Ubezpieczenie w Tatry Słowackie
Spis treści:
Koszty akcji ratowniczej w Tatrach Słowackich pokrywa poszkodowany, więc oprócz EKUZ zdecydowanie zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Polisa podróżna pokrywa również koszty ratownictwa w górach, co może być bardzo przydatne w razie nieszczęśliwego wypadku na słowackim stoku narciarskim lub podczas wyprawy na Łomnicę, Gerlach czy Ganek. Jak wybrać ubezpieczenie w Tatry Słowackie? Co powinno ono zawierać? Ile kosztuje polisa turystyczna? Dowiedz się więcej!
- Ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie jest dobrowolne, ale zalecane.
- Na Słowacji akcje ratownicze są płatne, a wysokość rachunku za pracę pogotowia górskiego zależy od długości akcji, jej skomplikowania, liczby zaangażowanych ratowników i użytego specjalistycznego sprzętu.
- W 2023 roku 19% ratowanych osób przez HZS stanowili Polacy.
- Ubezpieczenie w Tatry Słowackie może zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance (wraz z ratownictwem), NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego.
- W przypadku uprawiania sportów w Tatrach Wysokich należy sprawdzić, czy dana dyscyplina nie wymaga rozszerzenia ochrony o sporty ekstremalne/wysokiego ryzyka.
- Zdobycie najwyższych szczytów Tatr Słowackich, gdzie nie wyznaczono szlaków, wymaga wykupienia rozszerzenia ochrony o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.
- Ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie znajdziesz w porównywarce ubezpieczeń Mubi.
- Cena ubezpieczenia turystycznego w Tatry Słowackie zależy od wybranego wariantu ochrony, sum ubezpieczenia i rozszerzenia o uprawiania narciarstwa czy sportów ekstremalnych.
Czy ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie jest dobrowolne. Przepisy prawa u naszego południowego sąsiada nie wymagają posiadania polisy podczas zdobywania szczytów, uprawiania narciarstwa, innych sportów zimowych czy trekkingu w górach. Nie oznacza to jednak, że rezygnacja z ubezpieczenia to dobry pomysł. Dlaczego?
Słowacja należy do Unii Europejskiej, więc na wyjazd do tego kraju warto wyrobić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten zapewnia jedynie podstawowe i ograniczone wsparcie w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Nie pokrywa jednak kosztów ratownictwa czy transportu medycznego do Polski.
Koszty działania słowackiego pogotowia górskiego (Horská Záchranná Služba) pokrywa poszkodowany. Aby nie płacić setek czy tysięcy euro za akcję ratunkową, trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne, którego elementem jest wsparcie ubezpieczyciela w opłaceniu rachunku za ratownictwo w górach.
Jaki jest koszt ratownictwa górskiego w Tatrach Słowackich?
Od 1 lipca 2006 roku obowiązuje na Słowacji prawo, które zobowiązuje zwrócić koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych na terenach górskich. Z tego obowiązku zwolnione są osoby nieletnie, czyli dzieci, oraz osoby, które nie posiadają zdolności prawnych. Jednak dorośli uprawiający trekking czy narciarstwo muszą liczyć się wysokimi opłatami za pomoc Górskiego Pogotowia Ratunkowego na Słowacji (Horská Záchranná Služba).
Ile trzeba zapłacić za akcję ratowniczą w Tatrach Słowackich? To zależy od liczby ratowników, długości akcji, jej skomplikowania czy użytego sprzętu (np. helikoptera, sprzętu wspinaczkowego, skutera śnieżnego). Podaje się, że akcja może kosztować od 500 do 1000 euro, a w przypadku użycia helikoptera nawet 2000 euro.
Wielogodzinna skomplikowana akcja ratownicza w Tatrach Słowackich z udziałem wielu ratowników i użyciem specjalistycznego sprzętu przeprowadzana w trudnych warunkach może kosztować bardzo dużo. Pomoc polskiemu turyście, który spadł z Rysów po słowackiej stronie została oszacowana na 15 000 euro!
