Jak wybrać autocasco za granicę? Ile kosztuje i w których krajach obowiązuje?

Chociaż ubezpieczenie AC z ochroną za granicą może obejmować europejską część Rosji, okazuje się, że wiele firm ubezpieczeniowych znacząco ogranicza tę ochronę, wykluczając z niej szkody kradzieżowe na tym terenie. Takie ograniczenie dotyczy również innych krajów. Których? Sprawdź i dowiedz się, jakie są jeszcze inne ograniczenia w AC na podróże zagraniczne i ile kosztuje taka ochrona.

Czy autocasco obowiązuje za granicą?

Ubezpieczenie AC może, ale nie musi obowiązywać za granicą. Zakres ochrony jest zależny od wybranej oferty firmy ubezpieczeniowej. AC może obejmować Europę z całkowitym wykluczeniem dowolnie wybranych krajów lub częściowym ograniczeniem ochrony w niektórych krajach.

Ekspert Mubi radzi:

Ubezpieczenie autocasco obowiązujące w Europie obejmuje ochroną Turcję i Rosję, ale wyłącznie w europejskich częściach. Na przykład OWU komunikacyjne Generali precyzuje, które tereny są uwzględnione w ochronie.

Wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności w AC w Rosji, Mołdawii, na Ukrainie, Białorusi i w innych krajach

Firmy ubezpieczeniowe zastrzegają w OWU AC, że nie odpowiadają za szkody polegające na kradzieży, kradzieży z włamaniem bądź rozboju w wybranych krajach. Najczęściej wymieniane są: Ukraina, Rosja, Mołdawia i Białoruś. Niektórzy ubezpieczyciele nie wyłączają całkowicie ochrony, ale stosują udział własny w wysokości np. 1000 zł. Wyłączenia odpowiedzialności mogą obejmować również akty wandalizmu, pożary, wybuchy.

Firma
ubezpieczeniowa
OfertaKraje objęte
wyłączeniem lub
ograniczeniem odpowiedzialności
Wyłączenie lub
ograniczenie
odpowiedzialności w
wymienionych krajach
LINK4Auto Casco KradzieżoweBiałoruś, Mołdawia, Rosja, UkrainaOchrona nie obejmuje szkód kradzieżowych.
GeneraliAutocascoBiałoruś, Ukraina, europejska część RosjiOchrona nie obejmuje kradzieży pojazdu.
ProamaAutocascoBiałoruś, Ukraina, RosjaOchrona nie obejmuje kradzieży lub jej usiłowania.
UniqaAutocascoBiałoruś, Ukraina, Rosja, Mołdawia Ochrona nie obejmuje szkód związanych z kradzieżą pojazdu.
You Can DriveAC Mini, AC Uszkodzenie i Kradzież Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina Obowiązkowy udział własny (1000 zł) we wszystkich szkodach poza powstałymi w wyniku zderzenia się pojazdów lub zetknięcia się pojazdu z osobami, przedmiotami, zwierzętami z zewnątrz.
BenefiaAutocascoAlbania, Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina Ochrona nie obejmuje kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia. Z odpowiedzialności jest wyłączony także zabór w celu krótkotrwałego użycia.
mtu24.plAC Mini, AC Uszkodzenie i KradzieżBiałoruś, Mołdawia, Rosja, UkrainaObowiązuje udział własny w wysokości 1000 zł we wszystkich szkodach poza powstałymi w wyniku zderzenia się pojazdów lub zetknięcia się pojazdu z osobami, przedmiotami, zwierzętami z zewnątrz pojazdu.
WienerAutocascoBiałoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina Ochrona nie obejmuje szkód powstałych w wyniku kradzieży pojazdu lub jego części, wybuchu, pożaru, uszkodzenia przez osoby trzecie. Istnieje możliwość rozszerzenia ochrony o te ryzyka.
Aktualizacja danych: 9.09.2022.

