Ubezpieczenie podróżne w Polsce – ochrona na czas krajowego wyjazdu

O zaletach krajowego podróżowania nie trzeba już nikomu przypominać. Góry, morze, jeziora – Polska ma bardzo dużo do zaoferowania turystom, którzy chętnie korzystają z jej uroków. Nawet podczas takiego wyjazdu może jednak dojść do nieszczęścia, dlatego warto wcześniej pamiętać o tym, by zabezpieczyć się na każdy nieprzewidziany wypadek.

ubezpieczenie na wyjazd w Polsce

W kraju czy za granicą – ubezpieczenie turystyczne to niezbędnik przed każdym wyjazdem

W przypadku wyjazdu za granicę sprawa jest jasna. Jesteś daleko od domu, w obcym kraju, nie znając języka – w razie jakiegokolwiek niefortunnego zdarzenia możesz mieć poważne problemy, zatem zakup ubezpieczenia turystycznego powinien być koniecznością. Niestety wielu podróżnych podchodzi do sprawy zupełnie inaczej, wybierając się na wycieczkę krajową. Przecież jestem u siebie, co może się stać?

Otóż stać może się dokładnie to samo, co za granicą. Wypadek lub choroba, przez którą wylądujesz w szpitalu. Nieszczęśliwe zdarzenie, w wyniku którego z Twojej winy ucierpi ktoś inny. Uszkodzony lub skradziony bagaż. Nie, takie rzeczy wcale nie dzieją się tylko za granicą i lepiej być na nie przygotowanym, niż później dziwić się konsekwencjom.

A te mogą być naprawdę uciążliwe, bo choć znajdując się w kraju, mamy oczywiście dostęp do publicznej służby zdrowia i na pewno łatwiej jest o organizację różnego rodzaju pomocy, to nie znaczy, że nie poniesiemy żadnych kosztów. Choćby zakup leków czy rehabilitacja po doznanym na wyjeździe urazie mogą stanowić spory wydatek, nie wspominając o innego rodzaju przykrych sytuacjach czy nawet braku jakiejkolwiek rekompensaty za stracony urlop.

Pamiętaj więc, że wypadki zdarzają się wszędzie i pozostając w kraju, bynajmniej nie jesteś na nie uodporniony. Przynajmniej dopóki nie zakupisz odpowiedniej polisy turystycznej, która zagwarantuje Ci m.in. wsparcie finansowe podczas leczenia czy wypłatę odszkodowania po wypadku.

Co przede wszystkim obejmuje ubezpieczenie podróżne na terenie Polski?

W przeciwieństwie np. do ubezpieczenia na podróż po Europie, polisa na wyjazd krajowy skupia się na nieco innych elementach. Największy koszt ochrony za granicą generują wszak koszty leczenia, które są często wielokrotnie wyższe niż w Polsce, gdzie ubezpieczony może skorzystać z publicznej służby zdrowia. To sprawia, że w przypadku krajowej polisy najważniejsze jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Na czym polega ochrona NNW? Najprościej rzecz ujmując, ubezpieczone zostaje zdrowie i życie podróżującego (a także jego rodziny lub znajomych), który otrzyma stosowną rekompensatę, jeśli w terminie obowiązywania polisy ulegnie wypadkowi na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Wysokość odszkodowania zależy nie tylko od określonej sumy ubezpieczenia, ale też od procentu doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wartości tychże są dokładnie określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Cała kwota zostanie wypłacona krewnym ubezpieczonego w razie jego śmierci.

CZY WIESZ, ŻE …

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe (np. Generali) rozszerzają zakres terytorialny obowiązywania ubezpieczenia o pas przygraniczny (do 50 km od polskiej granicy).

Czemu warto zadbać o takie ubezpieczenie w podróży krajowej? Wyobraź sobie, że podczas wyjazdu złamałeś nogę. Trafiłeś do szpitala, gdzie udzielono Ci pomocy, ale też uprzedzono, że powrót do pełni sprawności będzie wymagał dość długiej rehabilitacji. Mając wykupioną polisę, koszty rehabilitacji będziesz mógł opłacić z otrzymanego odszkodowania. Ubezpieczenie może też pokryć wydatek poniesiony na skorzystanie z prywatnej opieki medycznej czy zakup leków.

NNW to nie wszystko – co jeszcze może znaleźć się w ubezpieczeniu podróży po Polsce?

