Jakie ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie warto kupić?

Mając do wyboru darmowy EKUZ lub płatne ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w słowackie Tatry, niektórzy narciarze, snowboarderzy czy górołazi wstrzymują się od zakupu ubezpieczenia podróżnego. Słusznie? Nie! Po pierwsze – EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia górskiego na Słowację. Po drugie – jego koszt jest niski w porównaniu do odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela. Jej limit może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych! Dowiedz się, jakie ubezpieczenie warto mieć w Tatrach Słowackich, aby faktycznie było mocnym wsparciem.

Jaka jest różnica między EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym na wyjazd w Tatry Słowackie?

Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, która przysługuje obywatelom danego kraju. Niestety nie oznacza to, że każde świadczenie zdrowotne jest darmowe. Jeśli obywatele państwa dopłacają do określonych usług medycznych, Ciebie dotyczy ten sam obowiązek, nawet jeśli usługa jest refundowana w 100% w Polsce. To tzw. koszty współpłacenia pacjenta. Nie podlegają zwrotowi przez NFZ. Ponadto zakres świadczeń, który obejmuje EKUZ, jest ograniczony. EKUZ nie obejmuje kosztów akcji ratunkowej na Słowacji!

miniaturka wpisu
Jakie ubezpieczenie w Tatry Polskie warto kupić? Sprawdź, jak się ubezpieczyć przed wyprawą w góry!

Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie w polskie Tatry i dlaczego powinno zawierać ubezpieczenie akcji ratowniczej za granicą.

Przejdź do artykułu

W przypadku wyjazdu w Tatry Słowackie:

 • koszt leczenia stomatologicznego w nagłym przypadku wynosi 2 euro, ponadto pacjent płaci za materiały wykorzystane podczas leczenia;
 • za wizytę w szpitalu płaci się 2 euro bądź 10 euro, chyba że konieczna będzie hospitalizacja pacjenta. Wówczas opłata nie jest pobierana, ale osoba towarzysząca poszkodowanemu w szpitalu płaci 3,30 euro za dzień;
 • obowiązuje zryczałtowana opłata w wysokości 0,17 euro za receptę;
 • niektóre leki na receptę wymagają dopłaty częściowej bądź opłaty w pełnej wysokości;
 • obowiązuje opłata za transport medyczny w wysokości 0,10 euro za kilometr.

EKUZ podczas pobytu na Słowacji nie zapewnia 100% bezpłatnego leczenia po wypadku. NFZ jak najbardziej rekomenduje zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego, które pokrywa koszty niefinansowane w ramach EKUZ.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Przykład

Agnieszka i Tomek wybrali się w Tatry Słowackie na weekend, mając wyłącznie EKUZ. Niestety nie poszczęściło im się z pogodą. Tomek poślizgnął się na głazie i upadł tak nieszczęśliwie, że doszło do urazu szczęki, wybicia dwóch zębów i złamania nadgarstka. Nie dotarliby o własnych siłach z Agnieszką do miasteczka, dlatego wezwali ratowników. Tomek musiał zapłacić zarówno za akcję ratowniczą, jak i część opieki medycznej w związku z m.in. hospitalizacją i opieką stomatologa.

miniaturka wpisu
Czy NFZ pokryje koszty leczenia za granicą?

Wyjeżdżając za granicę warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o niej!

Przejdź do artykułu

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie?

Ubezpieczenie górskie w Tatry Słowackie powinno zawierać minimum:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia,
 • ubezpieczenie NNW,
 • pomoc assistance,
 • ubezpieczenie kosztów akcji górskiej,
 • ubezpieczenie sportowe dla narciarzy i snowboardzistów. 

Must have to ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki nim otrzymasz świadczenie pokrywające koszt usług medycznych i odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

Jakie limity powinny mieć ubezpieczenia KL i NNW w słowackie Tatry?

Wysokość sumy ubezpieczenia NNW to kwestia indywidualna. Im wyższa, tym wyższe odszkodowanie za doznane obrażenia w górach. Im droższy wariant NNW, tym prawdopodobnie też wyższe pozostałe świadczenia, np. za rehabilitację czy niezdolność do pracy. W przypadku ubezpieczenia KL wybierz ofertę z sumą w wysokości minimum 150 000 zł, zwłaszcza jeśli identyczna kwota dotyczy ubezpieczenia kosztów ratownictwa, o którym przeczytasz niżej.

Przyda Ci się także assistance podróżne, które pokrywa m.in.:

 • koszt transportu poszkodowanego ubezpieczonego do szpitala lub miejsca zamieszkania w Polsce, 
 • koszt zakwaterowania osoby towarzyszącej w hotelu podczas hospitalizacji poszkodowanego turysty,
 • koszt opieki i transportu dzieci do domu.