Ekspert Mubi radzi:

Możesz zapytać firmę ubezpieczeniową, czy obejmie ochroną finansową szkody powstałe w Rosji, Mołdawii, na Ukrainie, itp. po opłaceniu dodatkowej składki.

Jak wybrać ubezpieczenie AC za granicę?

1. Sprawdź zakres terytorialny.

Jeśli firma ubezpieczeniowa deklaruje w opisie autocasco, że obowiązuje w Europie, sprawdź dokładnie w OWU AC, czy na pewno obejmuje wszystkie europejskie kraje.

Przykład

Przewodnik po ubezpieczeniu Mój Samochód Allianz* podaje, że autocasco i ubezpieczenie szyb obowiązuje w Polsce i innych krajach europejskich oprócz Kazachstanu. Ochrona obejmuje szkody powstałe również w Gruzji, europejskiej części Rosji i krajach basenu Morza Śródziemnego, ale z wyjątkiem Libii, Syrii i Algierii.

*Dane aktualne: 9.09.2022.

2. Sprawdź rodzaj sumy ubezpieczenia AC.

Od rodzaju sumy ubezpieczenia zależy, czy wartość szkody będzie liczona od wartości samochodu w dniu zawarcia umowy AC, czy od wartości auta w dniu wypadku.

Ponadto może dochodzić do konsumpcji sumy ubezpieczenia. Artykuł Rodzaje sum ubezpieczenia autocasco przedstawia zalety i wady każdego rozwiązania. Inne będzie opłacalne dla nowego auta, inne dla starego samochodu, który nie traci aż tak szybko na wartości.

3. Sprawdź zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności.

W których krajach ubezpieczyciel chroni Cię na wypadek kradzieży samochodu? Czy szkody wyrządzone przez siły natury lub dzikie zwierzęta, np. przegryzienie kabli, są objęte ubezpieczeniem? Co w przypadku zderzenia ze zwierzęciem, które wyskoczyło nagle na drogę? Czy ochrona obejmuje akty wandalizmu, np. rozbicie szyb i celowe przebicie opon w samochodzie zaparkowanym pod hotelem?

Przykład

Jeśli szukasz ubezpieczenia samochodu terenowego na objazdówkę po Europie, sprawdź, czy autocasco obejmuje szkody powstałe podczas jazd off-roadowych.

4. Sprawdź zasady likwidacji szkody za granicą.

W zależności od wybranego wariantu likwidacji szkody, ubezpieczyciel może wymagać naprawy pojazdu w Polsce. Na szczęście bez względu na wariant możesz naprawić samochód w zakresie, który umożliwia bezpieczną jazdę. Firma ubezpieczeniowa może pozwolić na usprawnienie samochodu na własną rękę za granicą pod warunkiem, że koszt naprawy wyniesie maksymalnie np. 1000 euro. Jeśli wycena mechanika przekroczy limit podany w OWU, musisz zadzwonić do zakładu ubezpieczeń, aby dostać zgodę. W przeciwnym razie ubezpieczyciel mógłby odmówić zwrotu tego kosztu.

Ekspert Mubi radzi:

Przed wyjazdem za granicę wydrukuj kilka kopii oświadczenia sprawcy zdarzenia drogowego. Jest dostępne na stronie PBUK w wersji polsko-angielskiej – wypełnienie tego formularza ułatwi likwidację szkody. Przeczytaj, co robić po kolizji z obcokrajowcem.

Ile kosztuje AC za granicę?

Pakiet ubezpieczeniowy, który zawiera AC z ochroną w Europie, może być o nawet o kilkaset złotych droższy od oferty z AC obowiązującym w Polsce. O tym, jak różnią się ceny ubezpieczeń obowiązujących w Polsce i poza krajem, przeczytasz w artykule: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu używanego za granicą dłużej niż miesiąc? Ceny + wskazówki.

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar z sierpnia 2022 roku klienci indywidualni w Polsce najczęściej rejestrują takie auta, jak Toyota Corolla, Dacia Duster i Toyota Yaris. Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu za granicę? Poniższa tabela pokazuje składki dla tych modeli z uwzględnieniem AC z ochroną w Europie. W zależności od modelu samochodu, jego właściciel musiałby dopłacić za autocasco od około 150 zł do ponad 250 zł.

