Jak wybrać autocasco za granicę? Ile kosztuje i w których krajach obowiązuje?

Chociaż ubezpieczenie AC z ochroną za granicą może obejmować europejską część Rosji, okazuje się, że wiele firm ubezpieczeniowych znacząco ogranicza tę ochronę, wykluczając z niej szkody kradzieżowe na tym terenie. Takie ograniczenie dotyczy również innych krajów. Których? Sprawdź i dowiedz się, jakie są jeszcze inne ograniczenia w AC na podróże zagraniczne i ile kosztuje.

Czy autocasco obowiązuje za granicą?

Ubezpieczenie AC może, ale nie musi obowiązywać za granicą. Zakres ochrony jest zależny od wybranej oferty firmy ubezpieczeniowej. AC może obejmować Europę z całkowitym wykluczeniem dowolnie wybranych krajów lub częściowym ograniczeniem ochrony w niektórych krajach.

Ekspert Mubi radzi

Ubezpieczenie autocasco obowiązujące w Europie obejmuje ochroną Turcję i Rosję, ale wyłącznie w europejskich częściach. OWU komunikacyjne Generali precyzuje, które tereny są uwzględnione w ochronie. Ponadto ubezpieczyciel może objąć ochroną finansową w ramach AC szkody powstałe np. w Tunezji, Izraelu, Maroku, Iranie.

Wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności w AC w Rosji, Mołdawii, na Ukrainie, Białorusi i innych krajach

Firmy ubezpieczeniowe zastrzegają w OWU AC, że nie odpowiadają za szkody polegające na kradzieży, kradzieży z włamaniem bądź rozboju w wybranych krajach. Najczęściej wymieniane są: Ukraina, Rosja, Mołdawia i Białoruś. Niektórzy ubezpieczyciele nie wyłączają całkowicie ochrony, ale stosują udział własny w wysokości np. 1000 zł. Wyłączenia odpowiedzialności mogą obejmować również akty wandalizmu, pożary, wybuchy.

Firma
ubezpieczeniowa
OfertaKraje objęte
wyłączeniem lub
ograniczeniem odpowiedzialności
Wyłączenie lub
ograniczenie
odpowiedzialności w
wymienionych krajach
PZUPZU Auto ACBiałoruś, Mołdawia, Rosja, UkrainaOchrona nie obejmuje szkód kradzieżowych.
LINK4Auto Casco KradzieżoweBiałoruś, Mołdawia, Rosja, UkrainaOchrona nie obejmuje szkód kradzieżowych.
GeneraliAutocascoBiałoruś, Ukraina, europejska część RosjiOchrona nie obejmuje kradzieży pojazdu.
ProamaAutocascoBiałoruś, Ukraina, RosjaOchrona nie obejmuje kradzieży lub jej usiłowania.
UniqaAuto CascoBiałoruś, Ukraina, RosjaOchrona nie obejmuje szkód powstałych w wyniku działania czynnika chemicznego bądź termicznego wewnątrz lub na zewnątrz pojazdu, pożaru, wybuchu, kradzieży pojazdu lub jego wyposażenia podstawowego/dodatkowego, rozboju (rabunku).
You Can DriveAC Mini AC MaxiBiałoruś, Mołdawia, Rosja, UkrainaObowiązkowy udział własny (1000 zł) we wszystkich szkodach poza powstałymi w wyniku zderzenia się pojazdów lub zetknięcia się pojazdu z osobami, przedmiotami, zwierzętami z zewnątrz.
AXA DirectAutocascoBiałoruś, Mołdawia, Rosja, UkrainaOchrona nie obejmuje kradzieży pojazdu.
AvivaAutocascoBiałoruś, Mołdawia, Rosja*, UkrainaOchrona nie obejmuje kradzieży pojazdu. *Aviva nie obejmuje ochroną finansową żadnych szkód powstałych w Rosji. Tego kraju nie obejmują również inne ubezpieczenia dobrowolne – assistance i NNW.
BenefiaAutocascoAlbania, Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina Ochrona nie obejmuje kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia. Z odpowiedzialności jest wyłączony także zabór w celu krótkotrwałego użycia.
mtu24AC Mini AC PełneBiałoruś, Mołdawia, Rosja, UkrainaObowiązuje udział własny w wysokości 1000 zł we wszystkich szkodach poza powstałymi w wyniku zderzenia się pojazdów lub zetknięcia się pojazdu z osobami, przedmiotami, zwierzętami z zewnątrz pojazdu.
WienerAutocascoBiałoruś, Mołdawia, Rosja, UkrainaOchrona nie obejmuje szkód powstałych w wyniku kradzieży pojazdu lub jego części, wybuchu, pożaru, uszkodzenia przez osoby trzecie.
Aktualizacja danych: 8.01.2020

