Ubezpieczenie w Tatry Słowackie

Mając do wyboru darmowy EKUZ lub płatne ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w słowackie Tatry, niektórzy narciarze, snowboarderzy czy górołazi wstrzymują się od zakupu ubezpieczenia podróżnego. Słusznie? Nie! Po pierwsze – EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia górskiego na Słowację. Po drugie – jego koszt jest niski w porównaniu do odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela. Jej limit może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych! Dowiedz się, jakie ubezpieczenie warto mieć w Tatrach Słowackich, aby faktycznie było mocnym wsparciem.

ubezpieczenie w Tatry Słowackie

Jaka jest różnica między EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym na wyjazd w Tatry Słowackie?

Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, która przysługuje obywatelom danego kraju. Niestety nie oznacza to, że każde świadczenie zdrowotne jest darmowe. Jeśli obywatele państwa dopłacają do określonych usług medycznych, Ciebie dotyczy ten sam obowiązek, nawet jeśli usługa jest refundowana w 100% w Polsce. To tzw. koszty współpłacenia pacjenta. Nie podlegają zwrotowi przez NFZ. Ponadto zakres świadczeń, który obejmuje EKUZ, jest ograniczony. EKUZ nie uwzględnia kosztów akcji ratunkowej na Słowacji!

W przypadku wyjazdu w Tatry Słowackie:

 • koszt leczenia stomatologicznego w nagłym przypadku wynosi 2 euro, ponadto pacjent płaci za materiały wykorzystane podczas leczenia;
 • za wizytę w szpitalu płaci się 2 euro bądź 10 euro, chyba że konieczna będzie hospitalizacja pacjenta. Wówczas opłata nie jest pobierana, ale osoba towarzysząca poszkodowanemu w szpitalu płaci 3,30 euro za dzień;
 • obowiązuje zryczałtowana opłata w wysokości 0,17 euro za receptę;
 • niektóre leki na receptę wymagają dopłaty częściowej bądź opłaty w pełnej wysokości;
 • obowiązuje opłata za transport medyczny w wysokości 0,10 euro za kilometr.

EKUZ podczas pobytu na Słowacji nie zapewnia 100% bezpłatnego leczenia po wypadku. NFZ jak najbardziej rekomenduje zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego, które pokrywa koszty niefinansowane w ramach EKUZ.

Przykład

Agnieszka i Tomek wybrali się w Tatry Słowackie na weekend, mając wyłącznie EKUZ. Niestety nie poszczęściło im się z pogodą. Tomek poślizgnął się na głazie i upadł tak nieszczęśliwie, że doszło do urazu szczęki, wybicia dwóch zębów i złamania nadgarstka. Nie dotarliby o własnych siłach z Agnieszką do miasteczka, dlatego wezwali ratowników. Tomek musiał zapłacić zarówno za akcję ratowniczą, jak i część opieki medycznej w związku z m.in. hospitalizacją i opieką stomatologa.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie?

Ubezpieczenie górskie w Tatry Słowackie powinno zawierać minimum:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia,
 • ubezpieczenie NNW,
 • pomoc assistance,
 • ubezpieczenie kosztów akcji górskiej,
 • ubezpieczenie sportowe dla narciarzy i snowboardzistów.

Must have to ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki nim otrzymasz świadczenie pokrywające koszt usług medycznych i odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

Jakie limity powinny mieć ubezpieczenia KL i NNW w słowackie Tatry?

Wysokość sumy ubezpieczenia NNW to kwestia indywidualna. Im wyższa, tym wyższe odszkodowanie za doznane obrażenia w górach. Im droższy wariant NNW, tym prawdopodobnie też wyższe pozostałe świadczenia, np. za rehabilitację czy niezdolność do pracy. W przypadku ubezpieczenia KL wybierz ofertę z sumą w wysokości minimum 150 000 zł, zwłaszcza jeśli identyczna kwota dotyczy ubezpieczenia kosztów ratownictwa, o którym przeczytasz niżej.

Przyda Ci się także assistance podróżne, które pokrywa m.in.:

 • koszt transportu poszkodowanego ubezpieczonego do szpitala lub miejsca zamieszkania w Polsce, 
 • koszt zakwaterowania osoby towarzyszącej w hotelu podczas hospitalizacji poszkodowanego turysty,
 • koszt opieki i transportu dzieci do domu.

Ekspert Mubi radzi:

Jeśli chcesz jeździć na nartach lub snowboardzie w Tatrach Słowackich, musisz wykupić odpowiednie rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego. W zależności od ubezpieczyciela i Twoich planów może być to ryzyko uprawiania sportów zimowych, rekreacyjnych, wysokiego ryzyka bądź ekstremalnych. W przeciwnym razie nie otrzymasz świadczeń po wypadku w trakcie szusowania na nartach lub snowboardzie.

Ubezpieczenie akcji górskiej w Tatrach Słowackich

Koszt akcji ratowniczej w górach na Słowacji jest w 100% płatny! Poniższa tabela podaje aktualny cennik Górskiego Pogotowia Ratunkowego na Słowacji. Koszt akcji górskiej może wzrosnąć, jeśli konieczne będzie użycie specjalistycznego sprzętu, np. skutera śnieżnego bądź śmigłowca.

Cennik akcji ratowniczych w Wysokich Tatrach prowadzonych przez słowackie służby znajdziesz tutaj. Warto dodać, że godzina pracy ratownika kosztuje 38,12 euro, a koszt ten może wzrosnąć w zależności do trudności akcji związanych z warunkami pogodowymi.

Odwiedź artykuł Ubezpieczenie akcji górskiej za granicą. Jak je wybrać? Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za akcję ratowniczą w górach?, aby uzyskać więcej informacji.

Przykład

Wędrujący po Rysach mężczyzna z Polski spadł po słowackiej stronie góry. Nie był ubezpieczony, więc za akcję ratunkową musiał zapłacić z własnej kieszeni. W ten sposób koszt jego górskiej wycieczki wzrósł o kilkaset euro.

Rozszerzenia ubezpieczeń turystycznych, które przydadzą Ci się w Tatrach Słowackich

rozszerzenie ubezpieczenia w tatry słowackie

1. Ubezpieczenie sportów rekreacyjnych, zimowych, wysokiego ryzyka bądź ekstremalnych. Takie kategorie sportów możesz znaleźć w OWU. Przed ubezpieczeniem się na wyjazd w słowackie góry sprawdź, do której kategorii ubezpieczyciel przyporządkował sport, który zamierzasz uprawiać, i wybierz odpowiednie rozszerzenie podstawowej oferty.

2. Klauzula alkoholowa. Podstawowe ubezpieczenie podróżne nie obejmuje ochroną finansową wypadków, które wydarzyły się w związku ze spożyciem alkoholu u osoby ubezpieczonej. Wyobraź sobie, że wybierasz się na słowacki stok albo na pieszą wyprawę, czując przyjemne ciepło rozchodzące się po ciele dzięki wypitemu wcześniej grzanemu piwku albo winu. Myślisz, że przecież nic się nie stanie. A jednak dzieje się. Chwila nieuwagi, tracisz równowagę i przewracasz się tak pechowo, że łamiesz rękę. Lekarze podczas badania sprawdzają, ile masz alkoholu we krwi. No i okazuje się, że z odszkodowań z KL i NNW nici, bo nie masz klauzuli alkoholowej.

3. Ubezpieczenie chorób przewlekłych. Przebywanie w górach na Słowacji może być powodem nasilenia się pewnych dolegliwości. Jeśli chorujesz przewlekle, np. na choroby układu krążenia czy astmę, wykup odpowiednie rozszerzenie. Dzięki niemu otrzymasz świadczenie za np. pobyt w szpitalu związany z nasileniem się objawów choroby przewlekłej.

4. Ubezpieczenie sprzętu sportowego. Własnego lub wypożyczonego. Dzięki niemu dostaniesz odszkodowanie, kiedy uszkodzisz nartę, złamiesz kijek, ktoś ukradnie Ci kask narciarski po włamaniu do bagażnika samochodu albo Twój bagaż z drogą odzieżą sportową zaginie po przekazaniu w ręce profesjonalnego przewoźnika. W przypadku wypożyczonego sprzętu ubezpieczenie będzie Cię chronić finansowo na Słowacji, jeśli uszkodzisz akcesoria z własnej winy. Wtedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie firmie wypożyczającej sprzęt narciarski – oczywiście do kwoty określonej w OWU.

5. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – obejmujące ochroną finansową szkody osobowe i szkody w mieniu wyrządzone osobie trzeciej podczas uprawiania sportu. Dzięki tzw. OC sportowemu towarzystwo wypłaci odszkodowanie np. narciarzowi, któremu osoba ubezpieczona uszkodziła odzież sportową, sprzęt lub spowodowała u niego obrażenia ciała wskutek przewrócenia się na stoku.