Model
samochodu
Parametry
samochodu
Firma
ubezpieczeniowa
Cena pakietu
bez AC
Cena najtańszego
pakietu z AC
w Europie
Toyota Corolla2022, benzyna, 1197 cm3Beesafe402,88 zł2 251,40 zł
Dacia Duster2022, benzyna, 1333 cm3TUZ457 zł1745 zł
Toyota Yaris2022, benzyna, 998 cm3Beesafe400 zł1666,15 zł
Właściciel samochodu: 40-letni wrocławianin, prawo jazdy od 15 lat, brak szkód. Przykładowa kalkulacja na Mubi.pl z 9.09.2022.
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczyciele podają w OWU AC listy krajów, w których ochrona jest aktywna.
  • Autocasco za granicą nie obejmuje najczęściej szkód kradzieżowych w Rosji, Mołdawii, na Ukrainie, Białorusi. Niektórzy ubezpieczyciele jeszcze bardziej ograniczają ochronę finansową klientów podróżujących do tych krajów. Przykładowo: Wiener nie obejmuje ochroną uszkodzeń pojazdu przez osoby trzecie.
  • Wyjątkowo mtu24.pl i You Can Drive wymagają udziału własnego w wysokości 1000 zł w niektórych szkodach z AC na Białorusi, Ukrainie, w Rosji i Mołdawii. Benefia wyłącza spod odpowiedzialności część szkód również w Albanii.
  • Po opłaceniu dodatkowej składki jest możliwe aktywowanie AC kradzieżowego w wymienionych krajach.
  • Aby wybrać ubezpieczenie AC za granicę, sprawdź, czy obejmuje m.in. uszkodzenie pojazdu przez zwierzęta poza zderzeniami z nimi, szkody wyrządzone przez siły natury, akty wandalizmu, np. rozbicie szyb i przebicie opon. Poznaj zasady likwidacji szkody za granicą, a szczególnie warunki naprawy samochodu poza Polską – limity i reguły zwrotu poniesionych kosztów.
  • AC all risks za granicę jest najdroższą opcją. Jedną z tańszych – smart casco, które chroni na wypadek ściśle określonych zdarzeń. Pakiet z autocasco za granicę może być droższy o około kilkaset złotych od oferty bez AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o autocasco za granicą

W jakich krajach obowiązuje ubezpieczenie autocasco?

To zależy od firmy ubezpieczeniowej i zakresu Twojej polisy. Nawet jeśli wykupisz AC obowiązujące w całej Europie, powinieneś sprawdzić zapisy OWU dotyczące zakresu terytorialnego. Większość towarzystw ogranicza bowiem ochronę w niektórych krajach (najczęściej chodzi o Białoruś, Mołdawię, Rosję i Ukrainę), zastrzegając, np. że nie obejmuje tam ona kradzieży.

Na co zwracać uwagę, kupując AC na wyjazd za granicę?

Oczywiście w pierwszej kolejności należy sprawdzić zakres terytorialny ubezpieczenia. Następnie zastanów się, jakiego rodzaju ochrony będziesz potrzebować – być może wystarczy AC w wersji mini? Zwróć także koniecznie uwagę na wariant likwidacji szkody i warunki naprawy auta za granicą – jeśli przekroczysz określone koszty, ubezpieczyciel może Ci ich zwrócić.

Czy autocasco na wyjazd za granicę jest droższe od ubezpieczenia krajowego?

Tak, ale różnice w cenach zależą od szczegółowych warunków ubezpieczenia. Im szerszy zakres ochrony za granicą wybierzesz, tym wyższa będzie Twoja składka. Decydując się na AC mini (obejmujące najczęściej tylko szkody całkowite i kradzieżowe), na pewno zapłacisz mniej, niż za ochronę w pełnym zakresie ze stałą i odnawialną sumą ubezpieczenia.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!