Ekspert Mubi radzi

Możesz zapytać firmę ubezpieczeniową, czy obejmie ochroną finansową szkody powstałe w Rosji, Mołdawii, na Ukrainie itp. po opłaceniu dodatkowej składki.

Jak wybrać ubezpieczenie AC za granicę?

1. Sprawdź zakres terytorialny.

Jeśli firma ubezpieczeniowa deklaruje w opisie autocasco, że obowiązuje w Europie, sprawdź dokładnie w OWU AC, czy na pewno obejmuje wszystkie europejskie kraje.

Przykład

Przewodnik po ubezpieczeniu Mój Samochód Allianz* podaje, że autocasco i ubezpieczenie szyb obowiązuje w Polsce i innych krajach europejskich oprócz Kazachstanu. Ochrona obejmuje szkody powstałe również w Gruzji, europejskiej części Rosji i krajach basenu Morza Śródziemnego, ale z wyjątkiem Libii, Syrii i Algierii.
*Dane aktualne 8.01.2020

2. Sprawdź rodzaj sumy ubezpieczenia AC.

Od rodzaju sumy ubezpieczenia zależy, czy wartość szkody będzie liczona od wartości samochodu w dniu zawarcia umowy AC, czy od wartości auta w dniu wypadku.

Ponadto może dochodzić do konsumpcji sumy ubezpieczenia. Artykuł Rodzaje sum ubezpieczenia autocasco przedstawia zalety i wady każdego rozwiązania. Inne będzie opłacalne dla nowego auta, inne dla starego samochodu, który nie traci aż tak szybko na wartości.

3. Sprawdź zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności.

W których krajach ubezpieczyciel chroni Cię na wypadek kradzieży samochodu? Czy szkody wyrządzone przez siły natury lub dzikie zwierzęta, np. przegryzienie kabli, są objęte ubezpieczeniem? Co w przypadku zderzenia ze zwierzęciem, które wyskoczyło nagle na drogę? Czy ochrona obejmuje akty wandalizmu, np. rozbicie szyb i celowe przebicie opon w samochodzie zaparkowanym pod hotelem?

Przykład

Jeśli szukasz ubezpieczenia samochodu terenowego na objazdówkę po Europie, sprawdź, czy autocasco obejmuje szkody powstałe podczas jazd off-roadowych.

W kalkulatorze OC/AC Mubi.pl możesz od razu zaznaczyć, czy interesuje Cię standardowe AC, czy tylko autocasco mini.

kalkulator ac mubi
Zrzut ekranu z porównywarki Mubi.pl, 8.01.2020.

4. Sprawdź zasady likwidacji szkody za granicą.

W zależności wybranego wariantu likwidacji szkody ubezpieczyciel może wymagać naprawy pojazdu w Polsce. Na szczęście bez względu na wariant możesz naprawić samochód w zakresie, który umożliwia bezpieczną jazdę. Firma ubezpieczeniowa może pozwolić na usprawnienie samochodu na własną rękę za granicą, pod warunkiem, że koszt naprawy wyniesie maksymalnie np. 1000 euro. Jeśli wycena mechanika przekroczy limit podany w OWU, musisz zadzwonić do zakładu ubezpieczeń, aby dostać zgodę. W przeciwnym razie ubezpieczyciel mógłby odmówić zwrotu tego kosztu.

