadto budujesz swoją historię autocasco. 

Wadą AC mini jest jednak to, że ochrona obejmuje zwykle jedynie terytorium Polski i ma mocno ograniczony zakres. Zatem to, czy mniejsza forma autocasco będzie dla Ciebie odpowiednia, zależy od tego, co chcesz, aby obejmowało ubezpieczenie Twojego auta.

Ile może wynieść Cię całoroczna ochrona AC mini? Sprawdzimy to na przykładzie 34-letniego Miłosza, który jeździ 3-letnim autem marki Citroen C4. Pojazd posiada silnik benzynowy o pojemności 1,2 l. Aktualny stan licznika to 30 tys. km. Miłosz robi rocznie około 10 tys. km i parkuje swój pojazd indywidualnym garażu. Żonaty mieszkaniec Limanowej posiada prawo jazdy ponad 10 lat i od tego czasu kupuje OC i AC dla swoich samochodów. Ile zapłaci za całoroczny pakiet OC z AC mini?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.plOC
AC mini (żywioły)
NNW
Assistance
840 zł
mtu24.plOC
AC mini (kradzież)
1015 zł
WienerOC
AC mini (szkoda całkowita i częściowa)
NNW
Assistance
1042 zł
mtu24.plOC
AC mini (żywioły i kradzież)
NNW
Assistance
1136 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [marzec 2024]

Miłosz otrzymał oferty od towarzystwa mtu24.pl i Wiener. Pierwsza firma posiada propozycje z ochroną od żywiołów i kradzieży. AC mini w Wienerze z kolei dotyczy szkód częściowych i całkowitych. Najtańszy pakiet OC, AC mini, NNW i assistance Miłosz może kupić już za 840 zł na cały rok. Otrzyma wówczas ochronę od szkód spowodowanych przez żywioły. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC na miesiąc?

Aby dokonać najlepszego wyboru, przed zakupem porównaj cenę za miesiąc ochrony. Może się okazać, że koszt AC po przeliczeniu na pół roku wyniesie więcej niż na wszystkie 12 miesięcy. Korzystniejszym wyborem będzie wtedy całoroczna polisa AC, najlepiej w pakiecie.

Przykład

40-letni Michał mieszkający w Poznaniu sprawdził w porównywarce Mubi, ile zapłaci za AC swojego auta. Jest posiadaczem 10-letniego Forda Mondeo 2.0 TDCi kombi w wersji Ambiente z dieslem o pojemności 1997 cm3 i mocy 140 KM oraz manualną skrzynią biegów. Za pakiet OC, AC i Assistance w UNIQA zapłaci 1024 zł, co po podzieleniu na 12 daje ok. 85 zł za miesiąc ochrony. Po porównaniu oferty z AC krótkoterminowym Michał stwierdził, że lepsze warunki zapewnia polisa całoroczna.

W wyborze odpowiedniego pakietu autocasco pomoże Ci artykuł: Ile kosztuje autocasco?

Czy do AC na miesiąc możesz kupić krótkoterminowe assistance?

Towarzystwa oferuję zarówno krótkoterminowe AC, jak i assistance. Zatem jeśli wybierasz się w podróż własnym samochodem, a posiadasz jedynie OC i chcesz otrzymać pomoc, gdy spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe podczas wyjazdu, możesz kupić assistance krótkoterminowe. Jak to wygląda w praktyce?

Temat krótkoterminowego assistance przybliżymy na przykładzie towarzystwa UNIQA. Korzystając z kalkulatora assistance wspomnianej firmy, możemy wybrać, czy interesuje nas ochrona obejmująca jedynie Polskę, czy także Europę. Towarzystwo oferuje tego rodzaju ubezpieczenie na 7, 15, 30 dni lub rok. My skupimy się na ochronie wyłącznie krótkoterminowej.

Ochrona na PolskęOchrona na Polskę i Europę
Assistance na 7 dni:
Ekonomiczny: 49 zł,
Standardowy: 64 zł,
Premium: 89 zł.
Assistance na 7 dni:
Ekonomiczny: 59 zł,
Standardowy: 109 zł,
Premium: 145 zł.
Assistance na 15 dni:
Ekonomiczny: 54 zł,
Standardowy: 85 zł,
Premium: 124 zł.
Assistance na 15 dni:
Ekonomiczny: 84 zł,
Standardowy: 135 zł,
Premium: 199 zł.
Assistance na 30 dni:
Ekonomiczny: 69 zł,
Standardowy: 119 zł,
Premium: 159 zł.
Assistance na 30 dni:
Ekonomiczny: 101 zł,
Standardowy: 189 zł,
Premium: 289 zł.
Źródło: Kalkulator Assistance w podróży UNIQA [marzec 2024]

W przypadku UNIQI ceny za krótkoterminowe assistance na Polskę wahają się w granicach od 49 zł na 7 dni do 159 zł na 30 dni. Ochrona na Europę to koszt od 59 zł na 7 dni do 289 zł na 30 dni. Składka zależy od okresu i zakresu ochrony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o krótkoterminowe AC

Czy można zawrzeć krótkoterminowe AC?
Gdzie można wykupić AC na miesiąc?
Ile kosztuje AC na miesiąc?
Czy z krótkoterminowej polisy AC można zrezygnować?
Czy krótkie AC po zbywcy może przejść na nowego właściciela?
PODSUMOWANIE
  • AC krótkoterminowe przyda się kierowcom, którzy rzadko korzystają z samochodu na co dzień, ale sporadycznie planują nim dalszy wyjazd.
  • Miesięczne autocasco to jedno z krótkoterminowych ubezpieczeń dostępnych na rynku. Warto do niego dobrać również krótką polisę assistance.
  • AC na miesiąc polecane jest zwłaszcza właścicielom pojazdów zabytkowych, którzy używają ich okresowo.
  • Po dogadaniu się ze zbywcą w kwestii autocasco i uzyskaniu zgody ubezpieczyciela, możliwe jest przejęcie go razem z samochodem. Istnieje jednak możliwość rekalkulacji składki.
  • AC krótkoterminowe wygasa po okresie trwania umowy. Nie obowiązuje tu zasada automatycznej kontynuacji.
  • Od AC można odstąpić wyłącznie wtedy, gdy umowa została zawarta na odległość, na okres co najmniej 6 miesięcy. Wówczas należy złożyć pisemne odstąpienie w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy.
  • Warto dogłębnie przemyśleć wybór krótkoterminowego AC. Może okazać się, że po upływie okresu umowy ochrona przyda się na dłużej. Wtedy najlepiej zwrócić się po ofertę autocasco całorocznego.
Źródła:
  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Proszę o kontakt w sprawie ubezpieczenia OC i AC
Dzień dobry. Prosimy o kontakt z naszym konsultantem pod numerem +48 (22) 250 02 00 lub za pomocą formularza kontaktowego.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC