Ubezpieczenie na city break – czy polisa na krótki wyjazd jest konieczna?

Wolny weekend? Po co spędzać go na kanapie, skoro można w tym czasie wyskoczyć choćby do jednej z europejskich stolic? Z uroków krótkiego wypadu w ramach city breaku korzysta coraz więcej polskich turystów – nie wszyscy wiedzą jednak, że nawet na niedługą podróż można i warto się ubezpieczyć.

City break, czyli krótki urlop dla każdego

Porządny wypoczynek to tylko taki minimum tygodniowy, oczywiście w środku lata i najlepiej w jakimś turystycznym raju – tego typu myślenie to dziś już zdecydowanie przeżytek. Wypocząć można bowiem inaczej, także poza sezonem i wykorzystując do tego zwykły weekend, bez marnowania cennego urlopu.

Właśnie na takiej idei zasadza się city break, czyli krótki, zwykle dwu- lub trzydniowy wyjazd, organizowany często bez pośrednictwa biura podróży, czasami bardzo spontanicznie. Jego celem może być np. typowo turystyczne zwiedzanie i poznawanie atrakcji dużego miasta, ale równie dobrze można się wybrać na zakupy, koncert czy poimprezować. W gruncie rzeczy podróżujących ogranicza tylko ich wyobraźnia, bo znalezienie transportu czy noclegu to żaden problem.

Dokąd i jak wybrać się na city break?

Jak sama nazwa wskazuje, city break z założenia powinien być wyjazdem do miasta i tak też najczęściej się go opisuje. Nie znaczy to oczywiście, że definicji nie można rozszerzyć – nikt nie broni przecież wykorzystać weekendu choćby na plażowanie na Majorce. Tak naprawdę można więc tym mianem określić każdy krótki urlop, niezależnie od miejsca i sposobu jego spędzania.

Największym zainteresowaniem wśród podróżujących cieszą się jednak wycieczki do popularnych europejskich miast. Londyn, Paryż, Barcelona, Rzym, Wenecja, Mediolan, Budapeszt, Wiedeń – przykłady można mnożyć, wymieniając również mniejsze i nie tak oczywiste ośrodki, choćby Bari. O ile tylko do danego miejsca istnieje połączenie lotnicze z Polski, najlepiej obsługiwane przez tanie linie oferujące bilety nawet za kilkadziesiąt złotych, od razu staje się ono atrakcyjnym celem krótkiej wyprawy.

Czy weekendowe podróżowanie się opłaca?

Na city break można jednak wybrać się również w inny sposób – własnym samochodem lub autobusem. Wówczas najpopularniejsze kierunki to położone w niewielkiej odległości od polskich granic Praga czy Berlin, do których można się dostać już za ok. 100-200 zł. To natomiast w połączeniu z niskimi kosztami noclegu (pokój dla jednej osoby na 2 noce w Pradze – od 150 zł, w Berlinie – od 200 zł*) sprawia, że cały wyjazd może być bardzo przystępny cenowo.

*stawki za portalem booking.com (dostęp: 19.10.2020)

Nic więc dziwnego, że chętnych na tego typu wyjazdu przybywa. Oczywiście koszty zależą zarówno od celu podróży, jak i sposobu organizacji (wyjazd zorganizowany na ostatnią chwilę to znacznie większy wydatek niż taki zaplanowany kilka miesięcy wcześniej), ale ostatecznie i tak są one niższe niż w przypadku dłuższego wyjazdu. Zwłaszcza jeśli wybierzesz się poza sezonem, co nie stanowi dziś przecież żadnego problemu. Na dobrą sprawę krótkich urlopów można sobie więc urządzić w ciągu roku nawet kilka, poznając w ten sposób różne zakątki Europy, a nawet świata.

Wyjeżdżasz na weekend? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Snując plany kolejnych weekendowych wypadów za granicę, nie powinieneś jednak zapominać, że nawet do najkrótszej podróży trzeba się odpowiednio przygotować. I nie mamy tu bynajmniej na myśli spakowania dodatkowych ubrań – aby city break był naprawdę beztroskim wyjazdem, trzeba się przed nim ubezpieczyć.

Ktoś może teraz zapytać: „Po co mi ubezpieczenie na weekend? Przecież to tak niewiele, że nic nie zdąży się stać!”. Rzecz w tym, że długość wyjazdu nie ma najmniejszego znaczenia. Czy to 2 tygodnie, czy 2 dni, cudowny urlop może się momentalnie zamienić w prawdziwy problem, gdy przydarzy się jakiegoś rodzaju nieszczęście. Wypadek, choroba czy kradzież nie wybierają, mogąc trafić się każdemu i o każdej porze. Czy nie lepiej zawczasu się zabezpieczyć?

Zdecydowanie tak, ponieważ koszt polisy ubezpieczeniowej na krótki wyjazd jest wręcz śmiesznie niski w porównaniu do kwot, jakie trzeba by wydać, gdyby rzeczywiście doszło do jakiegoś nieszczęścia. Kilkadziesiąt złotych za spokojną głowę to naprawdę niewiele i lepiej na tym wydatku nie oszczędzać, bo można o wiele więcej stracić, niż zyskać.

UWAGA!

Jeśli kupujesz polisę na krótki wyjazd, sprawdź koniecznie w OWU, ile wynosi okres karencji. Może się bowiem okazać, że ochrona ubezpieczeniowa zacznie obowiązywać dopiero po lub w trakcie Twojego wyjazdu.

Jakie powinno być ubezpieczenie turystyczne na weekendowy wyjazd?

Zanim zdecydujesz się na zakup polisy na wyjazd, powinieneś jeszcze rozważyć, co dokładnie powinna ona zawierać. Zakres ubezpieczenia może wszak być bardzo różny – zamiast przepłacać za ochronę, której nie potrzebujesz, zastanów się, czego dokładnie będziesz potrzebować. Co warto wziąć przy tym pod uwagę?

1.  Cel podróży

Zostajesz w Europie czy może jednak wybierasz się gdzieś dalej? W zależności od miejsca wyjazdu zmieniają się nie tylko ceny ubezpieczenia, bo musisz pamiętać choćby o tym, że poza Unią Europejską i krajami należącymi do EFTY nie będziesz mógł się posłużyć Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego.

2.  Charakter wyjazdu

Wypoczynek i zwiedzanie, a może uprawianie jakichś nietypowych sportów? W zależności od tego, jak zamierzasz spędzać weekend, powinieneś wybrać podstawowy pakiet ochrony lub rozszerzyć go o odpowiednie dodatki.

3.  Liczba ubezpieczonych

Wyjeżdżasz sam czy z całą rodziną? Ubezpieczyciele naliczają stawki dzienne, czyli płacisz za każdy dzień ochrony wszystkich ubezpieczonych. Pojedynczy turysta może liczyć na weekendową polisę już za kilkanaście złotych, czteroosobowa rodzina zapłaci ok. 100 zł.

4.  Zakres i rodzaj ubezpieczenia

Najważniejsza sprawa, bo to od tego zależy cena całej polisy. Przeglądaj dokładnie oferty różnych towarzystw, najlepiej zaglądając do OWU, gdzie sprawdzisz jakie są warunki i ograniczenia ochrony. Pamiętaj, że im większą ochronę wybierzesz, tym więcej zapłacisz za ubezpieczenie.

Koszty leczenia, NNW i co jeszcze? To musi zawierać ubezpieczenie na weekend

Choć możesz oczywiście zakupić najbardziej rozbudowany, gwarantujący kompleksową ochronę pakiet ubezpieczeń, rzadko zdarza się sytuacja, by ten był naprawdę potrzebny. Owszem, wypadek może się zdarzyć wszędzie, jednak w przypadku krótkiego wyjazdu na zwiedzanie już podstawowy wariant ubezpieczenia turystycznego będzie prawdopodobnie wystarczający.

Co powinno się w nim znaleźć?