Ekspert Mubi radzi

Jeśli chcesz jeździć na nartach lub snowboardzie w Tatrach Słowackich, musisz wykupić odpowiednie rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego. W zależności od ubezpieczyciela i Twoich planów może być to ryzyko uprawiania sportów zimowych, rekreacyjnych, wysokiego ryzyka bądź ekstremalnych. W przeciwnym razie nie otrzymasz świadczeń po wypadku w trakcie szusowania na nartach lub snowboardzie.

miniaturka wpisu
Ubezpieczenie sportowe na narty i snowboard: Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Włochy >>>

Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie sportowe na narty i snowboard oraz jakimi kosztami są obciążeni polscy turyści za granicą.

Przejdź do artykułu

Ubezpieczenie akcji górskiej w Tatrach Słowackich

Koszt akcji ratowniczej w górach na Słowacji jest w 100% płatny! Poniższa tabela podaje aktualny cennik Górskiego Pogotowia Ratunkowego na Słowacji. Koszt akcji górskiej może wzrosnąć, jeśli konieczne będzie użycie specjalistycznego sprzętu, np. skutera śnieżnego bądź śmigłowca.

Cennik akcji ratowniczej w górach na Słowacji obowiązujący od 1 stycznia 2020 roku

KosztOpis akcji
50 euroLeczenie w placówce Górskiego Pogotowia Ratunkowego.
200 euroLeczenie oraz transport do/z miejsca wypadku na odległość mniejszą niż 3 km, z udziałem maksymalnie 3 ratowników.
400 euroLeczenie oraz transport do/z miejsca wypadku na odległość większą niż 3 km, z udziałem od 4 do 10 ratowników.
20 euroKoszt dodatkowy za każdą osobę i każdą godzinę akcji ratunkowej, jeśli liczba ratowników przewyższa 10. Kwota jest doliczana do powyższych 400 euro.
Aktualizacja: 6.03.2020

Odwiedź artykuł Ubezpieczenie akcji górskiej za granicą. Jak je wybrać? Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za akcję ratowniczą w górach?, aby uzyskać więcej informacji.

Przykład

Wędrujący po Rysach mężczyzna z Polski spadł po słowackiej stronie góry. Nie był ubezpieczony, więc za akcję ratunkową musiał zapłacić z własnej kieszeni. W ten sposób koszt jego górskiej wycieczki wzrósł o kilkaset euro.

Rozszerzenia ubezpieczeń turystycznych, które przydadzą Ci się w Tatrach Słowackich

rozszerzenie ubezpieczenia w tatry słowackie

1. Ubezpieczenie sportów rekreacyjnych, zimowych, wysokiego ryzyka bądź ekstremalnych. Takie kategorie sportów możesz znaleźć w OWU. Przed ubezpieczeniem się na wyjazd w słowackie góry sprawdź, do której kategorii ubezpieczyciel przyporządkował sport, który zamierzasz uprawiać, i wybierz odpowiednie rozszerzenie podstawowej oferty.

miniaturka wpisu
Jazda na nartach i snowboarding poza wyznaczonymi trasami a ubezpieczenie górskie. Czy dostaniesz odszkodowanie po wypadku?

Sprawdź, jak działa ubezpieczenie narciarstwa i snowboardingu poza wytyczonym szlakiem oraz gdzie je kupić.

Przejdź do artykułu

2. Klauzula alkoholowa. Podstawowe ubezpieczenie podróżne nie obejmuje ochroną finansową wypadków, które wydarzyły się w związku ze spożyciem alkoholu u osoby ubezpieczonej. Wyobraź sobie, że wybierasz się na słowacki stok albo na pieszą wyprawę, czując przyjemne ciepło rozchodzące się po ciele dzięki wypitemu wcześniej grzanemu piwku albo winie. Myślisz, że przecież nic się nie stanie. A jednak dzieje się. Chwila nieuwagi, tracisz równowagę i przewracasz się tak pechowo, że łamiesz rękę. Lekarze podczas badania sprawdzają, ile masz alkoholu we krwi. No i okazuje się, że z odszkodowań z KL i NNW nici, bo nie masz klauzuli alkoholowej.

miniaturka wpisu
Alkohol na stoku a ubezpieczenie turystyczne. Jak działa klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu podróżnym?

Co to jest klauzula alkoholowa i jak działa? Kiedy przyszługuje Ci odszkodowanie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Przejdź do artykułu

3. Ubezpieczenie chorób przewlekłych. Przebywanie w górach na Słowacji może być powodem nasilenia się pewnych dolegliwości. Jeśli chorujesz przewlekle, np. na choroby układu krążenia czy astmę, wykup odpowiednie rozszerzenie. Dzięki niemu otrzymasz świadczenie za np. pobyt w szpitalu związany z nasileniem się objawów choroby przewlekłej.

