Ubezpieczenie na city break – czy polisa na krótki wyjazd jest konieczna?

Wolny weekend? Po co spędzać go na kanapie, skoro można w tym czasie wyskoczyć choćby do jednej z europejskich stolic? Z uroków krótkiego wypadu w ramach city breaku korzysta coraz więcej polskich turystów – nie wszyscy wiedzą jednak, że nawet na niedługą podróż można i warto się ubezpieczyć.

ubezpieczenie na city break

City break, czyli krótki urlop dla każdego

Porządny wypoczynek to tylko taki minimum tygodniowy, oczywiście w środku lata i najlepiej w jakimś turystycznym raju – tego typu myślenie to dziś już zdecydowanie przeżytek. Wypocząć można bowiem inaczej, także poza sezonem i wykorzystując do tego zwykły weekend, bez marnowania cennego urlopu.

Właśnie na takiej idei zasadza się city break, czyli krótki, zwykle dwu- lub trzydniowy wyjazd, organizowany często bez pośrednictwa biura podróży, czasami bardzo spontanicznie. Jego celem może być np. typowo turystyczne zwiedzanie i poznawanie atrakcji dużego miasta, ale równie dobrze można się wybrać na zakupy, koncert czy poimprezować. W gruncie rzeczy podróżujących ogranicza tylko ich wyobraźnia, bo znalezienie transportu czy noclegu to żaden problem.

Dokąd i jak wybrać się na city break?

Jak sama nazwa wskazuje, city break z założenia powinien być wyjazdem do miasta i tak też najczęściej się go opisuje. Nie znaczy to oczywiście, że definicji nie można rozszerzyć – nikt nie broni przecież wykorzystać weekendu choćby na plażowanie na Majorce. Tak naprawdę można więc tym mianem określić każdy krótki urlop, niezależnie od miejsca i sposobu jego spędzania.

Największym zainteresowaniem wśród podróżujących cieszą się jednak wycieczki do popularnych europejskich miast. Londyn, Paryż, Barcelona, Rzym, Wenecja, Mediolan, Budapeszt, Wiedeń – przykłady można mnożyć, wymieniając również mniejsze i nie tak oczywiste ośrodki, choćby Bari. O ile tylko do danego miejsca istnieje połączenie lotnicze z Polski, najlepiej obsługiwane przez tanie linie oferujące bilety nawet za kilkadziesiąt złotych, od razu staje się ono atrakcyjnym celem krótkiej wyprawy.

najpopularniejsze miasta na city break

Czy weekendowe podróżowanie się opłaca?

Na city break można jednak wybrać się również w inny sposób – własnym samochodem lub autobusem. Wówczas najpopularniejsze kierunki to położone w niewielkiej odległości od polskich granic Praga czy Berlin, do których można się dostać już za ok. 100-200 zł. To natomiast w połączeniu z niskimi kosztami noclegu (pokój dla jednej osoby na 2 noce w Pradze – od 80 zł, w Berlinie – od 200 zł*) sprawia, że cały wyjazd może być przystępny cenowo.

*stawki za portalem booking.com (dostęp: 14.02.2024)

Nic więc dziwnego, że chętnych na tego typu wyjazdy przybywa. Oczywiście koszty zależą zarówno od celu podróży, jak i sposobu organizacji (wyjazd zorganizowany na ostatnią chwilę to znacznie większy wydatek, niż taki zaplanowany kilka miesięcy wcześniej), ale ostatecznie i tak są one niższe niż w przypadku dłuższego wyjazdu. Zwłaszcza jeśli wybierzesz się poza sezonem, co nie stanowi dziś przecież żadnego problemu. Na dobrą sprawę krótkich urlopów można sobie więc urządzić w ciągu roku nawet kilka, poznając w ten sposób różne zakątki Europy, a nawet świata.

Wyjeżdżasz na weekend? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Snując plany kolejnych weekendowych wypadów za granicę, nie powinieneś jednak zapominać, że nawet do najkrótszej podróży trzeba się odpowiednio przygotować. I nie mamy tu bynajmniej na myśli spakowania dodatkowych ubrań – aby city break był naprawdę beztroskim wyjazdem, trzeba się przed nim ubezpieczyć.

Ktoś może teraz zapytać: “Po co mi ubezpieczenie na weekend? Przecież to tak niewiele, że nic nie zdąży się stać!”. Rzecz w tym, że długość wyjazdu nie ma najmniejszego znaczenia. Czy to 2 tygodnie, czy 2 dni, cudowny urlop może się momentalnie zamienić w prawdziwy problem, gdy przydarzy się jakiegoś rodzaju nieszczęście. Wypadek, choroba czy kradzież nie wybierają, mogąc trafić się każdemu i o każdej porze. Czy nie lepiej zawczasu się zabezpieczyć?

Zdecydowanie tak, ponieważ koszt polisy ubezpieczeniowej na krótki wyjazd jest wręcz śmiesznie niski w porównaniu do kwot, jakie trzeba by wydać, gdyby rzeczywiście doszło do jakiegoś nieszczęścia. Kilkadziesiąt złotych za spokojną głowę to naprawdę niewiele i lepiej na tym wydatku nie oszczędzać, bo można o wiele więcej stracić, niż zyskać.

UWAGA!

Jeśli kupujesz polisę na krótki wyjazd, sprawdź koniecznie w OWU, ile wynosi okres karencji. Może się bowiem okazać, że ochrona ubezpieczeniowa zacznie obowiązywać dopiero po lub w trakcie Twojego wyjazdu.

Jakie powinno być ubezpieczenie turystyczne na weekendowy wyjazd?

Zanim zdecydujesz się na zakup polisy na wyjazd, powinieneś jeszcze rozważyć, co dokładnie powinna ona zawierać. Zakres ubezpieczenia może wszak być bardzo różny – zamiast przepłacać za ochronę, której nie potrzebujesz, zastanów się, co dokładnie może Ci się przydać. Co warto wziąć przy tym pod uwagę?

1.  Cel podróży

Zostajesz w Europie, czy może jednak wybierasz się gdzieś dalej? W zależności od miejsca wyjazdu zmieniają się nie tylko ceny ubezpieczenia, bo musisz pamiętać choćby o tym, że poza Unią Europejską i krajami należącymi do EFTY nie będziesz mógł się posłużyć Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Polisa turystyczna na weekend może kosztować już około 10 zł za cały pobyt. Zatem chyba nie warto z niej rezygnować. Sprawdźmy, czy ubezpieczyciele różnicują składkę ubezpieczeniową w zależności od kraju, do jakiego wybiera się turysta.

MiastoCena polisy turystycznej w Proamie*Cena polisy turystycznej w AXA Partners*Cena polisy turystycznej w Generali*
Londyn12 zł13,58 zł19 zł
Paryż12 zł13,58 zł20 zł
Amsterdam13 zł13,58 zł20 zł
Berlin13 zł13,58 zł20 zł
Budapeszt13 zł13,58 zł20 zł
Madryt13 zł13,58 zł21 zł
Praga14 zł13,58 zł22 zł
Rzym14 zł13,58 zł22 zł
Wiedeń14 zł13,58 zł22 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (14.02.2024).
*Podane ceny są najniższymi zaproponowanymi przez wymienionych ubezpieczycieli.

Jak widać w powyższym zestawieniu, AXA Partners proponuje taką samą – niską – składkę w przypadku każdego z wymienionych miast. W Proamie i Generali ceny mogą się nieco różnić w zależności od celu podróży. Są to jednak minimalne różnice, wynoszące zwykle 1-2 zł więcej lub mniej.

2.  Charakter wyjazdu

Wypoczynek i zwiedzanie, a może uprawianie jakichś nietypowych sportów? W zależności od tego, jak zamierzasz spędzać weekend, powinieneś wybrać podstawowy pakiet ochrony lub rozszerzyć go o odpowiednie dodatki.

CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczenie turystyczne może Cię chronić nie tylko w razie wypadku, ale także gdy sam wyrządzisz szkodę innej osobie, np. potrącisz kogoś podczas przejażdżki na rowerze. Aby uniknąć samodzielnej wypłaty odszkodowania za poniesione z Twojej winy szkody osobowe lub na mieniu, wykup dodatkową ochronę OC w życiu prywatnym.

3.  Liczba ubezpieczonych

Wyjeżdżasz sam czy z całą rodziną? Ubezpieczyciele naliczają stawki dzienne, czyli płacisz za każdy dzień ochrony wszystkich ubezpieczonych. Pojedynczy turysta może liczyć na weekendową polisę już za kilkanaście złotych, czteroosobowa rodzina zapłaci nieco więcej, jednak koszt ubezpieczenia nie zawsze będzie wzrastał proporcjonalnie do liczby osób.

MiastoCena polisy turystycznej w SIGNAL IDUNA dla singlaCena polisy turystycznej w SIGNAL IDUNA dla 4-osobowej rodzinyCena polisy turystycznej w UNIQA dla singlaCena polisy turystycznej w UNIQA dla 4-osobowej rodziny
Londyn10,88 zł39,18 zł12,60 zł45,36 zł
Amsterdam10,88 zł39,18 zł12,60 zł45,36 zł
Berlin10,88 zł39,18 zł12,60 zł45,36 zł
Praga10,88 zł39,18 zł12,60 zł45,36 zł
Rzym10,88 zł39,18 zł12,60 zł45,36 zł
Budapeszt10,88 zł39,18 zł12,60 zł45,36 zł
Madryt10,88 zł39,18 zł12,60 zł45,36 zł
Paryż10,88 zł39,18 zł12,60 zł45,36 zł
Wiedeń10,88 zł39,18 zł12,60 zł45,36 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (14.02.2024).

4.  Zakres i rodzaj ubezpieczenia

Najważniejsza sprawa, bo to od tego zależy cena całej polisy. Przeglądaj dokładnie oferty różnych towarzystw, najlepiej zaglądając do OWU, gdzie sprawdzisz jakie są warunki i ograniczenia ochrony. Pamiętaj, że im większą ochronę wybierzesz, tym więcej zapłacisz za ubezpieczenie.