Oto przykładowe stawki i opłaty z cennika HZS oddziału działającego w Tatrach Wysokich (ostatni udostępniony w internecie ważny od 01.11.2023):
- praca ratownika (godzina) – 43,36 euro,
- dodatkowa opłata pracy ratownika za pracę w ekstremalnych warunkach (strome zbocze, lawina) – od 8,38 do 83,75 euro/godzinę (zależy od kategorii zagrożenia),
- transport pojazdem terenowym – 1,34 euro/km,
- transport skuterem śnieżnym – 5,03 euro/km,
- nosze ratownicze – 20 euro/dzień,
- praca helikoptera – koszt według rzeczywistych wydatków.
Do tego należy doliczyć koszty użycia różnego specjalistycznego sprzętu i urządzeń ratowniczych (np. detektory lawinowe, urządzenia do nawigacji GPS). Cennik Horská Záchranná Služba z 11/2023 roku: https://hzs.sk/wp-content/uploads/2023/11/11-2023-cennik-cinnosti.pdf.
W 2023 roku HZS w Tatrach Wysokich przeprowadziła 742 akcje ratunkowe, a TOPR po polskiej stronie udzielił 893 interwencji. W Tatrach Słowackich (mowa o tych Wysokich) zginęło 12 osób, a po polskiej stronie 24. Spośród ratowanych osób przez HZS 19% stanowili Polacy.
Jaki jest zakres ubezpieczenia w Tatry Słowackie?
Ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie oferowane jest w różnych wariantach. Z pewnością będzie ono zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, a także ubezpieczenie ratownictwa, czyli pokrycie kosztów akcji ratowniczej. W rozbudowanym pakiecie znajdziesz również NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego. Pamiętaj również o dopasowaniu ochrony do planowanych aktywności!
Ubezpieczenie akcji ratowniczej w górach
Każde ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wyjazd zawiera ubezpieczenie akcji ratowniczej. Dokładnie jest to jedno ze świadczeń realizowanych w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. W przypadku wypadku w Tatry Słowackie jest ono szczególnie ważne ze względu na obowiązujące w tym kraju przepisy – koszty akcji ratowniczych pokrywa poszkodowany!
Przy wyborze ubezpieczenia w Tatry Słowackie zwróć uwagę, do jakiej kwoty oferowana jest usługa ratownictwa. U części ubezpieczycieli znajdziesz wskazanie “do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia i assisntace”, a u innych niższą kwotę – np. w SINGAL IDUNA jest to 7000 euro (dla KL do 60 000 euro) lub 10 000 euro (dla wszystkich innych).
Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance
Wprawdzie na Słowacji dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) możesz skorzystać z podstawowego i niezbędnego leczenia w publicznych placówkach medycznych na zasadach obowiązujących w tym kraju, ale nie oznacza to w pełni bezpłatnego leczenia. Dodatkowo EKUZ zapewnia tylko ograniczone wsparcie – nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski czy leczenia w prywatnych placówkach medycznych.
Natomiast ubezpieczenie kosztów leczenia zapewni Ci wsparcie ubezpieczyciela w opłaceniu kosztów hospitalizacji, niezbędnych operacji i zabiegów, transportu medycznego, zakupu leków czy konsultacji lekarskich zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach. Natomiast assistance to gwarancja wielu usług – transport, zakwaterowania czy pomoc informacyjna.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
Ubezpieczenie NNW chroni podróżnego, któremu przydarzył się nieszczęśliwy wypadek. W wysokich górach, a takimi są Tatry Słowackie, łatwiej o takie niefortunne zdarzenie, którego skutkiem jest trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć turysty. Na jak wysokie odszkodowanie z NNW możesz liczyć?
Wysokość świadczenia NNW zależy od sumy ubezpieczenia oraz stopnia uszczerbku na zdrowiu, a więc rodzaju uszkodzenia ciała. W OWU ubezpieczyciele zamieszczają specjalne tabele, w których dokładnie określają rodzaje uszkodzenia ciała i przypisane do nich stopnie uszczerbku na zdrowiu.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Kolejnym popularnym ubezpieczeniem w pakiecie polisy turystycznej jest OC w życiu prywatnym. Sprawdzi się ono, gdy podróżny spowoduje szkodę rzeczową lub osobową podczas wykonywania czynności życiowych, np. stłucze szybę w hotelu lub uszkodzi wyposażenie pokoju. Ochrona OC zadziała również podczas uprawiania niektórych sportów rekreacyjnych. Czy znajduje się w nich również uprawiania narciarstwa i trekkingu w wysokich górach?