4. Ubezpieczenie sprzętu sportowego. Własnego lub wypożyczonego. Dzięki niemu dostaniesz odszkodowanie, kiedy uszkodzisz nartę, złamiesz kijek, ktoś ukradnie Ci kask narciarski po włamaniu do bagażnika samochodu albo Twój bagaż z drogą odzieżą sportową zaginie po przekazaniu w ręce profesjonalnego przewoźnika. W przypadku wypożyczonego sprzętu ubezpieczenie będzie Cię chronić finansowo na Słowacji, jeśli uszkodzisz akcesoria z własnej winy. Wtedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie firmie wypożyczającej sprzęt narciarski – oczywiście do kwoty określonej w OWU.

miniaturka wpisu
Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie sprzętu sportowego, jak działa i jak wybrać najlepszą opcję.

Przejdź do artykułu

5. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – obejmujące ochroną finansową szkody osobowe i szkody w mieniu wyrządzone osobie trzeciej podczas uprawiania sportu. Dzięki tzw. OC sportowemu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie np. narciarzowi, któremu osoba ubezpieczona uszkodziła odzież sportową, sprzęt lub spowodowała u niego obrażenia ciała wskutek przewrócenia się na stoku.

6. Ubezpieczenie kosztów odwołania noclegu, imprezy turystycznej

Przydatne, jeśli zamiast samodzielnych wyjazdów wybierasz wycieczki zorganizowane. Dzięki temu rozszerzeniu otrzymasz świadczenie pokrywające część lub całość kosztów, których nie zwróci Ci organizator wyprawy w Tatry Słowackie. Jest to możliwe, kiedy np. ucierpisz w nieszczęśliwym wypadku, Twoje dziecko poważnie zachoruje lub wydarzy się inna sytuacja, wymagająca Twojej obecności w miejscu zamieszkania.

miniaturka wpisu
Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży

W artykule wyjaśniamy na czym polega ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, w szczególności wskazując, w jakich sytuacjach zapewni Ci ochronę.

Przejdź do artykułu

Aby ubezpieczyć się jak najlepiej w Tatry Słowackie, przeczytaj również, kiedy ubezpieczenie turystyczne nie zadziała.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne w Tatrach Słowackich

Czy EKUZ wystarczy na wyjazd w Tatry Słowackie?
Nie! EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zapewnia pomoc publicznej służby zdrowia w danym kraju, ale trzeba pamiętać, że nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Te, które są tam dodatkowo płatne, trzeba pokryć z własnej kieszeni, a do takich na Słowacji należą m.in. koszty akcji ratowniczej w górach.
Ile kosztuje akcja ratownicza w górach na Słowacji?
Koszt pomocy udzielonej turyście, któremu przydarzył się wypadek w górach, może wynieść nawet kilka tysięcy euro! Za leczenie w placówce Górskiego Pogotowia Ratunkowego trzeba zapłacić 50 euro, z kolei transport z miejsca wypadku kosztuje od 200 do 400 euro. Skąd biorą się pozostałe koszty? Wydatki wzrastają znacząco, gdy do akcji trzeba wykorzystać specjalistyczny sprzęt w rodzaju skuterów śnieżnych czy śmigłowca.
Na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie?
Przede wszystkim na sumy ubezpieczenia. Im wyższe, tym droższa polisa, ale pamiętaj, że kilkadziesiąt złotych dopłaty to niewielki wydatek w porównaniu z kosztami akcji ratowniczej na Słowacji. Aby zapewnić sobie spokojną głowę podczas wyjazdu, wybierz ubezpieczenie kosztów leczenia na sumę minimum 150 tys. zł. W zależności od Twoich planów, zastanów się też nad wykupieniem odpowiednich rozszerzeń ochrony.
PODSUMOWANIE
 • EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego w Tatrach Słowackich i nie gwarantuje darmowej opieki medycznej. NFZ poleca zakup ubezpieczenia prywatnego i wyszczególnia koszty, które musi ponieść turysta z własnej kieszeni na Słowacji.
 • Suma ubezpieczenia KL na Słowację powinna wynosić minimum 150 000 zł, zwłaszcza jeśli identyczna kwota dotyczy limitu ubezpieczenia akcji ratunkowej. Akcja górska na Słowacji jest w 100% odpłatna! Może wynieść nawet kilka tysięcy euro i więcej, jeśli zostanie użyty specjalistyczny sprzęt, np. śmigłowiec.
 • Wśród rozszerzeń ubezpieczenia turystycznego w Tatry Słowackie dostępne są np. ubezpieczenia sportów zimowych, sprzętu sportowego (własnego i wypożyczonego), chorób przewlekłych, kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, klauzula alkoholowa, OC sportowe.
Oceń artykuł:
73,29
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!