Ekspert Mubi radzi

Przed wyjazdem za granicę wydrukuj kilka kopii oświadczenia sprawcy zdarzenia drogowego. Jest dostępne na stronie PBUK w wersji polsko-angielskiej – wypełnienie tego formularza ułatwi likwidację szkody. Przeczytaj, co robić po kolizji z obcokrajowcem.

Ile kosztuje AC za granicę?

Pakiet ubezpieczeniowy, który zawiera AC z ochroną w Europie, może być nawet 500 zł droższy od oferty z AC obowiązującym w Polsce. To największa różnica w cenach przedstawionych w artykule Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu używanego za granicą dłużej niż miesiąc? Ceny + wskazówki.

Według danych PZPM klienci indywidualni w Polsce najczęściej rejestrują takie auta, jak Skoda Fabia, Toyota Yaris, Dacia Duster, Opel Astra i Hyundai Tucson. Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu za granicę? Poniższa tabela pokazuje składki dla tych modeli z uwzględnieniem AC z ochroną w Europie. W zależności od modelu samochodu jego właściciel musiałby dopłacić za autocasco od około 400 zł do 700 zł.

Model
samochodu
Parametry
samochodu
Firma
ubezpieczeniowa
Cena pakietu
bez AC
Cena najtańszego
pakietu z AC
w Europie
Skoda Fabia2019, benzyna,
999 cm3
LINK4705,88 zł1134,64 zł
Toyota Yaris2019, benzyna,
998 cm3
Aviva628 zł1314 zł
Dacia Duster2019, benzyna,
1333 cm3
LINK4897,19 zł1561,40 zł
Opel Astra2019, benzyna,
1364 cm3
LINK4784,74 zł1363,73 zł
Hyundai Tucson2019, benzyna,
1591 cm3
LINK4942,27 zł1675,27 zł
Właściciel samochodu: 40-letni wrocławianin, prawo jazdy od 15 lat, brak szkód. Przykładowa kalkulacja na Mubi.pl z 8.01.2020.
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczyciele podają w OWU AC listy krajów, w których ochrona jest aktywna.
  • Autocasco za granicą nie obejmuje najczęściej szkód kradzieżowych w Rosji, Mołdawii, na Ukrainie, Białorusi. Niektórzy ubezpieczyciele jeszcze bardziej ograniczają ochronę finansową klientów podróżujących do tych krajów. Przykładowo: AC, NNW i assistance Aviva w ogóle nie działają w Rosji, Uniqa nie wypłaci odszkodowania za pożar lub wybuch samochodu, Wiener nie obejmuje ochroną uszkodzeń pojazdu przez osoby trzecie.
  • Wyjątkowo MTU i You Can Drive wymagają udziału własnego w wysokości 1000 zł w niektórych szkodach z AC na Białorusi, Ukrainie, w Rosji i Mołdawii. Benefia wyłącza spod odpowiedzialności część szkód również w Albanii.
  • Po opłaceniu dodatkowej składki jest możliwe aktywowanie AC kradzieżowego w wymienionych krajach.
  • Aby wybrać ubezpieczenie AC za granicę, sprawdź, czy obejmuje m.in. uszkodzenie pojazdu przez zwierzęta poza zderzeniami z nimi, szkody wyrządzone przez siły natury, akty wandalizmu, np. rozbicie szyb i przebicie opon. Poznaj zasady likwidacji szkody za granicą, a szczególnie warunki naprawy samochodu poza Polską – limity i reguły zwrotu poniesionych kosztów.
  • AC all risks za granicę jest najdroższą opcją. Jedną z tańszych – smart casco, które chroni na wypadek ściśle określonych zdarzeń. Pakiet z autocasco za granicę może być droższy o około kilkaset złotych od oferty bez AC.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!