To zależy od klasyfikacji sportów przez konkretnego ubezpieczyciela. U jednych narciarstwo i snowboarding po wyznaczonych szlakach to sport amatorski i rekreacyjny. Natomiast inne TU wymagają rozszerzenia ochrony o sporty zimowe czy sporty wysokiego ryzyka. Informacje na ten temat znajdziesz w OWU.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego
W pakiecie ubezpieczenia turystycznego może znaleźć się również ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie sprzętu sportowego. Oba ubezpieczenia zapewnią wsparcie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty przedmiotów objętych ochroną – sprzęt narciarski musi być Twój!
Aby otrzymać ubezpieczenie sprzętu sportowego, może być konieczne wykupienie rozszerzenia ochrony o uprawiania narciarstwa/snowboardingu, sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka lub dodatkowego pakietu – np. Pakiet Zimowy w TU UNIQA.
Uprawianie sportów wysokiego ryzyka/ekstremalnych
Uprawianie sportu w górach – narciarstwo, wspinaczka, speleologia czy trekking – mogą wymagać rozszerzenia ochrony o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Część ubezpieczycieli wprowadza również kategorię sportów zimowych. Czy w przypadku nieszczęśliwego wypadku w Tatry Słowackie trzeba rozszerzyć ochronę?
To zależy! Większość ubezpieczyciele uważa trekking do wysokości 3000 m n.p.m. za aktywność rekreacyjną, więc nie wymagającą oni rozszerzenia ochrony Najwyższy szczyt Gerlach liczy 2655 m n.p.m., ale należy pamiętać, że amatorski trekking dotyczy zazwyczaj poruszania się po wyznaczonych szlakach bez użycia specjalistycznego sprzętu.
W przypadku uprawiania narciarstwa po wyznaczonych trasach część ubezpieczycieli wymaga rozszerzenia ochrony, a część chroni ją w standardowej polisie. Z pewnością uprawiania freerdingu wymaga opłacenia dodatkowej składki, ponieważ to sport ekstremalny. Również wspinaczka wymaga rozszerzenia ubezpieczenia o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne.
Na popularne szczyty w Tatrach Słowackich – np. Gerlach, Ganek, Łomnica, Lodowy – nie prowadzą wyznaczone szlaki, więc potrzebne jest rozszerzenie ochrony o sporty wysokiego ryzyka!
Ile kosztuje ubezpieczenie w Tatry Słowackie?
Ubezpieczenie w Tatry Słowackie możesz kupić w różnych wariantach oraz z rozszerzeniami dopasowani do planowanych aktywności. Ile trzeba zapłacić za taką polisę?
Standardowe ubezpieczenie w Tatry Słowackie
Najpierw warto sprawdzić ceny ubezpieczenia turystycznego w Tatry Słowackie dla osób, które zamierzają spokojnie spędzić wyjazd i tylko przemierzać wyznaczone szlaki. Poniżej znajdziesz oferty standardowych polis na 7 dni dla jednego turysty w wielu 29 lat.