Koszty leczenia, NNW i co jeszcze? To musi zawierać ubezpieczenie na weekend

Choć możesz oczywiście zakupić najbardziej rozbudowany, gwarantujący kompleksową ochronę pakiet ubezpieczeń, rzadko zdarza się sytuacja, by ten był naprawdę potrzebny. Owszem, wypadek może się zdarzyć wszędzie, jednak w przypadku krótkiego wyjazdu na zwiedzanie już podstawowy wariant ubezpieczenia turystycznego będzie prawdopodobnie wystarczający.

Co powinno się w nim znaleźć?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia – gwarantuje pokrycie wydatków poniesionych na hospitalizację i wizyty lekarskie, ale może obejmować także koszty ratownictwa i transportu medycznego do Polski. Trzeba zwracać uwagę na określoną sumę ubezpieczenia, powyżej której kończy się odpowiedzialność ubezpieczyciela. W przypadku standardowej wycieczki w Europie nie powinna ona być mniejsza od 20 tys. euro.
  • NNW (ubezpieczenie turystyczne) – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje wypłatę odszkodowania stosownego do skali poniesionego uszczerbku na zdrowiu.
  • OC w życiu prywatnym – gwarantuje wypłatę odszkodowania osobom, które poniosły straty rzeczowe lub szkody osobowe w wyniku Twojej działalności.

Ekspert Mubi radzi:

Jeśli planujesz krótki wyjazd samochodem za granicę na narty czy wspinaczkę, to warto wykupić na taką podróż dwa dodatkowe ubezpieczenia. Pierwsze to assistance krótkoterminowe, które zapewni Ci wsparcie w razie awarii, wypadku, a nawet kradzieży pojazdu. Drugie to ubezpieczenie turystyczne z wariantem dodatkowej ochrony podczas uprawiania sportów. Ubezpieczyciele w takim przypadku pytają o rodzaj sportu – amatorski, wysokiego ryzyka, ekstremalny lub wyczynowy.

Co ponadto? Możesz wybrać np. ubezpieczenie bagażu, które ochroni go na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży. Osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi mogą dokupić rozszerzenie chroniące ich na wypadek nasilenia się objawów. Ubezpieczyć można też np. koszty rezygnacji z biletu lotniczego, jak i samą podróż samolotem. Przydać może się także pomoc assistance, gwarantująca m.in. dostęp do całodobowej infolinii.

UWAGA!

Pamiętaj, że wydawana bezpłatnie przez NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia dostęp tylko do podstawowej i niezbędnej opieki w ramach publicznej służby zdrowia. Za wszelkie dodatkowe usługi będziesz musiał dopłacić zgodnie ze stawkami obowiązującymi w kraju, w którym przebywasz, chyba że koszty pokryje Twoja polisa.

Ubezpieczenie na city break – ile to kosztuje?

Jak już wiesz, koszt ubezpieczenia zależy od wybranych warunków. Nigdy nie są to jednak kwoty duże i absolutnie nie da się ich porównać z możliwymi wydatkami, jakie poniósłbyś bez zakupionej polisy. Jak kształtują się koszty i warunki standardowego pakietu ubezpieczeniowego w różnych firmach? Sprawdziliśmy to, obliczając stawki na trzydniowy wyjazd dla jednej osoby do Sztokholmu (stan na dzień 14.02.2024).

FirmaKoszt pakietuSuma ubezpieczenia
SIGNAL IDUNA10,88 złKL – 88 670 zł,
NNW – 15 000 zł
Proama12 złKL – 100 000 zł
UNIQA12,60 złKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
AXA Partners13,58 złKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
Wiener15 złKL – 40 000 euro
NNW – 10 000 zł
OC – 25 000 euro
mtu24.pl16 złKL – 80 000 zł,
OC – 50 000 zł
You Can Drive17 złKL – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł
Generali19 złKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (14.02.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o city break

Jakie ubezpieczenie może się przydać podczas wyjazdu?
Gdzie warto wybrać się na city break?
Ile kosztuje city break?
PODSUMOWANIE
  • City break to krótki, zwykle weekendowy wyjazd, na który coraz więcej osób decyduje się zamiast zwykłego urlopu. Popularnymi kierunkami takich podróży są europejskie miasta, m.in. Berlin, Praga, Londyn czy Barcelona.
  • Zaletą city breaku jest niski koszt, na który składa się lot tanimi liniami lub przejazd autokarem oraz jeden lub dwa noclegi.
  • Przed wyjazdem na city break powinno się wykupić ubezpieczenie turystyczne – ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych za polisę dla jednej osoby.
  • Kupując ubezpieczenie, trzeba zwracać uwagę na zapisane w nim sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW czy OC w życiu prywatnym. Im wyższe, tym lepsza ochrona i droższa polisa.
Źródła:
  • https://tueuropa.pl/ubezpieczenia-turystyczne/ubezpieczenie-turystyczne-itravel.htm
  • https://www.proama.pl/ubezpieczenie_podrozy/
  • https://www.uniqa.pl/ubezpieczenie-turystyczne-swiat-europa/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!