6. Ubezpieczenie kosztów odwołania noclegu, imprezy turystycznej

Przydatne, jeśli zamiast samodzielnych wyjazdów wybierasz wycieczki zorganizowane. Dzięki temu rozszerzeniu otrzymasz świadczenie pokrywające część lub całość kosztów, których nie zwróci Ci organizator wyprawy w Tatry Słowackie. Jest to możliwe, kiedy np. ucierpisz w nieszczęśliwym wypadku, Twoje dziecko poważnie zachoruje lub wydarzy się inna sytuacja, wymagająca Twojej obecności w miejscu zamieszkania.

Aby ubezpieczyć się jak najlepiej w Tatry Słowackie, przeczytaj również, kiedy ubezpieczenie turystyczne nie zadziała.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie?

Wysokość składki ubezpieczenia turystycznego zależy nie tylko od kierunku, w jakim zmierzamy, ale także od długości pobytu i formy aktywności, jaką planujemy tam praktykować. W poniższej tabeli widać, że koszt polisy na tygodniowy wyjazd w Słowackie Tatry nie jest wysoki. W większości wymienionych tu towarzystw można ją otrzymać już za około 30 zł.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena ubezpieczenia turystycznegoZakres ochrony
mtu24.pl22,00 złKoszty leczenia: 80 000 zł,
Assistance,
OC: 50 000 zł,
ubezpieczenie sportowe,
OC sportowe: 50 000 zł.
SIGNAL IDUNA25,58 złKoszty leczenia: 87 010 zł,
Assistance,
NNW: 15 000 zł,
ubezpieczenie sportowe.
UNIQA29,40 złKoszty leczenia: 250 000 zł,
Assistance,
NNW: 30 000 zł,
ubezpieczenie sportowe.
AXA Partners31,70 złKoszty leczenia: 200 000 zł,
Assistance,
NNW: 20 000 zł,
ubezpieczenie sportowe.
Proama35,00 złKoszty leczenia: 100 000 zł,
Assistance,
ubezpieczenie sportowe,
klauzula alkoholowa,
ubezpieczenie ruchomości domowych – 5 000 zł.
Generali52,00 złKoszty leczenia: 300 000 zł,
Assistance,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł,
ubezpieczenie sportowe,
OC sportowe: 50 000 zł,
klauzula alkoholowa,
ubezpieczenie ruchomości domowych: 5 000 zł.
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (12.01.2024).

Jeśli podczas pobytu w Tatrach Słowackich chciałbyś praktykować narciarstwo lub snowboarding, powinieneś sprawdzić, czy ubezpieczyciel zapewnia taką ochronę. Przykładowo AXA Partners już w podstawowym zakresie polisy turystycznej oferuje ochronę dla narciarzy i snowboardzistów. Niektóre towarzystwa wymagają jednak dokupienia odpowiedniego rozszerzenia. Czy znacząco podnosi ono składkę?

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy bez ubezpieczenia narciarskiegoCena ubezpieczenia z ubezpieczeniem narciarskim
mtu24.pl22,00 zł45,00 zł
SIGNAL IDUNA25,58 zł35,78 zł
UNIQA29,40 zł29,40 zł
AXA Partners31,70 zł31,70 zł
Proama35,00 zł70,00 zł
Generali52,00 zł105,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (12.01.2024).
PODSUMOWANIE
 • EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego w Tatrach Słowackich i nie gwarantuje darmowej opieki medycznej. NFZ poleca zakup ubezpieczenia prywatnego i wyszczególnia koszty, które musi ponieść turysta z własnej kieszeni na Słowacji.
 • Suma ubezpieczenia KL na Słowację powinna wynosić minimum 150 000 zł, zwłaszcza jeśli identyczna kwota dotyczy limitu ubezpieczenia akcji ratunkowej. Akcja górska na Słowacji jest w 100% odpłatna! Może wynieść nawet kilka tysięcy euro i więcej, jeśli zostanie użyty specjalistyczny sprzęt, np. śmigłowiec.
 • Wśród rozszerzeń ubezpieczenia turystycznego w Tatry Słowackie dostępne są np. ubezpieczenia sportów zimowych, sprzętu sportowego (własnego i wypożyczonego), chorób przewlekłych, kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, klauzula alkoholowa, OC sportowe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne w Tatrach Słowackich

Czy EKUZ wystarczy na wyjazd w Tatry Słowackie?
Ile kosztuje akcja ratownicza w górach na Słowacji?
Na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!