Ubezpieczenie AC a akt wandalizmu – jak dostać odszkodowanie?

W przypadku szkody parkingowej lub aktu wandalizmu sprawca zdarzenia może pozostać nieznany. Jeśli naszą pasją jest majsterkowanie w garażu możemy mieć nadzieję, że koszty naprawy będą względnie niskie. Zdecydowana większość z nas woli jednak skorzystać z możliwości, które daje ubezpieczenie autocasco. Jak działa ubezpieczenie AC w przypadku aktu wandalizmu? Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę?

Akt wandalizmu a AC

Co to jest ubezpieczenie autocasco i przed czym mnie chroni?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni przede wszystkim przed skutkami zdarzeń związanych z działaniem sił natury (jak np. pożar, zalanie, grad, huragan, trzęsienie ziemi), a także przy okazji wypadku, kolizji, wandalizmu oraz kradzieży. Na pomoc od ubezpieczyciela możemy liczyć również po zniszczeniu lub zgubieniu dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego), kluczyków czy sterowników pojazdu. Poszczególne towarzystwa proponują również rozwiązanie w postaci tzw. smart casco – ograniczonej wersji autocasco chroniącej wyłącznie przed np. kradzieżą i pożarem.

Czy po akcie wandalizmu dostanę odszkodowanie z AC?

Jeśli ktoś na parkingu oberwie moje lusterko albo rozbije szybę, czy dostanę odszkodowanie? 

Takie pytanie najczęściej słyszę od klientów, chcących poznać zakres ubezpieczenia AC. Wandalizm, który może być ujęty w OWU jako działanie osób trzecich, to właśnie rozmyślne zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu przez osobę trzecią. 

Dlatego zawsze ostrzegam swoich klientów, aby przed zawarciem umowy zapoznali się dokładnie z OWU. Ponieważ AC to ubezpieczenie dobrowolne, każde towarzystwo inaczej definiuje jego zakres. Ważną kwestią są wyłączenia odpowiedzialności odnoszące się do szkód powstałych z powodu np. zamieszek, aktów terroru czy strajków. Aby uniknąć odmowy wypłaty odszkodowania, warto sprawdzić dokładny zakres wybranej oferty, czy też poprosić o pomoc konsultanta.

Przykład

Mieszkający na obrzeżach Warszawy Marcin musiał pilnie udać się do urzędu miasta. Pojechał tam samochodem, który udało mu się zaparkować na ulicy w centrum. Gdy załatwiał swoje sprawy, przez miasto przechodziła manifestacja polityczna, której uczestnicy wywoływali starcia z policją. Pech chciał, że trasa marszu prowadziła ulicą, na której stało auta Marcina. Oberwało ono rzucanymi przez manifestantów kamieniami, w wyniku czego, m.in. straciło szyby. Marcin chciał zlikwidować szkody ze swojego ubezpieczenia AC, ale ku jego zdziwieniu ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, powołując się na zapisy OWU. Okazało się, że ubezpieczenie nie obejmuje szkód powstałych w wyniku rozruchów i zamieszek, więc Marcin musiał sam sfinansować wszystkie naprawy.

Osoba wysiadająca z samochodu obok zarysowała mi drzwi. Przysługuje mi odszkodowanie z OC właściciela drugiego pojazdu czy mojego AC?

W takiej sytuacji wybór należy do Ciebie. Możesz to zgłosić zarówno z ubezpieczenia OC sprawcy, jak i z Twojego AC. Warto jednak mieć świadomość, że każda szkoda zgłoszona z autocasco jest raportowana do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, co może skutkować podwyższeniem składki w następnych latach.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę AC?

Jest 5 najważniejszych warunków, które mają wpływ na otrzymaną wysokość odszkodowania.

  1. Sposób likwidacji szkody – gotówkowy czy bezgotówkowy?

Wybór kosztorysu (metoda gotówkowa) zapewnia Ci przelew świadczenia na konto na podstawie wyceny szkody, którą trzeba naprawić we własnym zakresie w dowolnym warsztacie. Ta opcja często wiąże się z naprawą na częściach zamiennych, co ma też wpływ na finalne odszkodowanie.

W opcji bezgotówkowej ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z warsztatem, z którym współpracuje, tzw. partnerskim, lub warsztatem autoryzowanym (ASO). Niektóre towarzystwa umożliwiają przy zakupie tej opcji korzystanie z kosztorysu, czyli rozliczenie się na własną rękę z ASO lub warsztatem partnerskim, o ile zgłosisz taką preferencję przy pierwszym kontakcie z likwidatorem szkody.

2. Wybór części, z których użyciem będzie przeprowadzana naprawa.

Przy zakupie nowego auta wybór jest oczywisty – części oryginalne, które zapewniają dłuższą gwarancję auta i utrzymanie wyższej wartości rynkowej. Zawsze pozostaje Ci też opcja części zamiennych, czyli części o porównywalnej jakości i niższej cenie.

