Ubezpieczenie AC a akt wandalizmu – jak dostać odszkodowanie?

W przypadku szkody parkingowej lub aktu wandalizmu sprawca szkody może pozostać nieznany. Jeśli naszą pasją jest majsterkowanie w garażu możemy mieć nadzieję, że koszty naprawy będą względnie niskie. Zdecydowana większość z nas woli jednak skorzystać z możliwości, które daje ubezpieczenie autocasco . Jak działa ubezpieczenie AC w przypadku aktu wandalizmu? Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę?

Co to jest ubezpieczenie autocasco i przed czym mnie chroni?

Autocasco chroni przede wszystkim przed skutkami zdarzeń związanych z działaniem sił natury (jak np. pożar, zalanie, grad, huragan, trzęsienie ziemi), wypadku, kolizji, wandalizmu oraz kradzieży. Na pomoc od ubezpieczyciela możemy liczyć również po zniszczeniu lub zgubieniu dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego), kluczyków, sterowników pojazdu. Poszczególne towarzystwa proponują również rozwiązanie w postaci tzw. smart casco – podstawowej wersji autocasco chroniącej wyłącznie przed kradzieżą i pożarem.

Czy po akcie wandalizmu dostanę odszkodowanie z AC?

Jeśli ktoś na parkingu oberwie moje lusterko albo rozbije szybę, czy dostanę odszkodowanie? 

To pytanie które najczęściej słyszę od klientów chcących poznać zakres ubezpieczenia AC. Wandalizm, który może być ujęty w OWU jako działanie osób trzecich to rozmyślne zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu przez osobę trzecią. 

Dlatego zawsze ostrzegam swoich klientów, aby przed zawarciem umowy zapoznali się dokładnie z OWU. Ponieważ AC to ubezpieczenie dobrowolne każde towarzystwo inaczej definiuje jego zakres.  Ważną kwestią są wyłączenia odpowiedzialności odnoszące się do szkód powstałych z powodu np. zamieszek, aktów terroru, strajków. Aby uniknąć odmowy wypłaty odszkodowania, warto sprawdzić dokładny zakres wybranej oferty czy też poprosić o pomoc konsultanta. 

Osoba wysiadająca z samochodu obok zarysowała mi drzwi. Przysługuje mi odszkodowanie z OC właściciela drugiego pojazdu czy mojego AC?

W takiej sytuacji wybór należy do Ciebie. Możesz to zgłosić zarówno z ubezpieczenia OC sprawcy, jak i z Twojego AC. Warto mieć świadomość, że każda szkoda zgłoszona z autocasco jest raportowana do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego co może skutkować podwyższeniem składki w następnych latach.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę AC?

Jest 6 najważniejszych warunków, które mają wpływ na otrzymaną wysokość odszkodowania:

Sposób likwidacji szkody – gotówkowa czy bezgotówkowa?
Wybór kosztorysu zapewnia Ci przelew świadczenia na konto na podstawie wyceny szkody, którą trzeba naprawić we własnym zakresie w dowolnym warsztacie. Ta opcja często wiąże się z naprawą na częściach zamiennych, co ma też wpływ na finalne odszkodowanie.  W opcji bezgotówkowej ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z warsztatem, z którym współpracuje, tzw. partnerskim, lub warsztatem autoryzowanym (ASO). Niektóre towarzystwa umożliwiają przy zakupie tej opcji korzystanie z kosztorysu, czyli rozliczenie się na własną rękę z ASO lub warsztatem partnerskim, o ile zgłosisz taką preferencję przy pierwszym kontakcie z likwidatorem szkody.

Wybór części, z których użyciem będzie przeprowadzana naprawa. Przy zakupie nowego auta wybór jest oczywisty – części oryginalne, które zapewniają dłuższą gwarancję auta i utrzymanie wyższej wartości rynkowej. Zawsze pozostaje Ci też opcja części zamiennych, czyli części o porównywalnej jakości i niższej cenie. 

Franszyza redukcyjna (udział własny) i integralna (minimalna wartość szkody) – zastosowany procentowy lub kwotowy udział własny redukuje sumę odszkodowania. Minimalna wysokość szkody to minimalna wartość szkody, która jest objęta ochroną ubezpieczyciela. Bez obaw, najczęściej to minimalne kwoty w wysokości 300-500zł. W efekcie towarzystwo nie musi zajmować się likwidacją szkody o małej wartości, a osoba ubezpieczona nie otrzymuje wyższej składki z powodu szkodowości w kolejnym roku. 

Amortyzacja części to procentowe zużycie części określane na dzień szkody. Dla przykładu – przy amortyzacji w wysokości 65% w opcji kosztorys odszkodowanie z AC zostanie pomniejszone o taką wartość części. Tabele amortyzacji możemy znaleźć w OWU. Z reguły im starsze auto, tym wyższa amortyzacja, można ją jednak wykupić, aby otrzymać wyższe odszkodowanie. Niestety – wtedy rośnie składka.

miniaturka wpisu
Amortyzacja części w AC

Spadek wartości części pojazdu został dostrzeżony przez ubezpieczycieli, którzy uwzględniają go w kalkulacji składek i sumy odszkodowania.

Przejdź do artykułu

Suma ubezpieczenia. Przy zawieraniu umowy  warto upewnić się, że suma ubezpieczenia jest stała i odnowialna. Stała – czyli nie będzie zmieniać się w trakcie umowy, odnawialna – nie będzie pomniejszana o wypłacone odszkodowania za szkody częściowe.

Każdy z tych aspektów ma wpływ nie tylko na wysokość odszkodowania, które otrzymamy w razie wystąpienia szkody, ale również na cenę składki. Naturalnie można wybierać rozwiązania pośrednie, co też wiele towarzystw umożliwia, aby dobrać zakres ubezpieczenia AC odpowiednio do swoich potrzeb. 

Przy wyjeździe za granicę warto też upewnić się, że nasze ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe poza terytorium RP. Niektóre towarzystwa w OWU zaznaczają wyłączenia następstw zdarzeń powstałych w państwach takich, jak Albania, Białoruś, Mołdawia, Rosja czy Ukraina.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Co zrobić gdy auto zostało uszkodzone przez wandali?

Pierwszy krok to zawsze zawiadomienie policji. Warto też udokumentować powstałą szkodę zdjęciami.
Następnie należy zgłosić to do TU, w którym masz ubezpieczenie AC. Możesz to zrobić telefonicznie bądź uzupełniając formularz na stronie internetowej. Towarzystwa jasno określają czas, który masz na zgłoszenie szkody. Jeśli nie dopilnujesz terminu, ubezpieczyciel może uznać, że zwłoka w czasie utrudniła likwidację szkody i może obniżyć odszkodowanie, a w skrajnych przypadkach – nawet odmówić jego wypłaty. Po dopilnowaniu prawnych obowiązków powinniśmy sprawdzić, czy w pobliżu miejsca zdarzenia jest monitoring. Wnioskowanie o zabezpieczenie nagrań  może znacząco pomóc w odnalezieniu sprawcy.

PODSUMOWANIE
  • Autocasco chroni Cię przede wszystkim przed zdarzeniami losowymi, kradzieżą i wandalizmem.
  • Wandalizm to umyślne działanie osób trzecich prowadzące do zniszczenia lub uszkodzenia samochodu.
  • Wykupując pełne AC, możesz otrzymać odszkodowanie, gdy dojdzie do szkody parkingowej, a sprawca jest nieznany, np. ktoś rozbije boczne lusterko i ucieknie z miejsca zdarzenia.
  • Przed zawarciem umowy zapoznaj się z OWU – upewnij się, że ubezpieczenie obejmuje zakres na którym Ci zależy.
  • Pamiętaj o terminach, które Cię obowiązują w przypadku wystąpienia szkody.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!