Ubezpieczyciel | Zakres ochrony/sumy ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia w Tatry Słowackie |
---|---|---|
mtu24.pl | Koszty leczenia: 80 000 zł, Ratownictwo: 50 000 zł, OC: 50 000 zł | 22,00 zł |
SIGNAL IDUNA | Koszty leczenia: 126 915 zł, Ratownictwo: 29 613 zł, NNW: 15 000 zł | 27,08 zł |
You Can Drive | Koszty leczenia: 100 000 zł, Ratownictwo: 50 000 zł, OC: 50 000 zł | 29,00 zł |
Proama | Koszty leczenia: 100 000 zł, Ratownictwo: 100 000 zł | 31.00 zł |
UNIQA | Koszty leczenia: 250 000 zł, Ratownictwo: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 32,34 zł |
AXA Partners | Koszty leczenia: 200 000 zł, Ratownictwo: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł | 32,69 zł |
Wiener | Koszty leczenia: 168 520 zł, Ratownictwo: 168 520 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 105 325 zł | 36,00 zł |
Generali | Koszty leczenia: 300 000 zł, Ratownictwo: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 53,00 zł |
ERGO Hestia | Koszty leczenia: 500 000 zł, Ratownictwo: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5 000 zł | 68,00 zł |
Ubezpieczenie narciarskie w Tatry Słowackie
Wiele osób wybiera się na Słowację, by uprawiać narciarstwo. Poniżej znajdziesz przykłady ofert ubezpieczeń rozszerzonych o uprawianie narciarstwa/snowboardu na wyznaczonych trasach. Kalkulacje przeprowadzono dla 29-latki na 7-dniowy wyjazd.
Ubezpieczyciel | Zakres ochrony/sumy ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia narciarskiego w Tatry Słowackie |
---|---|---|
UNIQA | Koszty leczenia: 250 000 zł, Ratownictwo: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 32,34 zł |
Wiener | Koszty leczenia: 168 520 zł, Ratownictwo: 168 520 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 105 325 zł | 36,00 zł |
mtu24.pl | Koszty leczenia: 80 000 zł, Ratownictwo: 50 000 zł, OC: 50 000 zł | 45,00 zł |
SIGNAL IDUNA | Koszty leczenia: 169 220 zł, Ratownictwo: 29 613 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 126 915 zł, Bagaż: 1 000 zł | 54,52 zł |
You Can Drive | Koszty leczenia: 100 000 zł, Ratownictwo: 50 000 zł, OC: 50 000 zł | 60,00 zł |
AXA Partners | Koszty leczenia: 600 000 zł, Ratownictwo: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3 000 zł | 64,12 zł |
Proama | Koszty leczenia: 200 000 zł, Ratownictwo: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł | 89,00 zł |
Generali | Koszty leczenia: 300 000 zł, Ratownictwo: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 105,00 zł |
ERGO Hestia | Koszty leczenia: 500 000 zł, Ratownictwo: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5 000 zł | 188,00 zł |
Gdzie kupić ubezpieczenie w Tatry Słowackie?
Ubezpieczenie w Tatry Słowackie znajdziesz na Mubi, gdzie porównasz oferty od wielu znanych ubezpieczycieli. Wystarczy, że podasz kilka najważniejszych informacji o wyjeździe – w tym okres, liczba podróżnych i ich wiek, cel wyjazdu. Przy każdej propozycji sprawdzisz szczegóły oferty oraz znajdziesz odnośnik do OWU.
Polisę w Tatary Słowackie możesz kupić również już po wyjeździe za granicę. W takiej sytuacji musisz jednak pamiętać o karencji, czyli opóźnionym starcie ochrony ubezpieczeniowej o określony czas – może on wynieść od kilku godzin do kilku dni.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie w Tatry Słowackie
Nie, ubezpieczenie turystyczne jest dobrowolne w Tatrach Słowackich. Natomiast zdecydowanie warto je kupić, ponieważ od 1 lipca 2006 roku akcje ratownicze i poszukiwawcze na Słowacji są w pełni płatne, a ubezpieczenie pokrywa ich koszty. Dodatkowo w pakiecie turystycznym może znaleźć się ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego.
Rachunek za akcję ratunkową i poszukiwawczą w Tatrach Słowackich zależy przede wszystkim od długości akcji, liczby zaangażowanych ratowników oraz użytego specjalistycznego sprzętu. Na całkowity koszt wpływ mają również warunki pogodowe i trudność w dotarciu do poszkodowanego w górach.
EKUZ pokrywa tylko podstawowe i niezbędne koszy leczenia w publicznych placówkach na zasadach obowiązujących na Słowacji, a więc nie zapewnia w pełni darmowego leczenia. Posiadacz Karty nie otrzyma również wsparcia w pokryciu kosztów akcji ratowniczej w górach i transportu medycznego do Polski.
Dołącz do dyskusji