Zdrowie to podstawowa sprawa, więc również w ubezpieczeniu turystycznym jego ochrona jest oczywiście najważniejsza. Na niej się jednak nie kończy, ponieważ polisa na podróż po Polsce może zawierać też inne elementy, którym się teraz przyjrzymy.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Nie mylić z OC samochodu! Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w podróży dotyczy sytuacji, w których osoba trzecia zostanie poszkodowana w wyniku nieumyślnego działania ubezpieczonego. Poniesiona szkoda może być osobowa lub rzeczowa – odpowiedzialność ubezpieczyciela sprawia, że to on zajmie się pokryciem kosztów odszkodowania.

Przykład

Marcin i Ewa postanowili spędzić urlop z dwójką małych dzieci nad polskim morzem. Pech chciał, że gdy któregoś dnia wychodzili z hotelu, ich 5-letni syn Adaś wpadł przypadkiem na innego gościa. Ten stracił równowagę i upadł, rozbijając przy tym swój drogi aparat cyfrowy, za który teraz domaga się wysokiego odszkodowania. Czy Marcin będzie musiał pokryć jego koszty? Nie, ponieważ przed wyjazdem wykupił ubezpieczenie turystyczne dla całej rodziny. Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel wypłaci zatem poszkodowanemu należne pieniądze.

Ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa

NNW zapewnia ubezpieczonemu odszkodowanie po wypadku, ale niekoniecznie musi obejmować wszystkie koszty związane z jego leczeniem. Dodatkowa opcja w polisie zapewni pokrycie wydatków związanych m.in. z zabiegami, które nie są refundowane przez NFZ.

Nad ubezpieczeniem kosztów ratownictwa powinni się zastanowić szczególnie turyści wybierający się w góry. W Polsce pomoc ratowników górskich jest wprawdzie bezpłatna, ale wystarczy, że do wypadku dojdzie np. po słowackiej stronie Tatr, a za akcję ratowniczą przyjdzie słono zapłacić.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu

Nad tą opcją powinieneś się zastanowić zwłaszcza, jeśli zamierzasz spędzić aktywny urlop, a w tym celu zabierasz ze sobą swój własny sprzęt, np. deskę surfingową, rower czy narty. Pamiętaj, że tego rodzaju ekwipunek nie zalicza się do standardowego bagażu, dlatego ubezpieczyciele oferują osobne polisy na wypadek jego zgubienia, uszkodzenia lub kradzieży.

UWAGA!

Kupując ochronę bagażu podróżnego, w którym znajdą się wartościowe rzeczy (np. sprzęt komputerowy), zwróć szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia. Pamiętaj, że niektóre firmy zastrzegają w umowie, jaka może być maksymalna wartość ubezpieczonej rzeczy.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży

Zarezerwowałeś i opłaciłeś już hotel, lecz tuż przed wyjazdem zachorowałeś i nie dasz rady pojechać? A może w trakcie urlopu dotarła do Ciebie informacja o śmierci kogoś bliskiego i musisz przerwać pobyt? Przed lub podczas podróży może dojść do różnego rodzaju sytuacji, które sprawią, że będziesz zmuszony np. zwrócić kupione bilety, czy odwołać zaplanowany nocleg. Część kosztów pewnie zostanie Ci zwrócona, ale część nie – tę może pokryć ubezpieczyciel, jeśli wykupisz odpowiednią polisę na wypadek rezygnacji z podróży.

Assistance w podróży

Zakres pomocy oferowanej w ramach dodatkowego ubezpieczenia assistance może być bardzo szeroki. Od informacji udzielanych w całodobowym centrum telefonicznym, przez organizację transportu medycznego, po pokrycie kosztów zakwaterowania osoby towarzyszącej lub niepełnoletnich dzieci.

Ubezpieczenie ryzyka związanego z uprawianiem sportu

Aktywny wypoczynek wiąże się z większym ryzykiem odniesienia kontuzji czy innego uszczerbku na zdrowiu oraz spowodowania wypadku. Gdy więc zamierzasz spędzać urlop w ten sposób, koniecznie zwróć uwagę na rozszerzenia ochrony, jakie oferuje Twój ubezpieczyciel. Wśród najpopularniejszych znajdują się m.in. zawodowe uprawianie sportów, uprawianie sportów wysokiego ryzyka czy ekstremalnych – pamiętaj, że każda firma może definiować je w OWU nieco inaczej.

Jakie są wyłączenia i ograniczenia ochrony w ubezpieczeniu podróżnym po Polsce?

Jak widać, oferta ubezpieczeniowa na podróż krajową jest naprawdę szeroka i nie musi ograniczać się do podstawowej ochrony. Wybierając polisę, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom, musisz jednak pamiętać, że nigdy nie będzie tak, że ubezpieczyciel zapewni Ci ochronę w absolutnie każdej sytuacji.

Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają w OWU sytuacje, w których ubezpieczony straci prawo do pomocy i uzyskania odszkodowania. Zwykle zalicza się do nich szkody powstałe na skutek:

 • rażącego niedbalstwa lub umyślnego działania ubezpieczonego,
 • znajdowania się ubezpieczonego pod wpływem środków odurzających lub alkoholu,
 • choroby psychicznej,
 • działań wojennych,
 • klęsk żywiołowych,
 • epidemii i pandemii.

Kupując ubezpieczenie, pamiętaj zatem, by dokładnie zapoznać się z jego warunkami, a także dopełnić obowiązków, które leżą po stronie ubezpieczonego. Bez tego może się okazać, że ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty odszkodowania i wszystkie koszty będziesz musiał ponieść samodzielnie.

Ubezpieczenie podróżne w Polsce – czy to się opłaca?

Zakup ubezpieczenia turystycznego podczas podróży po Polsce nie jest oczywiście obowiązkowy. Decyzja o kupnie określonego rodzaju polisy zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich potrzeb, nic zatem nie stoi na przeszkodzie, byś w ogóle zrezygnował z ochrony. Ale czy to się opłaca?

Pamiętaj, że nawet podstawowa ochrona może okazać się wybawieniem, gdy dojdzie do wypadku, którego nie mogłeś w żaden sposób przewidzieć. Wydając nawet kilka złotych (ubezpieczenie krajowe jest zwykle tańsze od zagranicznego), możesz zatem uchronić się przed znacznie większymi kosztami, jakie poniósłbyś z własnej kieszeni w razie braku polisy. Sprawdźmy ceny ubezpieczenia w wybranych firmach na tygodniowy krajowy wyjazd dla jednej dorosłej osoby. 

Towarzystwo ubezpieczeńCena polisy turystycznej na podróż po PolsceZakres ochrony i sumy ubezpieczenia
Proama11,00 złNNW: 20 000 zł
Generali16,00 złNNW: 30 000 zł,
OC: 20 000 zł
Proama22,00 złNNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł
SIGNAL IDUNA23,10 złNNW: 10 000 zł,
OC: 20 000 zł
SIGNAL IDUNA27,79 złNNW: 10 000 zł,
OC: 120 000 zł
Generali51,00 złNNW: 60 000 zł,
OC: 150 000 zł,
KL: KL: 5 000 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego Mubi (06.07.2023).

W najtańszej opcji koszt ubezpieczenia to niecałe 1,60 zł za dzień ochrony, w najdroższym – nieco ponad 7 zł. Nad tak nieznacznym wydatkiem warto się więc zastanowić, nawet jeśli wybierasz się na krótki wyjazd, podczas którego nie planujesz niczego niezwykłego. Standardowy urlop nie stwarza wielkiego ryzyka, ale gdybyś doznał w jego trakcie jakiegoś wypadku, szybko doceniłbyś pieniądze wydane na NNW, pokrycie kosztów leczenia czy rehabilitacji. Może lepiej nie sprawdzać na własnej skórze, co by było, gdybyś jednak zrezygnował z ubezpieczenia?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie podróżne w Polsce

Czy podróżując po Polsce, trzeba mieć wykupione ubezpieczenie podróżne?
Jakie ubezpieczenie warto kupić, wyjeżdżając w polskie góry?
Kiedy ubezpieczenie nie zadziała?
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie turystyczne można wykupić zarówno na podróż zagraniczną, jak i krajową.
 • Ochrona ubezpieczeniowa podczas podróży po Polsce obejmuje przede wszystkim ubezpieczenie NNW. W jego ramach otrzymasz odszkodowanie za wypadek, do jakiego doszło w trakcie wyjazdu, w wysokości proporcjonalnej do doznanego uszczerbku na zdrowiu.
 • Ponadto ubezpieczenie podróżne na terenie Polski może obejmować OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie akcji ratowniczej, sprzętu sportowego czy kosztów odwołania wyjazdu.
 • Wybierając polisę ubezpieczenia turystycznego, zwróć uwagę na zawarte w niej wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności, a także dodatkowo płatne opcje.
Źródła:
 • https://www.signal-iduna.pl/ubezpieczenia/nnw/
 • https://www.generali.pl/dla-ciebie/majatek/podroze-po-polsce
 • https://www.warta.pl/ubezpieczenie-turystyczne-polska/
 • https://www.uniqa.pl/ubezpieczenie-turystyczne-polska/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!