3. Franszyza redukcyjna (udział własny) i integralna (minimalna wartość szkody).

Zastosowany procentowy lub kwotowy udział własny redukuje sumę odszkodowania. Minimalna wysokość szkody to minimalna wartość szkody, która jest objęta ochroną ubezpieczyciela. Bez obaw, najczęściej to minimalne kwoty w wysokości 300–500 zł. Chodzi o to, by towarzystwo nie musiało zajmować się likwidowaniem szkód o małej wartości, a osoba ubezpieczona nie otrzymywała wyższej składki z powodu szkodowości w kolejnym roku. 

4. Amortyzacja, czyli procentowe zużycie części.

Jest określane na dzień szkody. Dla przykładu – przy amortyzacji w wysokości 65%, w opcji kosztorysowej odszkodowanie z AC zostanie pomniejszone o taką wartość części. Tabele amortyzacji można znaleźć w OWU. Z reguły im starsze auto, tym wyższa amortyzacja, można ją jednak wykupić, aby otrzymać wyższe odszkodowanie. Niestety – wtedy rośnie składka.

Amortyzacja części w AC

Części samochodu zużywają się co roku. Spadek wartości części dostrzegają ubezpieczyciele. Sprawdź, jak amortyzacja części wpływa na odszkodowanie!

Czytaj dalej

5. Suma ubezpieczenia – stała, zmienna, odnawialna czy redukcyjna?

Przy zawieraniu umowy warto upewnić się, że suma ubezpieczenia jest stała i odnawialna. Stała – czyli nie będzie zmieniać się w trakcie umowy (w przypadku zmiennej byłaby uzależniona od aktualnej wartości samochodu), odnawialna – nie będzie pomniejszana o wypłacone odszkodowania za szkody częściowe (tak byłoby w przypadku redukcyjnej).

Każdy z tych aspektów ma wpływ nie tylko na wysokość odszkodowania, które otrzymamy w razie wystąpienia szkody, ale również na cenę składki. Naturalnie można wybierać rozwiązania pośrednie, co też wiele towarzystw umożliwia, aby dobrać zakres ubezpieczenia AC odpowiednio do swoich potrzeb.

CZY WIESZ, ŻE …

Przy wyjeździe za granicę warto też upewnić się, że nasze ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe poza terytorium RP. Niektóre towarzystwa w OWU zaznaczają wyłączenia następstw zdarzeń powstałych w państwach takich, jak Albania, Białoruś, Mołdawia, Rosja czy Ukraina.

Co zrobić, gdy auto zostało uszkodzone przez wandali?

Pierwszy krok to zawsze zawiadomienie policji. Warto też udokumentować powstałą szkodę zdjęciami. Następnie należy zgłosić to do towarzystwa, w którym masz ubezpieczenie AC. Możesz to zrobić telefonicznie bądź uzupełniając formularz na stronie internetowej. Towarzystwa jasno określają czas, jaki masz na zgłoszenie szkody. Jeśli nie dopilnujesz terminu, ubezpieczyciel może uznać, że zwłoka w czasie utrudniła likwidację szkody i może obniżyć odszkodowanie, a w skrajnych przypadkach – nawet odmówić jego wypłaty.

Po dopilnowaniu prawnych obowiązków powinieneś sprawdzić, czy w pobliżu miejsca zdarzenia jest monitoring. Wnioskowanie o zabezpieczenie nagrań może znacząco pomóc w odnalezieniu sprawcy.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC + AC?

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie zawierające autocasco zapłaci 40-letni kierowca z Olsztyna, który ma prawo jazdy od 15 lat i bezszkodową historię jazdy. Jest właścicielem 3-letniej Dacii Duster z silnikiem benzynowym o pojemności 1,3 l. Samochód parkuje na ulicy, dlatego szczególnie zależy mu na ubezpieczeniu AC.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia
mtu24.plOC + AC mini + NNW + Assistance887 zł
WienerOC + AC mini + NNW + Assistance1398 zł
UNIQAOC + AC + Assistance1440 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1451 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance1856 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance1982 zł
BenefiaOC + AC + NNW3760 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (17.09.2024).
PODSUMOWANIE
  • Autocasco chroni Cię przede wszystkim przed zdarzeniami losowymi, kradzieżą i wandalizmem.
  • Wandalizm to umyślne działanie osób trzecich prowadzące do zniszczenia lub uszkodzenia samochodu.
  • Wykupując pełne AC, możesz otrzymać odszkodowanie, gdy dojdzie do szkody parkingowej, a sprawca jest nieznany, np. ktoś rozbije boczne lusterko i ucieknie z miejsca zdarzenia.
  • Przed zawarciem umowy zapoznaj się z OWU – upewnij się, że ubezpieczenie obejmuje zakres, na którym Ci zależy.
  • Pamiętaj o terminach, które Cię obowiązują w przypadku wystąpienia szkody.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie z AC po akcie wandalizmu

Czy dostanę odszkodowanie po zniszczeniu auta przez osoby biorące udział w manifestacjach i pochodach?
Zauważyłem uszkodzenie auta przez wandali dopiero po kilku dniach. Ile mam czasu na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela?
Czy muszę zgłaszać zniszczenie pojazdu przez wandali na policję?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC