Ubezpieczenie biletu lotniczego

Chcesz wybrać się w podróż, a jednocześnie nie wydać na nią góry pieniędzy? Z pewnością planujesz ją z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W tym czasie wiele może się wydarzyć, a Twoje wycieczkowe plany – zmienić. Zresztą nawet podróże last minute, o których decyzję podejmuje się spontanicznie, nie zawsze dochodzą do skutku. Bez względu na to, czy bilet lotniczy kosztował kilkaset, czy kilka tysięcy złotych, dobrze byłoby mieć szansę na odzyskanie wydanych na nie pieniędzy, gdy Twoje plany się zmienią. Taką możliwość daje ubezpieczenie biletu lotniczego.

ubezpieczenie biletu lotniczego

Po co ubezpiecza się bilet lotniczy?

Zakup ubezpieczenia na wyjazd kojarzy Ci się pewnie z ochroną zdrowia (ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW), ewentualnie z ochroną na wypadek spowodowania szkody innej osobie (OC w życiu prywatnym, OC sportowe). Chociaż są to najważniejsze rodzaje ubezpieczeń, polisę turystyczną możesz rozszerzyć o więcej dodatków. Jednym z nich jest ubezpieczenie biletu lotniczego.

Bilet lotniczy – dokument podróżny wydany przez przewoźnika lotniczego lub w jego imieniu, zawierający warunki umowy przewozu na trasie międzynarodowej, zawiadomienia oraz odcinki dotyczące podróży i pasażera; w przypadku zakupu biletu w formie elektronicznej dokumentem podróży jest potwierdzenie zawierające numer biletu oraz jego cenę.

Źródło: OWU UNIQA – Ubezpieczenie podróży Supertravel

Nawet bilety na tanie loty kosztują zwykle przynajmniej kilkaset złotych. Jeśli życie zweryfikuje Twoje plany i nie będziesz mógł ich wykorzystać, pewnie chciałbyś odzyskać pieniądze, które na nie przeznaczyłeś. Jest to możliwe. Co prawda linie lotnicze nie zawsze zwracają pieniądze za zakupiony bilet, ale stratę może Ci zrekompensować ubezpieczyciel, jeśli wykupisz polisę turystyczną z odpowiednim rozszerzeniem.

Ubezpieczenie biletu lotniczego – co to jest?

Przykład

Pani Milena z ponad 2-miesięcznym wyprzedzeniem kupiła bilety na samolot do Rzymu. Była przekonana, że jej plany wyjazdowe dojdą do skutku, dlatego nie brała pod uwagę zakupu ubezpieczenia biletów lotniczych. Niestety, 3 dni przed podróżą zachorowała na COVID-19. Nie było rady, musiała zrezygnować z wyjazdu i zostać w domu, żeby wyleczyć się i dojść do siebie. Chciała anulować podróż i odzyskać pieniądze za niewykorzystane bilety od przewoźnika. Zwrot biletów był możliwy, ale linie lotnicze pobrały wysoką opłatę za anulowanie rezerwacji. W efekcie zwrot był nieopłacalny.

Ubezpieczenie biletu lotniczego to ochrona, jaką oferują firmy ubezpieczeniowe w ramach polisy turystycznej. Pozwala odzyskać tę część pieniędzy za niewykorzystany bilet na samolot, której nie zwróci przewoźnik. W zależności od towarzystwa ubezpieczenie to jest dostępne w ramach assistance lub ubezpieczenia rezygnacji z podróży.

UWAGA!

Żeby ochrona działała, musisz ją wykupić w określonym czasie od zakupu biletu lotniczego. Przykładowo AXA Partners umożliwia zakup ochrony w ciągu 14 dni od tej transakcji, a jeśli kupujesz bilety na mniej niż 30 dni przed wyjazdem, ubezpieczenie powinieneś zawrzeć w dniu ich nabycia.

AXA Partners, SIGNAL IDUNA, UNIQA – te towarzystwa oferują ubezpieczenie biletu lotniczego

Jeśli zależy Ci na tym, żeby w Twojej polisie turystycznej znalazło się ubezpieczenie biletu lotniczego, dokładnie zapoznaj się z ofertą i ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Tak powinieneś oczywiście postąpić przed zakupem każdej polisy, ale jest to szczególnie ważne w przypadku ubezpieczenia biletu lotniczego. Dlaczego?

 1. Nie każda firma oferuje tego typu zabezpieczenie.
 2. Zakres ochrony w ramach takiej polisy jest bardzo różny.
 3. Każde towarzystwo może oferować ubezpieczenie biletu lotniczego w ramach innego rodzaju ochrony. Zwykle wymagane jest nabycie dodatkowej polisy, więc musisz wiedzieć, czego szukać.

Ubezpieczenie biletu lotniczego znajdziesz m.in. w:

 • AXA Partners,
 • SIGNAL IDUNA,
 • TU Europa.

AXA Partners oferuje tę ochronę w ramach ubezpieczenia rezygnacji z podróży, TU Europa podobnie – w ramach klauzuli ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży zagranicznej , a SIGNAL IDUNA zapewnia zwrot kosztów niewykorzystanego biletu na podstawie assistance. Żeby mieć zapewnioną ochronę, o której tu mowa, w SIGNAL IDUNA musisz wykupić wariant Super ubezpieczenia assistance.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie biletu lotniczego?

Każdy ubezpieczyciel inaczej podchodzi do tematu ubezpieczenia biletu lotniczego – zapewnia ochronę w nieco innych sytuacjach, w ramach innej polisy. Jak to wygląda w wyżej wspomnianych firmach?

Towarzystwo ubezpieczenioweJaki rodzaj ochrony zapewnia ubezpieczenie biletu lotniczego?Jaką ochronę zapewnia towarzystwo?Suma ubezpieczenia
AXA PartnersUbezpieczenie rezygnacji z podróżyZwrot opłaty za bilety na trasach międzynarodowych, jeśli lot obsługują licencjonowane linie lotnicze.Do kwoty uiszczonej za bilety (max 45 000 zł)
SIGNAL IDUNASuper AssistanceZwrot kosztów biletów po upadku linii lotniczej.Do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance
TU EuropaUbezpieczenie kosztów rezygnacji z podróżyZwrot kwoty, którą będziesz musiał wnieść na rzecz przewoźnika, jeśli anulujesz bilet.Do kwoty uiszczonej za bilety (max 35 000 zł)
Źródła: OWU ubezpieczycieli (marzec 2024)

Większość ubezpieczycieli rozumie ubezpieczenie biletu lotniczego jako ochronę na wypadek konieczności anulowania go. Wyjątkiem jest tu SIGNAL IDUNA, która zapewnia ochronę na wypadek bankructwa przewoźnika.

CZY WIESZ, ŻE …

W przeciwieństwie do większości rodzajów ochrony, jaką zapewnia polisa turystyczna, ubezpieczenie biletu lotniczego działa przed rozpoczęciem podróży. Towarzystwa zaznaczają, że ochrona rozpoczyna się w chwili zakupu biletu, a kończy w dniu i o godzinie planowanego wylotu.

W jakich sytuacjach odzyskasz pieniądze za bilet lotniczy?

Nie każda rezygnacja z podróży będzie uprawniała Cię do otrzymania rekompensaty po anulowaniu biletu lotniczego. Tylko w określonych sytuacjach, związanych ze zdarzeniami losowymi, będziesz miał szansę na takie odszkodowanie.

Kiedy możesz ubiegać się o rekompensatę? W OWU AXA Partners znajduje się lista zdarzeń, które do tego uprawniają. Oto niektóre z nich:

 • kiedy nagle zachorujesz i lekarz stwierdzi, że nie wydobrzejesz do dnia wyjazdu,
 • jeśli przed podróżą będziesz uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku, a lekarz stwierdzi, że nie zdążysz dojść do siebie na tyle, aby wyjechać,
 • jeśli ktoś z Twoich bliskich będzie miał wypadek, zachoruje lub umrze,
 • jeśli w wyniku klęski żywiołowej zostanie zniszczone Twoje mienie, a Ty będziesz musiał zostać na miejscu,
 • jeśli na mniej niż 30 dni przed podróżą ktoś ukradnie Ci dokumenty, których potrzebujesz, żeby wyjechać (kradzież należy zgłosić odpowiednim organom i pobrać zaświadczenie),
 • jeśli Twój pracodawca zwolnił Cię z pracy,
 • jeśli zostaniesz wezwany do sądu na dzień przypadający w czasie trwania podróży.
ubezpieczenie biletu lotniczego - kiedy działa

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie biletu lotniczego

Czy mogę kupić ubezpieczenie biletu lotniczego na dzień lub dwa przed podróżą?
Które firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie biletu lotniczego?
Kiedy przysługuje rekompensata za anulowanie biletu lotniczego?
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie biletu lotniczego kupuje się po to, żeby odzyskać pieniądze za jego zakup, jeśli będziesz musiał zrezygnować z wyjazdu.
 • Ubezpieczenie biletu lotniczego musisz wykupić w ciągu kilku dni od zakupu biletów. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym termin ten może być inny.
 • Ubezpieczenie biletu lotniczego pozwoli Ci otrzymać zwrot pieniędzy, które będziesz musiał zapłacić przewoźnikowi za anulowanie rezerwacji.
 • Bilet lotniczy ubezpieczysz m.in. w AXA Partners, SIGNAL IDUNA i TU Europa.
 • Ubezpieczenie biletu lotniczego jest dostępne wraz z różnymi rodzajami ochrony – zwykle z assistance lub ubezpieczeniem rezygnacji z podróży.
 • Rekompensatę za zwrot biletów otrzymasz tylko w ściśle określonych sytuacjach, np. gdy odwołanie wyjazdu będzie spowodowane chorobą, wypadkiem, szkodą na mieniu lub zwolnieniem z pracy.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!