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia – gwarantuje pokrycie wydatków poniesionych na hospitalizację i wizyty lekarskie, ale może obejmować także koszty ratownictwa i transportu medycznego do Polski. Trzeba zwracać uwagę na określoną sumę ubezpieczenia, powyżej których kończy się odpowiedzialność ubezpieczyciela. W przypadku standardowej wycieczki w Europie nie powinna ona być mniejsza od 20 tys. euro.
 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje wypłatę odszkodowania stosowną do skali poniesionego uszczerbku na zdrowiu.
 • OC w życiu prywatnym – gwarantuje wypłatę odszkodowania osobom, które poniosły straty rzeczowe lub szkody osobowe w wyniku Twojej działalności.

Co ponadto? Możesz wybrać np. ubezpieczenie bagażu, które ochroni go na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży. Osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi mogą dokupić rozszerzenie chroniące ich na wypadek nasilenia się objawów. Ubezpieczyć można też np. koszty rezygnacji z biletu lotniczego, jak i samą podróż samolotem. Przydać może się także pomoc assistance, gwarantująca dostęp do całodobowej infolinii.

UWAGA!

Pamiętaj, że wydawana bezpłatnie przez NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia dostęp do tylko podstawowej i niezbędnej opieki w ramach publicznej służby zdrowia. Za wszelkie dodatkowe usługi będziesz musiał dopłacić zgodnie ze stawkami obowiązującymi w kraju, w którym przebywasz, chyba że koszty pokryje Twoja polisa.

Ubezpieczenie na city break – ile to kosztuje?

Jak już wiesz, koszt ubezpieczenia zależy od wybranych warunków. Nigdy nie są to jednak kwoty duże i absolutnie nie da się ich porównać z możliwymi wydatkami, jakie poniósłbyś bez zakupionej polisy. Jak kształtują się koszty i warunki standardowego pakietu ubezpieczeniowego w różnych firmach? Sprawdziliśmy to, obliczając stawki na trzydniowy europejski wyjazd dla jednej osoby (stan na dzień 19.10.2020).

Firma Koszt pakietu Suma ubezpieczenia
Aviva 30 złKoszty leczenia i transportu do szpitala – 300 000 zł; NNW – 20 000 zł; OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
Europa 21 zł Koszty leczenia, ratownictwa i transportu – 300 000 zł; NNW – 25 000 zł; OC w życiu prywatnym – 100 000 zł.
PZU 20,25 zł Koszty leczenia – 160 000 zł; NNW – 100 000 zł; OC w życiu prywatnym – 100 000 zł.
Proama 15 zł Koszty leczenia – 100 000 zł; NNW – 20 000 zł; OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
PODSUMOWANIE
 • City break to krótki, zwykle weekendowy wyjazd, na który coraz więcej osób decyduje się zamiast zwykłego urlopu. Popularnymi kierunkami takich podróży są europejskie miasta, m.in. Berlin, Praga, Londyn czy Barcelona.
 • Zaletą city breaku jest niski koszt, na który składa się lot tanimi liniami lub przejazd autokarem oraz jeden lub dwa noclegi.
 • Przed wyjazdem na city break powinno się wykupić ubezpieczenie turystyczne – ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych za polisę dla jednej osoby.
 • Kupując ubezpieczenie, trzeba zwracać uwagę na zapisane w nim sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW czy OC w życiu prywatnym. Im wyższe, tym lepsza ochrona i droższa polisa.

Źródła:

 • https://poradnikurlopowy.pl/city-break-co-to-jest-czy-warto/
 • https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne/
 • https://tueuropa.pl/ubezpieczenia-turystyczne/ubezpieczenie-turystyczne-itravel.htm
 • https://www.proama.pl/ubezpieczenie_podrozy/
 • https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/podroze/ubezpieczenie-wyjazdu-turystycznego
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Studiował prawo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od kilku lat doskonali swoje umiejętności w pracy redaktorskiej. Od dłuższego czasu związany z branżą kulturalną, chętnie nabywa jednak nowych doświadczeń, by dzielić się nimi z czytelnikami za pomocą jasnych i przystępnych tekstów.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!